Рішення № 28947685, 22.01.2013, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
22.01.2013
Номер справи
23/5005/9559/2012
Номер документу
28947685
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

22.01.13р. Справа № 23/5005/9559/2012

За позовом Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області, м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області

до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, м. Дніпропетровськ

про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки

Суддя Бєлік В.Г.

Представники:

від позивача: Федорова О.М. - дов. № 01-17/2/22вих від 11.01.2012р., начальник відділу з правових питань управління земельних відносин Дніпродзержинської міської ради;

від відповідача: не з'явився.

СУТЬ СПОРУ:

Дніпродзержинська міська рада Дніпропетровської області звернулась до господарського суду з позовом до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, в якому просить:

- зобов'язати Фізичну особу - підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0015 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 та повернути її до земель Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області (51931, м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області, пл. Дзержинського, 2, код ЄДРПОУ 24604168) з приведенням у придатний для використання стан шляхом знесення (демонтування) тимчасової металевої споруди;

- судові витрати по справі покласти на відповідача.

Позовні вимоги мотивовано тим, що проведеним обстеженням встановлено, що приватний підприємець ОСОБА_2 самовільно займає земельну ділянку площею 0,0015 га, розмістивши на ній тимчасову металеву споруду, в якій здійснює комерційну діяльність, без документів, що посвідчують право власності або право користування вказаною земельною ділянкою, що підтверджується актами обстеження стану та дотримання умов використання земельної ділянки від 20.07.2012 року, від 14.09.2012р., складеними спеціалістами відділу самоврядного контролю управління земельних відносин Дніпродзержинської міської ради.

Відповідач позов не визнає, просить відмовити позивачу в задоволенні позову в повному обсязі, подав письмовий відзив на позовну заяву.

В судовому засіданні позивачем подані письмові пояснення на відзив на позов відповідача.

Відповідач в дане судове засідання не з'явився, про час і місце судового засідання повідомлений судом належним чином за адресою, зазначеною в позовній заяві, що підтверджено поштовим повідомленням.

Клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з неможливістю участі у справі відповідача до суду не надходило.

Неприбуття у судове засідання відповідача за викладених обставин не є перешкодою для розгляду справи.

Суд вважає за можливе розглянути дану справу по суті за наявними в ній матеріалами відповідно до ст.75 Господарського процесуального кодексу України.

За згодою позивача в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення відповідно до ч.2 ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд, -

В С Т А Н О В И В:

Спеціалістами відділу самоврядного контролю управління земельних відносин Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області було проведено обстеження стану та дотримання умов використання земельної ділянки, в ході якого виявлено, що Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 по АДРЕСА_2 зайнята земельна ділянка площею 0,0015 га під розміщення тимчасової металевої споруди, в якій він здійснює комерційну діяльність, без оформлення документів на землекористування, що є порушенням ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України.

Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до ст. 126 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону, або договором оренди землі та договором відчуження права оренди землі, зареєстрованими відповідно до закону.

За відсутності рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання земельної ділянки у власність або у користування юридична або фізична особа не має право використовувати земельну ділянку державної або комунальної власності.

Згідно з частиною 1 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Позивач зазначає, що відносно відповідача Дніпродзержинською міською радою Дніпропетровської області рішення про надання земельної ділянки в користування не приймалось.

Згідно ст. 83 Земельного кодексу України у комунальній власності перебувають всі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності.

Згідно статей 189, 190 Земельного кодексу України міські ради мають у своїх повноваженнях здійснювати самоврядний та громадський контроль за використанням та охороною земель.

Статтею 12 Земельного кодексу України передбачено, що розпорядження землями комунальної власності відноситься до повноважень міських рад, в даному випадку - Дніпродзержинської міської ради.

Рішенням № 496 від 25.06.2008 року Дніпродзержинською міською радою було затверджено Положення про відділ самоврядного контролю управління земельних відносин Дніпродзержинської міської ради (надалі - відділ самоврядного контролю), який є виконавчим органом Дніпродзержинської міської ради у складі управління земельних відносин міської ради.

Основними завданнями та обов'язками, покладеними міською радою на вищеназваний відділ, являється здійснення самоврядного контролю за використанням та охороною земель комунальної власності міста та запобігання порушення законодавства України у сфері використання та охорони земель, своєчасно виявляти такі порушення та вживати відповідних заходів щодо їх усунення.

Відповідно до п. 4.3. вищезазначеного Положення про відділ самоврядного контролю, до повноважень відділу належить здійснення перевірок організацій, установ та підприємств міста щодо додержання ними чинного законодавства з питань, що відносяться до компетенції відділу.

20.07.2012 року фахівцями відділу самоврядного контролю управління земельних відносин міської ради було проведено обстеження, в ході якого виявлене самовільне зайняття земельної ділянки, на підставі чого складено акт обстеження стану та дотримання умов використання земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2.

У результаті обстеження встановлено, що на зазначеній земельній ділянці загальною площею - 0,0015 га розміщено тимчасову металеву споруду, в якій здійснюється комерційна діяльність (реалізація м'яса птиці). Договір оренди земельної ділянки на момент повторного обстеження не оформлено.

Акт обстеження складений повноважним складом відділу самоврядного контролю управління земельних відносин Дніпродзержинської міської ради у присутності відповідача, який отримав копію акту, про що є відмітка та зроблено підпис "29.07.2012р. копію акту отримав. ОСОБА_2", при цьому йому було роз'яснено про необхідність оформлення документів на землекористування або звільнення земельної ділянки з поверненням її власнику - Дніпродзержинській міській раді, у стані придатному для використання.

14.09.2012р. з метою з'ясування чи виконанні вимоги працівників відділу самоврядного контролю управління земельних відносин міської ради було проведено повторне обстеження, в ході якого виявлено, що порушення земельного законодавства не усунете, на земельній ділянці, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, загальною площею - 0,0015 га розміщено тимчасову металеву споруду, в якій ФОП ОСОБА_2 здійснюється комерційна діяльність (реалізація м'яса птиці).

Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (ст. 125 Земельного кодексу України).

Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється. Визначення поняття "самовільно зайнята земельна ділянка" витікає із статті 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" відповідно до змісту якої самовільне зайняття земельної ділянки - це будь-які дії особи, які свідчать про фактичне використання не наданої їй земельної ділянки чи намір використовувати земельну ділянку до встановлення меж в натурі (на місцевості) до одержання документа, що посвідчує право на неї, та його державної реєстрації.

Статтею 212 Земельного кодексу України передбачено обов'язок повернути самовільно зайняті земельні ділянки власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними та привести земельні ділянки у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Відповідно до частини 3 статті 212 Земельного кодексу України, повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.

Відповідно до частини першої статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією, іншими законодавчими актами України. Статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції міських рад віднесено вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до ч.2 ст. 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

17.09.2012р. на адресу Фізичної особою - підприємця ОСОБА_2 управлінням земельних відносин міської ради був надісланий лист - попередження з вимогою терміново оформити документи на користування земельною ділянкою або звільнити та повернути земельну ділянку до земель Дніпродзержинської міської ради.

Позивач зазначає, що для з'ясування наявності на землях комунальної власності на момент розгляду даної справи об'єкту торгівлі, що належить Фізичній особі - підприємцю ОСОБА_2, у позивача виникла необхідність проведення 15.01.2013 р. додаткового обстеження спірної земельної ділянки із запрошенням на перевірку відповідача.

Листом від 28.12.2012р. відповідач був повідомлений управлінням земельних відносин міської ради про проведення 15.01.2013р. о 09:00 обстеження спірної земельної ділянки. Зазначений лист отримано відповідачем 10.01.2013р., що підтверджено копією повідомлення про вручення поштового відправлення.

15.01.2013 року фахівцями відділу самоврядного контролю управління земельних відносин міської ради було проведено повторне обстеження стану та дотримання умов використання спірної земельної ділянки, в результаті якого встановлено, що на зазначеній земельній ділянці загальною площею - 0,0015 га розміщено тимчасову металеву споруду розміром 3 мх 5 м, в якій ФОП ОСОБА_2 здійснює комерційну діяльність (реалізація м'яса птиці). Документи на право користування земельною ділянкою на момент обстеження не оформлено.

Акт обстеження складений повноважним складом відділу самоврядного контролю управління земельних відносин Дніпродзержинської міської ради, за відсутністю ФОП ОСОБА_2 у присутності двох свідків. Копія акта відправлена на адресу ФОП ОСОБА_2 поштою, про що свідчить відмітка в акті.

Таким чином встановлено, що відповідач використовує спірну земельну ділянку без документів, які посвідчують право користування земельною ділянкою.

Станом на час розгляду справи відповідач не надав доказів, які підтвердили б правомірність використання земельної ділянки. Спірна земельна ділянка не повернута до земель міської ради, фактично використовувається відповідачем під розміщення тимчасової металевої споруди, в якій він здійснює комерційну діяльність, без відповідних правових підстав, тобто без належним чином оформлених правовстановлюючих документів на право користування спірною земельною ділянкою.

Суд не приймає до уваги заперечення відповідача стосовно складення вищезазначених актів перевірки не уповноваженими особами. Посилання відповідача на ст. 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", яка передбачає складення актів перевірки, в тому числі при виявленні факту самовільного зайняття земельної ділянки, лише державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель є необґрунтованими, виходячи з наступного.

Спірна земельна ділянка знаходиться в межах населеного пункту (міста Дніпродзержинська), то повноваження власника (особи, що розпоряджається землею) цієї земельної ділянки здійснює Дніпродзержинська міська рада Дніпропетровської області.

Тобто у даному випадку проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства відповідачем під час користування ним земельною ділянкою, що знаходиться у комунальної власності, фахівцями відділу самоврядного контролю, є правомірним.

Враховуючи викладене, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу витрати пов'язані з розглядом справи при задоволенні позову покладаються на відповідача.

На підставі п.1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" та ст. 47 Господарського процесуального кодексу України зайво сплачений позивачем судовий збір у сумі 45,00 грн. підлягає поверненню позивачу.

Керуючись ст.ст.47, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Зобов'язати Фізичну особу - підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0015 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 та повернути її до земель Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області (51931, м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області, пл. Дзержинського, 2, код ЄДРПОУ 24604168) з приведенням у придатний для використання стан шляхом знесення (демонтування) тимчасової металевої споруди.

Видати наказ.

Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області (51931, м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області, пл. Дзержинського, 2, код ЄДРПОУ 24604168) 1 073,00 грн. - судового збору.

Видати наказ.

Повернути Дніпродзержинській міській раді Дніпропетровської області (51931, м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області, пл. Дзержинського, 2, код ЄДРПОУ 24604168) з Державного бюджету України в особі управління Державної казначейської Служби України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, код ЄДРПОУ 379 892 69, рахунок 312 142 067 830 05 в Відділенні банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, КБКД 220 300 01) зайво сплачений згідно платіжного доручення № 1024 від 02.10.2012р., яке міститься в матеріалах справи, судовий збір у сумі 45,00 грн.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст.84 ГПК України.

Рішення суду може бути оскаржене протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

Суддя В.Г. Бєлік

Повне рішення складено 28.01.2013р.