Постанова № 28874150, 24.01.2013, Овруцький районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
24.01.2013
Номер справи
617/4895/12
Номер документу
28874150
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 617/4895/12

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2013 року

Суддя Овруцького районного суду Кондратюк В. І. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про стягнення та нарахування невиплаченої пенсії у відповідності до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" , -

В С Т А Н О В И В:

Позивач просить стягнути з управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі недовиплачену пенсію по інвалідності, передбачену ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.08.2007 року по 30.04.2010 року в сумі 110561,60 грн. та недовиплачену додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров"ю, передбачену ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.08.2007 року по 30.04.2010 року в сумі 25078,77 грн., зобов"язати відповідача починаючи з 01.08.2010 року проводити нарахування їй як потерпілій від Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії, інваліду 2-ї групи пенсію по інвалідності із розрахунку 8 мінімальних пенсій за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб, що втратили працездатність в розмірі 5675 грн. та додаткову пенсію у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком в розмірі 531,75грн. відповідно до ч.3 ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", мотивуючи тим, що вона є пенсіонером, потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії, інвалідом ІІ групи і проживає в м.Овручі Житомирської області. За період перебування на пенсії їй виплачувалися вказані виплати, не у відповідності із Законом, а в менших розмірах, що призвело до порушення її прав.

Ухвалою судді Овруцького районного суду від 26.03.2012 року позов в частині вимог по ст. ст. 54, 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.08.2007 року по 28.02.2010 року було залишено без розгляду.

Відповідач заперечення проти позову не надсилав, хоча був належним чином повідомлений про відкриття скороченого провадження по справі.

Суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Позивач є потерпілою від Чорнобильської катастрофи категорії 1, їй встановлено ІІ групу інвалідності в зв'язку з захворюванням, пов'язаним з наслідками аварії на ЧАЕС, проживає в м.Овручі Житомирської області, отримувала спірні виплати в менших розмірах, ніж визначено Законом, що підтверджується копією паспорта, посвідченням потерпілої, довідкою МСЕК, довідками про проведені виплати.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачені серед інших і таку виплату:

- ст.50 Закону - особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам 2 групи, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.

Постановою № 530 від 28.05.08 усупереч Закону № 796-ХІІ, який визначив кратність доплат та компенсацій в залежності від розміру мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, які визначаються Законом, встановлено конкретні розміри таких компенсацій і, зокрема :

- для додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії I, інвалідам 2 групи -20% від прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність.

З довідки управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі вбачається, що позивач отримує пенсію відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в менших розмірах, ніж визначено Законом.

Статтею 49 Закону України № 796 пенсії особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4 встановлюються у вигляді : а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ч.4 ст.54 Закону № 796 "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка визначає підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по ІІ групі інвалідності -8 мінімальних пенсій за віком.

Таким чином, вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком згідно до ст. 28 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"від 09.07.2003 р., встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Як встановлено судом, позивач є інвалідом IІ групи, і віднесена до 1 категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Одержує пенсію по інвалідності на підставі ст. 54 Закону № 796 "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Отже, особам, постраждалим від аварії на Чорнобильській АЕС та віднесеним до категорії 1, інвалідам ІІ групи повинна призначатись та виплачуватись пенсія в таких розмірах: державна пенсія в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком, а тому основний розмір пенсії позивача та додаткову пенсію необхідно перерахувати.

Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 року № 523. Ця постанова є чинною і її положення стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають положенням ст. 50, 54 ЗУ № 796. Пунктом 2 постанови № 1 від 03.01.2002 року "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету", встановлені розміри сум, з яких проводиться розрахунок пенсій, які суперечать положенням ст. 50, 54 ЗУ № 796, при тому, що ці суми також не відповідають розмірам мінімальної пенсії за віком.

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, суд приходить до висновку, що при розрахунку державної пенсії, передбаченої ст. 54 ЗУ № 796"Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений в Законі про Державний бюджет України на відповідний рік, і з якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

Мінімальний розмір пенсії за віком передбачений виключно ч. 1 ст. 28 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"і ніяким іншим законодавством України, а тому положення ч.3 ст. 28 цього Закону (мінімальний розмір пенсії за віком) підлягає до застосування інших пенсій чи доплат пов'язаних з мінімальною пенсією за віком.

Відповідно до ч. 1 ст. 28 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"від 09.07.2003 р., мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

У відповідності до ч.3 ст. 28 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"від 09.07.2003 р. мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.

Таким чином, суд приходить до висновку про те, що при регулюванні відносин щодо перерахунку пенсії з підвищенням розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виходячи з вимог ст.54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"та проведення відповідних виплат, застосовуються норми законодавства України про пенсії, а саме Закон України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року та Закон України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року.

Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (статті 62 та 67) Кабінету Міністрів надано право проводити лише роз'яснення порядку застосування цього Закону, якими є постанови КМ № 987 від 20.06.00, №936 від 20.09.05, та підвищувати розміри доплат, пенсій і компенсацій, передбачених цим Законом, відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, але не зменшення їх та встановлення їх у твердій сумі, яка не відповідає Закону.

Статтею 62 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.

Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

За таких обставин, коли підзаконні нормативні акти суперечать Законам, обмежуючи права громадян визначені останнім, застосування зазначених постанов неможливе.

В абз.2 п.2 Постанови КМ України № 936 від 20.09.05 вказано, що втрачають чинність пункти 20-22, 25-28, 30, 32-35 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.00 № 987, тобто п.24 Порядку, який стосується виплат пенсіонерам, є чинним.

Відповідно до п.24 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.00 № 987, видатки, пов'язані з наданням пільг щодо пенсійного забезпечення згідно із Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (пенсій на пільгових умовах за віком і стажем роботи, пенсій по інвалідності та у зв'язку з втратою годувальника, додаткові пенсії, щомісячні компенсації за втрату годувальника, підвищені пенсії і допомога), провадяться органами, які виплачують пенсію.

Вказана норма узгоджується зі ст.72 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка відносить до джерел формування коштів Пенсійного фонду кошти державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом. Зазначені кошти становлять бюджет Пенсійного фонду (ст.71 цього Закону).

Відповідно до п. а ч. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.04.2002 року №497 "Про забезпечення виконання функцій з призначення і виплати пенсій органами Пенсійного фонду" органи Пенсійного фонду, крім призначення і виплати пенсій відповідно до Законів України "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ", "Про прокуратуру" здійснює призначення і виплату пенсій, надбавок, підвищень та доплат і відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Крім того, згідно з Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2, управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, безпосередньо призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до п 2.1. Положення основними завданнями Управління є:

забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.

Висновки суду також підтверджуються і довідками управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про нарахування та виплату спірних коштів останнім, а тому перерахунок та виплата додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю та державної пенсії підлягають здійсненню управлінням Пенсійного фонду України в Овруцькому районі, на обліку в якому і перебуває позивач.

Відповідно до ст.6 КАС України до адміністративного суду має право звернутись з адміністративним позовом особа, яка вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушено її права, свободи чи інтереси.

Думка позивача, що виплата спірних коштів в подальшому буде здійснюватися з порушенням вимог Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є лише припущенням, а встановити наперед чи будуть порушені права особи неможливо у зв'язку із можливою зміною законодавства (внесенням змін в норми Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зупиненням дії вказаної норми, виключенням норм та інше), вчиненням дій відповідачем відповідно до Закону.

Тобто, задоволення позову в частині зобов"язання відповідача проводити перерахунок пенсії у відповідності до ст. ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в подальшому, фактично передбачає можливість порушення цих прав на майбутнє, що порушує завдання адміністративного судочинства, а тому вимоги позивача у вказаній частині задоволенню не підлягають.

Зазначений позов позивач подавала до суду в порядку цивільного судочинства, однак, оскільки з дня прийняття Коституційним Судом України рішення 19-рп/2010 (справа №140/2010) від 09.09.2010 року зазначена категорія справ не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства і розглядається в порядку адміністративного судочинства, яке не передбачає такий спосіб захисту як стягнення спірних коштів, суд обирає спосіб захисту прав позивача, який передбачено ст. 105 КАС України, а саме зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

З огляду на те, що функції щодо призначення та виплати спірних виплат віднесено до компетенції відповідача, суд не уповноважений здійснювати розрахунки сум виплат, а тому у вказаній частині вимоги задоволенню не підлягають.

Від сплати судового збору сторони звільнені законом.

Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 71, 122, 160, 161, 162, 1832, 267 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести донарахування та виплату ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у відповідності до ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 75% мінімальної пенсії за віком, розмір якої дорівнює розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, визначеному Законом України "Про Державний бюджет на 2010 рік" за період з 01.03.2010 року по 30.04.2010 року щомісячно та пенсії у відповідності до ст. 54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"як інваліду ІІ -ї групи, виходячи із розрахунку 8 -ми мінімальних пенсій за віком, розмір якої дорівнює розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, визначеному Законом України "Про Державний бюджет на 2010 рік"за період з 01.03.2010 року по 30.04.2010 року, щомісячно.

В задоволенні інших вимог відмовити за безпідставністю.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: В. І. Кондратюк