Постанова № 28838957, 22.01.2013, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.01.2013
Номер справи
2а/0570/14466/2012
Номер документу
28838957
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Чучко В.М.

Суддя-доповідач - Васильєва І. А.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2013 року справа №2а/0570/14466/2012

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Васильєвої І.А., Казначеєва Е.Г. , Яманко В.Г.

Секретар судового засідання Братченко О.В.

За участі:

Представника позивача Домашенко А.В. (на підставі довіреності)

Представників відповідача Братченко Т.А., Абрамова А.В., Будко І.Я. (на підставі довіреності)

Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Бумсіті" на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 04 грудня 2012 р. у справі № 2а/0570/14466/2012 (головуючий І інстанції Чучко В.М.) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Бумсіті" до Державної податкової інспекції у Будьонівському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 04 грудня 2012 року відмовлено в задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Бумсіті» до Державнгої податкової інспекції у Будьонівському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення від 16.10.2012 року № 0000182200 на суму 39 269,00 грн.

Не погодившись з постановою Донецького окружного адміністративного суду від 04 грудня 2012 року, Товариство з обмеженою відповідальністю «Бумсіті» подало апеляційну скаргу в якій зазначило на порушення судом норм матеріального і процессуального права, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, просили постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

В доводах апеляційної скарги апелянт посилається на те, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права в частині застосування до спірних правовідносин п.160.7 ст. 160 Податкового Кодексу України. В доводах апеляційної скарги апелянт посилається на те, що положення Податкового Кодексу України прямо визначають, що доходи, що виплачуються на користь постійного представництва нерезидента на території України не підлягають оподаткуванню. Між тим, відповідно до п.160.8 ст. 160 Податкового Кодексу України суми прибутків нерезидентів, які провадять свою діяльність на території України через постійне представництво, оподатковуються в загальному порядку. Крім того, апелянт в доводах апеляційної скарги посилався на те, що порушення зазначені в акті перевірки не співпадають з порушеннями визначеними в податковому повідомленні-рішенні.

В судовому засіданні представник апелянта доводи апеляційної скарги підтримав, просив її задовольнити, постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Представники відповідача в судовому засіданні заперечували проти доводів апеляційної скарги, просили постанову суду першої інстанції залишити без змін.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові матеріали справи та доводи апеляційної скарги, судова колегія становила наступне.

Як встановлено судом першої та апеляційної інстанції Товариство з обмеженою відповідальністю "Бумсіті" зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Донецької міської ради 24.11.2005 року, ідентифікаційний код - 33913348, місцезнаходження - 83092, м. Донецьк, вул. 230-Стрілецької дивізії, буд. 1А. Перебуває на податковому обліку в ДПІ у Будьонівському районі м. Донецька.

Згідно Довідки АА № 471922 з Єдиного державного реєстру підприємства та організацій України (ЄДРПОУ) ТОВ "Бумсіті" має право здійснювати наступні види діяльності за КВЕД (класифікація видів економічної діяльності): " 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами"; " 47.22 Роздрібна торгівля м'ясом і м'ясними продуктами в спеціалізованих магазинах", " 47.25 Роздрібна торгівля напоями в неспеціалізованих магазинах", " 47.26 Роздрібна торгівля тютюновими виробами в спеціалізованих магазинах", " 73.11 Рекламні агентства", " 73.12 Посередництво в розміщенні реклами в засобах масової інформації".

В період з 27.09.2012 року по 28.09.2012 року ДПІ у Будьонівському районі м. Донецька проведено позапланову невиїзну перевірку ТОВ "Бумсіті" з питань взаємовідносин з Представництвом "Теленор Холдінг Лімітед" за період з 01.04.2011 року по 30.06.2012 року, про що складений акт від 01.10.2012 року № 2204/22-8/33913348 (надалі - акт перевірки від 01.10.2012 року № 2204).

Проведеною перевіркою встановлено, що ТОВ "Бумсіті" у перевіряємому періоді було платником податку з доходів нерезидентів джерелом походження з України, що пов'язано із здійсненням господарської діяльності з нерезидентом - Представництвом "Теленор Холдінг Лімітед" згідно договору від 20.11.2007 року № 0038/08 щодо розповсюдження реклами, але відповідний податок не нараховувало та до бюджету не сплачувало. Таким чином в порушення пп. 14.1.122 "а" п. 14.1 ст. 14, п. 160.7 ст. 160 Податкового кодексу України встановлено заниження ТОВ "Бумсіті" податку з доходів нерезидентів джерелом походження з України на суму 36 182,64 грн., у тому числі: за 2 квартал 2011 року на суму 7 887,84 грн., за 3 квартал 2011 року на суму 8 002,80 грн., за 4 квартал 2011 року на суму 7 945,20 грн., за 1 квартал 2012 року на суму 9 056,40 грн., за 2 квартал 2012 року на суму 3 290,40 грн.

За результатами акту перевірки від 01.10.2012 року ДПІ у Будьонівському районі м. Донецька прийняте податкове повідомлення-рішення від 16.10.2012 року за № 0000182200 про збільшення ТОВ "Бумсіті" грошового зобов'язання з податку на прибуток іноземних юридичних осіб на загальну суму 39269,00 грн. (у тому числі, за основним платежем - 36182,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 3087,00 грн.).

Відповідно до матеріалів справи встановлено, що між ТОВ "Бумсіті" (Замовник) та Представництвом "Теленор Холдінгз Лімітед" (Виконавець), що діє від імені фірми "TELENOR HOLDINGS LIMITED" на території України укладений договір від 20.11.2007 року № 0038/08, згідно умов якого встановлено, що Виконавець приймає на себе зобов'язання самостійно або із залученням третіх осіб проводити рекламні кампанії в інтересах Замовника, а Замовник зобов'язується прийняти й сплатити послуги Виконавця згідно умов і строків даного договору. На період рекламної кампанії Виконавець приймає на себе зобов'язання самостійно або із залученням третіх осіб проводити технічне обслуговування рекламоносіїв із розміщенням на них рекламного матеріалу. Вартість послуг Виконавця по проведенню рекламної компанії визначається в кількості рекламоносіїв, включених в адресну програму, і вартості розміщення реклами на кожному окремому рекламоносії. Повна вартість адресної програми вказується в рахунках виконавця. Всі розрахунки між сторонами здійснюються в гривнях України шляхом перерахування замовником коштів в розмірі 100 % на розрахунковий рахунок виконавця. Даний договір набуває чинності з моменту підписання та діє до 31 грудня 2008 року, а в частині виконання взаємних зобов'язань - до остаточного виконання. У випадку, якщо жодна із сторін не заявить про своє бажання розірвати даний договір у встановлений Законом термін, він вважається подовженим на той же строк на тих же умовах.

Згідно Апостілю (Гаазька конвенція від 05.10.1961 року), виданому Міністерством юстиції Республіки Кіпр 21.02.2011 року, фірма "TELENOR HOLDINGS LIMITED" (м. Нікосія) є резидентом Республіки Кіпр.

"Теленор Холдінгз Лімітед" зареєстроване як Представництво фірми "TELENOR HOLDINGS LIMITED", республіка Кіпр, про що свідчить Свідоцтво про реєстрацію, видане Міністерством економіки України 16.06.2009 року за реєстраційним номером ПІ-3830. місцезнаходження Представництва - м. Донецьк.

Представництво "Теленор Холдінгз Лімітед" здійснює свою діяльність відповідно до Положення про постійне представництво "Теленор Холдінгз Лімітед", затвердженого рішенням директора від 20.12.2006 року № 11.

Відповідно до цього Положення, Представництво є структурним підрозділом компанії "TELENOR HOLDINGS LIMITED", представляє її інтереси у відносинах з українськими та іноземними юридичними та фізичними особами, створено з метою здійснення виробничо-господарської, комерційної та іншої діяльності на території України згідно з чинним законодавством та Статутом компанії "TELENOR HOLDINGS LIMITED". Предметом діяльності Представництва є: рекламна діяльність, дослідження кон'юнктури ринку та виявлення суспільної думки.

Згідно Свідоцтва № 200023617 від 09.02.2012 року (серія НБ № 135347), виданого ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька, Представництво "Теленор Холдінгз Лімітед" зареєстроване платником податку на додану вартість з 13.07.2009 року. Місцезнаходження - 83114, м. Донецьк, вул. Рози Люксембург, буд. 75А. Судова колегія звертає увагу на те, що зазначені обставини не спростовувалися сторонами як в суді першої так і апеляційної інстанції.

З матеріалів справи встановлено, що на виконання умов договору від 20.11.2007 року № 0038/08 Представництво "Теленор Холдінгз Лімітед" забезпечив розміщення реклами ТОВ "Бумсіті" і здійснював контрольні перевірки стану рекламоносіїв впродовж усього часу експонування.

Загальна вартість рекламних послуг склала 150 175,80 грн., у тому числі податок на додану вартість в сумі 25 029,30 грн. Оплата послуг здійснена ТОВ "Бумсіті" на користь Представництва "Теленор Холдінгз Лімітед" у повному обсязі, що підтверджується банківськими реєстрами сплачених платіжних документів (а.с. 81-136).

Факт виконання рекламних послуг підтверджено складеними та підписаними ТОВ "Бумсіті" та Представництвом "Теленор Холдінгз Лімітед" актами про надання рекламних послуг по розміщенню рекламних матеріалів замовника на рекламоносіях.

Відповідачем у акті перевірки від 01.10.2012 року № 2204 зазначено, що ТОВ "Бумсіті" отримувало послуги розповсюдження реклами від Представництва "Теленор Холдінгз Лімітед", яке має повноваження діяти від імені виключно фірми "TELENOR HOLDINGS LIMITED", що тягне за собою виникнення у цього нерезидента цивільних прав та обов'язків. Тобто Представництво "Теленор Холдінгз Лімітед" отримувало від ТОВ "Бумсіті" доходи нерезидентів з джерелом походження з України, а ТОВ "Бумсіті" відповідно п. 160.7 ст. 160 Податкового кодексу України є платниками податку з доходів нерезидентів джерелом походження з України.

З висновками викладеними в акті перевірки щодо порушення позивачем п.160.7 ст. 160 Податкового Кодексу України судова колегія не погоджується з огляду на наступне.

Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Частиною 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що компетенція адміністративних судів поширюється, зокрема, на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктами владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії) дій чи бездіяльності.

Згідно абз.1-2 ст.2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби є, зокрема здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Згідно п.1 ч.1 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції зокрема виконують такі функції як здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів.

Відповідно до п.п.41.1.1. п.4.1 ст.41 Податкового кодексу України, контролюючими органами є, зокрема органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

Таким чином, Інспекція є суб'єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує повноваження, надані йому Податковим кодексом та Законом України «Про державну податкову службу в Україні».

Відповідно до ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до ст.15.1. Податкового кодексу України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (п.1.1 ст.1 ПК України).

Підпунктом 9.1.1 пункту 9.1 статті 9 Податкового кодексу України встановлено, що податок на прибуток підприємств належить до загальнодержавних податків.

В той же час, загальний порядок звітування платників податку на прибуток перед контролюючими органами визначається розділом ІІІ Податкового кодексу України.

Особа, яка виплачує доходи нерезидентові, зобов'язана у разі здійснення у звітному періоді (кварталі) виплат нерезидентам доходів із джерелом їх походження з України подавати органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) звіт про виплачені доходи, утримані та перераховані до бюджету податки на доходи нерезидентів у строки та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики (п.103.9 ст.103 ПК України).

Підпункт 14.1.265 пункту 14.1 ст.14 Податкового кодексу України визначає штрафну санкцію (фінансову санкцію, штраф) як плату у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

У відповідності до п.п.14.1.122 Податкового кодексу України, нерезиденти це іноземні компанії, організації, утворені відповідно до законодавства інших держав, їх зареєстровані (акредитовані або легалізовані) відповідно до законодавства України філії, представництва та інші відокремлені підрозділи з місцезнаходженням на території України.

Підпунктом 133.2.2 пункту 133.2 статті 133 Податкового кодексу України визначено, що платниками податку на прибуток з числа нерезидентів, зокрема, є постійні представництва нерезидентів, які отримують доходи із джерелом походження з України або виконують агентські (представницькі) та інші функції стосовно таких нерезидентів чи їх засновників.

Постійне представництво до початку своєї господарської діяльності стає на облік у податковому органі за своїм місцезнаходженням у порядку, встановленому центральним податковим органом України. Постійне представництво, яке розпочало свою господарську діяльність до реєстрації у податковому органі, вважається таким, що ухиляється від оподаткування, а одержані ним прибутки вважаються приховуваними від оподаткування.

Загальний порядок взяття на облік та реєстрацію постійного представництва нерезидента платником податку на прибуток в органах державної податкової служби визначається розділом V Порядку обліку платників податків і зборі, затвердженим наказом Мінфіну України від 09.12.2011 року №1588 (далі - Порядок).

Пункт 5.4 Порядку зазначає, що взяття на облік постійного представництва нерезидента здійснюється відповідно до розділу ІІІ цього Порядку. З моменту взяття на облік постійне представництво нерезидента вважається зареєстрованим платником податку на прибуток. Після взяття на облік постійне представництво нерезидента включається до реєстру платників податків - нерезидентів із встановленням ознаки платника податку на прибуток.

Згідно п.п.14.1.193 п. 14.1 ст.14 Податкового кодексу України, постійним представництвом є постійне місце діяльності, через яке повністю або частково проводиться господарська діяльність нерезидента в Україні, зокрема: місце управління; філія; офіс; фабрика; майстерня; установка або споруда для розвідки природних ресурсів; шахта, нафтова/газова свердловина, кар'єр чи будь-яке інше місце видобутку природних ресурсів; склад або приміщення, що використовуються для поставки товарів.

Відповідно до матеріалів справи судом встановлено, що контрагент позивача з якими було укладено договір на розміщення зовнішньої реклами, є нерезидентом, який має постійне представництво на території України, через які фактично й провадить господарську діяльність в України.

Таким чином, в силу п.п.14.1.193 п. 14.1 ст.14 Податкового кодексу України, представництво контрагента є постійними представництвами нерезидента, який отримує дохід із джерелом його походження з України та відповідно до п.п.133.2.2 п.133.2 ст.133 Податкового кодексу України виступає платником податку на прибуток.

Між тим, будь-які доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковується в порядку і за строками, визначеними ст.160 Податкового кодексу України.

Пункт 160.7 статті 160 Податкового кодексу України встановлює, що резиденти, які здійснюють виплати нерезидентам за виробництво та/або розповсюдження реклами, під час такої виплати сплачують податок за ставкою 20 відсотків суми таких виплат за власний рахунок.

Поряд з тим, пунктом 160.8 статті 160 Податкового кодексу України визначено, що суми прибутків нерезидентів, які проводять свою діяльність на території України через постійне представництво, оподатковуються в загальному порядку. При цьому таке постійне представництво прирівнюється з метою оподаткування до платника податку, який провадить свою діяльність незалежно від такого нерезидента.

Водночас, об'єктом оподаткування податком на прибуток підприємств, зокрема, є дохід (прибуток) нерезидента, що підлягає оподаткуванню згідно зі статтею 160 цього Кодексу, з джерелом походження з України (п.п.134.1.2 п.134.1 ст.134 ПК України).

Вищенаведене вказує на необхідність застосування до постійних представництв нерезидентів, які отримують доходи із джерелом їх походження з України порядку оподаткування податку на прибуток аналогічно встановленому для резидентів з урахуванням ставки податку визначеної пунктом 160.7 статті 160 Податкового кодексу України.

З урахуванням викладеного, судова колегія вважає, що до спірних правовідносин має застосовуватися саме пункт 160.8 статті 160 Податкового кодексу України. Крім того, для огляду суду апеляційної інстанції було надано докази того, що в спірному періоді Представництво «Теленор Холдінгз Лімітед» звітувало як платник податку на прибуток.

За таких обставин, судова колегія дійшла висновку, про відсутність порушень норм податкового законодавства з боку позивача та як наслідок вважає спірне податкове повідомлення-рішення таким, що не відповідає приписам чинного законодавства та порушує законні права та охоронювані інтереси Товариства, що в свою чергу зумовлює необхідність задоволення його позовних вимог в повному обсязі та скасування судового рішення суду першої інстанції.

Відповідно до вимог ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України, отже судові витрати в сумі 228,54 гривні підлягають присудженню на користь позивача.

В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину

Керуючись ст. 195, 196, 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Бумсіті" на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 04 грудня 2012 р. у справі № 2а/0570/14466/2012 задовольнити.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 04 грудня 2012 р. у справі № 2а/0570/14466/2012 скасувати.

Прийняти нову постанову.

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Бумсіті» до Державної податкової інспекції у Будьонівському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000182200 від 16.10.2012 року задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0000182200 від 16.10.2012 року Державної податкової інспекції у Будьонівському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби на суму 39269,00 гривень, яка складається з основного платежу в розмірі 36 182,00 гривень та штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 3 087,00 гривень.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Бумсіті» судовий збір в сумі 228,54 гривні.

Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.

Повний текст виготовлено 25 січня 2013 року.

Головуючий суддя Васильєва І.А.

Судді Яманко В.Г.

Казначеєв Е.Г.