Постанова № 28869501, 23.01.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
23.01.2013
Номер справи
2а-5940/12/0170/6
Номер документу
28869501
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

23 січня 2013 р. (11:00) Справа №2а-5940/12/0170/6

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Латиніна Ю.А., при секретарі Захаровій М.В.,

за участю представника позивача - Силич Л.Є.,

представника відповідача - Мельник І.А.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Кримгаз"

до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення

Суть спору: Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом у якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим від 23.05.2012 року №0000134000, яким позивачу визначено податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій) з ПДВ на загальну суму 787777,75 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що висновки акту документальної перевірки від 11.05.2012 року №18/40-10/03348117, на підставі якого прийняте оскаржуване податкове повідомлення-рішення, не відповідають дійсності та Законам України «Про податок на додану вартість» та «Про оподаткування прибутку підприємств», а також Податковому кодексу України.

Ухвалою суду від 07.07.2012 року призначено по справі судово-економічну експертизу та зупинено провадження у справі.

Ухвалою від 26.12.2012 року поновлено провадження у справі.

Ухвалою суду від 21.01.2013 року замінено відповідача по справі Спеціалізовану державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим її правонаступником Спеціалізовану державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби

У судовому засіданні представник позивача на позовних вимогах наполягав з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував з підстав, викладених у письмових запереченнях.

Розглянув матеріали справи, дослідив докази, надані сторонами, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» зареєстроване Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим 14.04.1995р.

Підприємство взято на податковий облік в органах державної податкової служби за № 60602 від 14.04.1995р.

Станом на 16.06.2012р. перебуває на обліку ДПІ в м. Сімферополі АР Крим ДПС України.

ПАТ по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» зареєстровано, як платник податку на додану вартість відповідно до Свідоцтва про реєстрацію № 100339078 від 07.06.2011р., індивідуальний податковий № 033481101095.

СДПІ ВПП у м. Сімферополі АР Крим ДПС проведена планова виїзна перевірка Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» ЄДРПОУ 03348117 з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2010р. по 31.12.2012, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2010р. по 31.12.2012р..

За результатами перевірки складений акт № 18/40-10/03348117 від 11.05.2012, відповідно до висновків якого встановлено порушення п. п. 7.2.1, п. п 7.2.3 п. 7.2. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 № 168/97-ВР (далі Закон № 168/97-ВР), п. п. 14.1.185, п.п.14.1.191, п. 14.1 ст. 14, п. 185.1 ст. 185, п. 188.1 ст. 188, п. 198.1, п. 198.3 ст. 198, п. 201.1, п. 201.4, п.201.6 ст. 201 Податкового Кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755VІ (надалі ПКУ) що призвело до заниження податку на додану вартість на загальну суму 665 610 грн.

За результатами акту прийнято податкове повідомлення-рішення: № 0000134000 від 23.05.2012 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість на суму 787777,75 грн., у тому числі: основний платіж у сумі 665610,00 грн. та штрафні санкції у розмірі 122167,75 грн.

Не погодившись з зазначеним висновком та податковим повідомленнями - рішенням, Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом у якому просить визнати протиправним та скасувати як таке, що суперечить діючому законодавству, податкове повідомлення-рішення №0000134000 від 23.05.2012 року.

Оцінюючи правомірність дій Відповідача, суд керувався критеріями, закріпленими у частині 3 статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Стаття 19 Конституції України зобов'язує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Отже "на підставі" означає, що суб'єкт владних повноважень повинний бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України та зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.

"У межах повноважень" означає, що суб'єкт владних повноважень повинен вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, встановлених законами.

"У спосіб" означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури вчинення дії, і повинен обирати лише встановлені законом способи правомірної поведінки при реалізації своїх владних повноважень.

Суд з'ясовує, чи використане повноваження, надане суб'єкту владних повноважень, з належною метою; обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії; безсторонньо, тобто без проявлення неупередженості до особи, стосовно якої вчиняється дія; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно; розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки і загальноприйнятих моральних стандартів; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб; пропорційно та адекватно; досягнення розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи.

Тому вирішуючи справу стосовно позовних вимог позивача про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення СДПІ ВПП в м. Сімферополі АР Крим ДПС №0000134000 від 23.05.2012 року, суд зобов'язаний встановити чи діяв Відповідач на підставі закону, чи являються його дії обґрунтованими, безсторонніми, добросовісними та розсудливими.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Ст.67 Конституції України визначає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Коло платників податку на додану вартість, об'єкти, базу та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету в період до 01.01.2011 року були встановлені Законом України "Про податок на додану вартість". Починаючи з 01.01.2011 року з набранням чинності розділу V Податкового кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010р. питання стосовно оподаткування податком на додану вартість врегульовані нормами цього розділу ПКУ.

Згідно з п.п. 1.6 та 1.7 ст. 1 Закону України "Про податок на додану вартість" податкове зобовязання - це загальна сума податку, одержана ( нарахована) платником податку у звітному (податковому) періоді, визначена згідно з Законом, а податковий кредит - це сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобовязання звітного періоду, визначена цим законом. Згідно п.п.7.7.1 п.7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", який діяв до 01 січня 2011 року, різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду є сумою податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету (при її позитивному значенні) або бюджетному відшкодуванню (при її від'ємному значенні). Аналогічна норма стосовно визначення суми ПДВ, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету при позитивному значенні різниці між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду, що діє з 01.01.2011 року, встановлена п.200.1 та п.200.2 ст.200 розділу V ПКУ.

Право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з:

а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг;

б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);

в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;

г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу (п. 198.1 ст.198 ПК України).

Згідно п.п.7.4.1 п.7.4 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" та п.198.3 ст.198 розділу V ПК України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 81 цього Закону (до 01 січня 2011 року) або пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу (після 01 січня 2011 року), протягом такого звітного періоду у зв'язку з:

придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;

придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: або дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; або дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною (до 01 січня 2011 року - п.п.7.5.1 п.7.5 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", після 01 січня 2011 року - п.198.2 ст.198 розділу V ПК України).

Згідно п.п.7.4.5 п.7.4 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", який діяв до 01 січня 2011 року, не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів (послуг) ПДВ, не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з підпунктом 7.2.6 цього пункту). З 01 січня 2011 року згідно п.198.6 ст.198 розділу V ПК України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу. У разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.

Згідно статті 203 Цивільного Кодексу України від 16.01.2003 року №435-ІV (зі змінами та доповненнями) зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Відповідно до частин першої та другої статті 215 Цивільного Кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. -

Згідно статті 228 Цивільного Кодексу України правочин вважається таким, що порушує публічний порядок, якщо він був спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним.

Відповідно до частини першої статті 216 Цивільного Кодексу України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.

Таким чином, виходячи із приписів вищевказаних норм закону, лише відсутність податкової накладної позбавляє платника податку права на включення до податкового кредиту сплачених (нарахованих) сум податків у звітному періоді у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг), вартість яких відноситься до складу валових витрат.

Так, в акті перевірки №18/40-10/03348117 зазначено, що позивачем порушено п. п. 7.2.1, п. п 7.2.3 п. 7.2. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 № 168/97-ВР (далі Закон № 168/97-ВР), п. п. 14.1.185, п.п.14.1.191, п. 14.1 ст. 14, п. 185.1 ст. 185, п. 188.1 ст. 188, п. 198.1, п. 198.3 ст. 198, п. 201.1, п. 201.4, п.201.6 ст. 201 Податкового Кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755VІ (надалі ПКУ) що призвело до заниження податку на додану вартість на загальну суму 665610 грн.

Однак з даними висновками погодитись не можна з огляду на те, що матеріали справи свідчать про те, що Позивачем дотримано вимог законодавства щодо формування об'єкта оподаткування податком на прибуток та податкового кредиту за спірні періоди.

З матеріалів справи вбачається, що сума донарахування ПДВ у розмірі 665610,00 грн. визначена, на думку ДПІ, внаслідок порушення ПАТ по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» п. п. 7.2.1, п. п 7.2.3 п. 7.2. ст. 7 ЗУ № 168/97, п. п. 14.1.185, п.п.14.1.191, п. 14.1 ст. 14, п. 185.1 ст. 185, п. 188.1 ст. 188, п. 198.1, п. 198.3 ст. 198, п. 201.1, п. 201.4, п.201.6 ст. 201 ПКУ у зв'язку з завищенням податкового кредиту за період з 01.07.2010. по 31.12.2011 у сумі 665610 грн., що нарахований у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у «сумнівних» контрагентів, зі станом відмінні «0» - «Основний постачальник» у т.ч.: 3715,61 грн. ПДВ по операціях з ПП "Аланар", 3268,34 грн. ПДВ по операціях з ПП "Татнефть - Укрнафтопродукт" 460539,05 грн. ПДВ по операціях з ПБП "Український нафтопродукт". 6874,86 грн. ПДВ по операціях з ТОВ "Транс-Техник", 11638,54грн. ПДВ по операціях з ПП "Скіпер", 968,69 грн. ПДВ по операціях з Фірма "Сотруднічество", 6282,67 грн. ПДВ по операціях з ПП "Комманд", 23757,46 грн. ПДВ по операціях з ПП "Сіті-Буд", 1040,48 грн. ПДВ по операціях з ПП "Бренд Строй", 68589,28 грн. ПДВ по операціях з КП "Альянс", 8809,2 грн. ПДВ по операціях з БВП "Строитель-Плюс", 3195,00 грн. ПДВ по операціях з ТОВ ВТК "Окнополь", 4882,00 грн. ПДВ по операціях з ПП "Укрторгпартнер", 62049,55грн. ПДВ по операціях з ТОВ "Нафто-Сервіс".

Податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (п. п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 ПКУ)

Платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою (за наявності) податкову накладну, у якій зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити:

а) порядковий номер податкової накладної;

б) дата виписування податкової накладної;

в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг;

г)податковий номер платника податку (продавця та покупця місцезнаходження юридичної особи - продавця або податкова адреса фізично особи - продавця, зареєстрованої як платник податку;

д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг;

е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг;

є) ціна постачання без урахування податку;

ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні;

з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку;

и) вид цивільно-правового договору; і) код товару згідно з УКТ ЗЕД (для підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України), (пункт 201.1 статті 201 ПКУ)

Податкова накладна виписується у двох примірниках у день виникнення податкових зобов'язань продавця. Оригінал податкової накладної видається покупцю, копія залишається у продавця товарів/послуг (пункт 201.4 статті 201 ПКУ). Податкова накладну податковим документом і одночасно відображається у податкових зобов'язаннях і реєстрі виданих податкових накладних продавця та реєстрі отриманих податкових накладних покупця, (пункт 201.6. статті 201 ПКУ).

Податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу, (пункт 198.6. статті 198 ПКУ).

У разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу (абзац 2 пункт 198.6. статті 198 ПКУ).

Податкові накладні, з яких сформовано невизнаний актом податковий кредит, відображені у реєстрі отриманих та виданих податкових накладних відповідних податкових періодах та внесені до декларації з ПДВ.

При проведені дослідження встановлено, що податковий кредит повністю сформований з вимогами діючого законодавства та підтверджений належним чином оформленими податковими накладними.

Податкові накладні, суми сплаченого (нарахованого) податку, за якими підприємство включило до складу податкового кредиту, оформлені згідно з вимогами чинного законодавства надійшли до підприємства у відповідних періодах, що підтверджується записами у реєстрі отриманих податкових накладних .

Податкові накладні - є звітними податковими документами та одночасно розрахунковими, що підтверджують правомірність включення платником податку сум ПДВ до податкового кредиту.

Відповідно до п. 198.3 ст. 198 ПКУ податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: - придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; - придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку. Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Підпунктом до п. 198.2 ст. 198 ПКУ датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше;

- дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;

- дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.

Пунктом 2 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом ДПА України №165 від 30.05.97, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 червня 1997 року за № 233/2037, встановлює, що податкову накладну складає особа, яка зареєстрована як платник податку в податковому органі і якій присвоєно індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість.

ПКУ не передбачено, що платник податку не має права віднести до податкового кредиту суми ПДВ, за податковими накладними, виписаними контрагентом, який не знаходиться по місцезнаходженню.

Таким чином, за наслідками взаємовідносин ПАТ «Кримгаз» із постачальниками ПП "Аланар", ПП "Татнефть-Укрнафтопродукт", ПБП "Український нафтопродукт", ТОВ "Транс-Техник", ПП "Скіпер", Фірма "Сотруднічество", ПП "Комманд", ПП "Сіті-Буд", ПП "Бренд Строй", КП "Альянс", БВП "Строитель-Плюс", ТОВ ВТК "Окнополь", ПП "Укрторгпартнер", ТОВ "Нафто-Сервіс" правомірно сформований податковий кредит в розмірі 665 610,00 грн. за період з 01 07.2010 по 31.12.2011, на підставі отриманих від ПП "Аланар", ПП "Татнефть-Укрнафтопродукт", ПБП "Український нафтопродукт", ТОВ "Транс-Техник", ПП "Скіпер", Фірма "Сотруднічество", ПП "Комманд", ПП "Сіті-Буд", ПП "Бренд Строй", КП "Альянс", БВП "Строитель-Плюс", ТОВ ВТК "Окнополь", ПП "Укрторгпартнер", ТОВ "Нафто-Сервіс" податкових накладних у сумі 665610 грн.

Отже, у зв'язку вищевикладеним суд дійшов висновку, що документами бухгалтерського і податкового обліку позивача заниження податку на додану вартість в розмірі 665 610,00 грн. не підтверджено, що зокрема підтверджується висновком судового експерта №146/12 від 21.12.2012 року.

Крім того, розрахунки між ПАТ «Кримгаз» з постачальниками, зазначеними у акті перевірки за вказані товари, роботи послуги здійснені у загальній сумі 4242472,51 грн., у т. ч. ПДВ 703412,92грн., що підтверджується первинними документами: платіжними дорученнями, виписками банку, чеками.

Платіжне доручення - розрахунковий документ, що містить письмове доручення платника обслуговуючому банку про списання зі свого рахунку зазначеної суми коштів та її перерахування на рахунок отримувача;

Реквізит "Призначення платежу" платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. При проведені дослідження первинними документами (платіжними дорученнями та виписками банку ) підтверджено проведення розрахунків через розрахунковий рахунок та у готівковій формі за отримані товари, роботи, послуги ПАТ «Кримгаз».

Господарські операції знайшли своє підтвердження регістрах бухгалтерського обліку а також у реєстрі отриманих та виданих податкових накладних відповідних податкових періодах та внесені до декларації з ПДВ.

Висновки Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим, викладені в акті перевірки № 18/40-10/03348117 від 11.05.2012, щодо заниження грошового зобов'язання з ПДВ на загальну суму 665 610 грн. по взаємовідносинам по операціях з контрагентами: ПП "Аланар" на суму ПДВ 3715,61 грн., ПП "Татнефть - Укрнафтопродукт" на суму ПДВ 3268,34 грн., ПБП "Український нафтопродукт" на суму ПДВ 460 539,05 грн., ТОВ "Транс-Техник". на суму ПДВ 6874,86 грн., ПП "Скіпер" на суму ПДВ 11638,54 грн., Фірма "Сотруднічество" на суму ПДВ 968,69 грн., ПП "Комманд на суму ПДВ 6 282,67 грн., ПП "Сіті-Буд" на суму ПДВ 23757,46 грн., ПП "Бренд Строй" на суму ПДВ 1040,48 грн., КП "Альянс" на суму ПДВ 68 589,28 грн., БВП "Строитель-Плюс" на суму ПДВ 8809,2 грн., ТОВ ВТК "Окнополь" на суму ПДВ 3195,00 грн., "Укрторгпартнер" на суму ПДВ 4882,00 грн., ТОВ "Нафта-Сервіс" на суму ПДВ 62049,55 грн. та порушення п. п. 7.2.1, п. п 7.2.3 п. 7.2. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 № 168/97-ВР (надалі ЗУ № 168/97-ВР), п. п. 14.1.185, п.п.14.1.191, п. 14.1 ст. 14, п. 185.1 ст. 185, п. 188.1 ст. 188, п. 198.1, п. 198.3 ст. 198, п. 201.1, п. 201.4, п.201.6 ст. 201 Податкового Кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VІ, документами первинного бухгалтерського та податкового обліку, не підтверджуються.

Крім того, судом встановлено, що товари, роботи (послуги), визначені за актом перевірки ПАТ «Кримгаз», використовувались у його господарській діяльності, що підтверджується наступним.

Як вбачається з матеріалів справи та акту перевірки, сума донарахування ПДВ у розмірі 665 610,00 грн. визначена, на думку ДПІ, внаслідок порушення ПАТ по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» п. п. 7.2.1, п. п 7.2.3 п. 7.2. ст. 7 ЗУ № 168/97, п. п. 14.1.185, п.п.14.1.191, п. 14.1 ст. 14, п. 185.1 ст. 185, п. 188.1 ст. 188, п. 198.1, п. 198.3 ст. 198, п. 201.1, п. 201.4, п.201.6 ст. 201 ПКУ у зв'язку з завищенням податкового кредиту за період з 01.07.2010. по 31.12.2011 у сумі 665 610 грн., що нарахований у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у «сумнівних» контрагентів, зі станом відмінні «0» - «Основний постачальник» у т.ч.: 3715,61 грн. ПДВ по операціях з ПП "Аланар". 3268,34 грн. ПДВ по операціях з ПП "Татнефть - Укрнафтопродукт" 460 539,05 грн. ПДВ по операціях з ПБП "Український нафтопродукт". 6874,86 грн. ПДВ по операціях з ТОВ "Транс-Техник". 11638,54 грн. ПДВ по операціях з ПП "Скіпер" 968,69 грн. ПДВ по операціях з Фірма "Сотруднічество" 6 282,67 грн. ПДВ по операціях з ПП "Комманд" 23757,46 грн. ПДВ по операціях з ПП "Сіті-Буд" 1040,48 грн. ПДВ по операціях з ПП "Бренд Строй" 68 589,28 грн. ПДВ по операціях з КП "Альянс" 8809,2 грн. ПДВ по операціях з БВП "Строитель-Плюс" 3195,00 грн. ПДВ по операціях з ТОВ ВТК "Окнополь" 4882,00 грн. ПДВ по операціях з ПП "Укрторгпартнер" 62049,55 грн. ПДВ по операціях з ТОВ "Нафто-Сервіс"

Необхідність підтвердження господарських операцій первинними документами визначена п. п. 1.2 п.1, п.п.2.1 п.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.95р №88 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 05.06.95р. за № 168/704, первинні документи - це письмові свідоцтва, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації на їх проведення.

Статтею 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999р. № 996-ХІУ (із змінами та доповненнями) встановлено вимоги до первинних документів, які є підставою для бухгалтерського та податкового обліку.

Згідно з даною нормою, підставою длябухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій.

Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Дія контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Отримані товари (роботи послуги) використовувалися позивачем у його господарській діяльності.

Це підтверджено документами первинного та регістрами бухгалтерського та податкового обліку (реєстрів виданих та отриманих податкових накладних, податкові накладні, акти виконаних робіт, виписки банку, та інше).

Формування податкового кредиту підтверджується податковими накладними, оформленими відповідно діючого законодавства на загальну суму 665610 грн. Отримання товарів, робіт послуг підтверджується актами, видатковими накладними, чеками, товарно-транспортними накладними на загальну суму 4028094,15 грн., у т.ч. ПДВ 647182,59 грн. Оплата за виконані роботи, отримані послуги товари підтверджується виписками банку, платіжними дорученнями, чеками на загальну суму 4242472,51 грн., у т. ч. ПДВ 703412,92 грн.

Товари, роботи та послуги, отримані ПАТ «Кримгаз» з господарських операцій у сумі 4028094,15 грн., у т.ч. ПДВ 647182,59 грн., у тому числі від: ПП "Аланар у сумі 22293,68 грн. у т.ч. ПДВ 3715,61 грн.; ПП "Татнефть-Укрнафтопродукт" у сумі 19610,00 грн. у т.ч. ПДВ 3 268,32 грн.; ПБП "Український нафтопродукт" у сумі 2 743 360,17 грн. у т.ч. ПДВ 443 106,55 грн.; ТОВ "Транс-Техник" у сумі 41 249,15 грн. у т.ч. ПДВ 6 874,86 грн.; ПП "Скіпер" у сумі 69 831,22 грн. у т.ч. ПДВ 11 638,53 грн.; Фірма "Сотруднічество" у сумі 5 812,16 грн., у т.ч. ПДВ 968,69 грн.; ПП "Комманд" у сумі 36 704,00 грн., у т.ч. ПДВ 6 284,00 грн.; ПП "Сіті-Буд" у сумі 142 544,00 грн., у т.ч. ПДВ 23 756,00 грн.; ПП "Бренд Строй" у сумі 6242,88 грн., у т.ч. ПДВ 1040,48 грн.; КП "Альянс" у сумі 411 536,42 грн., у т.ч. ПДВ 68 589,41 грн.; БВП "Строитель-Плюс" у сумі 46 881,60 грн., у т.ч. ПДВ 7813,60 грн.; ТОВ ВТК "Окнополь" у сумі 18390,00 грн., у т.ч. ПДВ 3195,00 грн.; ПП "Укрторгпартнер" у сумі 29 292,02 грн., у т.ч. ПДВ 4 882,00 грн.; ТОВ "Нафта-Сервіс" у сумі 434346,85, у т.ч. ПДВ 62049,55 грн. використовувались у подальшій господарський діяльності а саме наданні послуг з ремонту, придбання матеріалів, паливно-мастильних матеріалів у загальній сумі 4028094,15 грн., у т.ч. ПДВ 647182,59 грн. відповідно до актів виконаних робіт, видаткових накладних тощо.

Операції з придбання послуг, робіт, матеріалів, паливно-мастильних матеріалів підтверджуються первинними документами: платіжними дорученнями, виписками банку, тощо.

Господарські операції - це факти підприємницької та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов'язань і фінансових результатів (абз.2 п.2.1 р.2 Положення №88).

Первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення (ст. 1 Закону № 996).

Відповідно п.2 ст. 9 Закону № 996 первинні документи повинні мати такі обов'язкові реквізити:

- назву документа (форми);

- дату і місце складання;

- назву підприємства, від імені якого складено документ;

- зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції;

- посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення;

- особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Первинні документи повинні бути складені в момент здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її завершення (п.1. ст. 9 Закону №996).

Документи надані до експертизи повністю мають необхідні реквізити, а отже відповідають діючому законодавству.

Взаємовідносини з контрагентами по операціях з ПП "Аланар у сумі 22 293,68 грн. у т.ч. ПДВ 3715,61 грн.; по операціях з ПП "Татнефть-Укрнафтопродукт" у сумі 19 610,00 грн. у т.ч. ПДВ 3 268,32 грн.; по операціях з ПБП "Український нафтопродукт" у сумі 2 743 360,17 грн. у т.ч. ПДВ 443 106,55 грн.; по операціях з ТОВ "Транс-Техник" у сумі 41 249,15 грн. у т.ч. ПДВ 6 874,86 грн.; по операціях з ПП "Скіпер" у сумі 69 831,22 грн. у т.ч. ПДВ 11 638,53 грн.; по операціях з Фірма "Сотруднічество" у сумі 5 812,16 грн., у т.ч. ПДВ 968,69 грн.; по операціях з ПП "Комманд" у сумі 36 704,00 грн., у т.ч. ПДВ 6 284,00 грн.; по операціях з ПП "Сіті-Буд" у сумі 142 544,00 грн., у т.ч. ПДВ 23 756,00 грн.; по операціях з ПП "Бренд Строй" у сумі 6 242,88 грн., у т.ч. ПДВ 1 040,48 грн.; по операціях з КП "Альянс" у сумі 411 536,42 грн., у т.ч. ПДВ 68589,41 грн.; по операціях з БВП "Строитель-Плюс" у сумі 46 881,60 грн., у т.ч. ПДВ 7 813,60грн.; по операціях з ТОВ ВТК "Окнополь" у сумі 18 390,00 грн., у т.ч. ПДВ 3195,00 грн.; по операціях з ПП "Укрторгпартнер" у сумі 29 292,02 грн., у т.ч. ПДВ 4882,00 грн.; по операціях з ТОВ "Нафта-Сервіс" у сумі 434 346,85, у т.ч. ПДВ 62 049,55 грн. підтверджені актами виконаних робіт, видатковими накладними, чеками на загальну суму у сумі 434346,85, у т.ч. ПДВ 62049,55 грн. цілком використані у господарській діяльності підприємства, що також підтверджено висновком судового експерта №146/12 від 21.12.2012 року.

Таким чином отримання та використання у господарський діяльності товарів, робіт (послуг) визначені за актом перевірки № 18/40-10/03348117 від 11.05.2012 підтверджуються документами ПАТ «Кримгаз»: видатковими накладними, актами виконаних робіт, договорами, товарно-транспортними документами, платіжними дорученнями, виписками банку, податковими накладними, чеками.

Отже, всі суми фактично сплачені і підтверджені податковими накладними, а тому, у позивача не було підстав не включати їх в податковий кредит.

Таким чином, з матеріалів справи та висновку експерта № 146/12 від 21.12.2012 року вбачається, що висновки СДПІ ВПП в м. Сімферополі АР Крим, викладені в акті камеральної перевірки № 18/40-10/03348117 від 11.05.2012 року щодо заниження грошового зобов'язання з ПДВ на загальну суму 665 610 грн. по взаємовідносинам по операціях з контрагентами: ПП "Аланар" на суму ПДВ 3715,61 грн., ПП "Татнефть - Укрнафтопродукт" на суму ПДВ 3268,34 грн., ПБП "Український нафтопродукт" на суму ПДВ 460 539,05 грн., ТОВ "Транс-Техник". на суму ПДВ 6874,86 грн., ПП "Скіпер" на суму ПДВ 11638,54 грн., Фірма "Сотруднічество" на суму ПДВ 968,69 грн., ПП "Комманд на суму ПДВ 6 282,67 грн., ПП "Сіті-Буд" на суму ПДВ 23757,46 грн., ПП "Бренд Строй" на суму ПДВ 1040,48 грн., КП "Альянс" на суму ПДВ 68 589,28 грн., БВП "Строитель-Плюс" на суму ПДВ 8809,2 грн., ТОВ ВТК "Окнополь" на суму ПДВ 3195,00 грн., "Укрторгпартнер" на суму ПДВ 4882,00 грн., ТОВ "Нафта-Сервіс" на суму ПДВ 62049,55 грн. та порушення п. п. 7.2.1, п. п 7.2.3 п. 7.2. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 № 168/97-ВР (надалі ЗУ № 168/97-ВР), п. п. 14.1.185, п.п.14.1.191, п. 14.1 ст. 14, п. 185.1 ст. 185, п. 188.1 ст. 188, п. 198.1, п. 198.3 ст. 198, п. 201.1, п. 201.4, п.201.6 ст. 201 Податкового Кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755Л/І, документами первинного бухгалтерського та податкового обліку, не підтверджуються.

Оприбуткування та використання у господарський діяльності товарів, робіт (послуг), що отримані від контрагентів по операціях з ПП "Аланар у сумі 22 293,68 грн. у т.ч. ПДВ 3715,61 грн.; по операціях з ПП "Татнефть-Укрнафтопродукт" у сумі 19 610,00 грн. у т.ч. ПДВ 3 268,32 грн.; по операціях з ПБП "Український нафтопродукт" у сумі 2 743 360,17 грн. у т.ч. ПДВ 443 106,55 грн.; по операціях з ТОВ "Транс-Техник" у сумі 41 249,15 грн. у т.ч. ПДВ 6 874,86 грн.; по операціях з ПП "Скіпер" у сумі 69 831,22 грн. у т.ч. ПДВ 11 638,53 грн.; по операціях з Фірма "Сотруднічество" у сумі 5 812,16 грн., у т.ч. ПДВ 968,69 грн.; по операціях з ПП "Комманд" у сумі 36 704,00 грн., у т.ч. ПДВ 6 284,00 грн.; по операціях з ПП "Сіті-Буд" у сумі 142 544,00 грн., у т.ч. ПДВ 23 756,00 грн.; по операціях з ПП "Бренд Строй" у сумі 6 242,88 грн., у т.ч. ПДВ 1 040,48 грн.; по операціях з КП "Альянс" у сумі 411 536,42 грн., у т.ч. ПДВ 68 589,41 грн.; по операціях з БВП "Строитель-Плюс" у сумі 46 881,60 грн., у т.ч. ПДВ 7 813,60 грн.; по операціях з ТОВ ВТК "Окнополь" у сумі 18 390,00 грн., у т.ч. ПДВ 3195,00 грн.; по операціях з ПП "Укрторгпартнер" у сумі 29 292,02 грн., у т.ч. ПДВ 4882,00 грн.; по операціях з ТОВ "Нафта-Сервіс" у сумі 434 346,85, у т.ч. ПДВ 62 049,55 грн. визначені за актом перевірки № 18/40-10/03348117 від 11.05.2012 року підтверджуються документами ПАТ «Кримгаз», а саме видатковими накладними, актами виконаних робіт, договорами, товарно-транспортними документами, платіжними дорученнями, виписками банку, податковими накладними, чеками.

Суд знаходить висновок експерта обґрунтованим та підтвердженим у ході судового розгляду справи, приймає його як належний доказ, в доведеності якого сумнів не виникає.

Отже, така позиція контролюючого органу, яка викладена в акті перевірки № 18/40-10/03348117 від 11.05.2012 року, суперечить ст. 61 Конституції України згідно до якої юридична відповідальність особи має індивідуальний характер, а тому не може бути підставою для притягнення ПАТ «Кримгаз» до відповідальності у вигляді збільшення податкового зобов'язання з податку на додану вартість.

Таким чином, з вищевикладеного вбачається, що позивачем дотримано вимоги Закону України "Про податок на додану вартість", Закону України «Про оподаткування податку на прибуток підприємств» та Податкового Кодексу України щодо права включення сум нарахованого (сплаченого) ПДВ та витрат у вигляді валових витрат та сум амортизаційних відрахувань за фінансово-господарськими правовідносинами ПАТ «Кримгаз» з ПП «Аланар», ПП «Татнефть-Укрнафтопродукт», ПБП «Український нафтопродукт», ТОВ «Транс-Техник», ПП «Скіпер», Фірма «Сотруднічество», ПП «Комманд», ПП «Сіті-Буд», ПП «Бренд Строй», КП «Альянс», БВП «Строитель-Плюс», ТОВ ВТК «Окнополь», ПП «Укрторгпартнер», ТОВ «Нафта-Сервіс» до податкової звітності з податку на додану вартість за період з 01.07.2010 року по 31.12.2011 року, що вказує на безпідставність заперечень відповідача та неправомірність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення №0000134000 від 23.05.2012 року.

На підставі наведеного суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог до СДПІ ВПП в м. Сімферополі АР Крим ДПС про визнання протиправним та скасування як такого, що суперечить діючому законодавству податкового повідомлення-рішення №0000134000 від 23.05.2012 року та задоволення адміністративного позову.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Таким чином, судові витрати, сплачені позивачем при зверненні до суду де відповідачем є суб'єкти владних повноважень, стягуються з Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання з рахунків останнього. Отже, судовий збір, сплачений позивачем при зверненні до суду у розмірі 2146 грн. підлягають поверненню шляхом їх безспірного списання з рахунків суб'єкта владних повноважень - Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби.

Крім того, з матеріалів справи вбачається, що згідно платіжного доручення № 3773 від 10.08.2012 року за проведення судово-економічної експертизи по ухвалі Окружного адміністративного суду АР Крим по справі № 2а-5940/12/6/0170 позивачем сплачено 19162,00 грн.

Зазначений розмір судових витрат не перевищує граничних розмірів, встановлених ст. ст. 87, 92 КАС України, з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2006 року №590 і Інструкції про порядок і розміри відшкодування витрат та виплати винагороди особам, що викликаються до органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури, суду або до органів, у провадженні яких перебувають справи про адміністративні правопорушення, та виплати державним науково-дослідним установам судової експертизи за виконання їх працівниками функцій експертів і спеціалістів, яку затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 1 липня 1996 року №710. Тому суд вважає можливим стягнути на користь позивача суму витрат на проведення судової експертизи у розмірі 19162,00 грн., що підтверджено документально.

Під час судового засідання, яке відбулось 23.01.2013 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАС України постанову складено 28.01.2013 року.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 94, 160-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим №0000134000 від 23.05.2012 року.

Стягнути з Державного бюджету України 21308,00 грн. судових витрат шляхом їх безспірного списання з рахунків суб'єкта владних повноважень - Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Кримгаз».

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Латинін Ю.А.