Головуючий в 1 інстанції - Ковтуненко О.В.
Суддя-доповідач - Старосуд М.І.
Донецький апеляційний адміністративний суд ПОСТАНОВА
Іменем України
«09» жовтня 2008 року справа № 22-а-11559/08
приміщення суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суд у складі:
| головуючого | Старосуда М.І. | суддів при секретарі за участю представника позивача | Дяченко С.П., Сіваченка І.В. Денисенко К.С. Куриш О.В. | розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу | управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради | на постанову | Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя Донецької області | від | 07 серпня 2008 року | по справі | № 2-а-151/08 /суддя Ковтуненко О.В./ | за позовом | ОСОБА_1 | до | управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради | про | визнання неправомірною відмову у виплаті одноразової допомоги у розмірах, встановлених законом, та про стягнення недоотриманих коштів до Дня перемоги за 2007-2008 роки, -
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_1 звернувся до Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя Донецької області з позовною заявою до управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради про визнання неправомірною відмову у виплаті одноразової допомоги у розмірах, встановлених законом, та про стягнення недоотриманих коштів до Дня перемоги за 2007-2008 роки. Постановою Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 07 серпня 2008 року у справі № 2-а-151/08 позовна заява задоволена частково, а саме, стягнуто з управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради (КЗПО 25968748, рахунок 35217014001501 в УДК м. Маріуполя за КПКВ 2501150) на користь ОСОБА_1 недоотриману суму щорічної грошової допомоги до Дня перемоги за 2007 рік в розмірі 2542 грн., за 2008 рік - 3017 грн., всього 5559 гривен. Відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати судове рішення та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовної заяви відмовити. Доводи апеляційної скарги обґрунтовує невірним застосуванням судом норм матеріального та процесуального права. Вважає правомірним та обґрунтованим застосування у спірних правовідносинах положень ст. 29, ст. 33 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” та п.20 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце апеляційного розгляду був повідомлений належним чином, в апеляційній скарзі зауважив про розгляд апеляційної скарги по справі без його участі. Дослідивши матеріали справи, колегія суддів встановила. ОСОБА_1має статус інваліда війни ІІІ групи, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1 від 13.11.2007 року, у зв'язку з чим та відповідно до вимог Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” має право на отримання щорічної грошової допомоги до 9 травня (яка повинна виплачуватися до 5 травня) в розмірі 7 мінімальних пенсій за віком. Фактично позивач отримав від відповідача у 2007 році - 300 грн., у 2008 році - 350 грн., при цьому відповідач керувався положеннями Законів України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік (а.с.5). Колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою, що підлягає задоволенню частково, з наступних підстав. Відповідно до ст.2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Статтею19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяння формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначає Закон України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”. Відповідно до ст.13 цього Закону щорічно до 5 травня інвалідам війни ІІІ групи виплачується разова грошова допомога у розмірі 7 мінімальних пенсій за віком. Абзацом 1 ст. 17 цього Закону встановлено, що фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів. Згідно абз. 1 ст. 17-1 щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання. Таким чином, у спірних правовідносинах відповідач є органом владних повноважень, на якого чинним законодавством покладений обов'язок по здійсненню виплат, передбачених Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, в тому числі разової грошової допомоги. Не приймається до уваги довід заявника скарги стосовно правомірності застосування у 2007 році розміру таких виплат, встановленому п. 13 ст. 71 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”, відповідно до якого у 2007 році виплата щорічної разової допомоги відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” здійснюється у таких розмірах, зокрема, інвалідам III групи - 300 гривень, оскільки положення зазначеної норми Закону - визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України у справі № 6-рп від 09.07.2007 року. Колегія суддів вважає неправомірним довід заявника скарги щодо правомірності застосування у 2008 році розміру таких виплат, встановлених п.20 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», відповідно до якого у 2008 році виплата щорічної разової допомоги відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” здійснюється у таких розмірах зокрема, інвалідам війни ІІІ групи - 350 гривень, оскільки положення зазначеної норми Закону - визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України у справі № 10-рп від 22.05.2008 року. Оскільки орган праці та соціального захисту населення порушив право позивача на отримання разової грошової допомоги, виплата якої встановлена ст.13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, він звернувся за захистом порушеного права з позовною заявою, та суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Наряду з викладеним, постанова суду підлягає зміні з наступних підстав. Суд першої інстанції в своїй постанові стягнув суму щорічної грошової допомоги до Дня Перемоги за 2008 рік, вказавши рахунок відповідача. Однак, згідно Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. Тому колегія суддів вважає за необхідне змінити постанову суду першої інстанції і уточнити, що стягнення разової грошової допомоги повинно здійснюватися на користь позивача за рахунок Державного бюджету України. Керуючись Конституцією України, Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, ст. 2, ст. 71, ст. 160, ст. 167, ст. 195, ст. 196, п.2 ч.1 ст. 198, ст. 201, п. 2 ч. 1 ст. 205, ст. 207, ст. 211, ст. 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради - задовольнити частково. Постанову Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 07 серпня 2008 року у справі № 2-а-151/08 за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради про стягнення з управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради (КЗПО 25968748, рахунок 35217014001501 в УДК м. Маріуполя за КПКВ 2501150) на користь ОСОБА_1 недоотриману суму щорічної грошової допомоги до Дня перемоги за 2007 рік в розмірі 2542 грн., за 2008 рік - 3017 грн., всього 5559 гривен - змінити. Виключити з абзацу 2 резолютивної частини постанови Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 07 серпня 2008 року у справі № 2-а-151/08 «(КЗПО 25968748, рахунок 35217014001501 в УДК м. Маріуполя за КПКВ 2501150)», виклавши «за рахунок Державного бюджету України» В іншій часті постанову Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 07 серпня 2008 року у справі № 2-а-151/08 - залишити без змін. Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з моменту складення її в повному обсязі.
Головуючий
Судді