Постанова № 28892763, 21.01.2013, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.01.2013
Номер справи
2а/1270/10212/2012
Номер документу
28892763
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

8.1

ПОСТАНОВА

Іменем України

21 січня 2013 року Справа № 2а/1270/10212/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Свергун І.О.,

за участі секретаря - Северіної А.С.,

представників позивача - Бесєди В.О., Петренка В.І. (довіреність від 01.10.2012),

представника відповідача - Тулупової О.А. (довіреність від 02.01.2013 № 47/0/12-13/10-013),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Луганська справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Сталь» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

21 грудня 2012 року позивач - ПАТ «Сталь», звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську Державної податкової служби, в якому зазначив наступне.

Позивач є платником податку на додану вартість та перебуває на податковому обліку у відповідача. 17.12.2012 ПАТ «Сталь» з метою отримання інформації щодо розрахунків з бюджетом спрямувало запит № 2263/3 до відповідача про надання інформації щодо нарахованих та сплачених сум податків, зборів та обов'язкових платежів за період з 01.01.2012 по 14.12.2012. Відповідно до отриманої довідки станом на 14.12.2012 за підприємством існує заборгованість зі сплати пені в сумі 33331,79 грн., у тому числі: з податку на прибуток - 13082,65 грн., з податку на додану вартість - 20249,14 грн.

За усним повідомленням представників податкового органу вказану пеню було нараховано на підставі встановлених порушень податкового законодавства при проведенні планової виїзної перевірки ПАТ «Сталь» за період з 01.07.2010 по 30.09.2011, результати якої оформлено актом від 26.01.2012 № 11/08-3/13386478.

Позивач вважає дії відповідача щодо нарахування пені протиправними з наступних підстав. Донараховані суми згідно з податковими повідомленнями-рішеннями від 27.01.2012 № 0002008013 та № 0002018013 сплачені ПАТ «Сталь» у повному обсязі та у встановлений термін. Крім того, у 2012 році підприємство отримувало у відповідача інформацію про те, що станом на 10.05.2012 та 03.12.2012 заборгованості перед бюджетом щодо нарахованих та сплачених сум податків, зборів та обов'язкових платежів у ПАТ «Сталь» немає. Також позивач посилається, що будь-яких рішень про нарахування пені та розрахунку пені він не отримував. Тому позивач просить визнати протиправними дії відповідача щодо нарахування позивачу пені в розмірі 33331,79 грн. та внесення її до особового рахунку (картки) позивача та інші бази даних обліку щодо платника податків ПАТ «Сталь», зобов'язати відповідача виключити нараховану ПАТ «Сталь» суму пені в розмірі 33331,79 грн. з даних обліку та особового рахунку (картки) платника податків ПАТ «Сталь».

У судовому засіданні представники позивача підтримали заявлені позовні вимоги в повному обсязі з підстав, викладених у позові, додатково пояснивши, що неправомірне нарахування пені спричинило зміни в матеріальному становищі підприємства, а саме: суми, що рахувалися за позивачем як переплата, були перерозподілені та зараховані в рахунок погашення вказаної пені.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував з наступних підстав. Податковим органом було проведено планову виїзну перевірку ПАТ «Сталь» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2010 по 30.09.2011, за результатами якої складено акт від 26.01.2012 № 11/08-3/13386478 та винесені податкові повідомлення-рішення від 27.01.2012 № 0002008013 та № 0002018013. За результатами вказаної перевірки відповідно до податкового законодавства позивачу було нараховано пеню. Підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України передбачено, що нарахування пені розпочинається: при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом.

Відповідно до підпункту 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

Таким чином, на думку відповідача, підставою для нарахування пені є не прострочення сплати визначеного податковим органом у податковому повідомленні-рішенні грошового зобов'язання, а сам факт несвоєчасної сплати заниженого податкового зобов'язання. Тому відповідач просить відмовити в задоволенні позову.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, суд дійшов наступного.

Судом установлено, що ПАТ «Сталь» є юридичною особою, перебуває на податковому обліку у позивача (арк. справи 9-37).

Відповідачем було проведено планову виїзну перевірку ПАТ «Сталь» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2010 по 30.09.2011, за результатами якої було складено акт від 26.01.2012 № 11/08-3/13386478 (арк. справи 47-103). Перевіркою встановлено заниження ПАТ «Сталь» податку на прибуток на суму 145869 грн., у тому числі за IV квартал 2010 року на суму 145869 грн., а також заниження податку на додану вартість у сумі 188514 грн., у тому числі за жовтень 2010 року - в сумі 116694 грн., за листопад 2010 року - в сумі 71820 грн.

На підставі вказаного акту перевірки відповідачем було прийнято податкові повідомлення-рішення: від 27.01.2012 № 0002008013, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 282772,35 грн., у тому числі за основним платежем - 188514,90 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 94257,45 грн.; від 27.01.2012 № 0002018013, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 182336,25 грн., у тому числі за основним платежем - 145869 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 36467,25 грн.

Довідкою розрахунків з бюджетом за період з 01.01.2012 по 14.12.2012 позивача було повідомлено про нарахування пені в сумі 33331,79 грн. (арк. справи 41). Згідно з поясненнями представника відповідача та даними зворотного боку облікових карток позивача пеню було нараховано 10.12.2012.

При вирішення спору суд керується наступним.

Відповідно до пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Згідно з підпунктом 14.1.162 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.

У відповідності до підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України, після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Нарахування пені розпочинається:

а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;

б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.

За приписами підпункту 129.1.2 вказаного пункту пеня нараховується у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

За змістом пункту 129.4 статті 129 Податкового кодексу України пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Пеня, визначена підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день заниження.

З метою виконання статей 129, 130, 131 Податкового кодексу України Наказом Державної податкової адміністрації України від 17.12.2010 № 953, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.12.2010 за № 1350/18645, затверджено Інструкцію про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби (далі - Інструкція № 953).

Відповідно до пункту 3 розділу І Інструкції № 953 пеня - це сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.

Згідно з цим пунктом Інструкції № 953 також визначено поняття грошового зобов'язання платника податків як суми коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до підпункту 2.1.1 пункту 2.1 розділу ІІ Інструкції № 953 пеня нараховується після закінчення встановлених Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу.

Нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно з Кодексом.

На підставі підпункту 2.1.2 цього пункту, нарахування пені розпочинається у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

Отже, законодавством пов'язується початок нарахування пені саме із моментом здійснення погашення узгодженого податкового зобов'язання.

Як установлено в судовому засіданні, згідно з платіжними дорученнями від 03.02.2012 № 29057 та № 29058 ПАТ «Сталь» сплатило визначені вказаними податковими повідомленнями-рішеннями грошові зобов'язання в повному обсязі (арк. справи 43, 44). Таким чином, грошові зобов'язання, визначені позивачу контролюючим органом, були сплачені платником у строк, установлений законом.

Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005 № 276, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.08.2005 за № 843/11123 (далі - Інструкція № 276), встановлено порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку податків і зборів (обов'язкових платежів), надходження яких контролюється органами державної податкової служби і які передбачені бюджетною класифікацією України за доходами до Державного бюджету України, місцевих бюджетів та державних цільових фондів, надходжень на погашення простроченої заборгованості за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, та бюджетними позичками, а також сум штрафних (фінансових) санкцій та пені, що застосовуються до платників податків відповідно до чинного законодавства (п. 1.2 Інструкції).

Пунктом 1.4 Інструкції № 276 встановлено, що облік, контроль і складання звітності щодо платежів, що надходять до бюджету, здійснюється органами державної податкової служби з використанням автоматизованої інформаційної системи, що забезпечує єдиний технологічний процес уведення, контролю інформації обробки документів.

Згідно з пунктами 5.1, 5.3 Інструкції № 276, для забезпечення контролю за повнотою та своєчасністю розрахунків платників з бюджетом за податками, зборами (обов'язковими платежами) органи державної податкової служби провадять оперативний облік надходжень платежів згідно з кодами бюджетної класифікації за доходами на підставі документів, перелічених у розділі 2 цієї Інструкції.

Дані про надходження платежів до бюджету відображаються органом державної податкової служби в особових рахунках платників і в реєстрі надходжень та повернень у день отримання від органів Державного казначейства України відомостей про зарахування та повернення надміру сплачених платежів у вигляді електронного реєстру розрахункових документів.

Відповідно до пункту 4.1 Інструкції № 276 нарахуванню в особових рахунках платників підлягають, у тому числі, податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, нараховані органом державної податкової служби та узгоджені платником відповідно до чинного законодавства, пеня за порушення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання.

За приписами підпункту 4.2.3 пункту 4.2 Інструкції № 276, нарахування пені за порушення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання здійснюється в особових рахунках платників податків у розділі «Нарахування сум пені».

Нарахування пені в картках особових рахунків платників податків здійснюється засобами програмного забезпечення у день фактичного погашення податкового боргу (його частини).

Оскільки під час розгляду даної справи встановлено факт своєчасного погашення позивачем узгоджених податкових зобов'язань, визначених згідно податкових повідомлень-рішень від 27.01.2012 № 0002008013 та № 0002018013, то у даному випадку у відповідача були відсутні підстави для нарахування пені по особовому рахунку позивача за порушення граничних строків сплати таких податкових зобов'язань.

Також при вирішенні спору суд виходить з наступного.

Відповідно до частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Як слідує з Рішення Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року № 1/99-рп, частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Згідно з поясненнями представника відповідача та наданим розрахунком пеню було нараховано, починаючи з 2010 року по 05.02.2012.

Таким чином, відповідачем було нараховано пеню за період, який включав 2010 рік, тобто за період, в який ані Податковий кодекс України, ані Інструкція № 953 не були чинними, що суперечить положенням статті 58 Конституції України.

До 01.01.2011 питання нарахування пені визначалися Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 № 2181-ІІІ.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що відповідачем безпідставно та неправомірно нараховано пеню позивачу в сумі 33331,79 грн. Безпідставне нарахування пені потягло негативні наслідки майнового характеру для позивача. Так, згідно зі зворотнім боком облікових карток платника суми, що рахувалися за позивачем як переплата, були частково зараховані відповідачем в рахунок погашення вказаної пені.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Доводи позивача знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, визнаються судом обґрунтованими й такими, що підлягають задоволенню. Суд вважає за можливе поновити порушені права позивача у спосіб, що ним визначений, а саме: визнати протиправними дії відповідача щодо нарахування позивачу пені в сумі 33331,79 грн., зобов'язати відповідача виключити нараховану позивачу суму пені в розмірі 33331,79 грн. з даних обліку та облікових карток платника податків.

Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

При зверненні до суду позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 333,32 грн. У зв'язку з тим, що суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, судові витрати підлягають відшкодуванню на користь позивача з Державного бюджету України.

Керуючись статтями 11, 71, 94, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Сталь» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби щодо нарахування Публічному акціонерному товариству «Сталь» пені в сумі 33331,79 грн.

Зобов'язати Спеціалізовану державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби виключити нараховану Публічному акціонерному товариству «Сталь» суму пені в розмірі 33331,79 грн. (тридцять три тисячі триста тридцять одна грн. 79 коп.) з даних обліку та облікових карток платника податків - Публічного акціонерного товариства «Сталь».

Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «Сталь» судові витрати зі сплати судового збору в сумі 333,32 грн. (триста тридцять три грн. 32 коп.).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанову складено в повному обсязі 25 січня 2013 року.

Суддя І.О. Свергун