Справа №1706/185/12
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 березня 2012 року суддя Дубровицького районного суду Рівненської області Сидоренко З.С., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Дубровицької районної державної адміністрації про зобовязання до нарахування та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,
в с т а н о в и в:
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до відповідача ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Дубровицької районної державної адміністрації про стягнення суми недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виходячи з встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 - ти років та у подвійному розмірі, як дитині постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесеної до 3 - ї категорії з дати, що на шість місяців передує її зверненню до суду.
Відповідач ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Дубровицької районної державної адміністрації не надав суду заперечень на позов у передбачені законодавством строки.
Суд визнав наявні докази достатніми для прийняття судового рішення в порядку скороченого провадження та ухвалення постанови відповідно до ч.6 ст.183-2 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно зясувавши обставини, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення, давши оцінку доказам, що мають значення для справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.
Згідно копії свідоцтва про народження (а.с.7) ОСОБА_1 є матірю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Дитина позивачки, має статус дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи, що підтверджується копією посвідчення серія Д №307672 (а.с.8).
На даний час позивачка перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та фактично здійснює догляд за дитиною.
Відповідно до ст.ст.1, 3 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми»(в редакції станом на 09.07.2007р.), громадяни України, в сімях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України. Відповідно до цього Закону призначаються такі види державної допомоги сімям з дітьми як, зокрема, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Згідно із ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми»(в редакції станом на 09.07.2007р.) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на кожну дитину незалежно від кількості народжених (усиновлених, взятих під опіку) дітей у сімї, по догляду за якими надається допомога.
Зі змісту ст.5 вказаного Закону вбачається, що всі види державної допомоги сімям з дітьми, крім допомоги у звязку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).
Відповідно до п.10 ст.30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", батькам потерпілих дітей, допомога по догляду за потерпілою дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується в подвійному розмірі допомоги, передбаченої законодавством України, незалежно від факту роботи.
Матеріалами справи підтверджується, що позивачка відповідно до положень Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» має право на пільги відповідно до вимог цього Закону, а саме на отримання щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Рішенням Конституційного суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" справа про соціальні гарантії громадян) від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення ст.56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", за якою щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, який дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у звязку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Положення статей Закону, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 №10-рп/2008 п.28 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" яким виключено перше речення абзацу третього пункту 10 визнано неконституційним.
Отже, на даний час перше речення абзацу третього пункту 10 ст.30 діє в редакції Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 06.06.1996 року.
Згідно повідомлення ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Дубровицької районної державної адміністрації (а.с.4), позивачці повідомлено, що підстав для нарахування та виплати недоплаченої державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку немає, тому що ОСОБА_2 здійснює їй виплату даної державної соціальної допомоги згідно чинного законодавства.
З довідки про доходи №411198 виданої ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Дубровицької РДА (а.с.5), вбачається, що за період з червня 2011 року по листопад 2011 року допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку виплачувалась позивачці у розмірі 130 грн., що не відповідає розміру, передбаченому ст.15 Закону України "Про державну допомогу сімям з дітьми" та п.10 ст.30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
За таких обставин, відповідач повинен нарахувати та виплатити позивачу щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в подвійному розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Позивачка звернулася до суду за захистом порушених прав 01 лютого 2012 року, а тому бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачці визначеної ст.15 Закону України "Про державну допомогу сімям з дітьми" та п.10 ст.30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку у подвійному розмірі за період з 01 серпня 2011 року слід визнати протиправною та зобовязати відповідача нарахувати та виплатити позивачці допомоги відповідно до вимог зазначеного закону із урахуванням проведених виплат за вказаний період.
Згідно Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" від 22.12.2011 року у 2012 році положення ст.30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовується у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи із наявного фінансового ресурсу Державного бюджету України. Закон набрав чинності 01 січня 2012 року.
Крім того, рішенням Конституційного Суду України від 26.12.2011 року №20-рп/2011 визначено, що розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави.
У зв'язку з неоднозначністю застосування законодавства судами загальної юрисдикції під час вирішення справ про визначення розмірів соціальних виплат, Рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 року №3-рп/2012 офіційно розтлумачено положення ст.1, ч.1,2,3 ст.95, ч.2 ст.96, п.2,3,6 ст.116, ч.2 ст.124, ч.1 ст.129 Конституції України, п.5 ч.1 ст.4 Бюджетного кодексу України, п.2 ч.1 ст.9 КАС України в системному зв'язку з окремими положеннями Конституції України.
Конституційний Суд України вирішив:
- однією з ознак України як соціальної держави є забезпечення загальносуспільних потреб з фінансових можливостей держави, яка зобов'язана справедливо і неупереджено розподіляти суспільне багатство між громадянами і територіальними громадами та прагнути до збалансованості бюджету України. При цьому рівень державних гарантій права на соціальний захист має відповідати Конституції України, а мета і засоби зміни механізму нарахування соціальних виплат та допомоги - принципам пропорційності і справедливості;
- повноваження КМ України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. КМ України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України;
- суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів КМ України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Враховуючи вищезазначене, з огляду на зміст резолютивних частин рішень Конституційного Суду України від 26.12.2011 року №20-рп/2011 та від 25.01.2012 року №3-рп/2012, підстав для застосування судами ст.30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" при вирішенні справ за адміністративними позовами про перерахунок державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку у подвійному розмірі відповідно до наведених норм зазначеного закону немає.
Виходячи із змісту п.7 ст.9 КАС України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону, суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
За таких умов, на підставі прийнятих рішень Конституційного Суду України від 26.12.2011 року №20-рп/2011 та від 25.01.2012 року №3-рп/2012 виникає юридично обґрунтоване твердження, що при вирішенні справ за адміністративними позовами постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи суди повинні застосовувати постанови КМ України, які на час виникнення спірних правовідносин встановлювали розміри пенсійних виплат зазначеним категоріям громадян.
Отже, перерахунок позивачці державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку відповідно до ст.15 Закону України "Про державну допомогу сімям з дітьми" слід провести за період з 01 серпня 2011 року по 01 лютого 2012 року та перерахунок вказаної допомоги у подвійному розмірі, відповідно до ст.30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" слід провести за період з 01 серпня 2011 року по 31 грудня 2011 року.
Керуючись ст.ст.158-163, 183-2, 186 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Визнати дії ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Дубровицької районної державної адміністрації щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у подвійному розмірі відповідно до визначених законом розмірів - неправомірними.
Зобов'язати ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Дубровицької районної державної адміністрації перерахувати та виплатити ОСОБА_1 державну соціальну допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку, відповідно до вимог ст.15 Закону України "Про державну допомогу сімям з дітьми" за період з 01 серпня 2011 року по 01 лютого 2012 року та перерахунок та виплату вказаної допомоги відповідно до ст.30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01 серпня 2011 року по 31 грудня 2011 року включно з урахуванням виплачених сум.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Дубровицький районний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя: підпис.
З оригіналом згідно.
Голова Дубровицького
районного судуОСОБА_4