ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 січня 2013 р. Справа № 804/545/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Турової О.М.
при секретарі судового засідання: Самоварові А.В.
за участю:
представника позивача: Метли К.А.
представників відповідача: Жаворонкова С.М., Гурої І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпропетровську адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ШПИНЕЛЬ-ФЕСТ»
до Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби
про скасування податкового повідомлення-рішення,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «ШПИНЕЛЬ-ФЕСТ» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби, в якому просило скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача від 25 вересня 2012 року №0005041501, а також стягнути з Державного бюджету України на користь позивача судові витрати із сплати судового збору.
В обґрунтування заявленого адміністративного позову зазначалося, що позивачем не було завищено від'ємний фінансовий результат від операцій з торгівлі цінними паперами попереднього звітного (податкового) періоду та не було занижено прибуток від операцій з торгівлі цінними паперами, оскільки порядок перенесення від'ємного значення об'єкта оподаткування з податку на прибуток підприємств і порядок перенесення від'ємного фінансового результату від операцій з торгівлі цінними паперами за своєю природою є різними, тому, врахування в окремому податковому обліку лише частини витрат з придбання цінних паперів прямо суперечить п.153.8 ст.153 Податкового кодексу України, тим більше, що Прикінцевими положеннями цього Кодексу передбачено, що операції з цінними паперами та деривативами, що придбанні до набрання чинності розділом ІІІ Податкового кодексу України, відображаються в обліку при визначенні податку на прибуток підприємств за правилами, що діяли на момент придбання таких цінних паперів, отже, зміни, внесені до п.3 Підрозділу 4 «Особливості справляння податку на прибуток підприємств» Розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України відносно застосування п.150.1 ст.150 цього Кодексу відносяться лише до визначення розміру від'ємного значення об'єкта оподаткування, розрахованого за загальними правилами та відображеного у відповідному рядку Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, а не до визначення розміру від'ємного фінансового результату від операцій з торгівлі цінними паперами, що зазначається саме в Додатку ЦП до такої податкової декларації.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав пред'явлений адміністративний позов та, посилаючись на викладені у ньому доводи, просив задовольнити його у повному обсязі.
Відповідач пред'явлений адміністративний позов не визнав, подав на нього письмові заперечення, в яких просив повністю відмовити в його задоволенні, посилаючись на те, що п.153.8 ст.153 Податкового кодексу України встановлено, що від'ємний фінансовий результат від операцій з цінними паперами переноситься на зменшення фінансових результатів від операцій з цінними паперами або іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами цього ж виду наступних звітних періодів у порядку, визначеному ст.150 цього Кодексу. Разом з тим, п.3 Підрозділу 4 «Особливості справляння податку на прибуток підприємств» Розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України встановлено особливості застосування п.150.1 ст.150 Податкового кодексу України у 2012-2015 роках, з урахуванням яких, зокрема, починаючи із звітного періоду - І півріччя 2012 року, у платників з доходом за 2011 рік 1 мільйон гривень і більше (під означене визначення підпадає і позивач), враховується лише 25% суми від'ємного фінансового результату операцій з цінними паперами та деривативами, які рахуються станом на 1 січня 2012 року у порядку, передбаченому вказаною законодавчою нормою. Отже, позивач, в порушення наведених положень закону, у Додатку ЦП до Декларації з податку на прибуток підприємств за І півріччя 2012 року невірно відобразив від'ємний фінансовий результат від операцій з цінними паперами попереднього звітного (податкового) періоду у загальній сумі 14257732,00грн., замість 25% збитків від операцій з цінними паперами на 01.01.2012р. у сумі 3564433,00грн., що, в свою чергу, призвело до заниження податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємств за цей звітний період.
Представники відповідача у судовому засіданні також просили відмовити у задоволенні пред'явленого адміністративного позову, посилаючись на доводи, викладені у письмових запереченнях.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, які регулюють спірні правовідносини, суд приходить до висновку, що заявлений адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ШПИНЕЛЬ-ФЕСТ» (далі - ТОВ «ШПИНЕЛЬ-ФЕСТ») (код ЄДРПОУ 35397413), зареєстроване розпорядженням виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради 18.09.2007р., перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби (далі - ДПІ у Кіровському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області ДПС) як платник податків (а.с.24).
14 серпня 2012 року ДПІ у Кіровському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області ДПС було проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на прибуток ТОВ «ШПИНЕЛЬ-ФЕСТ» за І півріччя 2012 року, за результатами якої складено акт камеральної перевірки №1117 віл 14.08.2012р., яким зафіксовано порушення позивачем п.150.1 ст.150 Податкового кодексу України, з урахуванням п.3 Підрозділу 4 «Особливості справляння податку на прибуток підприємств» Розділу ХХ Перехідних положень цього Кодексу, внаслідок чого ТОВ «ШПИНЕЛЬ-ФЕСТ» невірно відобразило у Додатку ЦП до Декларації з податку на прибуток підприємств за І півріччя 2012 року від'ємний фінансовий результат від операцій з цінними паперами попереднього звітного (податкового) періоду у загальній сумі 14257732,00грн., замість 25% збитків від операцій з цінними паперами на 01.01.2012р. у сумі 3564433,00грн., у зв'язку із чим було завищено від'ємний фінансовий результат попереднього звітного періоду на суму 10693299,00грн. та занижено податкове зобов'язання з податку на прибуток за І півріччя 2012р. на 2152199,00грн. (а.с.7-8).
Отримавши означений акт перевірки поштою 13.09.2012р., позивач з викладеними у ньому висновками не погодився та 14.09.2012р. подав письмові заперечення на цей акт до ДПІ у Кіровському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області ДПС, однак, за результатами розгляду вказаних заперечень відповідач відмовив у їх задоволенні та 25 вересня 2012 року прийняв два податкових повідомлення-рішення: № 0005041501, яким позивачу було збільшено суму грошового з податку на прибуток підприємств в сумі 2690248,75грн. (в тому числі: за основним платежем 2152199,00грн. та за штрафними санкціями - 538049,75грн.), а також № 0005031501 яким позивачу було зменшено суму від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток у розмірі 10693299,00грн. (а.с.9-11).
Не погодившись з вищевказаними податковими повідомленнями-рішеннями, ТОВ «ШПИНЕЛЬ-ФЕСТ» подало на них скаргу в порядку адміністративного оскарження до ДПС у Дніпропетровській області № 27/09-12 від 27 вересня 2012 року, повідомивши про це ДПІ у Кіровському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області ДПС листом № 27-1/09-12 від 27.09.2012р. (а.с.12-13,14)
09 жовтня 2012 року ДПС у Дніпропетровській області надіслало рішення про продовження розгляду скарги № 25371/10/10-014 від 09.10.12р. до 27 листопада 2012 року (а.с.15).
27 листопада 2012 року позивач отримав поштою рішення ДПС у Дніпропетровській області про результати розгляду скарги № 29494/10/10-014 від 26.11.2012 року, відповідно до якого ДПС у Дніпропетровській області скасувало податкове повідомлення-рішення ДПІ у Кіровському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області ДПС від 25.09.2012р. №0005031501 про зменшення позивачу від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток за І півріччя 2012 року у сумі 10693299,00грн., однак залишило без змін податкове повідомлення-рішення відповідача №0005041501 від 25.09.2012р., яким позивачу було збільшено суму грошового з податку на прибуток підприємств в сумі 2690248,75грн. (а.с.16-17).
Не погодившись з означеним рішенням ДПС у Дніпропетровській області, позивач подав на нього скаргу до ДПС України № 30/11-12 від 30.11.2012р., про що повідомив ДПІ у Кіровському районі та ДПС у Дніпропетровській області листом № 30/11-12 від 30.11.2012р. (а.с.18-19,20).
26 грудня 2012 року засобами поштового зв'язку ТОВ «ШПИНЕЛЬ-ФЕСТ» отримало рішення ДПС України про результати розгляду скарги № 7444/0/61-12/10-2415 від 20.12.2012р., відповідно до якого скарга позивача була залишена без задоволення, а податкове повідомлення-рішення відповідача №0005041501 від 25.09.2012р. - без змін (а.с.21-22).
У зв'язку із наведеним позивач з метою оскарження податкового повідомлення-рішення відповідача №0005041501 від 25.09.2012р. звернувся до суду.
Вирішуючи спір між сторонами, суд враховує, що він виник з приводу застосування до обліку операцій з цінними паперами приписів п. 3 Підрозділу 4 Розділу ХХ «Прикінцеві та перехідні положення» Податкового кодексу України, яка встановлює особливості застосування у 2011-2012 році приписів ст. 150 ПК України та визначає порядок визначення податку на прибуток.
Так, ТОВ «ШПИНЕЛЬ-ФЕСТ» було подано до ДПІ у Кіровському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області ДПС податкову декларацію з податку на прибуток за 1 півріччя 2012 року, до якої надано додаток ЦП з наступними показниками: р.1 «Прибуток (+) або збиток (-) від операцій з акціями та іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами, у тому числі» в сумі - « - 444732,00грн.»; р.1.1 «Доходи звітного (податкового) періоду» в сумі - «13825000,00грн.»; р.1.2 «Витрати звітного (податкового) періоду» в сумі - «12000,00грн.»; р.1.3 «Від'ємний фінансовий результат попереднього звітного (податкового) періоду» в сумі - «14257732,00грн.» (а.с.39-42).
При цьому п.153.8 ст.153 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено порядок оподаткування операцій з торгівлі цінними паперами та іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами.
Так, абз.5 п.153.8 ст.153 цього Кодексу визначено, що у разі якщо протягом звітного періоду витрати на придбання кожного з окремих видів цінних паперів та інших, ніж цінні папери, корпоративних прав, понесені (нараховані) платником податку, перевищують доходи, отримані (нараховані) від продажу (відчуження) цінних паперів або інших, ніж цінні папери, корпоративних прав цього ж виду протягом такого звітного періоду, від'ємний фінансовий результат переноситься на зменшення фінансових результатів від операцій з цінними паперами або іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами цього ж виду наступних звітних періодів у порядку, визначеному статтею 150 цього розділу.
Відповідно до п.150.1 ст.150 Податкового кодексу України, якщо результатом розрахунку об'єкта оподаткування платника податку з числа резидентів за підсумками податкового року є від'ємне значення, то сума такого від'ємного значення підлягає включенню до витрат першого календарного кварталу наступного податкового року. Розрахунок об'єкта оподаткування за наслідками півріччя, трьох кварталів та року здійснюється з урахуванням зазначеного від'ємного значення попереднього року у складі витрат таких податкових періодів наростаючим підсумком до повного погашення такого від'ємного значення.
При цьому змінами до Податкового кодексу України, прийнятими Законом України від 24 травня 2012 року № 4834, запроваджено особливий порядок застосування статті 150 цього Кодексу в період 2012-2015 років, який передбачає обмеження розміру від'ємного значення об'єкта оподаткування, отриманого станом на 1 січня 2012 року, що враховується у витратах при визначенні податкових зобов'язань платника податку у наступних звітних податкових періодах.
Так, пунктом 3 Підрозділу 4 Розділу ХХ «Прикінцеві та перехідні положення» Податкового кодексу України визначено, що пункт 150.1 статті 150 Кодексу застосовується: у 2011 році з урахуванням такого: якщо результатом розрахунку об'єкта оподаткування платника податку з числа резидентів за підсумками першого кварталу 2011 року є від'ємне значення, то сума такого від'ємного значення підлягає включенню до витрат другого календарного кварталу 2011 року. Розрахунок об'єкта оподаткування за наслідками другого, другого і третього кварталів, другого - четвертого кварталів 2011 року здійснюється з урахуванням від'ємного значення, отриманого платником податку за перший квартал 2011 року, у складі витрат таких податкових періодів наростаючим підсумком до повного погашення такого від'ємного значення; у 2012 році розрахунок об'єкта оподаткування здійснюється, зокрема, таким чином: якщо результатом розрахунку об'єкта оподаткування платника податку з числа резидентів платників з доходом за 2011 рік 1 мільйон гривень та більше станом на 1 січня 2012 року є від'ємне значення (з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування станом на 1 січня 2011 року), то сума цього значення підлягає включенню до витрат: звітних (податкових) періодів починаючи з І півріччя і наступних звітних періодів 2012 року у розмірі 25 відсотків суми такого від'ємного значення. У разі якщо 25 відсотків суми від'ємного значення об'єкта оподаткування не погашається протягом цього і за наслідками наступних податкових періодів 2012 року, то непогашена сума підлягає врахуванню при визначенні податкових зобов'язань у наступних податкових періодах; при цьому платники податку на прибуток ведуть окремий облік показника від'ємного значення об'єкта оподаткування, що склався станом на 1 січня 2012 року та включається до витрат наступних податкових періодів і сум, не погашених протягом 2012 - 2015 років. Таке від'ємне значення погашається в першу чергу. В другу чергу погашається від'ємне значення об'єкта оподаткування, що виникло після 31 грудня 2011 року.
Разом з тим, приписами п.4 Підрозділу 4 Розділу ХХ Податкового кодексу України передбачено, що операції з цінними паперами та деривативами, що придбані до набрання чинності розділом III цього Кодексу, відображаються в обліку при визначенні податку на прибуток підприємств за правилами, що діяли на момент придбання таких цінних паперів.
На момент придбання позивачем цінних паперів діяв Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств», відповідно до пп.7.6.1 п.7.6 ст.7 якого, якщо протягом звітного періоду витрати на придбання кожного з окремих видів цінних паперів, а також деривативів, понесені (нараховані) платником податку, перевищують доходи, отримані (нараховані) від продажу (відчуження) цінних паперів або деривативів такого ж виду протягом такого звітного періоду, від'ємний фінансовий результат переноситься на зменшення фінансових результатів від операцій з цінними паперами або деривативами такого ж виду майбутніх звітних періодів у порядку, визначеному статтею 6 цього Закону.
При цьому Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств» в редакції, що діяла на момент придбання цінних паперів, не містив будь-яких обмежень, щодо визначення та перенесення до наступного податкового періоду від'ємного фінансового результату операцій з цінними паперами.
Отже суд не приймає до уваги посилання відповідача на те, що при визначені податку у 2012 року з операцій з цінними паперами слід враховувати приписи п. 3 Підрозділу 4 Розділу ХХ Податкового кодексу України, оскільки пункт 4 того ж підрозділу є спеціальним для розрахунку об'єкта оподаткування за результатами операцій з цінними паперами та деривативами, а тому саме його положення підлягають застосуванню в даних спірних відносинах.
Крім того обмеження розміру від'ємного значення об'єкта оподаткування для врахування в наступних звітних періодах при застосуванні статті 150 Кодексу не передбачено Законом України від 24 травня 2012 року № 4834 при застосуванні пункту 153.8 статті 153 ПК України для визначення прибутку від операцій з цінними паперами і ніяким чином не обмежує право платника податку враховувати повну суму від'ємного показника фінансових результатів від операцій з цінними паперами в наступних податкових періодах, оскільки це різні за економічним змістом і значенням показники при визначенні податкових зобов'язань.
Така ж позиція висловлена в листі Верховної Ради України від 10.09.2012 року № 04-39/10-990, в якому також запропоновано ДПС України переглянути свою позицію, викладену в листі від 09.08.2012 року № 320/0/71-12/15-1217 щодо відображення від'ємного фінансового результату операцій з цінними паперами та деривативами у 2012-2015 роках (а.с.45-46).
При цьому суд не приймає до уваги посилання відповідача на узагальнюючу податкову консультацію щодо порядку відображення в податковому обліку суб'єктами господарювання операцій з цінними паперами, затверджену наказом ДПС України від 21.12.2012р. №1160, якою також надано роз'яснення, що у податковій декларації з податку на прибуток за звітні періоди 2012-2015 років (починаючи із звітного періоду - І півріччя 2012 року), у платників з доходом, що враховується при визначенні об'єкта оподаткування за 2011 рік, 1 мільйон гривень та більше, враховується лише по 25% суми від'ємного фінансового результату операцій з цінними паперами та деривативами, які рахуються станом на 01.01.2012р., оскільки, згідно п.п.14.1.173 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, узагальнююча письмова податкова консультація - це оприлюднення позиції контролюючого органу, що склалася за результатами узагальнення податкових консультацій, наданих платникам податків, а, отже, вона на є нормативно-правовим актом, а носить лише інформативний характер, не створюючи нових правових норм, про що також наголошено в листі Міністерства юстиції України «Щодо податкових консультацій органів державної податкової служби» від 22.02.2012р. №79-0-2-12/8.2(1).
З огляду на наведене, а також враховуючи те, що будь-яких обмежень відносно врахування повної суми від'ємного показника фінансових результатів від операцій з цінними паперами придбаними до набрання чинності розділом ІІІ Податкового кодексу України, чинним законодавством не встановлено, суд приходить до висновку, що позивачем правомірно в повному обсязі був перенесений від'ємний фінансовий результат, що виник станом на 01.01.2012 року від операцій з цінними паперами, та вірно відображений в Додатку ЦП до декларації з податку на прибуток за І півріччя 2012 року.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить із того, що позивачем при подачі позову до суду понесені судові витрати у вигляді сплати судового збору у сумі 2146 грн. 00 коп., що підтверджується платіжним дорученням, наявним в матеріалах справи (а.с.26), а відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Таким чином, судові витрати, понесені позивачем та підтверджені вищенаведеними належними доказами підлягають стягненню з Державного бюджету України на користь позивача у розмірі 2146 грн. 00 коп.
Керуючись ст. ст. 122, 160-162, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ШПИНЕЛЬ-ФЕСТ» до Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби від 25 вересня 2012 року №0005041501.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ШПИНЕЛЬ-ФЕСТ» судові витрати із сплати судового збору у розмірі 2146 грн. 00 коп. (дві тисячі сто сорок шість гривень 00 коп.).
Повний текст постанови виготовлено 28 січня 2013 року.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. 186 цього Кодексу до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.М. Турова