ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.01.13 Справа№ 5015/5537/12
За позовом: Прокурора міста Трускавця в інтересах держави в особі
позивач: Державна екологічна інспекція у Львівській області, м. Львів
до відповідача: Комунального підприємства «Трускавецьтепло» Трускавецької міської ради, м. Трускавець
про стягнення коштів в сумі 36 804,55 грн.
Суддя Коссак С.М.
при секретарі Кміть М.Б.
Представники:
Від прокуратури: Телюк Г.В. - посвідчення №005502 від 24.09.2012р.
Від позивача: Батькова В.В.- представник за довіреністю № 09-11 від 02.01.2013р.
Від відповідача: Домбровська З.М.-представник за довіреністю №01/12 від 17.12.12р.
Господарським судом Львівської області розглядається справа за позовом Прокурора міста Трускавця в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області до Комунального підприємства «Трускавецьтепло» Трускавецької міської ради про стягнення збитків заподіяних порушенням природоохоронного законодавства в сумі 36 804,55 грн.
Ухвалою суду від 28.12.2012 р. порушено провадження у справі та призначено судовий розгляд справи на 15.01.2013 р.
В судовому засідання 15.01.2013р. прокурору, представнику позивача та відповідача роз'яснено права та обов'язки передбачені статтями 20, 22 ГПК України. Заяв та клопотань про відвід судді не поступало. Представники не наполягають на фіксації судового процесу технічними засобами, про що подали клопотання.
В судовому засіданні прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали з підстав зазначених в позовній заяві, просять відшкодувати збитки, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря в сумі 36 804,55 грн.
В судовому засіданні представник відповідача подав відзив від 10.01.2013р., в якому позовні вимоги про стягнення збитків, заподіяних порушенням природоохоронного законодавства в сумі 36 804,55 грн. визнав. З врахуванням неможливістю в необхідний строк отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, та факт збитковості підприємства з метою недопущення його банкрутства та надання комунальному підприємству можливості працювати і здійснювати поступове погашення боргу та підставі п.6 ч.1 ст.83 ГПК України просить розстрочити виконання рішення терміном на один рік рівними частками починаючи з 01.02.2013р. (заява - клопотання №1077/13 від 15.01.2013р.)
Крім цього, представник позивача подав клопотання вх..№1078/13 від 15.01.2013р., в якому зазначає, що не заперечує проти розстрочення виконання рішення про стягнення збитків терміном на один рік, рівними частинами з 01.02.2013р.
У судовому засіданні 15.01.2013р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи та їх оригінали в судовому засіданні, повно, всебічно і об'єктивно з'ясувавши обставини в їх сукупності, заслухавши представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах докази судом встановлено таке.
Державною екологічною інспекцією у Львівській області (позивач у справі) складено Акт №104/02/181 від 31 січня - 17 лютого 2012 року перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства КП «Трускавецьтепло» Трускавецької міської ради (відповідач у справі).
В Акті зазначено, що проведеною перевіркою встановлено, що КП «Трускавецьтепло» відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря здійснюється без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади, що є порушенням ст.ст.7,10,11 та 33 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».
Відповідно до розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря КП «Трускавецьтепло» Трускавецької міської ради, здійснених на підставі Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008 №639 та зареєстрованої в Мінюсті України 21.01.2009р. за №48/16064 (далі -Методика №639), загальна сума збитків склала 38 304,55грн.
08.05.12р. позивачем направлено відповідачу претензію №533 на відшкодування збитків у сумі 38 304,55грн., заподіяних державі порушенням вимог природоохоронного законодавства.
На виконання претензії відповідачем платіжним дорученням №401 від 28.05.2012р. (до моменту звернення позивача до суду) частково оплачено зазначені збитки у розмірі 1 500, 00грн. Таким чином, збитки в розмірі 36 804,55грн. (38 304, 55грн. - 1 500,00грн. = 36 804,55грн.), що є предметом спору залишається неоплаченою.
При прийнятті рішення суд виходив з того, що відповідно до ст. 1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Відповідно до ч.4 ст.68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Згідно з ст.69 цього Закону шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», особи, винні у перевищенні нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел в атмосферне повітря та нормативів гранично допустимого впливу фізичних та біологічних факторів стаціонарних джерел;викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону;перевищенні обсягів викидів забруднюючих речовин,встановлених у дозволах на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря; тощо - несуть відповідальність згідно з законом.
Спори з питань охорони атмосферного повітря вирішуються у встановленому законом порядку.
Статтею 34 цього ж Закону встановлено, що шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
У відповідності до ст.22 ЦК України особа, якій завдано збитків в результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі. Збитками є: 1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки ); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Відповідно до ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правом фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування шкоди, потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення:
1)протиправної поведінки;
2)шкоди;
3)причинного зв'язку між протиправною поведінкою заподіювача та шкодою;
4)вини.
За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не настає.
Порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб'єктів господарювання (юридичних і фізичних осіб) регулюється Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008 №639 та зареєстрованої в Мінюсті України 21.01.2009р. за №48/16064 (далі -Методика №639).
Згідно з п.п. 2.1.2, 2.2 Методики №639 наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря вважаються викиди забруднюючих речовин, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, включаючи окремі забруднюючі речовини, викиди яких підлягають регулюванню відповідно до законодавства. Факт наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря встановлюється державними інспекторами при проведенні перевірки суб'єктів господарювання інструментально-лабораторними методами контролю та розрахунковими методами.
Судом, з врахуванням вимог ст.ст. 11, 12, 33 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", положень Методики №639, Акту №104/02/181 від 31 січня - 17 лютого 2012 року перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства КП «Трускавецьтепло» Трускавецької міської ради , припису №103/02/ від 17 лютого 2012 року та інших наявних у справі доказів в їх сукупності встановлено, а відповідачем не спростовано та визнано (відзив, поданий супровідним листом вх. №951/13 від 15.01.2013р.) факт порушення відповідачем законодавства про охорону атмосферного повітря шляхом вчинення викидів забруднюючих речовин без дозволу на викиди. Дозвіл на викиди підприємство отримало 29.02.2012р. Час роботи джерела в режимі над нормованого викиду визначається з моменту виявлення порушення до моменту оформлення дозволу (п.3.12. Методики №639).
Таким чином, врахувавши наведене, суд приходить до висновку про стягнення на користь держави в особі позивача збитків, заподіяних порушенням природоохоронного законодавства в розмірі 36 804, 55грн.
У відзиві (поданий супровідним листом вх. №951/13 від 15.01.2013р.) відповідач просить суд, на підставі п.6 ч.1ст. 83 ГПК України, відстрочити виконання рішення про стягнення збитків, заподіяних порушенням природоохоронного законодавства, терміном на 1 (один) рік. При цьому зазначає про важкий фінансовий стан, подає фінансовий звіт, податкову декларацію, ряд документів (дозволи Міністерства охорони навколишнього природнього середовища від 16.02.2012р. №4611500000-74 - №4611500000-77 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, договір №0037-11Е від 24 вересня 2011р. на виконання науково-технічної продукції, платіжні доручення №№138, 874, 557,384 про сплату екологічного податку, що справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення) що свідчать про вжиття всіх необхідних заходів щодо забезпечення вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря.
Представник позивача не заперечив проти розстрочення виконання рішення терміном на один рік, поетапно, рівними частинами, з 01 лютого 2013 року (вх.№1078/13 від 15.01.13р.).
Розглянувши дане клопотання, суд зазначає наступне.
Згідно п. 6 ч. 1 ст. 83 ГПК України господарський суд приймаючи рішення, має право відстрочити або розстрочити виконання рішення.
Відповідно до 7.1.2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 9 від 17.10.2012 р. «Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов, господарських судів» розстрочка означає виконання рішення частками, встановленими господарським судом, з певним інтервалом у часі. Строки виконання кожної частки також повинні визначатись господарським судом.
Відповідно до п. 7.2. Постанови вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо фізичної особи (громадянина) - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, скрутний матеріальний стан, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
На підставі викладеного вище, беручи до уваги, фінансовий звіт, враховуючи факт часткового погашення заборгованості збитків, заподіяних порушенням природоохоронного законодавства, з метою недопущення банкрутства, та надання комунальному підприємству можливості працювати і здійснювати поступове погашення боргу, суд задовольняє клопотання відповідача та розстрочує виконання рішення терміном на один рік починаючи з 01 лютого 2013р. по 01 січень 2014р. При цьому, здійснивши перерахунок, суд встановив, що розстрочити заборгованість в сумі 36 804,55 грн. на один рік рівними частинами неможливо, а тому з лютого 2013 р. по грудень щомісячно сплаті підлягає 3 067, 05 грн., а в січні 3 067, 00 грн.
Судові витрати покладаються на відповідача, згідно із вимогами ст. 49 ГПК України.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 11, 12, 33, 34 Закон України «Про охорону атмосферного повітря», ст.ст. 68, 69 Закон України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 22, 1166 Цивільного кодексу України, та ст.ст. 1, 22, 33, 34, 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задоволити повністю.
2. Стягнути з Комунального підприємства «Трускавецьтепло» Трускавецької міської ради (82200, Львівська область, місто Трускавець вулиця Коцюбинського, 12 ; ідентифікаційний код 37497024) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції в Львівській області (79026, місто Львів, вулиця Стрийська, 98; ідентифікаційний код 25263002) на спеціальний рахунок місцевого бюджету м. Трускавця (МФО 825014, Р/р -33115331700018, ЄДРПОУ - 37835447, Банк -УДКСУ у м. Трускавці Львівської області, Призначення платежу 24062100) 36 804,55 грн. збитків заподіяних порушенням природоохоронного законодавства.
3. Розстрочити виконання рішення терміном на один рік згідно такого графіку:
01.02.2013р. - 3 067,05 грн., 01.03.2013р. - 3 067,05 грн., 01.04.2013р. - 3 067,05 грн., 01.05.2013р. - 3 067,05 грн., 01.06.2013р. - 3 067,05 грн., 01.07.2013р. - 3 067,05 грн., 01.08.2013р. - 3 067,05 грн., 01.09.2013р. - 3 067,05 грн., 01.10.2013р. - 3 067,05 грн., 01.11.2013р. - 3 067,05 грн., 01.12.2013р. - 3 067,05 грн. та 01.01.2014р. - 3 067,00 грн.
4. Стягнути з Комунального підприємства «Трускавецьтепло» Трускавецької міської ради (82200, Львівська область, місто Трускавець, вулиця Коцюбинського, 12; ідентифікаційний код 37497024) в дохід державного бюджету України 1 609, 50 грн. судового збору.
5. Накази видати відповідно до ст.116 ГПК України.
Повний текст рішення складено 21.01.2013 року.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України, може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду в порядку і строки, передбачені статтями 91-93 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Коссак С.М.