номер провадження справи 17/107/12
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.01.13 Справа № 5009/4284/12
м. Запоріжжя
за позовною заявою: приватного підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1
до відповідача: відкритого акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго", 69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, буд. 14
про визнання недійсною та скасування оперативно-господарської санкції - рішення комісії, оформлене протоколом від 25.10.12 по розгляду акту про порушення від 15.10.12 № 00007724
суддя Корсун В.Л.
У засіданні приймали участь представники:
від позивача: ОСОБА_2, угода від 12.12.12
від відповідача: Сарібекян Н.А., довіреність від 01.11.12 № 228
СУТЬ СПОРУ:
15.11.12 до господарського суду Запорізької області звернувся приватний підприємець ОСОБА_1 (надалі ПП ОСОБА_1.) з позовною заявою до відкритого акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" (далі ВАТ "Запоріжжяобленерго") про визнання недійсною та скасування оперативно-господарської санкції - рішення комісії, оформлене протоколом від 25.10.12 по розгляду акту про порушення від 15.10.12 № 00007724.
У відповідності до ст. 21 ГПК України, 15.11.12 автоматизованою системою документообігу господарського суду здійснено розподіл справ між суддями та визначено позовну заяву ПП ОСОБА_1 від 15.11.12 до розгляду судді Корсуну В.Л.
Ухвалою від 15.11.12 судом порушено провадження у справі № 5009/4284/12 та присвоєно вищевказаній справі номер провадження 17/107/12. У сторін витребувані документи, які необхідні для всебічного та об'єктивного розгляду і вирішення справи по суті, судове засідання призначено на 12.12.12.
В судовому засіданні 12.12.12 судом оголошено перерву до 14.01.13, про що сторони повідомлені належним чином.
У засіданні суду 14.01.13, на підставі ст. ст. 821, 85 Господарського процесуального кодексу України, судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Представникам сторін роз'яснено про час написання рішення у повному обсязі.
Позивач підтримав позовні вимоги у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві від 15.11.12, пояснював наступне. 03.10.08 між сторонами у справі укладено договір про постачання електричної енергії, відповідно до умов якого відповідач зобов'язався постачати позивачу електричну енергію для забезпечення потреб електричних установок споживача, а позивач зобов'язався оплачувати вартість використаної електричної енергії. 15.11.12 представниками відповідача була проведена перевірка дотримання позивачем вимог ПКЕЕ, за наслідками якої встановлено підключення до електричної мережі, що не є власністю енергопостачальника електроустановки поза розрахунковими приладами обліку без порушення схеми обліку. Підключення здійснено через магнітний пускач з дистанційним керуванням, про що складено акт про порушення за № 00007724. Рішенням комісії відповідача по розгляду акту, яке оформлене протоколом від 25.10.12, позивачу нараховано 308 229,06 грн. вартості недооблікованої електроенергії. Однак, як вказує позивач, рішення комісії відповідача по розгляду акту, яке оформлене протоколом від 25.10.12 по розгляду акту є незаконним оскільки розрахунок до вказаного протоколу виконано за період з 16.10.09 по 15.10.12, що суперечить Методиці визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердж. постановою НКРЕ від 04.05.06 № 562. Так, позивач вважає, що в рішенні комісії по розгляду актів не прийняте до уваги позачергову технічну перевірку, яка проводилась 28.08.12 представниками відповідача. Факт проведення позачергової перевірки підтверджується актом про пломбування елементів розрахункового засобу обліку електричної енергії від 28.08.12. Отже, позивач вважає, що нарахування за споживання безоблікової електроенергії має проводитись за період з 28.08.12 по 15.10.12 та становить з урахуванням ПДВ 16 665,19 грн. На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 235-237 Господарського кодексу України, п. 6.42. Правил користування електричною енергією, позивач просить суд позов задовольнити, визнати недійсною та скасувати оперативно-господарську санкцію - рішення комісії, оформлене протоколом від 25.10.12 по розгляду акту про порушення від 15.10.12 № 00007724.
Відповідач у відзивах від 12.12.12 № 1233 та від 10.01.13 № 15/83 на позовну заяву проти позовних вимог заперечив повністю, зазначав, що посилання позивача на акт опломбування від 28.08.12 не є правомірним оскільки в цей день технічна перевірка не проводилась, про що є вказівка в самому акті від 28.08.12, який був підписаний позивачем. Оскільки технічна перевірка на об'єкті позивача у період з дати допуску електроустановки споживача в експлуатацію або набуття ним права власності на спірний об'єкт до дати виявлення порушення не проводилась, то період нарахування за споживання безоблікової електроенергії був визначений відповідачем в три роки. Отже, як вказує відповідач, обсяг не облікованої електричної енергії був визначений правильно за нормами Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.06 № 562. З огляду на викладене, просить суд у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
03.10.08 між відкритим акціонерним товариством "Запоріжжяобленерго" (Постачальник електричної енергії) та приватним підприємцем ОСОБА_1 (Споживач) укладено договір про постачання електричної енергії № 10771 з додатками, за умовами якого (розділ 1 договору) Постачальник електричної енергії зобов'язався продавати електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача з приєднаною потужністю, зазначеною у додатку № 1 "Обсяги постачання електричної енергії споживачу", а Споживач оплачувати Постачальнику електричної енергії вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснювати інші платежі згідно з умовами цього договору.
Пунктом 2.1. договору сторони передбачили, що під час виконання умов цього договору, а також при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватись чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією.
Цей договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на термін до 31 грудня 2008 р. Договір вважається щорічно продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії (п. 9.4. договору).
Вбачається, що укладений між сторонами договір про постачання електричної енергії в установленому законодавством порядку не розірвано, його дія не припинена.
Згідно із ч. 1 ст. 175 Господарського кодексу України (ГК України), майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утримуватися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України (ЦК України) з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.
Відповідно до положень ст. ст. 525, 526 ЦК України, зобов'язання повинні виконуватись належним чином відповідно до вимог закону, умов договору. Одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається крім випадків, передбачених законом.
Аналогічний припис містить Господарський кодекс України, частинами 1, 7 ст. 193 якого встановлено, що суб'єкти господарювання та ін. учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору (ч. 1). ... Одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається крім випадків, передбачених законом (ч. 7).
Відповідно до ст. 26 Закону України "Про електроенергетику", споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії, а також несе відповідальність за порушення умов договору та правил користування електричною енергією.
Згідно із ст. 27 Закону України "Про електроенергетику", правопорушеннями в електроенергетиці є, зокрема, крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку.
Відповідно до п. 6.41. Правил, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень.
В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недорахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, які необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову.
Як вбачається з матеріалів цієї господарської справи, 15.10.12 за наслідками проведеної уповноваженими представниками ВАТ "Запоріжжяобленерго" за участю споживача - ПП ОСОБА_1 перевірки кафе "ІНФОРМАЦІЯ_1", що розташовано АДРЕСА_2 був складений акт про порушення Правил користування електричною енергією № 00007724. Згідно з вище вказаного акту Споживач (ПП ОСОБА_1.) порушив п.п. 10.2., 10.3. Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ від 31.07.96 № 28 (надалі Правила), а саме здійснив: "Підключення до електричної мережі, що не є власністю електропостачальника електроустановки поза розрахунковими приладами обліку, без порушення схеми обліку. Підключення здійснено через магнітний пускач з дистанційним керуванням. Монтаж магнітного пускача здійснено приховано поруч з приладом обліку" (мовою оригіналу).
У акті порушення № 00007724 зазначено, що уповноважений представник споживача запрошується 25.10.12 на 13 год. 00 хв. у кабінет 306 за адресою вул. Волгоградська, 25 на засідання комісії з питань розгляду актів порушень ПКЕЕ.
У відповідності до п. 6.42 Правил, на підставі акту порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Комісія з розгляду актів порушень створюється постачальником електричної енергії і має складатись не менше ніж із трьох уповноважених представників постачальника електричної енергії. Споживач має бути повідомлений про час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 5 робочих днів до призначеного дня засідання і має право бути присутнім на засіданні комісії.
Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків. (п. 6.42 Правил).
Матеріали справи свідчать, 25.10.12 на засіданні комісії ВАТ "Запоріжжяобленерго" з розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією було розглянуто акт про порушення від 15.10.12 № 00007724 та визначено обсяг недоврахованої електричної енергії, про що оформлено протокол від 25.10.12. Вбачається, що розрахунок вартості недорахованої електричної енергії виконано згідно п. 2.1.7. Методики, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.06 № 562 (із змінами і доповненнями постановами НКРЕ від 08.02.07 № 154, від 18.12.08 № 1384, від 14.10.10 № 1338) за період з 16.10.09 по 15.10.12 на суму 308 229,06 грн.
Постановою Верховного Суду України від 04.04.11 у справі № 2-24/912-2010, яка є обов'язковою для застосування в силу приписів ст. 111-28 ГПК України, визначено, що рішення постачальника електричної енергії по нарахуванню вартості недорахованої спожитої електроенергії є оперативно-господарською санкцією.
Отже, суд дійшов висновку, що спірне рішення комісії відповідача, яке оформлене протоколом від 25.10.12, є оперативно-господарською санкцією в розумінні норм ст. 235 ГК України.
Статтею 235 Господарського кодексу України (ГК України) встановлено, що за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та ін. учасників господарських відносин можуть застосовуватись оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку (ч. 1). До суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором (ч. 2).
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 237 ГК України, підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов'язання другою стороною. Оперативно-господарські санкції застосовуються стороною, яка потерпіла від правопорушення, у позасудовому порядку та без попереднього пред'явлення претензії порушнику зобов'язання. Порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором. У разі незгоди з застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду з заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням.
Право споживача на оскарження в судовому порядку рішення постачальника електроенергії передбачено, п. 6.42. Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.96 № 28.
Обґрунтовуючи заявлені вимоги позивач вказує на порушення відповідачем при здійснені розрахунку величини вартості недоврахованої електричної енергії вимог Методики, а саме: відповідачем здійснено нарахування за період з 16.10.09 по 15.10.12 (за три роки) замість нарахування за період з 28.08.12 по 15.10.12, тобто з дня останньої проведеної відповідачем позачергової перевірки до дня виявлення порушення.
Пунктом 6.40. Правил передбачено, що у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердж. постановою НКРЕ від 04.05.06 № 562, за реєстр. в Міністерстві юстиції України 04.07.06 за № 782/12656 (надалі - Методика).
Пунктом 2.1. Методики передбачено, що вона застосовується на підставі акта про порушення, складеного в порядку, установленому цією Методикою, з урахуванням вимог ПКЕЕ та в разі виявлення порушень ПКЕЕ.
Згідно із п. 2.2. Методики, обсяг електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення ПКЕЕ, розраховується на підставі акту про порушення, який складається відповідно до передбаченої ПКЕЕ процедури.
Із змісту акту від 15.10.12 № 00007724 слідує, що відповідач кваліфікує дії позивача як порушення останнім ПКЕЕ, а саме: підключення до електричної мережі, що не є власністю енергопостачальника, електроустановок, струмоприймачів або електропроводки поза розрахунковими приладами обліку електричної енергії без порушення схеми обліку (п.п. 7 п. 2.9. Методики).
Згідно із п. 2.9. Методики, у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у п.п. 7 п. 2.1 цієї Методики, розрахунковий добовий обсяг споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (Wдоб.с.п., кВт.год), розраховується за формулою (2.7.) Методики. Кількість днів у періоді, за який здійснюється перерахунок, визначається за формулою (2.6.) Методики.
Відповідно до п. 2.5. Методики, кількість днів у періоді, за який має здійснюватися перерахунок визначається із кількості робочих днів споживача від дня останнього контрольного огляду приладу обліку або технічної перевірки (у разі коли технічна перевірка проводилась після останнього контрольного огляду приладу обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у 6 календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
Якщо споживач встановив пристрій, що занижує покази приладу обліку, вчинив інші дії, що призвели до недообліку спожитої електричної енергії, виявити які представники постачальника електричної енергії під час проведення контрольного огляду приладу обліку не мали можливості, розрахунок визначається виходячи з кількості робочих днів споживача з дня останньої технічної перевірки, або допуску електроустановки споживача в експлуатацію, або набуття прав власності або користування (у разі якщо технічна перевірка у період з дати допуску електроустановки споживача в експлуатацію або набуття ним права власності на об'єкт до дати виявлення порушення не проводилась), але не більше ніж за три роки.
До матеріалів справи додано розрахунок величини вартості недоврахованої електричної енергії по Акту порушення від 15.10.12 № 00007724, за яким розрахунок заборгованості позивача здійснено за період з 16.10.09 по 15.10.12 та становить суму в розмірі 308 229,06 грн.
Також, згідно рішення ВАТ "Запоріжжяобленерго", оформленого протоколом від 25.10.12, відповідач здійснив розрахунок недоврахованої електроенергії за період з 16.10.09 по 15.10.12 (тобто за три роки).
Обґрунтовуючи вказаний період нарахування відповідач зазначав, що технічна перевірка на об'єкті споживача у період з дати допуску електроустановки в експлуатацію або набуття ним права власності на об'єкт до дати виявлення порушення не проводилась. Отже, як вважає відповідач, період нарахування повинен становити три роки.
Як вбачається з матеріалів справи, 28.08.12 представниками ВАТ "Запоріжжяобленерго" виконано пломбування елементів розрахункового засобу обліку електричної енергії за адресою АДРЕСА_2 в кафе "ІНФОРМАЦІЯ_1", про що складено акт від 28.08.12 № 8645. Із змісту вказаного акту пломбування вбачається, що технічна перевірка уповноваженими представниками ВАТ "Запоріжжяобленерго" не проводилась.
Пунктом 1.2. Правил встановлено, що контрольним оглядом засобу обліку є виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності засобу обліку (корпусу, скла, кріплення тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, зняття показів засобів обліку, а також з метою виявлення без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій або оздоблювальних матеріалів самовільних підключень.
Водночас, технічна перевірка - це виконання комплексу робіт з метою визначення відповідності стану засобу обліку електричної енергії та схеми його підключення, а також відповідності стану електропроводки та електроустановок від межі балансової належності до точки обліку "Правилам устройства електроустановок" та ін. нормативно-технічним документам.
Відповідно до п. 3.33. Правил, Електропередавальна організація (постачальник електричної енергії за регульованим тарифом) не рідше 1-го разу на 6 місяців має здійснювати контрольний огляд засобу обліку. Технічна перевірка здійснюється електропередавальною організацією (постачальником електричної енергії за регульованим тарифом) не рідше одного разу на 3 роки.
Отже, наявні в матеріалах справи докази свідчать, що останній контрольний огляд приладу обліку був здійснений представниками ВАТ "Запоріжжяобленерго" - 28.08.12, тобто при пломбуванні елементів розрахункового засобу обліку електричної енергії, що і підтверджується актом про пломбування від 28.08.12 № 8645.
Вбачається, що будь-яких зауважень щодо самовільного підключення ПП ОСОБА_1 до електричної мережі поза розрахунковими приладами обліку, акт не містить.
Доводи відповідача про не проведення останнім технічної перевірки на спірному об'єкті споживача судом до уваги не приймаються оскільки в даному випадку 28.08.12 мав місце контрольний огляд приладу обліку, від дня якого і повинен був здійснений розрахунок вартості недоврахованої електричної енергії.
Отже, суд дійшов висновку, що період нарахування вартості недоврахованої електричної енергії відповідач повинен був здійснити від дня останнього контрольного огляду приладу обліку до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у 6 календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення, тобто за період з 28.08.12 по 15.10.12.
Також, суд виходить з того, що за приписами п. 2.5. Методики, підставою для застосування при здійсненні розрахунку другого варіанту визначення безоблікового періоду споживання в межах трирічного строку є неможливість виявлення представниками постачальника електричної енергії факту порушення під час проведення контрольного огляду приладу обліку.
ВАТ "Запоріжжяобленерго" в ході розгляду цієї справи не доведено належними та допустимими доказами того, що в даному випадку мало місце приховане порушення, яке представники постачальної організації не мали можливості виявити під час проведення контрольного огляду приладу обліку.
З огляду на вище викладене, нарахування ВАТ "Запоріжжяобленерго" у прийнятому рішенні, яке оформлено протоколом від 25.10.12 недорахованої електроенергії за три роки суперечить встановленим обставинам справи і порушує вимоги п.п. 2.5., 2.9. та формули 2.6. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.06 № 562.
Аналогічний висновок (стосовно порушення ВАТ "Запоріжжяобленерго" Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією при проведенні електропостачальником розрахунку обсягу та вартості не облікованої електричної енергії, проведеного на підставі Акту), міститься в доданому до матеріалів цієї господарської справи листі за підписом керівника контролюючого органу - Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Дніпровському регіоні за вих. від 28.09.12 № 43-1638 - ОСОБА_4 (за наслідками розгляду звернення ПП ОСОБА_1.).
У зв'язку з чим, суд вважає, що вимоги позивача про визнання недійсною та скасування оперативно-господарської санкції - рішення комісії, оформлене протоколом від 25.10.12 по розгляду акту про порушення від 15.10.12 № 00007724 доведені, обґрунтовані, підтверджені доданими документами та підлягають задоволенню судом.
Згідно з положеннями ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір в розмірі 1 073,00 грн. покладається на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 21, 42, 43, 45, 22, 33, 34, 49, 69, 82, 821, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати недійсною та скасувати оперативно-господарську санкцію - рішення комісії, оформлене протоколом з розгляду Актів про порушення Правил користування електричною енергією від 25.10.12.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" (69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, буд. 14, код ЄДРПОУ 00130926, р/р № 260030231709 у АТ «Сбербанк Росії», МФО 320627) на користь приватного підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) - 1 073 (одну тисячу сімдесят три) грн. 00 коп. судового збору. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 18.01.13.
Суддя В.Л. Корсун