ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 січня 2013 року № 2а-5363/12/1370
Львівський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого судді Дем'яновського Г.С.,
при секретарі Бугарі Д.Р.
з участю представників: позивача Гіри С.В., відповідача Кармелюка Т.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Львівського комунального підприємства „Львівелектротранс" до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Львова Львівської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення, -
в с т а н о в и в :
Львівське комунальне підприємство „Львівелектротранс" Звернулось з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Львова Львівської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення № 0000281720/0/1175 від 30 березня 2012 року.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з мотивів, викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити згідно уточнення до позову про часткове скасування вказаного податкового повідомлення-рішення в частині застосування штрафних санкцій в сумі 113 309 грн. 47 коп
Представник відповідача просить в позові відмовити повністю з мотивів, викладених у запереченні.
Суд, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши обставини, на які позивач посилаються як на підставу своїх вимог, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, приходить до наступних висновків.
На підставі направлень від 07.02.2012 року № № 190,191,192 ДПІ у Шевченківському районі м.Львова проведено позапланову виїзну перевірку Львівського комунального підприємства „Львівелектротранс" Львівського комунального підприємства „Львівелектротранс" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2008 року по 31.12.2011 року за результатами якої складено Акт перевірки від 03 березня 2012 року №433/40/23-118/23955167.
В ході проведення перевірки встановлено, крім інших, наступне порушення підприємством: порушення п.п.168.1.1, п.п.168 1.2., п.п.168.1.5, п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-У1 ДКП ТРАМВАЙНЕ ДЕПО № 2 МКП „ЛЬВІВЕЛЕКТРОТРАНС" не перераховано податку на доходи фізичних осіб в сумі 690 665,25 грн.
ДКП ТРАМВАЙНЕ ДЕПО № 2 МКП „ЛЬВІВЕЛЕКТРОТРАНС" станом на 01.01.2012 року має заборгованість по податку на доходи фізичних осіб в сумі 690 665, 25 грн. та з виплати заробітної плати в сумі 429 310, 50 грн., яка переходить до Львівського комунального підприємства „Львівелектротранс" відповідно до передавального акту балансових рахунків, матеріальних цінностей та активів і пасивів Трамвайного депо №2 згідно розпорядження Департаменту житлового господарства та інфраструктури ЛМР від 15.09.2011 року № 490 та наказу від 30.09.2011 року № 246 - про проведення оптимізації чисельності працівників Львівського комунального підприємства „Львівелектротранс" щодо правонаступництва всьго майна, усіх прав та обов'язків Трамвайного депо №2.
На підставі висновків Акту Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м.Львова видала податкове повідомлення-рішення від 30 березня 2012 року № 0000281720/0/1175 за платежем „Податок з доходів фізичних осіб" на суму 863 331, 56 грн., в тому числі 690 665,25 грн. за основним платежем, 172 666, 31 грн. - штрафних санкцій.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням Львівське комунальне підприємство „Львівелектротранс" оскаржило його до суду не погоджуючись з розміром нарахування штрафних санкцій у вказаному розмірі з наступних причин:
- відповідно до п.7 підрозділу 10 Розділу 20 Податкового кодексу України: „Штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі на більше 1 гривні за кожне порушення.
- після закінчення пільги до відповідальності притягуються підприємства на підставі Глави 11 і 12 ПКУ, а саме: у разі несплати податку на доходи платником податків, у т.ч. податковим агентом або під час виплати доходу на користь фізособи, податкового агента штрафують на суму, що складає 25 % податку, що підлягає сплаті.
Оскільки позивач не перерахував до бюджету податок на доходи фізичних осіб в розмірі 690 665, 25 грн., то враховуючи п.7 підрозділу 10 Розділу 20 ПКУ штрафні санкції повинні бути в сумі 1 грн. за період з 01.01.- 30.06. 2011 року і 59 356, 83 грн. за період з 01.07. - 31.12.2011 року. Тому позивач просить частково скасувати податкове повідомлення-рішення в частині визначення штрафних санкцій в сумі 113 309 грн. 47 коп.
Позивач погоджується з висновками перевірки, зокрема, в частині встановленого порушення Трамвайним депо № 2 ЛКП «Львівелектротранс» пп.168.1, пп.168.1.2, пп.168.1.5 п.168.1 ст.168 ПК України, внаслідок чого до бюджету не перераховано податок на доходи фізичних осіб за період з 01.01.2011р. до 31.12.2011р. в сумі 690 665, 25 грн.
Представник відповідача вважає, що 25% штрафних санкцій слід стягнути за весь 2011 рік.
Відповідно до інформації наведеної в Акті перевірки та наданих до суду Позивачем первинних документів, заборгованість з податку на доходи фізичних осіб в сумі 690 665, 25 грн., яка виникла за період з 01.01.2011р. до 31.12.2011р.
Пунктом 7 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПК України передбачено, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення. У п.11 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПК України вказано, що штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу).
Згідно положень п.127.1. ст.127 ПК України ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Таким чином, право на нарахування штрафних (фінансових) санкцій у контролюючого органу за порушення Позивачем податкового законодавства до 30 червня 2011 року встановлено в розмірі 1,00 грн. За порушення податкового законодавства платником податків починаючи з 1 липня 2011 року слід застосовувати штраф у розмірі 25% від суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягала сплаті до бюджету позивачем, починаючи з липня місяця 2011 року.
З матеріалів справи, зокрема, з Акта звірки між ЛКП «Львівелектротранс» Трамвайне депо №2 та ДПІ у Шевченківському районі м. Львова по виплаті заробітної плати нарахованого та перерахованого податку за 2011 рік вбачається, що позивачем за період січень-грудень 2011 року нараховано податок в розмірі 690 665, 25 грн.
Отже, за період з 01 липня 2011 року до 31 грудня 2011 року нарахуванню та сплаті до бюджету податку на доходи фізичних осіб підлягала сума 237 423, 35 грн., що підтверджено довідкою позивача.
Відповідач жодних розрахунків в розрізі півріч не представив, не дивлячись на неодноразові вимоги суду провести взаємозвірку і тому суд погоджується з розрахунками, наданими позивачем.
Таким чином, застосовуючи до несплаченої позивачем суми податку на доходи фізичних осіб, встановлений ПК України штраф у розмірі 25%, розмір штрафних санкцій становитиме 59 355, 98 грн., а частина штрафник санкцій в сумі 113 309 грн. 47 коп. (з несплати податку в першому півріччі 2011 року) стягнута неправомірно.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 2 КАС України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» посадові особи органів державної податкової служби зобов'язані дотримувати Конституції і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права.
Згідно з ч.2 ст.69 КАС України, докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи.
Відповідно до ч.1, ч.4 ст.70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
У відповідності до вимог ст. 71 КАСУ, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. А згідно ст. 86 цього Кодексу суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів (ст. 69 КАС України).
За правилами, встановленими ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Виходячи із наведеного суд вважає ,що позов слід задоволити повністю, визнати частково протиправним та частково скасувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби № 0000281720/0/1175 від 30.03.2012 року в частині визначення штрафних (фінансових) санкцій в сумі 113 309 грн. 47 коп.
Стягнути з Державного бюджету на користь Львівського комунального підприємства «Львівелектротранс» судовий збір в розмірі 1 133 грн.
Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Позов задовольнити повністю.
Визнати частково протиправним та частково скасувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби № 0000281720/0/1175 від 30.03.2012 року в частині визначення штрафних (фінансових) санкцій в сумі 113 309 грн. 47 коп.
Стягнути з Державного бюджету на користь Львівського комунального підприємства «Львівелектротранс» судовий збір в розмірі 1 133 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку та в строки, передбачені ст.186 КАС України та набуває законної сили в порядку, передбаченому ст.254 КАС України.
Суддя Дем'яновський Г.С.