Постанова № 28934679, 28.01.2013, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.01.2013
Номер справи
2-а/819/109/13
Номер документу
28934679
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2-а/819/109/13

"28" січня 2013 р. м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі: судді Осташа А. В. при секретарі судового засідання Твердохліб Н.В.

за участю:

прокурора: Процик Е.Р.

представника позивача: Пастух Г.М.

представника відповідача: Турченяка В.М.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом Прокурора Борщівського району в інтересах держави в особі Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку( сектор нагляду за учасниками ринку цінних паперів у Тернопільській області) до Відкритого акціонерного товариства "Скала - Подільська сільськогосподарська машино-технологічна станція" про стягнення 17000 грн. штрафних санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів та фондового ринку,-

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Борщівського району Тернопільської області в інтересах держави в особі Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (сектор нагляду за учасниками ринку цінних паперів у Тернопільській області) звернувся у Тернопільський окружний адміністративний суд з позовом до відкритого акціонерного товариства «Скала - Подільська сільськогосподарська машино - технологічна станція» про стягнення штрафних санкцій в розмірі 17000 грн. за правопорушення на ринку цінних паперів.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав повністю, суду пояснив, що згідно інформації Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку емітенту ВАТ «Скала - Подільська сільськогосподарська машино - технологічна станція» 09.02.2012 року видано обов'язкове для виконання розпорядження № 38 - ТЕ про усунення порушень законодавства про цінні папери і зобов'язано у термін до 12.03.2012 року усунути порушення вимог чинного законодавства про цінні папери, а саме розкрити текст аудиторського висновку про підтвердження фінансової звітності за 2010 рік у складі регулярної річної інформації за 2010 рік, шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів, опублікування в офіційному друкованому виданні Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, подання до територіального органу Комісії та до 12.03.2012 року письмово проінформувати уповноважену особу Комісії про виконання даного розпорядження.

Доповнив, що крім того, 07.11.2011 року відповідачу видано обов'язкове для виконання розпорядження № 147 - ТЕ про усунення порушень законодавства про цінні папери і зобов'язано у термін до 06.04.2012 року усунути порушення вимог чинного законодавства про цінні папери, а саме забезпечити існування акцій у без документальній формі, привести статут і внутрішні положення у відповідність із нормами Закону України «Про акціонерні товариства» та до 13.04.2012 року письмово проінформувати уповноважену особу Комісії про виконання даного розпорядження.

Представник позивача зазначив, що згідно акту № 78 - ПР - 3 - Е про правопорушення на ринку цінних паперів було встановлено, що емітентом - ВАТ «Скала - Подільська сільськогосподарська машино - технологічна станція» не виконані вищевказані розпорядження у встановлений строк позивачем. На підставі чого Прикарпатським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову № 55-ПР-3-Е про накладення до відповідача фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 17000 грн. та зобов'язано перерахувати протягом 15 днів з моменту отримання цієї постанови до держбюджету України. Оскільки, станом на дату розгляду справи судом відповідачем фінансова санкція в розмірі 17000 грн. до держбюджету України не перерахована, то просить стягнути її в судовому порядку.

Прокурор підтримав позицію представника позивача в повному обсязі.

Представник відповідача позов визнав повністю та подав заяву про розстрочення виконання судового рішення в якій просить розстрочити виконання постанови в адміністративній справі №2а-819/109/13 рівними частинами на строк 24 місяці, оскільки останній час ВАТ «Скала - Подільська сільськогосподарська машино - технологічна станція» господарську діяльність майже не веде, грошові кошти на рахунках підприємства відсутні.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представника позивача та думку прокурора, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що емітенту ВАТ «Скала - Подільська сільськогосподарська машино - технологічна станція» 09.02.2012 року позивачем було видано обов'язкове для виконання розпорядження № 38 - ТЕ про усунення порушень законодавства про цінні папери і зобов'язано у термін до 12.03.2012 року усунути порушення вимог чинного законодавства про цінні папери, а саме розкрити текст аудиторського висновку про підтвердження фінансової звітності за 2010 рік у складі регулярної річної інформації за 2010 рік, шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів, опублікування в офіційному друкованому виданні Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, подання до територіального органу Комісії та до 12.03.2012 року письмово проінформувати уповноважену особу Комісії про виконання даного розпорядження.

Також, судом встановлено, що відповідачу 07.11.2011 року Прикарпатським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку було видано обов'язкове для виконання розпорядження № 147 - ТЕ про усунення порушень законодавства про цінні папери і зобов'язано у термін до 06.04.2012 року усунути порушення вимог чинного законодавства про цінні папери, а саме забезпечити існування акцій у без документальній формі, привести статут і внутрішні положення у відповідність із нормами Закону України «Про акціонерні товариства» та до 13.04.2012 року письмово проінформувати уповноважену особу Комісії про виконання даного розпорядження.

В зв'язку з невиконанням розпоряджень № 147- ТЕ від 07.11.2011 року та № 38 - ТЕ від 09.02.2012 року, 15 червня 2012 року позивачем прийнято постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні емітента - ВАТ «Скала - Подільська сільськогосподарська машино - технологічна станція» та запропоновано було відповідачу прибути 03.07.2012 року у вказаний час в Прикарпатське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку для надання письмових пояснень та підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів.

03.07.2012 року позивачем складено акт № 78 - ПР - 3 - Е про правопорушення на ринку цінних паперів, згідно якого було встановлено, що відповідачем не виконано вищевказані розпорядження у встановлений строк позивачем.

На підставі акта 03.07.2012 року Прикарпатським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову № 55-ПР-3-Е про накладення до відповідача фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 17000 грн. та зобов'язано перерахувати суму штрафу протягом 15 днів з моменту отримання цієї постанови до держбюджету України.

Частиною першою ст. 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР (далі - Закон № 448/96-ВР) передбачено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна Комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Відповідно до п. 10 та п. 14 ч.1 ст. 8 Закону № 448/96-ВР Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Згідно п. 8 ч. 1 ст. 11 Закону № 448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до п.2 розділу XV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року № 2272, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 року за № 120/14811 (які діяли на момент виникнення правовідносин) постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів щодо юридичної особи може бути оскаржено до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку особою, щодо якої її винесено, протягом десяти днів з дати винесення постанови. У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк може бути продовжено уповноваженою особою, якою винесено постанову (уповноваженими особами, якими винесено постанову), за клопотанням особи, щодо якої винесено постанову про накладення санкції.

Судом встановлено, що не погодившись із прийнятою постановою, ВАТ «Скала - Подільська сільськогосподарська машино - технологічна станція» звернулося у відповідності до вищевказаних Правил до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку із скаргою про перегляд даної постанови. Згідно рішення № 1399 від 02.10.2012 року, скарга відповідача від 09 липня 2012 року № 27 залишена без задоволення, а постанова № 55-ПР-3-Е від 03 липня 2012 року без змін.

Таким чином, доказів скасування у встановленому порядку вищевказаної постанови відповідачем не надано та судом не здобуто. Також відповідачем не надано та судом не здобуто доказів, які б підтверджували самостійну сплату відповідачем визначеної у постанові суми штрафу.

Частиною третьою ст. 11 Закону № 448/96-ВР передбачено, що у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Таким чином, за відповідачем залишається несплачена сума штрафу в розмірі 17 000 грн., яка станом на дату розгляду справи судом відповідачем в добровільному порядку не сплачена, а тому дана сума штрафу підлягає стягненню в судовому порядку.

Щодо задоволення заяви відповідача про розстрочення виконання судового рішення, то слід зазначити, що відповідно до частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

За своєю сутністю порядок виконання рішення це визначена законодавством послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем, а також права і обов'язки суб'єктів виконавчого провадження під час їх вчинення.

Аналіз змісту статті 263 КАС України дає підстави для висновку про те, що розстрочення та відстрочення виконання рішення суду можуть бути застосовані лише на стадії виконавчого провадження.

Аналогічну позицію займає Вищий адміністративний суд України в ухвалі віл 19.01.2012 року по справі № К/9991/4393/11 (номер у ЄДРСР 21107472) та в ухвалі 13.07.2011 року по справі № К-29610/10 (номер у ЄДРСР 17313098).

За таких обставин відсутні підстави для задоволення заяви відповідача про розстрочення виконання рішення суду.

Однак, суд звертає увагу відкритого акціонерного товариства «Скала - Подільська сільськогосподарська машино - технологічна станція» на те, що після відкриття виконавчого провадження, останнє не позбавлено можливості повторно звернутися з заявою про відстрочення та розстрочення виконання рішення суду.

Відповідно до ст. 16 Закону № 448/96-ВР спори, що виникають у ході застосування цього Закону, вирішуються судом у встановленому порядку.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги прокурора Борщівського району Тернопільської області в інтересах держави в особі Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (сектор нагляду за учасниками ринку цінних паперів у Тернопільській області) є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 94, 158 - 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Скала-Подільська сільськогосподарська машино-технологічна станція" (48720, Тернопільська область, Борщівський район, смт.Скала-Подільська, вул. Купчинського, 12, і.к.00907444) 17 000 грн. штрафних санкцій за вчинене правопорушення на ринку цінних паперів та фондового ринку.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 30 січня 2013 року.

Головуючий суддя Осташ А. В.

копія вірна

Суддя Осташ А. В.