Постанова № 28911016, 21.01.2013, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.01.2013
Номер справи
2а-6360/12/1070
Номер документу
28911016
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 січня 2013 року 2а-6360/12/1070

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Василенко Г.Ю., розглянувши позовну заяву за позовом Фастівського міського центру зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -

встановив:

Фастівський міський центр зайнятості робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття звернувся до адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.

У судове засідання сторони не з'явились. Представник позивача надав клопотання, відповідно до якого підтримує позовні вимоги у повному обсязі та просить розглянути справу без його участі. Відповідач надала заяву, згідно із якою просить розглянути справу без її участі. Виходячи з вищевикладеного та на підставі ч. 4, ст. 122 КАС України суд визнав за можливе розглянути спір у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до змісту позовної заяви вимоги позивача обґрунтовуються наступними обставинами. Так, до ФМРЦЗ звернулась ОСОБА_1 із заявою про надання статусу безробітної до вирішення питання її працевлаштування. Згідно із наказом № НТ081225 від 25.12.2008 р. відповідачу присвоєно статус безробітної, в той же день її ознайомлено з правами та обов'язками, які вона має у зв'язку із наданням такого статусу. Крім того, їй призначено виплату державної соціальної допомоги у зв'язку із безробіттям. Під час постановки на облік відповідач засвідчила той факт, що не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності. У подальшому ОСОБА_1 знято з обліку у зв'язку із працевлаштуванням.

Згідно акту перевірки достовірності страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" № 561/П (далі по тексту - акт, акт перевірки) від 27.11.2009 встановлено, що згідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець з 24.06.2005 р. Таким чином, відповідач, приховавши факт своєї реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності, незаконно отримала допомогу по безробіттю на загальну суму 18 646, 36 грн. Листом від 14.12.2009 р. ОСОБА_1 запропоновано добровільно повернути зазначені кошти протягом п'ятнадцяти календарних днів від дня отримання поштового відправлення. Однак, на момент подачі позову сума боргу відповідачем не погашена добровільно. Виходячи з цього позивач просить стягнути вказану суму боргу на користь ФМРЦЗ.

Відповідач заперечував проти позовних вимог та заявив клопотання про залишення позовної заяви без розгляду.

Дослідивши наявні матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Законами України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 № 803-ХІІ (далі по тексту - Закон № 803-ХІІ) та "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 № 1533-ІІІ (далі по тексту - Закон № 1533-ІІІ) встановлено правовий статус центрів зайнятості, безробітних, умови надання статусу безробітного та їх соціальний захист.

Згідно із ст. 12 Закону № 1533-ІІІ виконавча дирекція Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття контролює правильність витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводить розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду. Пунктом 3 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 року № 60/62 (далі по тексту - Порядок), обов'язок розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення виконують районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття. Таким чином, з вищевикладеного слідує, що ФМРЦЗ має право проводити перевірки достовірності страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення, приймати відповідні рішення за результатами перевірок та звертатись до адміністративного суду з позовом про повернення коштів матеріального забезпечення.

Відповідно до ст. 2 Закону № 803-ХІІ безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Згідно із ст. 6 Закону № 1533-ІІІ право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття (далі по тексту - забезпечення) та соціальні послуги мають застраховані особи, а також незастраховані особи, які вперше шукають роботу, інші незастраховані особи у разі їх реєстрації в установленому порядку як безробітних. Порядок реєстрації осіб як безробітних та умови надання їм забезпечення встановлені розділом V Закону № 1533-ІІІ.

Громадянка України ОСОБА_1 звернулась до ФМРЦЗ із заявою, відповідно до змісту якої просила до вирішення питання щодо її працевлаштування надати статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю. Крім цього, окремою заявою відповідач підтвердила те, що на той момент не була зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності.

Наказом ФМРЦЗ від 25.12.2008 ОСОБА_1 присвоєно статус безробітної та призначено виплату допомоги по безробіттю з 25.12.2008. Наказом від 27.11.2009 відповідач знята з обліку осіб, що шукають роботу, у зв'язку із виявленням факту подання недостовірних даних. Крім того, їй припинено виплату допомоги по безробітності. Таким чином, відповідач перебувала на обліку у державній службі зайнятості та отримувала допомогу по безробіттю протягом періоду часу з 25.12.2008 по 27.11.2009. Згідно розрахунку суми позову, наявного у матеріалах справи, за вказаний період відповідач отримала у якості допомоги по безробіттю суму коштів у розмірі 18 646, 36 грн.

Виходячи з законодавчого визначення безробітної особи, що наведене вище, та ст. 22 Закону № 1533-ІІІ, рішення про присвоєння правового статусу безробітного та призначення йому допомоги по безробіттю може прийматись органами державної служби зайнятості у випадку, якщо особа, що звертається із відповідною заявою, відповідає наступним вимогам: є працездатним громадянином працездатного віку; через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів; зареєстрована в службі зайнятості як така, що шукає роботу, готова та здатна приступити до підходящої роботи; протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювала на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачувала страхові внески, має право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу. Так, відповідно до копій персональної картки ОСОБА_1, наявних у матеріалах справи, відповідач є громадянином України, ІНФОРМАЦІЯ_1, є особою працездатного віку. Перед постановкою на облік перебувала у трудових відносинах, та сплачувала страхові внески. Таким чином, на момент звернення до ФМРЦЗ для надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю відповідач відповідала визначеним для цього законом умовам.

Згідно із ст. 36 Закону № 1533-ІІІ застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Виходячи з того, що ст. 1 Закону № 803-ХІІ фізичні особи-підприємці віднесені до зайнятого населення, реєстрація особи як суб'єкта підприємницької діяльності є обставиною, що впливає на умови виплати матеріального забезпечення, а тому безробітний зобов'язаний повідомляти державну службу зайнятості про набуття статусу підприємця. Разом з тим, відповідно до змісту копії довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 26.11.2009 ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець. Також у довідці міститься запис, що стосовно відповідача винесено судове рішення про припинення її підприємницької діяльності, що не пов'язано з банкрутством, однак запису про припинення її підприємницької діяльності немає. Тобто, на момент подачі позову ОСОБА_1, має статус фізичної особи-підприємця та не пройшла встановленої законом процедури для припинення цього статусу. Про дану обставину відповідач не повідомила ФМРЦЗ, чим порушила свій обов'язок своєчасно повідомляти службу зайнятості про обставини, що впливають на умови виплати йому забезпечення.

Відповідно до ч. 3, ст. 36 Закону № 1533-ІІІ сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг. Таким чином, оскільки зазначені обставини мали місце до моменту взяття відповідача на облік у ФМРЦЗ як безробітної, сума матеріального забезпечення, виплачена їй, повинна бути повернута нею за весь період часу перебування на обліку.

Згідно із Порядком, у випадку, якщо до центру зайнятості надійшла інформація від державних органів, підприємств, установ, організацій чи громадян про обставини, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг безробітній особі, яка відрізняється від поданих нею відомостей, або така інформація розміщена в засобах масової інформації, він повинен провести розслідування достовірності настання страхового випадку щодо такої особи. Результати перевірки оформлюються актом.

27.11.2009 ФМРЦЗ проведено перевірку достовірності страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" стосовно ОСОБА_1 За результатами перевірки складено акт № 195, відповідно до висновків якого виявлено порушення з боку відповідача, що полягає у перебуванні її на обліку у ФМРЦЗ у статусі безробітного в той час, коли вона мала статус фізичної особи-підприємця. На підставі акту прийнято наказ, відповідно до якого вирішено повернути кошти матеріального забезпечення, надані ОСОБА_1 як допомога по безробіттю у розмірі 18 646, 36 грн.

Відповідно до п. 7 Порядку протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти. Зазначене повідомлення направлене ОСОБА_1 Однак, станом на момент розгляду справи зазначений борг відповідачем не погашено.

Щодо посилання відповідача на ту обставину, що позивачем пропущений строк звернення до суду і як наслідок необхідно залишити позов без розгляду, суд зазначає, що таке клопотання не може бути задоволене, оскільки 27.12.2012 р. судом було визнано поважними причини пропуску строку звернення до суду і поновлено строк.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що сума боргу відповідача з повернення коштів матеріального забезпечення у розмірі 18 646, 36 грн., яка залишилась непогашеною, підлягає стягненню.

Керуючись ст. 112, 136, 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Адміністративний позов Фастівського міського центру зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Фастівського міського центру зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (р/р 37174002002150, УДК ГУДКУ у Київській області, МФО 821018, код ЄДРПОУ 24884943) кошти незаконно виплаченого матеріального забезпечення у розмірі 18 646 (вісімнадцять тисяч шістсот сорок шість) гривень 36 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Василенко Г.Ю.