Рішення № 28935355, 25.01.2013, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
25.01.2013
Номер справи
5023/6004/12
Номер документу
28935355
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" січня 2013 р.Справа № 5023/6004/12

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Жигалкіна І.П.

при секретарі судового засідання

розглянувши справу

за позовом Прокурора Орджонікідзевського району м. Харкова в інтересах держави в особі Харківської міської ради, м. Харків до Публічного акціонерного товариства "Концерн Галнафтогаз", м. Львів про стягнення 121 676,06 грн. за участю представників сторін:

прокурора - Хряка О.О. (посв. № 013774 від 06.12.2012 р.)

позивача - Грєнкова І.В. (дов. № 08-11/102/2-13 від 03.01.2013 р.)

відповідача - Слоневського М.М. (дов. № 08-11/102/2-13 від 03.01.2013 р.)

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Орджонікідзевського району міста Харкова (надалі - Прокурор) в інтересах держави в особі Харківської міської ради (надалі - Позивач) звернувся до господарського суду Харківської області з позовною заявою про стягнення з Публічного акціонерного товариства "Концерн Галнафтогаз" (надалі - Відповідач) збитки за використання земельної ділянки загальною площею 0,2790 га за адресою: м. Харків, вул. Роганська, 160-А, без правовстановлюючих документів у розмірі 121 676,06 грн. (сто двадцять одну тисячу шістсот сімдесят шість гривень шість копійок), а також покладення на Відповідача судові витрати.

Прокурор у судовому засіданні позовні вимоги підтримує та просить суд задовольнити їх у повному обсязі.

Представник Позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримує та просить суд задовольнити їх у повному обсязі.

Представник Відповідача у судовому засіданні та у наданому відзиві проти позовних вимог заперечує та просить суд відмовити у їх задоволенні. Також надав документи, які суд долучає до матеріалів справи.

Судом виконано процесуальний обов'язок щодо повідомлення учасників процесу про дату, час та місце розгляду справи відповідно до вимог пункту 3.5.11 Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженої наказом Вищого господарського суду України від 10.12.2002 р. № 75 (з подальшими змінами), а тому суд вважає можливим розглядати справу за наявними в ній матеріалами, як це передбачено статтею 75 Господарського процесуального кодексу України.

Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною в позовній заяві (роз'яснення Президії Вищого Арбітражного суду України від 18.09.97 № 02 - 5/289 із змінами "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України").

Крім того, в інформаційному листі Вищого господарського суду України від 14.08.2007р. № 01-8/675 "Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у першому півріччі 2007 року" (пункт 15) зазначено, що відповідно до пункту 2 частини другої статті 54 Господарського процесуального кодексу України позовна заява повинна містити, зокрема, місцезнаходження сторін (для юридичних осіб).

У пункті 11 інформаційного листа Вищого господарського суду України від 15.03.2007р. N 01-8/123 "Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2006 році" зазначено, що до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи.

Водночас законодавство України, в тому числі Господарський процесуальний кодекс України (надалі - ГПК України), не зобов'язує й сторону у справі, зокрема позивача, з'ясовувати фактичне місцезнаходження іншої сторони (сторін) у справі (якщо воно не співпадає з її місцезнаходженням, визначеним згідно із статтею 93 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України) та зазначати таке фактичне місцезнаходження в позовній заяві чи інших процесуальних документах.

В разі коли фактичне місцезнаходження юридичної особи - учасника судового процесу з якихось причин не відповідає її місцезнаходженню, визначеному згідно з законом, і дана особа своєчасно не довела про це до відома господарського суду, інших учасників процесу, то всі процесуальні наслідки такої невідповідності покладаються на цю юридичну особу.

Беручи до уваги, що відповідно до статті 33 ГПК України обов'язок доказування і подання доказів покладено на сторони, суд згідно за статтею 75 ГПК України розглядає справу за наявними матеріалами.

З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, заслухавши пояснення присутніх представників, всебічно і повно дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.

Листами № 4339/03-01 та № 4340/03-01 від 17.12.2007 р. ПАТ «Концерн Галнафтогаз» звернулося до Харківського міського голови із проханням надати в оренду терміном на 25 років земельні ділянки по вул. Роганській, 160-А в межах, передбачених договорами оренди землі № 8287/05 та № 8286/05 від 02.08.2005 р.

Рішенням Харківської міської ради № 20/10 від 24.02.2010 р. ПАТ «Концерн Галнафтогаз» надано в оренду строком до 01.02.2015 р. земельні ділянки по вул. Роганська, 160-А (Орджонікідзевський р-н) площею 0,2401 га та 0,0389 га.

Земельні ділянки по вул. Роганській, 160-А (Орджонікідзевський р-н) площею 0,2401 га та 0,0389 га раніше перебували в оренді ТОВ «Екотек» згідно договорів оренди землі № 8287/05 та № 8286/05 від 02.08.2005 р.

Вищевказаним рішенням Харківської міської ради № 20/10 від 24.02.2010 р. право користування ТОВ «Екотек» земельними ділянками площею 0,2401 га та 0,0389 га по вул. Роганській, 160-А припинено за його добровільною відмовою.

Дія договорів оренди землі, які були укладені між Харківською міською та ТОВ «Екотек» припинена з 14.12.2007 р., що підтверджується лист Управління Держкомзему у м. Харків від 16.01.2012 р. № 132/08, а відтак обсяг умов землекористування у відповідача, який був у попереднього землекористувача на даний час відсутній, оскільки дія договорів оренди землі припинена.

Відповідно до п. 5 вищевказаного рішення ПАТ «Концерн Галнафтогаз» зобов'язано не пізніше ніж у місячний термін з дня прийняття цього рішення звернутися до управління земельних відносин Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин харківської міської ради для оформлення договорів оренди землі.

Відповідного звернення ПАТ «Концерн Галнафтогаз» на адресу управління земельних відносин міської ради стосовно виконання розрахунку орендної плати та укладання договору оренди землі та, відповідно, погодженого орендарем розміру орендної плати зроблено не було.

Попередженнями від 07.10.2011р. №9232/0/84-11, від 13.03.2011р. №3179/0/84-12 та листами від 16.03.2012р. №3795/0/84-12 та від 16.03.2012р. №3818/0/84-12 управління земельних відносин Харківської міської ради зверталося на адресу ПАТ «Концерн Галнафтогаз» з відповідними пропозиціями та попередженнями щодо вжиття заходів з боку керівництва ПАТ «Концерн Галнафтогаз» стосовного належного оформлення землекористування за вказаною адресою, проте, відповідні листи відповідачем були проігноровані, вказівки, викладені в них, керівництвом ПАТ «Концерн Галнафтогаз» проігноровані.

Згідно інформації Департаменту Діловодства Харківської міської ради від 20.04.2012р. №231/0/26-12 у період з 01.01.2010р. по теперішній час звернень від ПАТ «Концерн Галнафтогаз» стосовно земельної ділянки по вул. Роганській, 160-А у м. Харкові не надходило.

За результатами обстеження уповноваженими посадовими особами управління земельних відносин Харківської міської ради складено акт від 27.04.2011 р. за № 1307/11, яким визначено межі, площу та конфігурацію земельної ділянки, що використовується ПАТ «Концерн Галнафтогаз».

Згідно даного акту обстеження, визначення меж, площі та конфігурації земельної ділянки встановлено, що земельна ділянка загальною площею 0,2790 га (у тому числі ділянка 1 площею 0,0389 га та ділянка №2 площею 0,2401 га) по вул. Роганській, 160-А у м. Харкові використовується ПАТ «Концерн Галнафтогаз» без правовстановлюючих документів в межах договорів оренди землі, тобто, межі земельних ділянок визначені, проте, дія вказаних договорів оренди землі припинена згідно інформації Управління Держкомзему у м. Харків.

Плата за використання вказаної земельної ділянки ПАТ «Концерн Галнафтогаз» не здійснюється, що є порушенням ст. 206 ЗК України та ст. 2 Закону України «Про плату за землю» (в редакції, що діяла до 01.01.2011 р.)

Під час обстеження велась фотозйомка та здійснювався контрольній замір площі земельної ділянки інженером - геодезистом за допомогою електронного тахеометру NTS-355R+, зав. № S 12038 (свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки ННЦ «Інститут метрології» №77 від 20.01.2009 р.) з урахуванням вимог ст.ст. 1, 34 Закону України «Про землеустрій».

Згідно акту про визначення збитків від 17.10.2012 р. № 271 визнано неодержаний Харківською міською радою дохід в сумі 121 676,06 грн. (сто двадцять одна тисяча шістсот сімдесят шість грн. шість копійок) збитками, які нанесені ПАТ «Концерн Галнафтогаз» міській раді за використання земельної ділянки по вул. Роганській, 160-А у м. Харкові без оформлення документів, що посвідчують право на земельну ділянку відповідно до закону.

Рішенням Виконавчого комітету Харківської міської ради від 17.10.2012 р. № 633 затверджено акт про визначення збитків від 17.10.2012 р. № 271.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши представників Позивача та Відповідача, повністю, всесторонньо, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, оцінивши надані сторонами докази та надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам справи з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог учасників судового процесу, користуючись принципом об'єктивної істини, принципами добросовісності, розумності та справедливості суд вважає, що позовні вимоги Прокурора підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 1 Господарського кодексу України (надалі - ГК України), підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених ГПК України заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

На підставі ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків виникають з договорів та інші правочини. Господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать ст. 174 Господарського кодексу України.

Статтями 6, 627 ЦК України визначено, що сторони є вільними в укладені договору, в виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту. Загальні положення про договір визначені статям 626-637 ЦК України, а порядок укладення, зміна і розірвання договору статями 638-647, 649, 651-654 ЦК України. Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є обов'язковим для виконання сторонами. Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною. Зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим. У разі зміни договору зобов'язання сторін змінюються відповідно до змінених умов щодо предмета, місця, строків виконання тощо. У разі розірвання договору зобов'язання сторін припиняються. У разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюються або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни.

Згідно статті 180 ГК України зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. При укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно до ст. 80 ЗК України суб'єктами права власності на землю є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування - на землі комунальної власності.

Відповідно до ст. 83 цього Кодексу землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.

У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Рішенням Харківської міської ради від 31.05.2006 р. № 21/06 «Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 5 скликання» затверджено положення про Управління земельних відносин Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради (редакція, якого діяла до прийняття рішення Харківської міської ради від 24.11.2010 р. № 07/10 «Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 6 скликання»).

Відповідно до вказаного Положення метою діяльності Управління є регулювання земельних відносин для забезпечення прав на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад тощо, раціонального використання та охорони земель, забезпечення реалізації повноважень міської ради в галузі земельних відносин та реалізація повноважень виконавчих органів ради.

Пунктом 4.9 вказаного Положення передбачено, що Управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює, зокрема, оформлення договорів оренди, здійснення інших функцій, що випливають з покладених на Управління задач.

Пунктом 4.8 цього Положення Управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює Підготовку проектів рішень щодо передачі та придбання земельних ділянок у власність, вилучення (викупу), надання земель у користування та припинення права користування.

Відповідно до ст. 144 Конституції органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Порядок розроблено на підставі Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі», постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Типового договору оренди землі» від 03.03.2004 р. № 220 (зі змінами та доповненнями), Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Статуту територіальної громади міста Харкова та Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, який затверджено наказом Держкомзему України від 02.07. 2003р №174 і зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.07.2003 р. за № 641/7962 і визначає єдині умови оформлення договорів оренди (суборенди) землі, за якими, відповідно до п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, орендодавцем земельних ділянок виступає Харківська міська рада.

Відповідно до п. 3 даного Порядку підставою для оформлення договору оренди землі є рішення міської ради про надання в оренду або поновлення права оренди земельної ділянки.

Пунктом 4 цього Порядку передбачено, що підготовка договору оренди землі проводиться управлінням земельних відносин протягом трьох місяців з дня прийняття рішення міською радою або дня проведення конкурсу (аукціону) щодо набуття права оренди землі, при наявності сформованого пакету документів - кадастрової справи, що зберігається в архіві Управління земельних ресурсів у м. Харків.

Для оформлення договору оренди землі, суб'єкт, якому надається в оренду земельна ділянка, повинен не пізніше ніж у 40-денний термін звернутись до управління земельних відносин стосовно виконання розрахунку орендної плати та укладання договору оренди землі.

На підставі п. 5 даного Порядку до оформлення договору оренди землі проводиться встановлення меж земельної ділянки на місцевості, про що землевпорядною організацією та управлінням земельних ресурсів у м. Харків складається відповідний акт. Акт встановлення меж земельної ділянки на місцевості погоджується орендарем.

Відповідного акту встановлення меж земельної ділянки на місцевості складено не було з вини відповідача у зв'язку з чим не було погоджено зазначеного акту орендарем, як того вимагав діючий на той час Порядок укладання договорів оренди землі у м. Харкові.

Відповідно до п. 6 Порядку для досягнення згоди щодо суттєвих умов договору оренди землі складається його проект за відповідною формою, який попередньо погоджується орендарем, управлінням земельних відносин.

Виготовлення проекту договору оренди землі здійснюється при наявності погодженого орендарем розміру орендної плати.

Пунктом 7 цього Порядку встановлено, що після попереднього погодження проекту договору оренди землі (орендарем, управлінням земельних відносин, Юридичним департаментом) протягом 10-ти робочих днів виготовляються 3 примірники договору оренди землі, які підписуються орендарем та надаються на підпис Харківському міському голові.

Згідно п. 8 Порядку підписаний міським головою договір оренди землі з землевпорядною документацією, реєстраційними картками за актом приймання-передачі передається до управління земельних ресурсів у м. Харків для перевірки відомостей, що містить землевпорядна документація, реєстраційна картка, та договір оренди землі. Управління земельних ресурсів підписує реєстраційні картки та в 10-денний термін з дня отримання договору оренди землі передає для державної реєстрації у територіальний підрозділ - Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах.

Пунктами 9-11 відповідного Порядку передбачено, що після державної реєстрації договору оренди землі орган, який провів його державну реєстрацію, за актом приймання-передачі передає до управління земельних відносин три примірники договору оренди землі.

Передача земельної ділянки орендареві, відбувається протягом 5-ти робочих днів за актом приймання-передачі земельної ділянки, згідно форми, який підписується орендарем та начальником управління земельних відносин.

Один примірник договору оренди землі видається орендарю, другий та третій повертається до органу, який провів його державну реєстрацію.

Крім того, відповідно до п.2.10 Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» правочин, за яким переходить право власності на житлові будинки, будівлі, споруди, тягне за собою перехід права на земельну ділянку, на якій знаходиться відповідне нерухоме майно. При цьому новий власник земельної ділянки не звільняється від необхідності оформлення права на земельну ділянку відповідно до законодавства.

Пунктом 2.12. цього Пленуму встановлено, якщо попередній власник житлового будинку (будівлі, споруди) користувався земельною ділянкою, на якій розміщено відповідне нерухоме майно на підставі договору оренди, новий власник може вимагати переоформлення права користування земельною ділянкою на своє ім'я шляхом укладення договору оренди.

Таким чином, власник житлового будинку (крім багатоквартирного), будівлі, споруди на підставі статей 120, 102-1 ЗК України та статей 377, 413 ЦК України вправі вимагати від власника земельної ділянки (в тому числі й шляхом подання відповідного позову) оформлення права користування земельною ділянкою, на якій розташоване відповідне нерухоме майно, та ділянкою, необхідною для його обслуговування, шляхом укладення договору суперфіцію.

Згідно інформації Департаменту Діловодства Харківської міської ради від 20.04.2012р. №231/0/26-12 у період з 01.01.2010р. по теперішній час звернень від ПАТ «Концерн Галнафтогаз» стосовно земельної ділянки по вул. Роганській, 160-А у м. Харкові не надходило.

Відповідно до п. 3.4. Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» у разі встановлення факту правомірного набуття особою права на нерухоме майно за наявності у попереднього власника належно оформленого права на земельну ділянку, на якій воно розміщене, необхідно враховувати, що така особа набула права на відповідну земельну ділянку.

З виникненням прав власності на будівлю чи споруду у юридичної особи виникає право одержати земельну ділянку в користування, а розглянути таке питання та прийняти відповідне рішення в строки, встановлені законом, зобов'язаний відповідний повноважний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. Тому відсутність у такої особи переоформлених на її ім'я правовстановлюючих документів на земельну ділянку не може кваліфікуватися як самовільне зайняття земельної ділянки.

Статтею 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» встановлено, що самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 р. № 284 затверджено Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам.

На підставі вказаної Постанови власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.

Розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад.

До складу комісій включаються представники Київської, Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських (міст обласного значення) рад (голови комісій), власники землі або землекористувачі (орендарі), яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та громадяни, які будуть їх відшкодовувати, представники державних органів земельних ресурсів і фінансових органів, органів у справах містобудування і архітектури та виконавчих комітетів сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад, на території яких знаходяться земельні ділянки.

Рішенням Виконавчого комітету Харківської міської ради від 05.11.2008р. №717 «Про затвердження складу комісії для визначення збитків власникам землі та землекористувачам» (зі змінами від 05.08.2009р. №331) з метою створення єдиних організаційно-правових та економічних засад визначення розмірів збитків, заподіяних внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельних ділянок у м. Харкові та порядку їх відшкодування землекористувачами та збільшення надходжень до бюджету від орендної плати за землю затверджено склад комісії для визначення збитків власникам землі та землекористувачам.

Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії.

Рішенням Харківської міської ради від 24.11.2010 р. № 07/10 «Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 6 скликання» затверджено Положення про управління земельних відносин Харківської міської ради.

Згідно п. 3.1. цього Положення метою діяльності Управління є регулювання земельних відносин для забезпечення прав на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад тощо, раціонального використання та охорони земель, забезпечення реалізації повноважень міської ради в галузі земельних відносин та реалізація повноважень виконавчих органів міської ради.

На підставі ст. 189 Земельного кодексу України самоврядний контроль за використанням та охороною земель здійснюється сільськими, селищними, міськими, районними та обласними радами.

За таких обставин форми документів, передбачених у Положенні встановлюються управлінням земельних відносин Харківської міської ради. Типовий акт обстеження земельної ділянки був затверджений наказом Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин від 19.12.2006 р. № 201к.

Згідно п.1.4. рішення 14 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 04.07.2007 р. № 146/07 «Про внесення змін до рішення 22 сесії Харківської міської ради 4 скликання від 23.06.2004 р. № 87/04 «Про затвердження Положення про самоврядний контроль за використанням та охороною земель у м. Харкові» основними завданнями самоврядного контролю за використанням та охороною земель є запобігання порушенням законодавства України у сфері використання та охорони земель, своєчасне виявлення таких порушень та вжиття відповідних заходів щодо їх усунення.

Відповідно до розділу 3 Положення про самоврядний контроль за використанням та охороною земель у м. Харкові, затвердженого рішенням 2 сесії Харківської міської ради 4 скликання від 23.06.2004 р. № 87/04 посадові особи відділу самоврядного контролю за використанням та охороною земель мають право обстежувати земельні ділянки, передбачені пунктом 1.2. цього Положення, щодо дотримання умов їх використання та охорони відповідно до чинного законодавства України та укладених договорів оренди (тимчасового користування, тимчасового користування на умовах оренди). Складати Акти обстеження стану та дотримання умов використання земельних ділянок та за фактом виявлення порушень законодавства подавати матеріали до відповідних державних органів для вжиття необхідних заходів та притягнення винних осіб до відповідальності відповідно до закону.

За результатами обстеження уповноваженими посадовими особами управління земельних відносин Харківської міської ради складено акт від 27.04.2011 р. за № 1307/11, яким визначено межі, площу та конфігурацію земельної ділянки, що використовується ПАТ «Концерн Галнафтогаз».

Згідно ст. 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним.

Відповідно до ст. 269 Податкового кодексу України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

Згідно ст. 288 цього Кодексу підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Статтею 287 Податкового Кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Відповідно до ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Статтею 126 цього Кодексу право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

Постановою Кабінету міністрів України від 19.04.1993 р. № 284 «Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам» (далі - Постанова) встановлено, що власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.

Згідно із п. 3 Постанови відшкодуванню підлягають збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані.

Відповідно до п. 5.1. Порядку нарахування збитків проводиться у випадку не оформлення документу, що посвідчує право користування земельною ділянкою у строк, встановлений рішенням Харківської міської ради про надання або поновлення права оренди земельної ділянки, збитки визначаються після закінчення строку, встановленого в рішенні Харківської міської ради для оформлення документу, що підтверджує право користування земельною ділянкою.

Згідно із ст. 126 Земельного кодексу України документ право оренди землі оформлюється договором, який реєструється відповідно до закону.

Відповідно до п. 5.4 даного Порядку, відшкодування збитків проводиться за період використання землі з порушенням земельного законодавства у розмірі орендної плати за землю, яку власник землі (Харківська міська рада) міг би отримати при належному виконанні (дотриманні) землекористувачем вимог земельного законодавства.

Збитки визначаються за ставками орендної плати, які діяли на момент виникнення таких збитків із застосуванням коефіцієнтів, які дорівнюють подвійній обліковій ставці Національного банку України на початок кожного звітного року згідно рішень Харківської міської ради.

З метою удосконалення порядку розрахунку розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди земельних ділянок, орендодавцем яких, згідно із земельним законодавством, виступає Харківська міська рада та збільшення надходжень до бюджету від орендної плати за землю, рішенням 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008 р. № 41/08 (зі змінами від 25.02.2009 р.) затверджено Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові.

Статтею 224 ГК України передбачено, що учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено.

Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 р. № 284 «Про Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам» неодержаний доход - це доход, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян.

На підставі розділу 3 Порядку про відшкодування збитків, затвердженого рішенням сесії Харківської міської ради від 24.06.2009 р. № 130/09 Порядок встановлює єдину процедуру відшкодування збитків, заподіяних Харківській міській раді внаслідок порушення вимог земельного законодавства.

Фізичні та юридичні особи, у разі використання ними земель міста з порушеннями вимог ст.ст. 125, 206 Земельного кодексу України, повинні відшкодувати Харківській міській раді збитки, спричинені їх діями або бездіяльністю, зокрема, збитки відшкодовуються внаслідок використання земельної ділянки без правовстановлюючого документу (договору оренди землі).

Згідно акту про визначення збитків від 17.10.2012 р. № 271 визнано неодержаний Харківською міською радою дохід в сумі 121 676,06 грн. (сто двадцять одна тисяча шістсот сімдесят шість грн. шість копійок) збитками, які нанесені ПАТ «Концерн Галнафтогаз» міській раді за використання земельної ділянки по вул. Роганській, 160-А у м. Харкові без оформлення документів, що посвідчують право на земельну ділянку відповідно до закону.

Рішенням Виконавчого комітету Харківської міської ради від 17.10.2012 р. № 633 затверджено акт про визначення збитків від 17.10.2012 р. № 271.

Загальні підстави відповідальності за завдану шкоду визначені ст. 1166 ЦК України, відповідно до якої майнова шкода завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим правом фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Підстава позадоговірної відповідальності - це правопорушення, структурними елементами якого є шкода, протиправність поведінки, причинний зв'язок та вина.

З метою врегулювання даного спору у досудовому порядку листом - попередженням управлінням земельних відносин Харківської міської ради запропоновано керівництву ПАТ «Концерн Галнафтогаз» відшкодувати Харківській міській раді завдані збитки.

Крім того, листами - повідомленням управлянням земельних відносин Харківської міської ради запрошено керівника ПАТ «Концерн Галнафтогаз» на засідання комісії для визначення збитків власникам землі та землекористувачам.

Листом - повідомленням управлінням земельних відносин Харківської міської ради запропоновано ПАТ «Концерн Галнафтогаз» добровільно відшкодувати Харківській міській раді визначені збитки за використання земельної ділянки з порушенням норм земельного законодавства.

На час розгляду справи вимоги, викладені у листах повідомленнях не виконані, спір у досудовому порядку не врегульовано.

Харківською міською радою надано до суду копію акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 03.08.2010 р., копію припису від 03.08.2010 р. № 340197, копію акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 13.08.2010 р., копію припису від 13.08.2010 р. № 340 222, копію протоколу про адміністративне правопорушення від 13.08.2010 р. № 340108, копію постанови про накладення адміністративного стягнення від 13.08.2010 р. № 340060 та копію квитанцій про сплату ПАТ «Концерн Галнафтогаз» штрафу за скоєне правопорушення у сфері земельних відносин.

Зазначені документи в їх сукупності підтверджують протиправну поведінку ПАТ «Концерн Галнафтогаз», шкоду, завдану відповідачкою власнику землі - Харківській міській раді, причинний зв'язок між протиправною поведінкою та шкодою, а також вину правопорушника, що знаходить своє відображення у Пленумі Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин».

Відповідно статей 55 Конституції України, статей 15, 16 ЦК України кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до вимог ст. 32 Господарського процесуального кодексу України: доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Позиція суду, викладена у зазначеному рішенні, знаходить своє підтвердження у: постанові Вищого господарського суду України від 14.12.2010 р. у справі №59/352-10; постанові Вищого господарського суду України від 06.04.2011 р. у справі № 66/285-10; постанові Вищого господарського суду України від 11.01.2012 р. у справі № 5023/725/11; постанові Вищого господарського суду України від 09.02.2012 р. у справі №5023/5581/11 та у постанові Вищого господарського суду України від 13.11.2012 р. у справі № 5023/2476/12.

Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно ч. 1 ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги процесуального законодавства і всебічно перевіривши обставини, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, а за їх відсутності - на підставі закону, що регулює подібні відносини, або виходячи з загальних засад і змісту законодавства України. Мотивувальна частина рішення повинна містити встановлені судом обставини, а також оцінку всіх доказів. Визнаючи одні і відхиляючи інші докази, суд має це обґрунтувати. Мотивувальна частина рішення повинна мати також посилання на закон та інші нормативні акти матеріального права, на підставі яких визначено права і обов'язки сторін у спірних правовідносинах.

Статтею 129 Конституції України зазначено, що судді при здійсненні правосуддя незалежні і підкорюються лише закону. Змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості - є однією з основних засад судочинства.

За таких обставин, справа розглядається за наявними в ній матеріалами у порядку передбаченому ст. 75 ГПК України.

Враховуючи, що Відповідач не надав суду жодного документу, який би підтверджував, що спростовували викладене у позові, суд визнає вимогу позивача обґрунтованою, доведеною матеріалами справи та такою, що підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 44 та ст. 49 ГПК України, у разі задоволення позову, витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на сторони, пропорційно розміру задоволених вимог. Тобто суд вважає за необхідне покласти витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу на Позивача оскільки у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.

Враховуючи, що зобов'язання повинні виконуватись належним чином і у встановлений строк відповідно до умов і порядку встановлених законодавством України, та враховуючи те, що Відповідач не надав суду жодного документу, який би підтверджував правомірність користування земельною ділянкою по вул. Роганській, 160-А у м. Харкові, документів, що спростовували викладене у позові, суд визнає вимогу Позивача щодо стягнення з Відповідача вказаної суми належно обґрунтованою, доведеною матеріалами справи та такою, що підлягає задоволенню.

Відповідно до статей 44-49 Господарського процесуального кодексу України, у разі задоволення позовних вимог, витрати по сплаті судового збору покладаються на Відповідача, оскільки спір з його вини доведено до суду.

На підставі статей 6, 8, 19, 55, 124, 129 Конституції України, статтями 6, 11, 15, 16, 93, 377, 413, 627 - 647, 649, 651 - 654, 1166 Цивільного кодексу України, статтями 1, 174, 180, 193, 224 Господарського кодексу України, статтями 80, 83, 102-1, 102, 125, 126, 189, 206 Земельного кодексу України, статтями 269, 287, 288 Податкового кодексу України, керуючись статтями 1, 4, 12, 32, 33, 43, 44-49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Концерн Галнафтогаз" (79056, м. Львів, вул. Пластова, 1, код 31729918) на користь Харківської міської ради (61003, м. Харків, м-н Конституції, 7, код ЄДРПОУ 04059243, р/р №33213812800002 в УДК у Харківській обл. м. Харкова, МФО 851011, код оплати 1305020001, одержувач ВДК у м. Харкові) збитки за використання земельної ділянки загальною площею 0,2790 га за адресою: м. Харків, вул.Роганська, 160-А, без правовстановлюючих документів у розмірі 121 676,06 грн. (сто двадцять одну тисячу шістсот сімдесят шість гривень шість копійок).

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Концерн Галнафтогаз" (79056, м. Львів, вул. Пластова, 1, код 31729918) на користь держбюджету України одержувач коштів - УДКС у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області, № рахунку 31215206783003, код ЄДРПОУ 37999654, код бюджетної класифікації 22030001, символ звітності банку 101, банк одержувача - ГУ ДКСУ у Харківській області, МФО 851011) - 2 433,52 грн. судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 29.01.2013 р.

Суддя(підпис) Жигалкін І.П.