Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 січня 2013 р. Справа № 2а/0570/17417/2012
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови 10 год.
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Аканова О.О., розглянувши у письмову провадженні адміністративну справу за позовом Відділення Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Торезі Донецької області до Державного підприємства «Торезантрацит» про стягнення пені за несвоєчасну сплату страхових внесків у сумі 375905,97 грн., -
В С Т А Н О В И В :
Відділення Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Торезі Донецької області (далі – Позивач) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства «Торезантрацит» про стягнення пені за несвоєчасну сплату страхових внесків у сумі 375905,97 грн.
В обґрунтування позову позивач посилається на приписи ч. 2 ст. 52 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” та Інструкцію про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, якими передбачене стягнення пені за прострочення сплати страхового внеску до Фонду соціального страхування від нещасних випадків.
Сторони у судове засідання не з’явились про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, крім того, надали заяви про розгляд справи без їх участі.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 26.01.2012року постанову Донецького окружного адміністративного суду від 29.11.2011 року залишено без змін, якою в задоволенні позову відмовлено.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 27.11.2012 року постанову Донецького окружного адміністративного суду від 29.11.2011 року і ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 26.01.2012року скасовано, адміністративну справу направлено до Донецького окружного адміністративного суду на новий розгляд.
Частиною 5 статті 227 КАС України встановлено, що підстави для скасування судових рішень з направленням справи для продовження розгляду або на новий розгляд висновки і мотиви, з яких скасовані рішення, є обов'язковими для суду першої чи апеляційної інстанції при розгляді справи.
На виконання ухвали Вищого адміністративного суду України судом ухвалою про прийняття до провадження витребувано з Відділення Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Торезі Донецької області відомості за який період нарахована та несплачена спірна заборгованість по пені, чи нарахована вона за несплату внесків до 01.07.2012 року та чи не сплачена заборгованість із сплати страхових внесків до 01.01.2011 року.
Згідно наданих пояснень на ухвалу суду про витребування відомостей, позивачем зазначено, що згідно розрахункової відомості за 1 півріччя 2010 року (станом на 01.07.2010 року) недоїмка із страхових внесків склала 4311283,49 грн., тобто пеня на вказану недоїмку виникла до 01.07.2010 року та не сплачена до 01.01.2011 року у 3882026,32 грн., що підтверджується відомостю за 4 квартал 2010року (станом на 01.01.2011 року).
Також, як вбачається з матеріалів справи, відповідач зареєстрований як платник страхових внесків у Відділення Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Торезі Донецької області.
З 16.09.2011 по 16.09.2011 Відділенням Фонду проведена перевірка відповідача щодо правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду за період з 01.09.2010 по 16.09.2011, про що складений акт № 12 від 16.09.2011 року.
Перевіркою встановлені факти порушення сплати страхових внесків, за що нарахована пеня в сумі 375905,97 гривень.
При нарахуванні пені Позивач керувався приписами ч. 2 ст. 52 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” та Інструкцію про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженою Постановою правління Фонду від 12.07.2007 року.
Суд вважає, що нарахування пені відповідачу здійснено позивачем на підставі чинного законодавства.
В відповідно до пункту 2 частини 2 статті 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві і професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” роботодавець як страхувальник зобов’язаний своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків.
Згідно зі статтею 47 вищевказаного Закону страхувальник здійснює страховий внесок у Фонд соціального страхування від нещасних випадків у порядку і строки, які визначаються страховиком.
Відповідно до статті 57 вказаного Закону за прострочення сплати страхового внеску до Фонду соціального страхування від нещасних випадків із страхувальника стягується пеня згідно із законом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.09.2000 року № 1423, із змінами та доповненнями, затверджено Порядок визначення страхових тарифів для підприємств, установ та організацій на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, пунктом 1 якого визначено, що з метою визначення страхових тарифів для підприємств, установ та організацій (далі - підприємства) на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання (далі - страхування від нещасного випадку) галузі економіки та види робіт (далі - галузі економіки) диференціюються за класами професійного ризику виробництва згідно з додатком.
На виконання вимог закону постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12.07.2007 року №36 затверджено Інструкцію про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.
Відповідно до підпункту 8.1 пункту 8 Інструкції робочі органи виконавчої дирекції Фонду здійснюють контроль за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою перерахування та надходження страхових внесків, інших платежів до Фонду, а також за цільовим і правильним витрачанням його коштів.
Згідно з підпунктом 4.10 пункту 4 Інструкції розміри страхових внесків страхувальників обчислюються, зокрема, для роботодавців - у відсотках до сум фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інших заохочувальних і компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України “Про оплату праці”, які підлягають обкладенню податком з доходів фізичних осіб.
Крім того, відповідно до пункту 4.12. Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12.07.2007 № 36, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 1 серпня 2007 року за № 867/14134, (далі – Інструкція), страхові внески сплачуються : страхувальниками - роботодавцями - у день одержання коштів на оплату праці в установах банків. Підприємства, які здійснюють виплату заробітної плати на поточні рахунки фізичних осіб в установах банків, сплачують страхові внески до Фонду в день перерахування коштів на особові рахунки.
У разі виплати заробітної плати за першу половину місяця страхувальник одночасно з одержанням зазначених сум сплачує страхові внески, нараховані на суму цих виплат.
При проведенні оплати праці з готівкової виручки чи в натуральній формі платники страхових внесків не пізніше наступного дня після здійснення виплат подають до установи банку платіжне доручення на перерахування страхових внесків до Фонду.
Відповідно до пункту 4.13. Інструкції нараховані страхові внески, інші платежі сплачуються страхувальниками шляхом перерахування відповідних сум на відповідний рахунок Фонду.
Відповідно до пункту 5.1. Інструкції не внесені страхувальниками у встановлений строк страхові внески до Фонду вважаються недоїмкою і стягуються у порядку, передбаченому законодавством, з нарахуванням пені. Пеня нараховується із сум недоїмки за кожний прострочений день і обчислюється, виходячи із 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь строк.
За несвоєчасне та неповне нарахування і сплату страхових внесків, приховування (заниження) суми заробітної плати (доходу), на яку нараховуються страхові внески, неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності щодо страхових внесків, несвоєчасне інформування Фонду соціального страхування від нещасних випадків про чисельність працівників, річний фактичний обсяг реалізованої продукції (робіт, послуг), суму заробітної плати на підприємстві, нещасні випадки на виробництві та професійні захворювання, що сталися на підприємстві, про зміни технології робіт або виду діяльності підприємства, ухилення від подання заяви про взяття на облік або несвоєчасне подання заяви про взяття на облік у Фонді соціального страхування від нещасних випадків, за вчинення дій, що перешкоджають уповноваженим особам органів Фонду соціального страхування від нещасних випадків у здійсненні перевірок, страхувальник притягується до відповідальності згідно із законом.
Наведена норма закону діяла до 01.01.2011 у зв'язку з введенням в дію Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі Закон №2464-УІ).
Разом з тим згідно п. 6 Прикінцевих положень Закону №2464-УІ у разі погашення до 1 січня 2011 року заборгованості із сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, що виникла до 1 липня 2010 року, заборгованість із сплати фінансових санкцій (пені та штрафів) підлягає списанню.
Пунктом 7 Прикінцевих положень наведеного Закону передбачено, що стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків.
Аналізуючи наведені законодавчі норми списанню підлягає нарахована пеня за несплату страхових внесків, заборгованість по яких виникла до 01.07.2010 і вказана заборгованість сплачена до 01.01.2011 року.
В решті випадків стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків та сум штрафних санкцій, нарахованих та не сплачених до 01.01.2011, або строк сплати яких не настав на 01.01.2011 здійснюється відповідно законодавства, яке діяло на момент виникнення такої заборгованості та застосування штрафних санкцій.
Таким чином, оскільки заборгованість зі сплати страхових внесків у розмірі 3882026,32 грн. відповідачем не сплачено до 01.01.2011 року, суд дійшов висновку, що пеня у розмірі 375905,97 грн. не підлягає списанню, а підлягає стягненню з відповідача по справі.
Попри наведеним правовим приписам на момент розгляду справи відповідач покладений на нього обов’язок не виконав, вказані кошти на рахунок Відділення виконавчої дирекції Фонду не сплатив.
На підставі наведеного, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 121-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Відділення Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Торезі Донецької області до Державного підприємства «Торезантрацит» про стягнення пені за несвоєчасну сплату страхових внесків у сумі 375905,97 грн. – задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства «Торезантрацит» на користь Відділення Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Торезі Донецької області на р/р 37179400900084 УДК в Донецькій області, МФО 834016, код ОКПО 25967909 пеню зі сплати страхових внесків у розмірі 375905,97 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Аканов О.О.