ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
17.01.13р. Справа № 11/5005/9607/2012За позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ
до Приватного акціонерного товариства "МТС Україна" Дніпровське територіальне управління, м. Дніпропетровськ
Третя особа: Дніпропетровський національний університет залізничного транспорту ім. Академіка Лазаряна, м.Дніпропетровськ
про внесення змін до договору оренди
Суддя Мельниченко І.Ф.
Представники:
Від позивача: Іванченко І.С. - довіреність № 104 від 02.08.12р.
Від відповідача: не з'явився
Від третьої особи: Краснов Л.Д. - довіреність № 59/20-21/3 від 04.01.13р.
СУТЬ СПОРУ:
Позивач звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовом, у якому просить внести зміни до п.п. 3.1., 3.6 договору від 11.12.2009 р. № 12/02-3797-ОД оренди нерухомого державного майна, виклавши їх в наступній редакції:
3.1. "орендна плата у розмірі 2841,70 грн., без ПДВ, коригується на індекс інфляції, починаючи з вересня, розрахована за Методикою розрахунку та використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Мінстрів України від 04.10.95 № 786 зі змінами та доповненнями до неї.
3.6. Орендна плата згідно розрахунку перераховується таким чином:
- 50% до Державного бюджету по місцю реєстрації орендаря у податковій інспекції на рахунки відкриті відділенням казначейства у розмірі 1420,85 грн.;
- 50 % балансоутримувачу у розмірі 1420,85 грн."
Зазначені зміни вступають в силу з 20.09.2011 року.
Внести наступні зміни в п.5.4 договору оренди від 11.12.2009 р. № 12/02-3797-ОД: замінити слова " ... не пізніше 15 числа ..." словами "... не пізніше 25 числа ..."
Відповідач надав письмовий відзив на позов, у якому проти його задоволення заперечує посилаючись на те, що умови запропонованої позивачем додаткової угоди до договору не можуть бути прийняті та погоджені відповідачем з огляду на їх невідповідність Методиці в частині цільового використання нерухомого майна та застосування відповідних орендних ставок, оскільки Методика передбачає ставку у розмірі 18 % при використанні майна для розміщення антен (п. 9 Методики), 15% за інше цільове використання майна (п. 29).
Для застосування ставки орендної плати у розмірі 40 %, орендоване майно має використовуватись орендарем для розміщення юридичної особи - оператора телекомунікацій або її відокремленого підрозділу з обов'язковою державною реєстрацією за цією адресою. При цьому у договорі оренди повинно бути передбачено цільове використання майна - розміщення оператора телекомунікацій, що надає послуги рухомого зв'язку, а оскільки за адресою орендованого майна ніколи не розміщувались та не були зареєстровані органи або особи, які відповідно до установчих документів ПрАТ "МТС Україна" чи закону виступають від його імені, це свідчить про неможливість застосування ставки у розмірі 40%, яка була запропонована позивачем у додатковій угоді для розрахунку розміру орендної плати за використання нерухомого майна для розміщення антен.
Крім того, частини об'єкту оренди за спірним договором не існує (бетонний майданчик), а контейнер з обладнанням стільникового зв'язку фактично розміщений на земельній ділянці. При цьому плата за використання земельної ділянки та її розмір встановлюється виключно згідно Розділу XIII Податкового кодексу України. При оренді нерухомого майна права державної власності застосовуються ставки, які затверджуються Кабінетом Міністрів України (Методика розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої Постановою КМУ № 786 від 04.10.1995р).
Таким чином, у спірних правовідносинах має місце використання земельної ділянки а не нерухомого майна, а отже, на думку відповідача, позивачем безпідставно застосований додаток 2 до Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої Постановою КМУ № 786 від 04.10.1995р., та не належним чином зроблено пропозицію щодо внесення змін до договору.
Позивач надав письмове клопотання про залучення до участі у справі, у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Дніпропетровський національний університет залізничного транспорту ім.Академіка Лазаряна, яке судом задоволено.
Представник третьої особи в судове засідання з'явився, проте письмових пояснень по суті спору не надав.
У судовому засіданні, 08.01.2013р., представник позивача надав клопотання про продовження строку розгляду справи на 15 днів, яке судом задоволено, а розгляд справи продовжено до 23.01.2013 р. включно.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення (ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.).
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
11.12.2009р. між регіональним відділенням Фонду державного майна України по Дніпропетровській області (Орендодавець) та ЗАТ "Український мобільний зв'язок", найменування якого змінено на приватне акціонерне товариство "МТС Україна" Дніпровське територіальне управління (Орендар) укладено договір оренди нерухомого майна, що належить до державної власності № 12/02-3797-ОД, згідно п.1.1 якого Орендодавець (позивач у даній справі) передає, а Орендар (відповідач) приймає у строкове платне користування нерухоме майно, бетонний майданчик (11,5 м2) та частина труби (20,00 м2) (надалі - Майно), площею 31,5 (11,5+20,0) кв.м, розміщене за адресою: м. Дніпропетровськ, вул.Лазаряна,2, що перебуває на балансі Дніпропетровського національного університету залізничного транспорту (Балансоутримувач -третя особа), вартість якого визначена згідно зі звітом про оцінку на 24.07.2009р. і становить за незалежною оцінкою/залишковою вартістю 131 322,00 (24 443,00 + 106879,00) грн.
Відповідно до п.1.2. договору, майно передається в оренду з метою розміщення контейнеру з обладнанням та антенно-фідерних пристроїв.
Згідно п.2.1 договору, Орендар вступає у строкове платне користування державним майном у термін, указаний у договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього договору та акту приймання-передачі майна.
Виконуючи умови договору Орендодавець (Позивач) здав, а Орендар (Відповідач) прийняв вказані у п.1.1 договору приміщення, що підтверджується актом приймання-передачі від 11.12.2009р.
Відповідно до ч.1. ст.759 Цивільного кодексу України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Згідно ст. 763 ч. 1 ЦК України договір найму укладається на строк, встановлений договором.
У п.10.1 договору сторонами визначено, що цей договір укладено на 1 рік та діє з 11.12.2009р по 10.12.2010р. включно.
У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору, при повній оплаті за договором і при наданні інформації щодо виконання умов цього договору, а саме: наявності договору страхування, дозволу пожежної інспекції та узгодження Балансоутримувача, договір за заявою Орендаря щодо продовження терміну дії, може бути продовжений на тих самих умовах, які передбачені в договорі.
В частині 1. ст.762 Цивільного кодексу України встановлено, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Відповідно до п.3.1. договору, орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.95 № 786, або за результатами конкурсу на право оренди державного майна і становить базова за жовтень 2009 р 1974,37 грн. Орендна плата за перший місяць оренди - грудень 2009р. визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції за листопад, грудень 2009.
Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється згідно чинного законодавства (п.3.2. договору).
Відповідно до п.3.6. договору, орендна плата перераховується до державного бюджету та Балансоутримувачу у співвідношеннітаким чином:
- 50% до державного бюджету по місцю реєстрації Орендаря у податковій інспекції на рахунки відкриті відділеннями казначейства - у розмірі 987,19 грн.;
- 50% Балансоутримувачу - у розмірі 987,19 грн.
та сплачується щомісяця не пізніше 15 числа місяця відповідно до пропорцій розподілу. установлених Кабінетом Міністрів України і чинних на кінець переіоду, заякий здійснюється платіж.
Згідно п.5.4. договору, з врахуванням додаткової угоди від 12.09.12р., Орендар зобов'язаний не пізніше 15-го числа звітувати Орендодавцю та балансоутримувачу про внесення орендної плати, скоригованої на індекс інфляції, до державного бюджету та на розрахунковий рахунок балансоутримувача з одночасним наданням копій платіжних доручень з відміткою обслуговуючого банку.
Звертаючись із даним позовом. позивач просить внести зміни у зазначені вище пункти договору оренди нерухомого майна.
В обґрунтування позовних вимог, позивач посилається на постанову Кабінету Міністрів України від 14.09.2009 р. № 961 „Про внесення змін до Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна", затвердженої Постановою від 04.10.1995 р. № 786 Кабінету Міністрів України, відповідно до якої збільшено орендну ставку, а отже, відповідно до п.3.5. договору розмір орендної плати повинен бути переглянутий.
Таким чином, зв'язку із зміною на законодавчому рівні річних ставок орендної плати за використання нерухомого державного майна, позивачем на адресу відповідача надіслано лист від 17.09.2012 № 11-02-05300 з пропозицією щодо необхідності перегляду умов договору оренди від 11.12.2009 № 12/02-3797-ОД у відповідності до постанови КМУ від 14.09.2011 № 961 „Про внесення змін до Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна".
На момент подачі позову, згоди між сторонами не досягнуто: відповідач додаткову угоду не підписав, та не повернув позивачу, що і стало причиною спору.
Заявлені вимоги підлягають задоволенню частково.
Відповідно до вимог ст. 21 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" розмір орендної плати може бути змінено за погодженням сторін. Розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї з сторін, якщо з неналежних від них обставин істотно змінився стан об'єкта оренди, а також і в інших випадках, встановлених законодавчими актами України.
Як вже зазначалось вище, 14.09.2011р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 961 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 10.08.1995р. № 629 та від 04.10.1995р. № 786", відповідно до додатку № 2 якої орендна ставка за розміщення операторів телекомунікацій, які надають послуги з рухомого (мобільного) зв'язку, становить 40 відстоків.
Відповідно до п. 3.5. договору розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у разі зміни Методики розрахунку, істотної зміни стану об'єкта оренди з незалежних від сторін причин та в інших випадках, передбачених чинним законодавством.
Пунктом 3 Додатку 2 до Методики розрахунку орендної плати за використання нерухомого державного майна за розміщення операторів телекомунікацій, які надають послуги з рухомого мобільного зв'язку встановлено ставку у розмірі 40%.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про телекомунікації" оператор телекомунікацій - суб'єкт господарювання, який має право на здійснення діяльності у сфері телекомунікацій із правом на технічне обслуговування та експлуатацію телекомунікаційних мереж; продуктом діяльності оператора телекомунікацій є телекомунікаційна послуга, спрямована на задоволення потреб споживачів у сфері телекомунікацій.
Відносини між операторами телекомунікацій і споживачами телекомунікаційних послуг регулюються Правилами надання та отримання телекомунікаційних послуг, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2012р., згідно з якими, під послугами рухомого (мобільного) зв'язку слід розуміти послуги, які надаються оператором рухомого (мобільного) зв'язку і під час отримання яких кінцеве обладнання абонента може вільно переміщатися в межах телекомунікаційної мережі такого оператора або його роумінг-партнера із збереженням абонентського номера або мережевого ідентифікатора споживача.
Враховуючи те, що предметом спірного договору оренди є саме розміщення (установка) обладнання стільникового зв'язку та розміщення антенно -фідерного пристрою, без якого надання оператором телекомунікаційних послуг неможливе, суд вважає правомірним застосування до даних правовідносин ставки у розмірі 40 %.
Крім того, під час укладання спірного договору, для визначення розміру орендної плати, сторони користувались ставкою 30%, яка на момент укладення цього договору відповідала саме розміщенню оператора мобільного зв'язку.
Тобто, сторони дійшли згоди, що нерухоме майно, яке є об'єктом оренди, використовується саме оператором мобільного зв'язку.
Статтею 654 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Згідно п. 1 ст. 188 Господарського суду України зміна та розірвання господарських договорів у односторонньому порядку заборонена, якщо інше не передбачено законом або договором.
Отже, внаслідок зміни Методики розрахунку орендної плати в частині визначення розміру орендних ставок на законодавчому рівні, позивач правомірно та згідно умов, визначених договором, звернувся до відповідача з пропозицією переглянути розмір орендної плати, встановлений договором та запропонував застосовувати ставку у розмірі 40%.
Позовні вимоги в частині набрання внесеними змінами в договір чинності з 20.09.2011р. задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.3, ч.4 ст. 653 Цивільного кодексу України у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили. Сторони не мають права вимагати повернення того, що було виконане ними за зобов'язанням до моменту зміни або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором або законом.
Отже, в даному випадку момент зміни розміру орендної плати за чинним договором оренди збігається з моментом набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
З огляду на викладене, позовні вимоги Регіонального віділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області підлягають задоволенню частково.
Статтею 7 Закону України "Про судовий збір", передбачено підстави для повернення судового збору, зокрема, сплачена сума судового збору повертається в разі: зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Відповідно до п.1 ст.4 закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява подається до суду,- у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" від 22.12.11р. № 4282-VI, розмір мінімальної заробітної плати на 1 січня 2012 року становить 1073 грн.
Частиною 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру, ставка судового збору становить 1 розмір мінімальної заробітної плати.
Таким чином, мінімальний розмір судового збору по даному позову становить 1073,00 грн
Позивачем, платіжним дорученням № 883 від 02.11.12р. сплачено судовий збір у розмірі 1118,00 грн., тобто більше ніж передбачено чинним законодавством.
З огляду на викладене, зайво сплачений судовий збір на суму 45,00 грн. підлягає поверненню.
Керуючись ст. 21 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", ст. ст. 651, 652, 653 Цивільного кодексу України, ст. 188 Господарського кодексу України, ст. ст. 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Внести зміни до п.п. 3.1., 3.6 договору від 11.12.2009 р. № 12/02-3797-ОД оренди нерухомого державного майна, виклавши їх в наступній редакції:
3.1. "орендна плата у розмірі 2841,70 грн., без ПДВ, коригується на індекс інфляції, починаючи з вересня, розрахована за Методикою розрахунку та використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Мінстрів України від 04.10.95 № 786 зі змінами та доповненнями до неї.
3.6. Орендна плата згідно розрахунку перераховується таким чином:
- 50% до Державного бюджету по місцю реєстрації орендаря у податковій інспекції на рахунки відкриті відділенням казначейства у розмірі 1420,85 грн.;
- 50 % балансоутримувачу у розмірі 1420,85 грн."
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з приватного акціонерного товариства "МТС Україна" Дніпровське територіальне управління, м. Дніпропетровськ (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Свердлова, 22/1, код ЄДРПОУ 24435062) на користь Регіонального віділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Комсомольська, 58, код ЄДРПОУ 13467337) судовий збір у розмірі 1 073,00 грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повернути Регіональному відділенню Фонду державного майна України по Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ (ЗКПО 13467337) із державного бюджету зайво сплачений судовий збір на суму 45,00 грн. по платіжному дорученню № 883 від 02.11.12р., яке залишено в матеріалах справи.
Суддя І.Ф. Мельниченко Повне рішення складено 23.01.2013р.