Постанова № 28870859, 24.01.2013, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.01.2013
Номер справи
2а-8172/12/1370
Номер документу
28870859
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 січня 2013 року № 2а-8172/12/1370

Львівський окружний адміністративний суд

у складі: головуючого судді Дем'яновського Г.С.,

при секретарі Бугарі Д.Р.

з участю представників: позивача Гіра С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Львівського комунального підприємства „Львівелектротранс" до Державної податкової інспекції у Франківському районі м.Львова Львівської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення, -

в с т а н о в и в :

Львівське комунальне підприємство „Львівелектротранс" звернулось з позовом до Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення № 000035/720 від 06 квітня 2012 року, яким позивачу визначено податкове зобов'язання в вигляді штрафних санкцій в розмірі 367 073, 2 грн.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з мотивів, викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити .

Представник відповідача просив в позові відмовити з мотивів, викладених у запереченні, в судове засідання 24.01.2013 р. після перерви судового засідання не з'явився, хоча був попереджений про день і час продовження розгляду справи.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши обставини, на які позивач посилаються як на підставу своїх вимог, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, приходить до наступних висновків.

На підставі направлень від 28.02.2012 року № № 23-2/134, 23-2/135 ДПІ у Франківському районі м.Львова проведено позапланову виїзну перевірку Тролейбусного депо ЛКП Львівського комунального підприємства „Львівелектротранс" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2011 року по 28.02.2011 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2011 року по 28.02.2011 року за результатами якої складено Акт перевірки від 23 березня 2012 року №41/23-2/23955983.

В ході проведення перевірки встановлено, крім інших, наступне порушення підприємством: в порушення п.п. 168.1.1, п.п.168 1.2., п.п.168 .1.5, п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-У1 ТРОЛЕЙБУСНИМ ДЕПО ЛКП „ЛЬВІВЕЛЕКТРОТРАНС" не перераховано податку на доходи фізичних осіб в сумі 1 464 212, 78 грн.

На підставі висновків Акту Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м.Львова видала податкове повідомлення-рішення від 06 квітня 2012 року № 000035/720 за платежем „Податок з доходів фізичних осіб" на суму 367 073 грн. - штрафних санкцій.

Не погоджуючись із прийнятим рішенням Львівське комунальне підприємство „Львівелектротранс" оскаржило його до суду, не погоджуючись з розміром нарахування штрафних санкцій у вказаному розмірі з наступних причин:

- відповідно до п.7 підрозділу 10 Розділу 20 Податкового кодексу України: „Штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі на більше 1 гривні за кожне порушення.

- після закінчення пільги до відповідальності притягуються підприємства на підставі Глави 11 і 12 ПКУ, а саме: у разі несплати податку на доходи платником податків, у т.ч. податковим агентом або під час виплати доходу на користь фізособи, податкового агента штрафують на суму, що складає 25 % податку, що підлягає сплаті.

Оскільки позивач не перерахував до бюджету податок на доходи фізичних осіб в розмірі 1 464 212, 78 грн. ,то враховуючи п.7 підрозділу 10 Розділу 20 ПКУ штрафні санкції повинні бути в сумі 134 267, 74 грн., тобто 134266 ,74 грн. штрафні санкції в розмірі 25 % від суми несплати податку за період з 01.07-31.12. 2011 року і 1 грн. за період 01.01.-30.06. 2011 року. Разом штрафні санкції становлять 134267,74 грн.

Позивач погоджується з висновками перевірки, зокрема, в частині встановленого порушення Тролейбусним депо ЛКП «Львівелектротранс» пп.168.1, пп.168.1.2, пп.168.1.5 п.168.1 ст.168 ПК України, внаслідок чого до бюджету не перераховано податок на доходи фізичних осіб за період з 01.01.2011р. до 31.12.2011р. в сумі 1 464 212, 78 грн. Не погоджується Позивач з розміром штрафних санкцій в сумі 367 073, 2 грн., нарахованих відповідно до оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до інформації наведеної в Акті перевірки та наданих до суду Позивачем первинних документів, заборгованість з податку на доходи фізичних осіб в сумі 1 464 212, 78 грн., яка виникла за період з 01.01.2011р. до 31.12.2011р.

Пунктом 7 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПК України передбачено, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення. У п.11 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПК України вказано, що штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу).

Згідно положень п.127.1. ст.127 ПК України ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.

Таким чином, право на нарахування штрафних (фінансових) санкцій у контролюючого органу за порушення Позивачем податкового законодавства до 30 червня 2011 року встановлено в розмірі 1, 00 грн. За порушення податкового законодавства платником податків починаючи з 1 липня 2011 року слід застосовувати штраф у розмірі 25% від суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягала сплаті до бюджету Позивачем, починаючи з липня місяця 2011 року.

З матеріалів справи, зокрема, з Акта звірки ЛКП «Львівелектротранс» Тролейбусним депо по виплаті заробітної плати нарахованого та перерахованого податку за 2011 рік вбачається, що позивачем за період січень-грудень 2011 року нараховано податок в розмірі 1 464 212, 78 грн., з якого сплачено - в період 01.01.2011 - 30.06.2011 р. 927 145, 84 грн.

Отже, за період з 01 липня 2011 року до 31 грудня 2011 року нарахуванню та сплаті до бюджету податку на доходи фізичних осіб підлягала сума 134 267.74 грн. (1 464 212, 78 грн - 927 145, 84 грн. = 537 066, 94 грн.) А тому, застосовуючи до несплаченої Позивачем суми податку на доходи фізичних осіб, встановлений ПК України штраф у розмірі 25%, розмір штрафних санкцій становитиме 134 266, 74 грн. Загальна сума штрафних (фінансових) санкцій за несплату податку на доходи фізичних осіб, що підлягала сплаті до бюджету Позивачем повинна становити 134 267, 74 грн. (134 266, 74 + 1 = 134 267, 74 грн).

Таким чином, суд приходить до висновку, щодо неправомірності податкового повідомлення-рішення № 000035/720 від 06.04.2012р. Державної податкової інспекції у Франківському районі м.Львова Львівської області Державної податкової служби в частині нарахування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 232 805, 46 грн. (367 073, 20 - 134 267, 74 грн. = 232 805, 46 грн)

Тому податкове повідомлення-рішення № 000035/720 від 06.04.2012р року підлягає скасуванню лише в частині визначених штрафних (фінансових) санкцій в сумі 232 805, 46 грн.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади га органи місцево самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 2 КАС України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» посадові особи органів державної податкової служби зобов'язані дотримувати Конституції і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права.

Згідно з ч.2 ст.69 КАС України, докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи.

Відповідно до ч.1, ч.4 ст.70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

У відповідності до вимог ст. 71 КАСУ, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. А згідно ст. 86 цього Кодексу суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів (ст. 69 КАС України).

За правилами, встановленими ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

З урахуванням норм ч. 3 ст. 94 КАС України на користь позивача слід присудити з державного бюджету документально підтверджені судові витрати у вигляді судового збору пропорційно до задоволених позовних вимог.

Враховуючи вищенаведене суд вважає, що позовні вимоги слід задоволити частково та визнати частково протиправним та частково скасувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби № 000035/720 від 06.04.2012 року в частині визначення штрафних (фінансових) санкцій в сумі 232 805, 46 грн.

Стягнути з Державного бюджету на користь Львівського комунального підприємства «Львівелектротранс» судовий збір в розмірі 2 146 грн.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и в :

Позов задовольнити частково.

Визнати частково протиправним та частково скасувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби № 000035/720 від 06.04.2012 року в частині визначення штрафних (фінансових) санкцій в сумі 232 805, 46 грн.

Стягнути з Державного бюджету на користь Львівського комунального підприємства «Львівелектротранс» судовий збір в розмірі 2 146 грн..

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку та в строки, передбачені ст.186 КАС України та набуває законної сили в порядку, передбаченому ст.254 КАС України.

Суддя Дем'яновський Г.С.