копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про закриття провадження у справі
23 січня 2013 р. Справа № 818/226/13-a
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
за участю: секретаря судового засідання - Високос Я.С.
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Кузьмінського О.В.,
представників третіх осіб - Литвиненко В.Г., Панченко О.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми справу
за позовом ОСОБА_1
до Лебединської районної державної нотаріальної контори Сумської області, Головного управління юстиції в Сумській області,
треті особи - Виконавчий комітет Межиріцької сільської ради Лебединського району Сумської області, Державний нотаріус Лебединської районної державної нотаріальної контори Сумської області Лисенко В.Ф., ОСОБА_6,
про визнання дій протиправними,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Лебединської районної державної нотаріальної контори Сумської області, Головного управління юстиції в Сумській області, треті особи - Виконавчий комітет Межиріцької сільської ради Лебединського району Сумської області, Державний нотаріус Лебединської районної державної нотаріальної контори Сумської області Лисенко В.Ф., ОСОБА_6, в якому просить суд:
- визнати протиправними і неправомірними дії Реєстратора - Лебединської районної державної нотаріальної контори, що порушила вимоги реєстрації довіреностей, посвідчених посадовими, службовими особами, перерахованими в частині 3 статті 245 Цивільного кодексу України, статтях 37 - 38 Закону України "Про нотаріат", а також відомості про припинення їх дії;
- визнати недійсним реєстраційний запис в Єдиному реєстрі довіреностей №33518269 з моменту внесення його Реєстратором - Лебединської районної державної нотаріальної контори від 16.10.2010 року;
- визнати протиправною бездіяльність суб'єкту владних повноважень - Головного управління юстиції у Сумській області та постановити окрему ухвалу відносно начальника відділу нотаріату Єременко Анатолія Павловича та директора Департаменту нотаріату, банкрутства та функціонування центрального засвідчувального органу Міністерства юстиції України про проведення службового розслідування у зв'язку з порушенням законодавства України;
- постановити окрему ухвалу відносно реєстратора Лебединської районної державної нотаріальної контори Сумської області Лисенко Валентини Федорівни про проведення службового розслідування у зв'язку з порушенням законодавства;
- постановити окрему ухвалу відносно посадової особи органу місцевого самоврядування Мікуліної H.H. - станом на 01.10.2010 р. секретаря виконавчого комітету Межиріцької сільської ради Лебединського району Сумської області про проведення службового розслідування у зв'язку з порушенням законодавства.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представники відповідача та третіх осіб вважають, що провадження по справі за даним позовом в частині визнання протиправними і неправомірними дії Реєстратора - Лебединської районної державної нотаріальної контори, щодо порушення вимоги реєстрації довіреностей, посвідчених посадовими, службовими особами, перерахованими в частині 3 статті 245 Цивільного кодексу України, статтях 37 - 38 Закону України "Про нотаріат", а також відомості про припинення їх дій, а також в частині визнання недійсним реєстраційного запису в Єдиному реєстрі довіреностей №33518269 з моменту внесення його Реєстратором - Лебединської районної державної нотаріальної контори від 16.10.2010 року підлягають закриттю у зв'язку з тим, що зазначені позовні вимоги підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства.
Заслухавши пояснення позивача та представників відповідача та третіх осіб, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що провадження по справі за позовом ОСОБА_1 про визнання дій протиправними підлягає закриттю в частині визнання протиправними і неправомірними дії Реєстратора - Лебединської районної державної нотаріальної контори, щодо порушення вимоги реєстрації довіреностей, посвідчених посадовими, службовими особами, перерахованими в частині 3 статті 245 Цивільного кодексу України, статтях 37 - 38 Закону України "Про нотаріат", а також відомості про припинення їх дій, а також в частині визнання недійсним реєстраційного запису в Єдиному реєстрі довіреностей №33518269 з моменту внесення його Реєстратором - Лебединської районної державної нотаріальної контори від 16.10.2010 року, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративної справи.
До адміністративного суду, як визначено у частині другій тієї ж статті, можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено поняття суб'єкту владних повноважень, відповідно до якого це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, позивач просить визнати протиправними дії приватного нотаріуса з видачі довіреності.
Порядок правового регулювання діяльності нотаріату в Україні встановлений Законом України "Про нотаріат".
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про нотаріат» нотаріат в Україні - це система органів і посадових осіб, на які покладено обов'язок посвідчувати права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняти інші нотаріальні дії, передбачені цим Законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.
За змістом ст. 3 цього ж Закону нотаріус - це уповноважена державою фізична особа, яка здійснює нотаріальну діяльність у державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіві або незалежну професійну нотаріальну діяльність, зокрема посвідчує права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняє інші нотаріальні дії, передбачені законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.
Нотаріус не може займатися підприємницькою, адвокатською діяльністю, бути засновником адвокатських об'єднань, перебувати на державній службі або службі в органах місцевого самоврядування, у штаті інших юридичних осіб, а також виконувати іншу оплачувану роботу, крім викладацької, наукової і творчої діяльності.
Крім того, згідно ст. 1 Закону України «Про державну службу» державна служба в Україні - це професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання завдань і функцій держави та одержують заробітну плату за рахунок державних коштів. Ці особи є державними службовцями і мають відповідні службові повноваження.
Тобто, в розумінні Закону України «Про державну службу» нотаріус не є державним службовцем і не є суб'єктом владних повноважень.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 34 Закону України "Про нотаріат" однією з нотаріальних дій, які вчиняють нотаріуси є посвідчення правочинів, зокрема посвідчуються угоди (договори, заповіти, доручення, шлюбні контракти та ін.).
Статтею 50 Закону України "Про нотаріат" передбачено, що нотаріальна дія або відмова у її вчиненні, нотаріальний акт оскаржуються до суду. Право на оскарження нотаріальної дії або відмови у її вчиненні, нотаріального акта має особа, прав та інтересів якої стосуються такі дії чи акти.
Відповідно до п. 6 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов - це звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.
Згідно ч. 1 та ч. 2 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: 1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; 2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; 3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; 4) спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів; 5) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України; 6) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Статтею 15 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
З системного аналізу викладених вище положень нормативно-правових актів випливає, що даний спір не є публічно-правовим, оскільки спірні правовідносини, що виникли між позивачем та з першим відповідачем, з приводу незаконних, на думку позивача, нотаріальних дій, ґрунтуються на вимогах цивільного законодавства і мають ознаки приватно-правового спору.
Таким чином, суддя приходить до висновку, що даний позов не є адміністративним позовом, оскільки відповідач не є суб'єктом владних повноважень та оскаржувані дії не пов'язані зі здійсненням ним владних управлінських функцій у сфері публічно-правових відносин по відношенню до позивача.
Отже, вирішення питання щодо визнання протиправними і неправомірними дії Реєстратора - Лебединської районної державної нотаріальної контори, щодо порушення вимоги реєстрації довіреностей, посвідчених посадовими, службовими особами, перерахованими в частині 3 статті 245 Цивільного кодексу України, статтях 37 - 38 Закону України "Про нотаріат", а також відомості про припинення їх дій, а також щодо визнання недійсним реєстраційного запису в Єдиному реєстрі довіреностей №33518269 з моменту внесення його Реєстратором - Лебединської районної державної нотаріальної контори від 16.10.2010 року, не може бути розглянуто в рамках адміністративного судочинства, а тому на підставі п.1 ч.1 ст.157 Кодексу адміністративного судочинства України, суд закриває провадження по справі за цими позовними вимогами.
Керуючись ст.ст. п. 1 ч. 1 ст. 157, ст. 160, 165, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У Х В А Л И В:
Провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до Лебединської районної державної нотаріальної контори Сумської області, Головного управління юстиції в Сумській області, треті особи - Виконавчий комітет Межиріцької сільської ради Лебединського району Сумської області, Державний нотаріус Лебединської районної державної нотаріальної контори Сумської області Лисенко В.Ф., ОСОБА_6, про визнання дій протиправними в частині визнання протиправними і неправомірними дії Реєстратора - Лебединської районної державної нотаріальної контори, щодо порушення вимоги реєстрації довіреностей, посвідчених посадовими, службовими особами, перерахованими в частині 3 статті 245 Цивільного кодексу України, статтях 37 - 38 Закону України "Про нотаріат", а також відомості про припинення їх дій, а також в частині визнання недійсним реєстраційного запису в Єдиному реєстрі довіреностей №33518269 з моменту внесення його Реєстратором - Лебединської районної державної нотаріальної контори від 16.10.2010 року - закрити.
Роз'яснити ОСОБА_1, що розгляд справи здійснюється в порядку цивільного судочинства.
Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на ухвалу суду протягом п'яти днів з дня отримання повного тексту ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) О.А. Прилипчук
З оригіналом згідно
Суддя О.А. Прилипчук
Повний текст ухвали складено 24.01.2013 року.