ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 січня 2013 року № 2а-16920/12/2670
О 17 годині 32 хвилини в приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою у м. Києві по вул. Хрещатик, 10,
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого Бояринцевої М.А. при секретарі судового засідання Шевчук Л.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Магістраль-Авто"
до Державної податкової інспекції у Дарницькому районі м. Києва Державної податкової служби
про скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Магістраль-Авто" звернулося до суду з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Дарницькому районі м. Києва Державної податкової служби форми «В2» № 0001541530 від 28 листопада 2012 року та податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Дарницькому районі м. Києва Державної податкової служби форми «В1» № 0001531530 від 28 листопада 2012 року.
В обгрунтування заявлених вимог позивач посилається на Конституцію України, Податковий кодекс України, Порядок направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків, затверджений наказом Державної податкової адміністрації від 22 грудня 2010 року № 985, та зазначає, що податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Дарницькому районі м.Києва Державної податкової служби від 28 листопада 2012 року форми «В2» № 0001541530 та форми «В1» № 0001531530 підлягають скасуванню, оскільки відповідачем неправомірно зменшено Товариству з обмеженою відповідальністю " Магістраль-Авто " суму заявленого бюджетного відшкодування по декларації за вересень 2012 року в розмірі 74638 грн. та враховано її у зменшення податкових зобов'язань з цього податку у липні 2012 року.
Представник відповідача заперечила по суті заявлених позовних вимог, посилаючись та положення Податкового кодексу України та вказала на те, що Товариству з обмеженою відповідальністю "Магістраль-Авто" правомірно зменшено суму заявленого бюджетного відшкодування по декларації за вересень 2012 року в розмірі 74 638 грн. та враховано її у зменшення податкових зобов'язань з цього податку у липні 2012 року, оскільки при проведенні перевірки Державною податковою інспекцією у Дарницькому районі м. Києва Державної податкової служби встановлено, що позивачем завищено заявлену суму бюджетного відшкодування податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів за вересень 2012 року на суму 74 638 грн.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких грунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Магістраль-Авто" є юридичною особою та перебуває на обліку як платник податків в Державній податковій інспекції у Дарницькому районі м. Києва Державної податкової служби.
За результатами камеральної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Магістраль-Авто" з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість в рахунок зменшення податкових зобов'язань майбутніх податкових періодів за вересень 2012 року Державною податковою інспекцією у Дарницькому районі м. Києва Державної податкової служби складено акт від 19 листопада 2012 року № 5932/15-30/35391170, яким встановлено порушення пункту 200.1, пункту 200.4, пункту 200.6, пункту 200.7, абзацу «а» пункту 200.14 Податкового кодексу України, в зв'язку з чим Товариству з обмеженою відповідальністю "Магістраль-Авто" зменшено суму заявленого бюджетного відшкодування по декларації за вересень 2012 року в розмірі 74 638 грн. та враховано її згідно з пунктом 200.6 статті 200 Податкового кодексу України у зменшення податкових зобов'язань з цього податку у липні 2012 року.
На підставі складеного акту 28 листопада 2012 року Державною податковою інспекцією у Дарницькому районі м. Києва Державної податкової служби винесені податкове повідомлення-рішення форми «В1» № 0001531530, яким зменшено Товариству з обмеженою відповідальністю "Магістраль-Авто" суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 74 638 грн. і застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 18 660 грн. та податкове повідомлення-рішення форми «В2» № 0001541530, яким збільшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за липень 2012 року у розмірі 74 638 грн.
Відповідно до статті 75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом.
Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні органу державної податкової служби виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків.
Статтею 76 Податкового кодексу України встановлено, що камеральна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення.
Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.
Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.
Згідно пункту 86.2 статті 86 Податкового кодексу України за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації в органі державної податкової служби вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Як встановлено під час розгляду справи, підставою для винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень стало незаявлення ТОВ "Магістраль-Авто" до бюджетного відшкодування сум податку на додану вартість, які були сплачені у червні 2012 року, тобто не визначення позивачем як бюджетного відшкодування відповідних сум у наступних податкових періодах (у липні 2012 року).
Відповідно до підпункту 14.1.18 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, бюджетне відшкодування - це відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
Згідно з пунктом 200.5 статті 200 Податкового кодексу України, не мають права на отримання бюджетного відшкодування особи, які були зареєстровані як платники цього податку менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування та мали обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів).
Відповідно до пункту 200.7 статті 200 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Таким чином, оскільки позивач не підпадав під категорію осіб визначених пунктом 200.5 статті 200 Податкового кодексу України, та оскільки в нього виникла різниця між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту, ним до Державної податкової інспекції у Дарницькому районі міста Києва Державної податкової служби подано декларацію з податку на додану вартість за вересень 2012 року, якою заявлено суму бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів в розмірі 74 638 грн.
Згідно підпунктів 4.6.4 пункту 4 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 25 листопада 2011 року № 1492, якщо в наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення (рядок 22 декларації), подається (Д2) (додаток 2).
Підпунктом 4.6.5 пункту 4 розділу V Порядку встановлено, що платники, які відповідно до статті 200 розділу V Кодексу мають право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість та заповнили рядок 22 декларації, здійснюють розрахунок бюджетного відшкодування та подають (Д3) (додаток 3).
Значення рядка 3 (Д3) (додаток 3) переноситься до рядка 23 декларації за поточний звітний (податковий) період. Залежно від обраного платником напряму повернення суми бюджетного відшкодування (на рахунок цього платника у банку або у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів) така сума вказується або в рядку 23.1, або у рядку 23.2, або частково розподіляється у рядках 23.1 та 23.2 декларації.
У рядку 23 податкової декларації позивач вказав суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню в розмірі 74 638 грн., у томи числі у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів (рядок 23.2), яку сформовано з урахуванням залишку від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту, нарахованої за попередні звітні (податкові) періоди.
Керуючись нормами Податкового кодексу та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість позивачем 19 листопада 2012 року подано до Державної податкової інспекції у Дарницькому районі м. Києва Державної податкової служби довідку про залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (Д2), згідно якої залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, а саме: «червень 2012 року», за вирахуванням суми, яка підлягає сплаті за підсумками поточного звітного періоду, становить 74 638 грн. Частина залишку від'ємного значення об'єкту оподаткування фактично сплачена отримувачем, товарів/послуг постачальниками товарів та послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - включена до податкових зобов'язань у декларації у попередніх звітних періодах та не погашена податковими зобов'язаннями попередніх звітних періодів або не брала участі в розрахунках бюджетного відшкодування становить 74 638 грн. ( додаток 2).
Відповідно до пункту 200.1 статті 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (пункт 200.3 статті 200 Податкового кодексу України).
Згідно пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;
б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
З аналізу вищенаведених норм, виходячи із суті бюджетного відшкодування, викладеній в підпункті 14.1.18. пункту 14.1. статті 14 та в пункті 200.1 статті 200 Податкового кодексу України, що полягає у поверненні з бюджету надмірно сплаченого податку, при цьому незалежно від податкового періоду в якому склалася така сплата податку, умовою бюджетного відшкодування податку, згідно пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України, виступає фактична сплата цього податку постачальнику товарів (послуг) в ціні придбання таких товарів.
Таким чином, сума, розрахована за правилами статті 200 Податкового кодексу України, набуває статусу бюджетного відшкодування та підлягає поверненню з бюджету. При цьому, законодавчо установлений порядок повернення з бюджету сум бюджетного відшкодування не передбачає автоматичного погашення сум бюджетного відшкодування у разі, якщо такі суми не були своєчасно заявлені до відшкодування.
Зі змісту вищевикладеного, слідує, що Податковий кодекс України не обмежує бюджетне відшкодування виключно сумою податкового кредиту попереднього звітного періоду як і не обмежує право платника податку заявити до повернення суму бюджетного відшкодування часовими межами певного податкового періоду, та не ставить право платника податку на отримання податкової вигоди в залежність від того, в якому звітному податковому періоді у платника виникло право на податковий кредит у розмірі суми бюджетної заборгованості. А тому відмову платникові у бюджетному відшкодуванні лише на тій підставі, що таке відшкодування не було заявлене у наступних податкових періодах, за якими воно виникло, не можна визнати правомірною.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідачем безпідставно зменшено Товариству з обмеженою відповідальністю "Магістраль-Авто" суму заявленого бюджетного відшкодування по декларації за вересень 2012 року в розмірі 74 638 грн. та враховано її у зменшення податкових зобов'язань з цього податку у липні 2012 року.
Як передбачено частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Проте, доказів правомірності, законності та обґрунтованості прийнятих рішень до суду не надано, а тому податкові повідомлення-рішення № 0001531530 та № 0001541530 від 28 листопада 2012 року визнаються протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
Виходячи з системного аналізу наведених норм права, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, тому позов визнається таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись статтями 98, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Магістраль-Авто" задовольнити повністю.
2. Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Дарницькому районі м. Києва Державної податкової служби форми "В2" № 0001541530 від 28 листопада 2012 року та податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Дарницькому районі м. Києва Державної податкової служби форми "В1" № 0001531530 від 28 листопада 2012 року .
3. Присудити з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Магістраль-Авто" судові витрати у розмірі 932 (дев'ятсот тридцять дві) грн. 99 коп.
Покласти на відповідний підрозділ Державної казначейської служби України виконання постанови суду в частині стягнення судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у Дарницькому районі м. Києва Державної податкової служби.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленим статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя М.А. Бояринцева
Повний текст постанови складений 24 січня 2013 року.