Постанова № 28798820, 09.01.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.01.2013
Номер справи
2а/0570/15353/2012
Номер документу
28798820
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 січня 2013 р. Справа №2а/0570/15353/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 12 год.55 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Мозгової Н.А.

при секретарі Проніні Д.С.

за участю

представників позивача Гаєвого Р.А., Хмара І.О.

представника відповідача Лисенкова Д.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні за адресою: м. Донецьк, вул. 50 Гвардійської дивізії, 17 адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень від 20.11.2012року за №0000621530/26326/10/15-17-3, №0000611530/26328/10/15-17-3, №0000601530/26251/10/15-17-3, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Донецькобленерго», звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень від 19.06.2012року за №0000211530/9087/10/15-17-3, №0000221530/9086/10/15-17-3, №0000201530/9088/10/15-17-3.

26.11.2012року представником позивача надано заяву про зміну предмета позову, в якій позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення - рішення від 20.11.2012року за №0000621530/26326/10/15-17-3, №0000611530/26328/10/15-17-3, №0000601530/26251/10/15-17-3.

В обгрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що податковим органом не правомірно зроблено висновок про те, що підприємство не своєчасно скористалось своїм правом самостійного виправлення помилок, допущенних ним в податковій звітності з податку на додану вартість за січень, березень, квітень 2011року, шляхом подання уточнюючих розрахунків, якими підприємство коригувало податковий кредит з податку на додану вартість.

Позивач зазначив, що ним, 27.04.2012року в передбачений ст.50, 102 Податкового кодексу України строк надано до податкового органу уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за січень 2011року, згідно якого до складу податкового кредиту включено суми податку на додану вартість на підставі податкових накладних, виписаних у січні 2011року; за березень 2011року, згідно якого до складу податкового кредиту включено суми податку на додану вартість на підставі податкових накладних, виписаних у березні 2011року; за квітень 2011року, згідно якого до складу податкового кредиту включено суми податку на додану вартість на підставі податкових накладних, виписаних у квітні 2011року.

Таким чином, винесені податковим органом податкові повідомлення-рішення від 20.11.2012року за №0000621530/26326/10/15-17-3, №0000611530/26328/10/15-17-3, №0000601530/26251/10/15-17-3 прийняті не правомірно.

Відповідач, Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку Державної податкової служби, надав заперечення на адміністративний позов, в якому просив суд відмовити у задоволенні позову з наступних підстав:

Відповідно до ч.3 п.198.6 ст.198 Податкового кодексу України у разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати виписки податкової накладної.

Згідно п.201.6, п.201.14, п.201.15 ст.201 Податкового кодексу України податкова накладна є податковим документом і одночасно відображається у податкових зобов'язаннях і реєстрі виданих податкових накладних продавця та реєстрі отриманих податкових накладних покупця.

Згідно з п.17 Порядку проведення реєстру виданих та отриманих податкових накладних, затвердженого наказом ДПА України від 24.12.2010року за №1002 «Про затвердження форми реєстру виданих та отриманих податкових накладних та порядку його ведення» реєстр є основою для відображення зведених результатів такого обліку в податкових деклараціях з податку на додану вартість.

З дати набрання законної сили Податкового кодексу України платник податку має право сформувати податковий кредит звітного періоду на підставі податкових накладних, які взяті на облік у поточному звітному періоді, але виписані у податкових періодах, що передує звітному, в таких випадках: податкові накладні, взяті на облік у звітному періоді, з дати виписки яких не минуло 365 календарних днів (тобто до реєстру отриманих податкових накладних за травень 2011року могли бути включені податкові накладні, виписані продавцем не раніше травня 2010року; до реєстру отриманих податкових накладних за березень 2012року відповідно можуть бути включені податкові накладні, виписані продавцем не раніше березня 2011року ) - загальне правило. В таких випадках не вимагається документального підтвердження причин отримання податкових накладних у періодах, наступних за періодом, в якому вони були виписані, а суми податку відображаються у реєстрі отриманих податкових накладних поточного звітного періоду та у складі податкового кредиту звітного періоду (рядок 10.1 декларації).

Таким чином, висновки, зроблені в актах перевірок щодо порушення позивачем п. п.198.6 ст.198 Податкового кодексу України внаслідок включення до складу податкового кредиту сум по податковим накладним, по яким сплинув термін 365 днів є правомірними та обґрунтованими.

Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі, представник відповідача проти позову заперечував.

Cуд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, встановив наступне:

Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Донецькобленерго» (ЄДРПОУ 00131268, 84601, Донецька область, м. Горлівка, пр. Леніна, буд.11) зареєстровано Виконавчим комітетом Донецької міської ради, перебуває на податковому обліку у Державній податковій інспекції у Київському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби з 22.01.2002року.

Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку Державної податкової служби проведені камеральні перевірки податкової звітності підприємства з податку на додану вартість за квітень 2012року. За результатами перевірки складено акти від 25.05.2012р. за №137/15-17-3/00131268, від 25.05.2012р. за №136/15-17-3/00131268, від 25.05.2012р. за №135/15-17-3/00131268, якими встановлені порушення пп. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України в частині заниження суми податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях, уточнюючих розрахунках.

07.06.2012року позивачем були надані до податкового органу заперечення за №08-05/ИС-3486 на акт перевірки від 25.05.2012р. за №137/15-17-3-00131268, в яких він зазначив, що висновки податкового органу щодо несвоєчасності самостійного виправлення помилок, допущенних ним в податковій звітності з податку на додану вартість за січень 2011року, шляхом подання уточнюючого розрахунку, яким підприємство коригувало податковий кредит з податку на додану вартість є необґрунтованими та такими, що суперечать діючому законодавству.

07.06.2012року позивачем були надані до податкового органу заперечення за №08-05/ИС-3485 на акт перевірки від 25.05.2012р. за №136/15-17-3-00131268, в яких він зазначив, що висновки податкового органу щодо несвоєчасності самостійного виправлення помилок, допущенних ним в податковій звітності з податку на додану вартість за березень 2011року, шляхом подання уточнюючого розрахунку, яким підприємство коригувало податковий кредит з податку на додану вартість є необґрунтованими та такими, що суперечать діючому законодавству.

07.06.2012року позивачем були надані до податкового органу заперечення за №08-05/ИС-3484 на акт перевірки від 25.05.2012р. за №135/15-17-3-00131268, в яких він зазначив, що висновки податкового органу щодо несвоєчасності самостійного виправлення помилок, допущенних ним в податковій звітності з податку на додану вартість за квітень 2011року, шляхом подання уточнюючого розрахунку, яким підприємство коригувало податковий кредит з податку на додану вартість є необґрунтованими та такими, що суперечать діючому законодавству.

За результатами проведених перевірок податковим органом винесено податкові повідомлення-рішення від 19.06.2012року за №0000211530/9087/10/15-17-3, яким позивачу збільшено суму податкових зобов'язань з податку на додану вартість в розмірі 1743,00грн., з яких за основним платежем в розмірі 1162,00грн. та штрафними санкціями в розмірі 581,00грн.( акт перевірки за №137/15-17-3-00131268 від 25.05.2012р.), від 19.06.2012року за №0000221530/9086/10/15-17-3, яким позивачу збільшено суму податкових зобов'язань з податку на додану вартість в розмірі 3906,00грн., з яких за основним платежем в розмірі 2604,00грн. та штрафними санкціями в розмірі 1302,00грн.(акт перевірки за №136/15-17-3-00131268 від 25.05.2012р.), від 19.06.2012року за №0000201530/9088/10/15-17-3, яким позивачу збільшено суму податкових зобов'язань з податку на додану вартість в розмірі 450,00грн., з яких за основним платежем в розмірі 300,00грн. та штрафними санкціями в розмірі 150,00грн.(акт перевірки №135/15-17-3-00131268 від 25.05.2012р.).

27.06.2012року позивачем були подані до Державної податкової служби у Донецькій області скарги на податкові повідомлення-рішення від 19.06.2012року за №0000211530/9087/10/15-17-3 (скарга №05-05/ИС-4048), №0000221530/9086/10/15-17-3 (скарга №05-05/ИС-4049), №0000201530/9088/10/15-17-3 (скарга №05-05/ИС-4050).

Рішенням про результати розгляду скарг від 09.08.2012року за №12141/10/10.2-12.5 податковим органом скасовані податкові повідомлення-рішення від 19.06.2012року за №0000221530/9086/10/15-17-3 в частині штрафних санкцій у сумі 1301,00грн., №0000201530/9088/10/15-17-3 в частині штрафних санкцій у сумі 149,00грн., №0000211530/9087/10/15-17-3 в частині штрафних санкцій у сумі 580,00грн., в іншій частині зазначені податкові повідомлення-рішення залишені без змін.

27.08.2012року позивачем були подані до Державної податкової служби України скарги на податкові повідомлення-рішення від 19.06.2012року за №0000211530/9087/10/15-17-3 (скарга №2247/0/6-12), №0000221530/9086/10/15-17-3 (скарга №2246/0/6-12), №0000201530/9088/10/15-17-3 (№2251/0/6-12).

Рішенням про результати розгляду скарг від 23.10.2012року за №4131/0/61-12/10-2115 податковим органом зазначені скарги залишені без задоволення.

За результатами розгляду скарг підприємства та на підставі рішень про результати розгляду скарг податковим органом прийняті наступні податкові повідомлення-рішення: від 20.11.2012року за №0000621530/26326/10/15-17-3, яким позивачу збільшено суму податкових зобов'язань з податку на додану вартість в розмірі 2605,00грн., з яких за основним платежем в розмірі 2604,00грн. та штрафними санкціями в розмірі 1,00грн.(акт перевірки за №136/15-17-3-00131268 від 25.05.2012р.), №0000611530/26328/10/15-17-3, яким позивачу збільшено суму податкових зобов'язань з податку на додану вартість в розмірі 1163,00грн., з яких за основним платежем в розмірі 1162,00грн. та штрафними санкціями в розмірі 1,00грн.( акт перевірки за №137/15-17-3-00131268 від 25.05.2012р.), №0000601530/26251/10/15-17-3, яким позивачу збільшено суму податкових зобов'язань з податку на додану вартість в розмірі 301,00грн., з яких за основним платежем в розмірі 300,00грн. та штрафними санкціями в розмірі 1,00грн.(акт перевірки №135/15-17-3-00131268 від 25.05.2012р.).

Згідно п.60.1.3 ст.60 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо контролюючий орган зменшує нараховану суму грошового зобов'язання раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення або суму податкового боргу, визначену в податковій вимозі.

Судом встановлено, що позивачем 27.04.2012року було подано до податкового органу уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за №9022626547 за січень 2011року, відповідно до якого позивачем було збільшено податковий кредит на суму 1162,00грн.

Позивачем 27.04.2012року було подано до податкового органу уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за №9022642630 за березень 2011року, відповідно до якого позивачем було збільшено податковий кредит на суму 2604,00грн.

Позивачем 27.04.2012року було подано до податкового органу уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за №9022653752 за квітень 2011року, відповідно до якого позивачем було збільшено податковий кредит на суму 300,00грн.

Податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках. визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку (п. 46.1. ст. 46 Податкового кодексу України).

Відповідно до п.50.1 ст.50 Податкового кодексу України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу (1095 календарних днів) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Згідно п.201.6, п.201.14, п.201.15 ст.201 Податкового кодексу України податкова накладна є податковим документом і одночасно відображається у податкових зобов'язаннях і реєстрі виданих податкових накладних продавця та реєстрі отриманих податкових накладних покупця.

Пунктом 198.6 ст.198 Податкового кодексу України передбачено, що у разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складання податкової накладної.

Так, судом досліджені розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів від 27.04.2012року за січень 2011року, відповідно до якої постачальником за ІПН 356916226553, виписана податкова накладна у січні 2011року на суму ПДВ 1102,87грн., постачальником за ІПН 251882220345, виписана податкова накладна у січні 2011року на суму ПДВ 59,61грн., від 27.04.2012року за березень 2011року, відповідно до якої постачальником за ІПН 246524105631, виписана податкова накладна у березні 2011року на суму ПДВ 2604,00грн., від 27.04.2012року за квітень 2011року, відповідно до якої постачальником за ІПН 248184805664, виписана податкова накладна у квітні 2011року на суму ПДВ 45,87грн., постачальником за ІПН 246524105631, виписана податкова накладна у квітні 2011року на суму ПДВ 254,50грн.

Судом встановлено та не заперечується сторонами по справі факт не включення позивачем до складу податкового кредиту з податку на додану вартість сум по вищезазначеним податковим накладним в розмірі 1162,00грн. - за січень 2011року, в розмірі - 2604,00грн. - за березень 2011року, в розмірі 300,00грн. - за квітень 2011року, а ні у податкових деклараціях, а ні у реєстрах виданих та отриманих податкових накладних у відповідних звітних періодах.

Вищенаведені податкові накладні включені позивачем до реєстру отриманих податкових накладних 18.05.2012року.

Згідно п.7 Порядку ведення реєстру виданих та отриманих податкових накладних, затвердженого Наказом Держаної податкової адміністрації України від 24.12.2010року за №1002 реєстр є основою для відображення зведених результатів такого обліку в податкових деклараціях з податку на додану вартість.

Відповідно до п.1 Порядку ведення реєстру виданих та отриманих податкових накладних, затвердженого Наказом Держаної податкової адміністрації України від 24.12.2010року за №1002 коригування помилкових записів у Реєстрі не призводить до потреби формування нових (уточнюючих) реєстрів.

Згідно п.8 розділу ІІІ Порядку заповнення і подання податкової звітності, затвердженого Наказом Держаної податкової адміністрації України від 25.11.2011року за №1492 дані, наведені у податковій звітності, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника.

Суд не приймає до уваги посилання позивача на норму ст.50, 102 Податкового кодексу України, відповідно до якої строком надання уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань вважається 1095 календарних днів, оскільки як зазначалось раніше законодавець передбачив спеціальну норму щодо коригування сум податкового кредиту, відповідно до якої, таке право зберігається за позивачем протягом 365 календарних днів з дати складання податкової накладної.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивачем порушено п.198.6 ст.198 Податкового кодексу України в частині включення до складу податкового кредиту сум по податковим накладним, по яким сплинув термін 365 днів.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що з аналізу вищенаведених норм вбачається, що підприємство може враховувати при наданні уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань (коригування податкового кредиту) з податку на додану вартість строк у 1095 календарних днів тільки за умови включення податкових накладних у реєстр виданих та отриманих податкових накладних у звітних періодах, за які подається уточнюючий розрахунок. Тобто за умови включення підприємством спірних податкових накладних до реєстру виданих та отриманих податкових накладних і не включення їх до відповідних податкових декларацій з податку на додану вартість за січень 2011року, березень 2011року, квітень 2011року, позивач міг би відкоригувати податковий кредит шляхом подання уточнюючого розрахунку протягом 1095 (усунути помилку).

Стосовно зауважень позивача щодо податкової накладної №15 від 13.01.2011року по ТОВ «Центр-Трейд», відповідно до якої позивачем зменшено розмір податкового кредиту на суму «- 183,12грн.», у тому числі ПДВ «-30,52грн.», суд зазначає наступне:

норма п.198.6 ст.198 Податкового кодексу України передбачає порядок та строки включення сум податку на додану вартість до складу податкового кредиту у разі не зазначення їх у відповідному звітному періоді на підставі отриманих податкових накладних.

З аналізу даної норми вбачається, що законодавець не обмежив даною нормою строки виключення суми податку на додану вартість зі складу податкового кредиту у разі не зазначення їх у відповідному звітному періоді на підставі отриманих податкових накладних.

Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що відповідачем по справі правомірність прийняття спірних податкових повідомлень - рішень доведена, а позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень від 20.11.2012року за №0000621530/26326/10/15-17-3, №0000611530/26328/10/15-17-3, №0000601530/26251/10/15-17-3 відмовити.

Постанову прийнято у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 09.01.2013 року. Повний текст постанови у відповідності з вимогами ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України складений 14.01.2013 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанови, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Мозговая Н. А.