справа № 0670/8950/11
категорія 8.2.3
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 грудня 2012 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Сичової О.П. ,
при секретарі - Шевчук Т.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Дейв Експрес"
до Державної податкової інспекції у м. Житомирі та Головного управління Державної казначейської служби України в Житомирській області
за участю Прокуратури Житомирської області
про стягнення бюджетного відшкодування з ПДВ в розмірі 361200,00 грн.,-
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Житомирі та Головного управління Державної казначейської служби України в Житомирській області про зобов'язання вчинити дії та стягнення бюджетного відшкодування з ПДВ в розмірі 239875,00 грн. Свої вимоги мотивує тим, що після закінчення процедури судового оскарження виявленої органами державної податкової служби невідповідності сум бюджетного відшкодування, державна податкова інспекція у м.Житомирі не надала висновок Головному управлінню Державної казначейської служби України в Житомирській області із зазначенням сум податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету, а казначейська служба в свою чергу не перерахувала кошти з відшкодування податку на додану вартість з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податків.
В ході судового розгляду справи позивач уточнив позовні вимоги, просив зобов'язати Державну податкову інспекцію у м.Житомирі надати Головному управлінню Державної казначейської служби України в Житомирській області висновок із зазначенням суми 361200,00 грн., що підлягає відшкодуванню з бюджету та стягнути з Державного бюджету України в особі Головного управління Державної казначейської служби України в Житомирській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Дейв Експрес" суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість в розмірі 361200,00 грн.
Ухвалою суду від 24 грудня 2012 року провадження у справі в частині зобов'язання Державної податкової інспекції у м.Житомирі надати Головному управлінню Державної казначейської служби України в Житомирській області висновок із зазначенням суми 361200,00 грн., що підлягає відшкодуванню з бюджету закрито.
Представник позивача в судовому засіданні уточнені позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав зазначених в позовній заяві.
Представник Державної податкової інспекції у м. Житомирі проти позову заперечив.
Представник Головного управління Державної казначейської служби України в Житомирській області просив в задоволенні позову відмовити.
Вислухавши представників сторін, дослідивши докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
За результатами перевірок Товариства з обмеженою відповідальністю «Дейв Експрес» (надалі Позивач) з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за січень - серпень 2010 року, які оформлені актами перевірки № 2760/23-2/22053439 від 12.05.2010 року, № 3197/23-2/22053439 від 07.06.2010 року, № 3374/23-2/22053439 від 14.06.2010 року, № 6399/23-3\22053439 від 16.08.2010 року, № 467/23-2/22053439 від 16.07.2011 року та № 8018 від 20.10.2010 року, Державною податковою інспекцією в м. Житомирі були винесені податкові повідомлення- рішення №0000522304/0 від 19 травня 2010 року, № 0000672304/0 від 15 червня 2010 року, №0001012304/0 від 26 серпня 2010 року, № 0000792304/0 від 22 червня 2010 року, №0000922304/0 від 29 липня 2010 року та № 0001312304 від 03 листопада 2010 року про зменшення бюджетного відшкодування податку на додану вартість.
Не погоджуючись з вищезазначеними податковими повідомленнями - рішеннями Позивач звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду щодо визнання їх протиправними та скасування.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 01.11.2010 року по справі №2а-3755/10/0670, яка ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 14.12.2010 року залишена без змін, податкове повідомлення рішення № 0000522304/0 від 19.05.2010 року про зменшення бюджетного відшкодування (за січень 2010 року на 42953,00 грн., лютий 2010 року) на 18709,00 грн., визнано протиправним та скасовано (а.с. 8-15).
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 15.10.2010 року по справі №2а-5079/10/0670, яка ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 25.01.2011 року залишена без змін, податкове повідомлення-рішення № 0000672304/0 від 15.06.2010 року про зменшення бюджетного відшкодування (за січень 2010 року) на 11418,00 грн., визнано протиправним та скасовано (а.с.17-22)
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 06.12.2010 року по справі №2а-7129/10/0670, яка ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09.06.2011 року залишена без змін, податкове повідомлення рішення № 0001012304/0 від 26.08.2010 року про зменшення бюджетного відшкодування (за травень 2010 року на 55891,00 грн., за червень 2010 року) на 50968,00 грн., визнано протиправним та скасовано (а.с.24-29).
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 22.10.2010 року по справі 2а-5255/10/0670, яка ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 28.04.2011 року залишена без змін, податкове повідомлення-рішення № 0000792304/0 від 22.06.2010 року про зменшення бюджетного відшкодування (за березень 2010 року) на 59936,00 грн.), визнано протиправним та скасовано (а.с.31-36).
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 26.01.2011 року по справі 2а-6551/10/0670, яка ухвалою Житомирського апеляційного суду від 29.11.2011 року залишена без змін, податкове повідомлення рішення № 0000922304/0 від 29 липня 2010 року про зменшення бюджетного відшкодування (за квітень 2010 року) на 69968,00 грн. визнано протиправним та скасовано (а.с. 68-71).
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 27.04.2011 року по справі 2а-8706/10/0670, яка ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 04.10.2011 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 20.09.2012 року залишена без змін, податкове повідомлення-рішення № 0001312304 від 03 листопада 2010 року про зменшення бюджетного відшкодування (за липень-серпень 2010 року) на 111293,00 грн., визнано протиправним та скасовано (а.с.65-67,72-74).
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином, відповідно до приписів ст. 72 КАС України, право позивача на бюджетне відшкодування податку на додану вартість за січень-серпень 2010 року в сумі 361200,00 грн. встановлено у судовому порядку та не підлягає повторному доказуванню.
Згідно підпункту 1.8 статті 1 Закону України "Про податок на додану вартість" (в редакції, що діяла на момент існування спірних відносин) бюджетним відшкодуванням є сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.
Згідно п.п. 7.7.8 п. 7.7 ст. 7 вищезазначеного Закону після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження податковий орган протягом п'яти робочих днів, наступних за днем отримання відповідного рішення зобов'язаний надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету. Підпунктом 7.7.10 п. 7.7 ст. 7 зазначеного Закону встановлено, що джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі бюджетного боргу) є загальні доходи Державного бюджету України. Забороняється обумовлювати або обмежувати виплату бюджетного відшкодування наявністю або відсутністю доходів, отриманих від цього податку в окремих регіонах.
Законодавством України на момент звернення позивача до податкового органу, було встановлено два способи бюджетного відшкодування: повернення коштів на банківський рахунок платника або у рахунок податкових зобов'язань майбутніх періодів. Спосіб відшкодування платник податку обирав самостійно.
Пунктом 7.7 ст. 7 Закону № 168/97-ВР встановлений порядок визначення сум податку, що підлягає сплаті в бюджет та відшкодуванню з бюджету, і строки розрахунків з бюджетом. Порядок обчислення та відшкодування ПДВ, визначений п. 7.7.3 ст. 7 Закону №168/97-ВР, встановлює, що у разі, коли за результатами звітного періоду різниця між податковими зобов'язаннями та податковим кредитом має від'ємне значення, така сума підлягає відшкодуванню платнику податку з Державного бюджету України протягом місяця, наступного після подачі декларації. Підставою для отримання відшкодування є дані тільки податкової декларації за звітний період. За бажанням платника податку сума бюджетного відшкодування може бути повністю або частково нарахована в рахунок платежів з цього податку. Таке рішення платника податку відображається в податковій декларації. Відшкодування здійснюється шляхом перерахування відповідних грошових сум з бюджетного рахунку на рахунок платника податку в установі банку, що його обслуговує, або шляхом видачі казначейського чека, який приймається до негайної оплати (погашення) будь-якими банківськими установами.
Порядком відшкодування податку на додану вартість ( який діяв на момент виникнення правовідносин), затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України та Головним управлінням Державного казначейства України від 02.07.1997 року № 209/72, платники податку не вважаються суб'єктами відносин, що виникають з приводу надання висновку про суми відшкодування ПДВ, оскільки згідно з цим Порядком такий висновок надається органом державної податкової служби органу Держказначейства, а не платнику податку.
Аналогічну норму містить п. 200.15 ст. 200 ПК України, який встановлює, що після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
У разі, коли податковий орган в установлений законом строк не надає відповідного висновку органу державного казначейства, платник податку має право скористатися своїм правом на судове оскарження бездіяльності шляхом звернення з позовом про стягнення відповідної суми коштів з державного бюджету. Такий же спосіб захисту слід застосовувати в разі безпідставної відмови платнику податку у бюджетному відшкодуванні.
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Дейв Експрес" про стягнення з Державного бюджету України на користь позивача заборгованості з бюджетного відшкодуванню податку на додану вартість у сумі 361200,00 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документальні підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. Отже, сплачений позивачем судовий збір в розмірі 1700,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням №2108 від 13.09.2011 р. (а.с. 2) підлягає відшкодуванню на користь позивача з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 2, 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Дейв Експрес" заборгованість по бюджетному відшкодуванню по податку на додану вартість в розмірі 361200 грн.
Відшкодувати з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Дейв Експрес" 1700,00 грн. понесених судових витрат.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: О.П. Сичова
Повний текст постанови виготовлено: 27 грудня 2012 р.