ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
______________
Головуючий у 1-й інстанції: Клименко О.М.
Суддя-доповідач:Майор Г.І.
УХВАЛА
іменем України
"15" січня 2013 р. Справа № 2а/1770/3298/2012
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Майора Г.І.
суддів: Бучик А.Ю.
Шевчук С.М.,
при секретарі Самченко В.М. ,
за участю сторін:
від позивача: не з'явився,
від відповідача: Воробйова О.В.,
розглянувши апеляційну скаргу Здолбунівської об"єднаної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "17" вересня 2012 р. у справі за позовом Комунального підприємства "Здолбунівводоканал" до Здолбунівської об"єднаної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення певних дій,
ВСТАНОВИВ:
У серпні 2012 року Комунальне підприємство «Здолбунівводоканал» (далі - КП «Здолбунівводоканал») звернулось до суду з адміністративним позовом до Здолбунівської об'єднаної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби (далі - Здолбунівська ОДПІ) та з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог від 17.09.2012 року, просило визнати протиправними дії щодо внесення до зворотнього боку облікових карток позивача зобов'язання по сплаті пені, нарахованої по податку на додану вартість в розмірі 4 709,28 грн., по податку на прибуток у розмірі 1 688,35 грн., по податку на доходи найманих працівників в розмірі 73,03 грн. та про зобов'язання відповідача відновити в облікових картках платника податків Комунального підприємства «Здолбунівводоканал» переплату по податку на додану вартість в розмірі 4 709,28 грн., переплату по податку на прибуток у розмірі 1 688,35 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що пеня по податку на додану вартість в розмірі 4 709,28 грн., по податку на прибуток у розмірі 1 688,35 грн., по податку на доходи найманих працівників в розмірі 73,03 грн. за період з 26.07.2012 року нарахована неправомірно згідно пп. 129.1.2 ст. 129 Податкового кодексу України за несвоєчасну сплату зобов'язань з цих платежів, визначених податковими повідомленнями-рішеннями №0000052340 від 18 березня 2011 року, № 0000042340 від 18 березня 2011 року та № 0000161742 від 22 березня 2011 року, оскільки визначені зобов'язання були повністю погашені позивачем до завершення 10 денного терміну після узгодження грошового зобов'язання, шляхом перерахування відповідної суми до бюджету, що підтверджується платіжними дорученнями. Позивач також вважає, що податковим органом нараховано КП «Здолбунівводоканал» пеню без прийняття будь-якого письмового рішення з приводу визначення грошового зобов'язання.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2012 року позов задоволено повністю.
Визнано протиправними дії Здолбунівської об'єднаної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби щодо внесення до зворотнього боку облікових карток платника податків Комунального підприємства «Здолбунівводоканал» зобов'язання по сплаті пені по податку на додану вартість в розмірі 4 709,28 грн., пені по податку на прибуток у розмірі 1 688,35 грн., пені по податку на доходи найманих працівників в розмірі 73,03 грн. по акту перевірки №144/23-32256482 від 11 березня 2011 року.
Зобов'язано Здолбунівську об'єднану державну податкову інспекцію Рівненської області Державної податкової служби відновити в облікових картках платника податків Комунального підприємства «Здолбунівводоканал» переплату по податку на додану вартість в розмірі 4 709,28 грн., переплату по податку на прибуток у розмірі 1 688,35 грн.
Присуджено з Державного бюджету України на користь Комунального підприємства «Здолбунівводоканал»32,19 грн. судового збору.
Не погоджуючись з прийнятою постановою Здолбунівська об'єднана державна податкова інспекція Рівненської області Державної податкової служби звернулася до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вищевказану постанову та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити повністю.
Позивач не скористався своїм правом на участь в судовому засіданні: повноважного представника в засідання суду не направив, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Колегія суддів враховуючи те, що сторони належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду апеляційної скарги та положення частини 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за можливе розглядати справу за відсутності представника позивача.
У судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги у повному обсязі.
Заслухавши пояснення представника відповідача, розглянувши матеріали справи, дослідивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
КП «Здолбунівводоканал» зареєстроване як юридична особа 14.01.2004 року.
11.03.2011 року Здолбунівською ОДПІ проведено планову виїзну перевірку КП «Здолбунівводоканал»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2009 року по 31.12.2010 року, за наслідками якої складено акт № 144/23-32256482 від 11.03.2011 року.
На підставі висновків, викладених в акті перевірки, податковим органом прийнято податкові повідомлення-рішення:
№ 0000052340 від 18 березня 2011 року, яким визначено податкове зобов'язання по податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності в сумі 12 678,00 грн., в т.ч. за основним платежем -10 142,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями -2 536,00 грн.;
№ 0000042340 від 18 березня 2011 року, яким визначено податкове зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 49 891,00 грн., в т.ч. за основним платежем -39 913,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями -9 978,00 грн.;
№ 0000161742 від 22 березня 2011 року, яким визначено податкове зобов'язання по податку на доходи найманих працівників в сумі 806,00 грн., в т.ч. за основним платежем - 645,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями -161,25 грн.
Позивачем в адміністративному або судовому порядку вище зазначені податкові повідомлення-рішення оскаржені не були, а сума нарахованого на їх підставі податкового зобов'язання була сплачена в добровільному порядку, про що свідчать наявні в матеріалах справи платіжні доручення: № 209 від 28.02.2011 року на суму 20 000,00 грн. призначення платежу: авансовий платіж за результатами акту перевірки; №336 від 23.03.2011 року на суму 12 678,00 грн. призначення платежу: податок на прибуток та фінансова санкція згідно акту перевірки № 144/23-32256482 від 11.03.2011 року; №343 від 24.03.2011 року на суму 20 000,00 грн. призначення платежу: податок на додану вартість за результатами акту перевірки № 144/23-32256482 від 11.03.2011 року; №345 від 25.03.2011 року на суму 9 891,00 грн. призначення платежу: податок на додану вартість/фінансова санкція за результатами акту перевірки № 144/23-32256482 від 11.03.2011 року; №335 від 23.03.2011 року на суму 806,25 грн. призначення платежу: грошове зобов'язання та фінансова санкція згідно акту перевірки № 144/23-32256482 від 11.03.2011 року.
У суді першої інстанції представник позивача пояснив, що про нарахування пені КП «Здолбунівводоканал» стало відомо 30.07.2012 року у телефонному режимі, внаслідок чого, позивач 01.08.2012 року звернувся до Здолбунівської ОДПІ листом №02/1-496-01 про роз'яснення щодо нарахування такої пені.
На адресу позивача надійшов лист №3492/22-13/611 Здолбунівської ОДПІ, датований 27.07.2012 року про забезпечення сплати пені, нарахованої на підставі акту перевірки № 144/23-32256482 від 11.03.2011 року, яким було виявлено заниження податкового зобов'язання з податку на прибуток та з податку на додану вартість і долучено відповідні розрахунки. Такого ж змісту на адресу позивача надійшли листи податкового органу № 3748 від 07.08.2012 року та №3864/22-13/644 від 08.08.2012 року.
З актів звірки розрахунків платника з бюджетом за період з 01.01.2012 по 01.09.2012 від 04.09.2012 року вбачається, що станом на 01.09.2012 за позивачем рахується заборгованість в сумі 73,03 грн. з податку на доходи найманих працівників, 4 742,86 грн. з податку на додану вартість, 1 688,35 грн. з податку на прибуток.
Порядок нарахування і сплати пені регулюється нормами Податкового кодексу України та Інструкцією про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженої наказом ДПА України від 17.12.2010 N 953.
Відповідно до п.п 14.1.162. п. 14.1. ст. 14 ПК України, пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.
Строки сплати податкового зобов'язання визначені ст. 57 ПК України. Так, відповідно до п.п. п.п. 57.1, 57.3 вище зазначеної статті Кодексу встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації.
У разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, визначеними у пп. 54.3.1-54.3.6 п. 54.3 ст. 54 ПК України, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Положеннями п. 59.1 ст. 59 ПК України з встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Судом встановлено, що податкова вимога на адресу позивача податковим органом не надсилалась. В той же час зазначає, що зі змісту статті 58 ПК України, вбачається, що податкове повідомлення-рішення про нарахування пені за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання не передбачено, окрім нарахування пені за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що не є предметом спору.
Згідно із підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України, після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Відповідно до вимог пункту «б» абзацу 2 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України, при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами нарахування пені розпочинається від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.
Відовідно до положень пп. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 ПК України пеня нараховується у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Згідно із підпунктом 129.3.1 пункту 129.3 статті 129 Податкового кодексу України, нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.
Разом з тим, як було встановлено під час розгляду справи, днем настання строку погашення грошових зобов'язань, визначених на підставі податкових повідомлень - рішень контролюючого органу №0000052340 та №0000042340 є 27.03.2011 року, а податкового повідомлення -рішення №0000161742 є 31.03.2012 року. Позивачем заборгованість була сплачена 28.02.2011 року (авансовий платіж), 23.03.2011 року, 24.03.2011 року, 25.03.2011 року. А нарахування пені здійснювалось 26.07.2012 року, що підтверджується обліковою карткою позивача (зворотній бік) станом на 31.07.2012 року та листом Здолбунівської ОДПІ №4279/20-232 від 04.09.2012 року.
Оскільки позивачем своєчасно було проведено сплату визначеної на підставі прийнятих Здолбунівською ОДПІ податкових повідомлень-рішень від 18.03.2011 року суми податкового зобов'язання, тому відповідачем було неправомірно нарахована сума пені.
Доводи представників відповідача щодо правомірності нарахування пені через те, що таке нарахування здійснюється автоматично на підставі даних облікової інформаційної системи органів державної податкової служби, суд до уваги не приймає, оскільки згідно матеріалів адміністративної справи позивачем як платником чітко визначено призначення платежу, за яким здійснювалось сплату податкового зобов'язання, визначеного податковим органом, платежі проведено установою банку 28.02.2011 року, 23.03.2011 року, 24.03.2011 року, 25.03.2011 року.
За таких обставин не внесення чи невчасне внесення відповідних відомостей до відповідної бази даних податкового органу не може впливати на права добросовісного платника податків, які вчинив всі дії, передбачені чинним законодавством щодо погашення свого податкового зобов'язання.
Частиною 2 ст.71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач, будучи суб'єктом владних повноважень та заперечуючи проти адміністративного позову не виконав покладений на нього ч.2 ст.71 КАС України обов'язок та не довів юридичної та фактичної обґрунтованості мотивів нарахування пені КП «Здолбунівводоканал».
Тому дії щодо внесення до зворотнього боку облікових карток позивача зобов'язання по сплаті пені, нарахованої по податку на додану вартість в розмірі 4 709,28 грн., по податку на прибуток у розмірі 1 688,35 грн., по податку на доходи найманих працівників в розмірі 73,03 грн. не відповідають критеріям, визначеним ч. 3 ст. 2 КАС України. В той же час позивач довів обґрунтованість позовних вимог належними та допустимими доказами.
Тому суд першої інстанції прийшов до правильного висновку про задоволення позову.
Відповідно до статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції. Постанова суду першої інстанції прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів уважає, що постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою, відповідає матеріалам справи та чинному законодавству, а підстави для задоволення апеляційної скарги Здолбунівської об"єднаної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Здолбунівської об"єднаної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "17" вересня 2012 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Г.І. Майор
судді: А.Ю.Бучик С.М. Шевчук
Повний текст cудового рішення виготовлено "18" січня 2013 р.
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу Комунальне підприємство "Здолбунівводоканал" вул.Незалежності,13,м.Здолбунів,Рівненська область,35705
3- відповідачу Здолбунівська об"єднана державна податкова інспекція Рівненської області Державної податкової служби вул.Приходька, 1-А,м.Здолбунів,Рівненська область,35705