ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 січня 2013 року № 2а-9433/12/1370
м. Львів
10 год. 40 хв.
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючий суддя Коморний О.І.,
секретар - Ячмінська Я.О.
з участю:
представників позивача Качмар Н.С., Піхоцький В.В.
представник відповідача не прибув
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом спільного українсько-німецького підприємства у формі товариства з обмеженою відповідальністю «Сферос-Електрон» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Обставини справи.
Позивач, спільне українсько-німецьке підприємство у формі товариства з обмеженою відповідальністю «Сферос-Електрон», звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000301540/17441, прийнятого 22.10.2012р. відповідачем, Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м Львова Львівської області Державної податкової служби.
Позовні вимоги обґрунтовано безпідставністю прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, оскільки позивачем податкова звітність по податку на додану вартість оформлена та подана до податкового органу належним чином.
Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю, з підстав викладених у позовній заяві, подали додаткові докази в обґрунтування позовних вимог, просять позов задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, у поданому запереченні відповідач проти позову заперечив повністю з тих підстав, що позивачем не подано за серпень 2012 року довідку щодо сум залишку від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (додаток 2), просить у задоволенні позову відмовити повністю.
Суд заслухав пояснення представників позивача, повно, всебічно та об'єктивно оцінив подані докази у їх сукупності, та
встановив:
Відповідачем, Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби проведено 04.10.2012 року камеральну перевірку даних, задекларованих позивачем у податковій звітності з податку на додану вартість, про що складено акт №1452/310/15-40/33880611 (а.с.19-20).
На підставі складеного за результатами перевірки акта, відповідачем 22.10.2012 року прийнято податкове повідомлення-рішення №0000301540/17441 про зменшення позивачеві розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 365411 грн. (а.с.13) через встановлене перевіркою порушення позивачем п.200.1, п.200.2, п.200.3, п.200.4 ст. 200 розд.5 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010р.
Вказане порушення полягає у завищенні позивачем залишку від'ємного значення, що включається до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду р. 24 Декларації за серпень 2012 року на суму 365411 грн.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів згідно з ч.2 цієї ж статті можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Закріплений у ч. 1 ст.11 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 138 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
Згідно з п.1.1.ст.1 Податкового кодексу України (далі ПК України), відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.
З матеріалів справи судом встановлено подання позивачем 17.08.2012 року до податкового органу декларації з податку на додану вартість за липень 2012 року (а.с.21-22), згідно квитанції №2 (а.с.23) з додатками №1, №2, №3, №4, №5, №6 (а.с.24, 26, 28, 30, 32-33, 35), згідно квитанцій (а.с.25, 27, 29, 31, 34, 36) та реєстром виданих та отриманих податкових накладних (37-39) згідно квитанції (а.с.40).
Відповідно до поданої позивачем декларації за липень 2012 року (а.с.21-22), позивачем у липні 2012 року відображено: у рядку 17 податковий кредит в сумі 482994,00 грн.; у рядку 23 заявлено до бюджетного відшкодування суму податку на додану вартість в розмірі 285904,00 грн.; вказано від'ємне значення різниці поточного звітного (податкового) періоду, яке зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду на суму податку на додану вартість в розмірі 188936,00грн. (рядок 20.2 відповідної декларації, значення якого, переноситься до рядка 21.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду); та вказано у 24 рядку, значення якого, переноситься до рядка 21.2 декларації наступного звітного (податкового) періоду), залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду на суму податку на додану вартість в розмірі 365411,00грн.
Судом з матеріалів справи також встановлено подання позивачем 19.09.2012 року до податкового органу декларації з податку на додану вартість за серпень 2012 року (а.с.41-42), згідно квитанції №2 (а.с.43) з додатками №1, №2, №3, №4, №5, (а.с.44, 46, 48, 50, 52-53), згідно квитанцій (а.с.45, 47, 49, 51, 54) та реєстром виданих та отриманих податкових накладних (55-59) згідно квитанції (а.с.60).
У декларації з податку на додану вартість за серпень 2012 року позивачем відображено: у рядку 17 податковий кредит в сумі 591 369,00 грн.; у рядку 23 заявлено до бюджетного відшкодування податок на додану вартість в розмірі 188936,00грн.; задекларовано від'ємне значення різниці попереднього звітного (податкового) періоду, яке зараховано до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду на суму податку на додану вартість в розмірі 188 936,00грн. (рядок 21.1 декларації, значення якого, перенесено з рядка 20.2 декларації попереднього звітного (податкового) періоду); визначено залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, який після бюджетного відшкодування включено до складу податкового кредиту поточного податкового періоду на суму податку на додану вартість в розмірі 365411,00грн. (рядок 21.2 декларації, значення якого, перенесено з рядка 24 декларації попереднього звітного (податкового) періоду); вказано залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду на суму податку на додану вартість в розмірі 554347,00грн. (рядок 21 декларації, значення якого, відповідає сумі рядків 21.1 та 21.2 декларації); вказано залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного (податкового) періоду на суму податку на додану вартість в розмірі 554347,00грн. (рядок 22 декларації, значення якого, відповідає різниці рядків 21 та 18 цієї ж декларації); вказано залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду на суму податку на додану вартість в розмірі 365411,00 грн. (рядок 24 декларації, значення якого, переноситься до рядка 21.2 декларації наступного звітного(податкового) періоду).
Відповідно до підпункту 14.1.18. пункту 14.1. статті 14 ПК України, бюджетним відшкодуванням є відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
Сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається згідно з п. 200.1 ст.200 ПК України як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Відповідно до п.200.2 ст.200 ПК України, при позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені розділом V ПК України.
Згідно з п. 200.3 ст.200 ПК України при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то згідно з п.200.4 ст.200 ПК України:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;
б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Відповідно до п.13 Порядку оформлення та подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого Наказом ДПА України від 25.11.2011 року за №1492, декларація подається платником разом з усіма необхідними додатками до неї.
Якщо в результаті розрахунку різниці між сумою податкових зобов'язань і податкового кредиту отримано позитивне значення, то платником заповнюється рядок 18 розділу III "Розрахунки з бюджетом за звітний період" декларації з податку на додану вартість такого звітного періоду.
Від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду вказується в рядку 19 розділу III "Розрахунки з бюджетом за звітний період" декларації з податку на додану вартість такого звітного періоду.
Якщо за результатами поточного звітного (податкового) періоду платником податку визначено від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту (заповнено рядок 19 декларації), така сума враховується у зменшення суми податкового боргу за попередні звітні (податкові) періоди з податку на додану вартість, у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до ПК України (що відображається у рядку 20.1 декларації), а решта зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 20.2 декларації погонного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду).
Якщо в наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення (рядок 22 декларації), то платником подається додаток 2 до податкової декларації з податку на додану вартість.
Платники, які відповідно до статті 200 розділу V ПК України, мають право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість та заповнили рядок 22 декларації, здійснюють розрахунок бюджетного відшкодування та подають додаток 3 до податкової декларації з податку на додану вартість.
Значення рядка 3 додатка 3 до податкової декларації з податку на додану вартість переноситься до рядка 23 декларації за поточний звітний (податковий) період, і залежно від обраного платником напряму повернення суми бюджетного відшкодування (на рахунок цього платника у банку або у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів) така сума вказується або в рядку 23.1. або у рядку 23.2. або частково розподіляється у рядках 23.1 та 23.2 декларації. При цьому платники податку, які мають право на отримання бюджетного відшкодування та прийняли рішення про повернення суми бюджетного відшкодування на рахунок у банку (заповнено рядок 23.1 декларації), подають (Д4) (додаток 4).
Залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 24 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.2 декларації наступного звітного (податкового) періоду).
У поданій позивачем до податкового органу податковій декларації з податку на додану вартість за серпень 2012 року (а.с.41-42) позитивного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту за серпень місяць 2012 року немає (рядок 18 податкової декларації з податку на додану вартість за серпень 2012 року).
Від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту за серпень 2012 року складає 312040 гривень, що відповідає даним рядка 19 податкової декларації позивача з податку на додану вартість за серпень 2012 року і таке від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту декларації з податку на додану вартість за серпень 2012 року в сумі 312 040 гривень, віднесено позивачем до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 20.2 декларації з податку на додану вартість за серпень 2012р.).
Вищенаведені встановлені судом фактичні обставини справи спростовують викладені у акті перевірки висновки відповідача про відхилення між даними, вказаними позивачем по рядках 21. 21.2, 22, 24 декларації з податку на додану вартість за серпень місяць 2012 року, які відповідають рядкам 20.2 та 24 декларації з податку на додану вартість за липень місяць 2012 року та даними, визначеними відповідачем та вказують на помилковість висновків відповідача про порушення позивачем п.200.2, п.200.3, п.200.4 ст.200 ПК України.
На переконання суду, та обставина, що як стверджує відповідач, позивачем до декларації за серпень місяць подано додаток 2 з показниками податкової звітності за липень місяць не вплинула на правильність відображення позивачем у декларації з податку на додану вартість за серпень місяць залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду на суму податку на додану вартість в розмірі 365411,00 грн. (рядок 24 декларації), а відтак зменшення позивачеві спірним податковим повідомленням-рішенням від'ємного значення суми податку на додану вартість в розмірі 365411 грн. з підстав лише відсутності додатка 2 є безпідставним та не ґрунтується на нормах чинного законодавства.
У даному випадку відповідач міг застосувати до позивача штрафні санкції за неподання звітності, а не зменшувати правильно визначене у декларації від'ємне значення суми податку на додану вартість в розмірі 365411 грн.
За правилами, встановленими ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Крім того, відповідно до ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оскільки у даній справі оспорюється рішення прийняте відповідачем, суб'єктом владних повноважень, суд відповідно до вимог ч.3 ст.2 КАС України, перевіряє чи прийнято (вчинено) воно: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Матеріали справи свідчать, що відповідні положення відповідачем дотримані не були, що в свою чергу зумовило необхідність звернення позивача за захистом свого порушеного права до суду.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому адміністративний позов підлягає задоволенню.
Оскільки позивачем документально підтверджено сплату судового збору в сумі 2146 грн. (а.с.3), такі судові витрати відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, слід стягнути з Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 7-14, 50, 71, 86, 94, 143, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби №0000301540/17441 від 22.10.2012 р.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь спільного українсько-німецького підприємство у формі товариства з обмеженою відповідальністю «Сферос-Електрон» (м. Львів вул. Шевченка 315, ЄДРПОУ 23972496) судовий збір в сумі 2146 (дві тисячі сто сорок шість) грн.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
У судовому засіданні оголошено вступну те резолютивну частини постанови.
Повний текст постанови складено та підписано 21.01.2013 року о 17:00 год.
Суддя (підпис) Коморний О.І.
З оригіналом згідно.
Суддя Коморний О.І.