ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"17" січня 2013 р. 11 год.40 хв.Справа № 2а - 3770/12/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Дубровної В.А.,
при секретарі: Кургузовій Т.М.,
за участю представників:
позивача - Ільяшенко Я.Ф.,
відповідача - Бурнази Д.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Підприємства "Смак" Каланчацького районного споживчого товариства до Чаплинської міжрайонної державної податкової інспекції Херсонської області Державної податкової служби про скасування рішення про застосування фінансових санкцій,
встановив:
Підприємство "Смак" Каланчацького районного споживчого товариства (далі - позивач) звернулось до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до Чаплинської міжрайонної державної податкової інспекції Херсонської області (далі - відповідач, Чаплинська МДПІ), у якому, з урахуванням уточнення позовних вимог згідно заяви від 17.01.2013 року, просить скасувати рішення Чаплинської МДПІ від 30.05.2012 року №0000182252 про застосування фінансових санкцій у сумі 5000,00 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач вказує на неправомірність застосування фінансових санкцій у сумі 5000,00 грн. згідно ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», оскільки, на його думку, було фактично здійснено не продаж горілки за цінами нижчими ніж встановлені мінімальні роздрібні ціни, а здійснено помилку в програмуванні реєстратора розрахункових операцій.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Відповідач надав письмові заперечення, в яких зазначає, що фактичною перевіркою Підприємства «Смак» Каланчацького районного споживчого товариства встановлені порушення Постанови Кабінету міністрів України "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв" щодо продажу алкогольних напоїв за цінами, нижчими ніж мінімально встановлені роздрібні ціни на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва, що підтверджується звітом артикулів КС за 15.10.2011 року та поясненнями буфетниці кафе підприємства. Враховуючи вищевикладене, до позивача правомірно застосовані штрафні санкції відповідно до ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» на підставі рішення про застосування штрафних санкцій від 30.05.2012 року № 0000182252.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав заперечення до позовної заяви та просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши думку представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши норми чинного законодавства України, та оцінивши їх у сукупності суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що 21 травня 2012 року на підставі ст. 20, ст. 80 Податкового кодексу України та наказу ДПС у Херсонській області від 20.04.2012 року №141, згідно направлень №641 та №642 від 15.04.2012 року фахівцями МДПІ було проведено фактичну перевірку об'єкту - кафе "Приморське", розташованого за адресою Херсонська області, смт.Каланчак, вул. Леніна, 14, що належить Підприємству "Смак" Каланчацького районного споживчого товариства.
За результатами перевірки було складено акт від 21.05.2012 року №0152/21/22/22/36422340, яким, зокрема, було встановлено факт реалізації алкогольних напоїв за цінами, нижчими мінімально встановлених роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв, в т.ч. вітчизняного виробництва - згідно звіту артикулів (КС за 15.10.2011 року) було реалізовано пляшку горілки "Приватна колекція" ємністю 0,25 л за ціною 5,00 грн. за пляшку, що є нижчим мінімально встановленої роздрібної ціни, чим порушено Постанову Кабінету міністрів України "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв" від 30.10.2008 року №957 (надалі - Постанова КМУ №957).
На підставі акту фактичної перевірки Чаплинською МДПІ було прийнято рішення від 30.05.2012 року №0000182252 про застосування до Підприємства "Смак" Каланчацького районного споживчого товариства фінансових санкцій за роздрібну торгівлю алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої у вигляді штрафу в розмірі 5000,00 грн., відповідно до абз. 11 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 року №481/95-ВР.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначені Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19 грудня 1995 року № 481/95-BP (далі - Закон України №481/95-ВР).
Статтею 1 Закону України №481/95-ВР визначено, що -
- мінімальні роздрібні ціни на алкогольні напої - ціни, які визначаються виходячи з мінімальних оптово-відпускних цін на цю продукцію та торговельної надбавки;
- мінімальні оптово-відпускні ціни на алкогольні напої - ціни, які визначаються за кодами виробів Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності за 1 літр 100-відсоткового спирту, обраховані виходячи з найнижчої оптової ціни на вітчизняну або контрактної вартості на імпортну продукцію та податків і зборів, які відповідно до чинного законодавства підлягають сплаті з одиниці продукції вітчизняними виробниками й імпортерами, та з урахуванням вартості тари.
Відповідно до ст. 18 Закону України №481/95-ВР Кабінету Міністрів України надано право встановлювати мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на алкогольні напої.
Так, згідно Постанови КМУ №957 ( в редакції, чинній на момент здійснення продажу алкогольного напою) установлено розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв, зокрема, мінімальна роздрібна ціна за 1 літр 100-відсоткового спирту становить 130,5 гривень.
Мінімальні оптово-відпускні і роздрібні ціни під час реалізації (продажу) горілки та лікеро-горілчаних виробів, інших зброджених напоїв, суміші із зброджених напоїв та суміші зброджених напоїв з безалкогольними напоями, коньяку (бренді) три зірочки, коньяку (бренді) чотири зірочки, коньяку (бренді) п'ять зірочок та інших спиртових дистилятів та спиртних напоїв різного вмісту спирту в тарі різної місткості визначаються як добуток відповідних затверджених мінімальних цін, міцності за об'ємом (у відсотках) та місткості тари (у літрах), поділений на 100 відсотків.
Таким чином, мінімально роздрібна ціна продажу горілки об'ємом 0,25 л складає - 130,50 грн.*40%*0,25=13,05 грн.
Відповідно до абз. 11 ч. 2 ст. 17 Закону України №481/95-ВР до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі, зокрема, оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 5000 гривень.
З матеріалів справи вбачається, що факт порушення позивачем вимог Закону України №481/95-ВР в кафе "Приморське" Підприємства "Смак" Каланчацького районного споживчого товариства підтверджуються наданою до матеріалів справи копією звітів артикулів КС за 15.10.2011 року, з якого вбачається продаж пляшки горілки "Приватна колекція" ємністю 0,25 л за ціною 5,00 грн., що нижче ніж мінімальна роздрібна ціна у розмірі 13,05 грн., розрахована відповідно до постанови КМУ №957.
При цьому, пояснювальна записка буфетниці кафе "Приморське" ОСОБА_3 (яка не містить ні дати, ні підпису особи) щодо допущення помилки та перепрограмування реєстратора розрахункових операцій, надані копії звітів про реалізовані товари від 27.11.2011 року, 26.11.2011 року, 29.10.2011 року, а також копія видаткової накладної №869839 від 14.10.2011 року про отримання підприємством, зокрема, горілки "Приватна колекція" ємністю 0,25 л за ціною 18,00 грн. за пляшку, не спростовують факт продажу вищевказаної горілки за 5,00 грн. за пляшку відповідно до звіту артикулів КС за 15.10.2011 року.
Таким чином, суд приходить до висновку, що оскільки Підприємства "Смак" Каланчацького районного споживчого товариства було допущено порушення вимог Постанови КМУ №957, що підтверджується матеріалами справи, а представником позивача вказане порушення не спростовано, тому до Підприємства "Смак" Каланчацького районного споживчого товариства повинна бути застосована фінансова санкція у розмірі 5000,00 грн. згідно статті 17 Закону України № 481/95-BP.
Водночас, суд зазначає, що частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок накладення штрафних (фінансових) санкцій регулюється главою 11 Податкового кодексу України.
Відповідно до п.113.3 ст.113 Податкового кодексу України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Застосування за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), не передбачених цим Кодексом та іншими законами України, не дозволяється.
Відповідно до п. 116.1 ст.116 Податкового кодексу України у разі застосування контролюючими органами до платника податків штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, такому платнику податків надсилаються (вручаються) податкові повідомлення - рішення.
Наказом Державної податкової адміністрації № 985 від 22.12.2010 р. (зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30.12.2010 р. за № 1440/18735) затверджено Порядок направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків (далі - Порядок № 985).
Пунктом 2.1 розділу 2 зазначеного Порядку передбачено, що орган державної податкової служби визначає суму нарахування (зменшення) грошового зобов'язання, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування, та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість та складає податкове повідомлення-рішення, зокрема, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є орган державної податкової служби.
Форма податкових повідомлень-рішень встановлена п. 2.2 розділу 2 Порядку № 985, зокрема за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, про застосування штрафної (фінансової) санкції (штрафу) складається податкове повідомлення-рішення згідно з додатком 10 (форми «С»).
З наведеного положення слідує, що рішення про застосування фінансових санкцій повинні бути викладені у формі податкових повідомлень-рішень, будь-яка інша форма рішення не передбачена.
Отже, з набранням 01.01.2011 року чинності Податковим кодексом України, при застосуванні податковим органом штрафних (фінансових) санкцій за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, мало бути винесено податкове повідомлення-рішення форми «С», що прямо передбачено п. 2.2 Порядку № 985.
Разом з тим, на даний час є також чинним Порядок застосування фінансових санкцій, передбачених ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі - Порядок № 790), затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 р. №790.
Пунктом 8 Порядку №790 передбачено, що рішення про застосування фінансових санкцій до суб'єкта підприємницької діяльності за порушення норм зазначеного Закону складається за формою згідно з додатком (зокрема, рішення про застосування фінансових санкцій).
Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст. 7 Кодексу адміністративного судочинства України, є принцип законності, який відповідно до ст. 9 цього Кодексу полягає, зокрема в наступному, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Враховуючи те, що Податковий кодекс України має вищу юридичну силу ніж постанова Кабінету Міністрів України, тому органи Державної податкової служби України повинні приймати рішення у спосіб, передбачений вимогами Податкового кодексу України.
Отже, рішення Чаплинської міжрайонної державної податкової інспекції Херсонської області Державної податкової служби про застосування до Підприємства "Смак" Каланчацького районного споживчого товариства фінансових санкцій повинно мати форму податкового повідомлення-рішення.
Окремо суд зазначає, що відповідно до п. 102.1 ст.102 Податкового кодексу України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань (до якого також відноситься несплачена штрафна санкція) платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання.
Оскільки з моменту вчинення відповідного порушення податкового законодавства з боку позивача не минуло 1095 днів відповідач не позбавлений права прийняти відповідне рішення про визначення позивачу грошового зобов'язання.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Приймаючи до уваги викладене суд вважає позовні вимоги позивача є такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 8, 9, 12, 19, 158, 159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Позовні вимоги Підприємства "Смак" Каланчацького районного споживчого товариства до Чаплинської міжрайонної державної податкової інспекції Херсонської області Державної податкової служби про скасування рішення про застосування фінансових санкцій - задовольнити.
Скасувати рішення про застосування фінансових санкцій від 30.05.2012 року за №0000182252.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 22 січня 2013 р.
Суддя Дубровна В.А.
кат. 8.2.4