Ухвала суду № 28836682, 14.01.2013, Апеляційний суд Луганської області

Дата ухвалення
14.01.2013
Номер справи
22ц/1290/6302/12
Номер документу
28836682
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 22ц/1290/6302/12

Провадження № 22ц/1290/6302/12

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 січня 2013 року колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Луганської області у складі:

головуючого судді -Яресько А.В.,

суддів -Маляренко І.Б., Борисова Є.А.,

при секретарі -Веселові С.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі судових засідань апеляційного суду Луганської області апеляційну скаргу ОСОБА_5 на рішення Первомайського міського суду Луганської області від 30 жовтня 2012 року у справі за позовом Комунального підприємства "Первомайськтеплокомуненерго" Первомайської міської ради до ОСОБА_5 про стягнення заборгованості за надані послуги з опалення,-

ВСТАНОВИЛА :

29 серпня 2012 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про стягнення заборгованості за надані послуги з опалення, в обґрунтування якого послався на те, що позивач надає послуги з опалення квартири відповідача, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, проте всупереч вимог ЗУ "Про житлово-комунальні послуги" відповідач відмовився погасити заборгованість за період з жовтня по грудень 2010 року та з січня 2011 року по квітень 2012 року. Рішенням Первомайського міського суду Луганської області від 30 жовтня 2012 року позов було задоволено. Суд зобов'язав стягнути з ОСОБА_5, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, мешкає за адресою: АДРЕСА_1, заборгованість за послуги з опалення в сумі 4841,96 грн. (чотири тисячі вісімсот сорок одна грн. 96 коп.) на користь Комунального підприємства "Первомайськтеплокомуненерго" Первомайської міської ради, 93200, м. Первомайськ, вул. Куйбишева, 28, р/р № 26036300658169 в ТВБВ № 10012/0183 філії Луганського ОУ АТ "Ощадбанк" 1 типу, МФО 304665, код 32082152. Також суд стягнув з відповідача на користь позивача суму сплаченого судового збору.

В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на незаконність та необґрунтованість рішення суду першої інстанції, просить його скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову, посилаючись на припущені судом першої інстанції порушення норм матеріального та процесуального права.

Судова колегія, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи й обговоривши доводи апеляційної скарги, приходить до наступного.

Згідно з вимогами ч.1 ст.303 ЦПК України, під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених в суді першої інстанції. Відповідно до вимог ст.ст.11,213 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив із того, що спірні правовідносини врегульовані ЗУ "Про житлово-комунальні послуги". З матеріалів справи вбачається, що відповідач ОСОБА_5 проживає за адресою: АДРЕСА_1. Договір про надання послуг з централізованого опалювання з відповідачем у письмовому вигляді не укладався, але фактично послуги з централізованого опалення позивачем надавались на вказаний будинок. 10.06.2008 року відповідач в порушення порядку відключення від системи централізованого опалення, не отримавши дозвіл на відключення та встановлення автономного опалення у встановленому порядку, самовільно, без дотримання відповідною процедури та дозволу, відключив від системи центрального опалення квартиру, яку обладнав автономним опаленням. Проте в ЗУ "Про житлово-комунальні послуги" не міститься право відповідача не сплачувати вартості житлово-комунальних послуг у разі самовільного відключення від системи централізованого опалення.

Колегія суддів погоджується із зазначеними висновками суду першої інстанції, оскільки вони відповідають встановленим обставинам справи та приписам правових норм. Спірні правовідносини є врегульовані Законами України «Про житлово-комунальні послуги»та «Про теплопостачання». Закон України «Про теплопостачання»визначає основні правові, економічні та організаційні засади діяльності на об'єктах сфери теплопостачання та регулює відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, транспортуванням, постачанням і використанням теплової енергії, державним наглядом за режимами споживання. Державне управління у сфері теплопостачання згідно Закону здійснюють: на загальнодержавному рівні Кабінет Міністрів України, центральні органи виконавчої влади у межах своїх повноважень. До основних повноважень органів місцевого самоврядування у сфері теплопостачання належать регулювання діяльності суб'єктів відносин у сфері теплопостачання в межах, віднесених до відання відповідних рад. Статтею 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»встановлено нормативне регулювання у сфері житлово-комунальних послуг, згідно якої стандарти, нормативи, норми, порядки і правила у сфері житлово-комунальних послуг розробляють та затверджують Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування в межах своїх повноважень та згідно законодавства.

Відповідно до ст.24 Закону України «Про теплопостачання»основним обов'язком споживача теплової енергії є додержання вимог та нормативно-правових актів, забезпечення безпечної експлуатації систем теплоспоживання. Згідно ст.20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»споживач зобов'язаний дотримуватися вимог житлового та містобудівного законодавства щодо здійснення ремонту чи реконструкції приміщень або їх частин, не допускати порушення законних прав та інтересів інших учасників відносин у сфері житлово-комунальних послуг. Пунктами 24-25 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМУ № 630 від 21.07.2005 року (зі змінами, внесеними постановою КМУ № 1268 від 21.10.2007 року) передбачено, що споживач може відмовитись від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Відключення споживача від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється. Згідно з п.п. 2.1, 2.2 Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води, при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 4 від 22.11.2005 року, який діяв на момент виникнення спірних правовідносин, для реалізації прав споживачів на відмову від отримання послуг центрального опалення та гарячого теплопостачання орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу комісію для розгляду таких питань. Комісія, після вивчення конкретних умов, приймає рішення, яке оформлюється протоколом, витяг з якого надається заявникові. При позитивному рішенні комісії, заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального теплопостачання і відокремлення від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання. Крім того, у відповідності зі змінами до вказаних пунктів Порядку відключення, внесеними постановою КМУ №169 від 06.11.2007 року, не можливо відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води окремих квартир багатоквартирного будинку з ініціативи їх власників або наймачів, а лише відключення цілих багатоквартирних будинків з ініціативи споживачів, яке повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку. Як свідчать матеріали справи, відповідачем не було додержано належним чином вимог та положень вказаних вище нормативних актів і без дотримання встановленого ними порядку самовільно демонтовано систему централізованого теплопостачання в своїй квартирі, у зв'язку з чим суд обгрунтовано задовольнив вимоги про стягнення заборгованісті за опалення за період з жовтня по грудень 2010 року та з січня 2011 року по квітень 2012 року.

Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції з огляду на наведені вище міркування не спростовують - фактично сам апелянт визнає у апеляції ту обставину, що відключення здійснив самовільно, без отримання при цьому належного дозволу (п. 4 доводів апеляції а.с. 74). Твердження про порушення при цьому прав позивача як споживача послуг є надуманими, адже окремі види правовідносин з участю споживачів регулюються й іншими спеціальними законами та підзаконними актами України, зокрема відповідно до правил ст. 24 Закону України "Про теплопостачання" споживач теплової енергії несе певні зобов,язання, зокрема і щодо додержання вимог нормативно-правових актів, забезпечення безпечної експлуатації систем теплоспоживання. За таких обставин колегія суддів приходить до висновків про те, що судом першої інстанції було вірно було встановлено обставини справи; повно, всебічно та об'єктивно досліджені представлені сторонами докази; з належним дотриманням процесуальних норм, вірно встановлено правовідносини, що склалися між сторонами, правильно застосовані до правовідносин, що склались між сторонами норми матеріального права.

Відповідно до вимог ст.308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права .

Керуючись ст. ст.307 ч.1 п.1, 308, 313-315, 317, 319,323,325,327 ЦПК України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА :

Апеляційну скаргу ОСОБА_5 відхилити.

Рішення Первомайського міського суду Луганської області від 30 жовтня 2012 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили негайно з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий :

Судді: