10.1
ПОСТАНОВА
Іменем України
16 січня 2013 року Справа № 812/96/13-а
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Каюди А.М.
при секретарі: Опейкіній Є.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в м.Свердловську Луганської області до приватного акціонерного товариства «Свердловський завод гірничо - шахтного обладнання» про стягнення недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 278 378,93грн.,-
ВСТАНОВИВ:
03 січня 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в м.Свердловську Луганської області до приватного акціонерного товариства «Свердловський завод гірничо - шахтного обладнання» про стягнення недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 278 378,93грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено наступне.
Відповідач зареєстрований в управлінні Пенсійного фонду України в м.Свердловську Луганської області як платника страхових внесків. Відповідач не здійснив своєчасно перерахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 278 378,93грн. до Пенсійного фонду України. Сума боргу відповідача є заборгованістю зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та складає 278 378,93грн., з який недоїмка в розмір 199 823,90грн., пеня та штрафні санкції - 78555,79грн. В добровільному порядку сума заборгованості відповідачем не сплачена. Так, позивач посилаючись на норми Закону України №2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» просить стягнути з відповідача в судовому порядку суму заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 278 378,93грн.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав заявлені вимоги, надав пояснення аналогічні викладеному в адміністративному позові, просив задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився про час, місце та дату розгляду справи був повідомлений належним чином, правом надати заперечення проти позову не скористався, 15 січня 2013 року від відповідача через відділ діловодства та обліку звернень громадян Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява про відкладення розгляду справи в зв'язку з перебуванням головного бухгалтера підприємства відповідача у відпустці, однак суд зауважує що відповідач в своїй заяві не спростовує факту наявності заборгованості та не посилається на якісь докази які б свідчили про відсутність заборгованості підприємства зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до частини 4 статті 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Також, з урахуванням вимог частини 4 статті 128 КАС України, суд не вважає знаходження одного представника юридичної особи у відпустці поважною причиною неявки, оскільки відповідач, юридична особа у разі заперечення проти позову мав право надати письмові заперечення проти позову та докази яким вони обґрунтовуються до початку судового розгляду, або забезпечити участь в судовому процесі іншого представника, за таких обставин суд приходить до висновку про можливість розглянути справу на підставі наявних у ній доказів.
Відповідно до частини 6 статті 71 КАС України якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до наступного.
Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Свердловський завод гірничо - шахтного обладнання» зареєстрований в якості юридичної особи Виконавчим комітетом Свердловської міської ради (а.с.29,30). Відповідач перебуває на обліку в якості платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в управління Пенсійного фонду України в м.Свердловську Луганської області (а.с.28)
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначено Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. №2464-VІ (далі - Закон №2464-VІ) визначено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Пенсійний фонд України (далі - Пенсійний фонд) - орган, уповноважений відповідно до Закону №2464-VІ вести облік платників єдиного внеску, забезпечувати збір та ведення обліку страхових коштів, контролювати повноту та своєчасність їх сплати, вести Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування та виконувати інші функції, передбачені законом.
Відповідно до ч.1 ст. 4 Закону №2464-VІ платниками єдиного внеску є - роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Взяття на облік осіб, зазначених у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється Пенсійним фондом шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників (частина 1 статті 5 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).
Частиною 3 статті 5 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», серед іншого встановлено, що платником єдиного внеску, зазначеним у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, в порядку, встановленому Пенсійним фондом, безоплатно надсилається повідомлення про взяття їх на облік, в якому для платників, зазначених у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, зазначається клас професійного ризику виробництва, до якого віднесено платника.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску зобов'язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Пунктом 4 ч. 2 ст. 6 зазначеного Закону встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики.
Згідно з положеннями ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з територіальним органом Пенсійного фонду за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.
Базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - календарний рік. Базовим звітним періодом для відповідача є календарний місяць.
Відповідно до частини 11 статті 9 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Частиною 12 статті 9 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», рішення, прийняті органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.
У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. (частини 2,3 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI, 08.07.2010.)
Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску. Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу Пенсійного фонду вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення. (пункт 14 ст.25 Закону України №2464«Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»)
Відповідно до п.2 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI, 08.07.2010 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум
Відповідно до ч. 15. ст. 25 Закону№2464 рішення територіального органу Пенсійного фонду про нарахування пені та/або застосування штрафів, передбачених частинами одинадцятою і дванадцятою цієї статті, є виконавчим документом.
У разі якщо платник єдиного внеску не сплатив зазначені в рішенні суми протягом десяти робочих днів, а також не повідомив у цей строк територіальний орган Пенсійного фонду про оскарження рішення, таке рішення передається державній виконавчій службі в порядку, встановленому законом.
Суми штрафів та нарахованої пені, застосованих за порушення порядку та строків нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, стягуються в такому самому порядку, що і суми недоїмки із сплати єдиного внеску.
Згідно до ч.16 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI, 08.07.2010 передбачає, що строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.
Під час судового розгляду справи вставнолено, що Приватним акціонерним товариством «Свердловський завод гірничо-шахтного обладнання» було подано до управління Пенсійного фонду України в м.Свердловську Луганської області за жовтень 2012 року звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України, з самостійно узгодженою сумою єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування яка підлягає сплаті до бюджету за вказаний період в розмірі 199 823,14грн. (а.с.31-34)
Управлінням Пенсійного фонду України в м.Свердловську Луганської області відповідно до п.2 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI, 08.07.2010 було застосовано до відповідача штрафні санкції та нараховано пеню за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, що підтверджується відповідними рішеннями, а саме:
- рішенням №1076 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 08 листопада 2012 року, яким застосовано до відповідача штраф в розмірі 8085,32грн. та нараховано пеню в розмірі 4393,31грн. за період з 21 листопада 2011 року по 15 лютого 2012 року. Зазначене рішення направлено на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення, отримано 15 листопада 2012 року (а.с.35,36)
- рішенням №1077 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 08 листопада 2012 року, яким застосовано до відповідача штраф в розмірі 825,18грн. та нараховано пеню в розмірі 313,57грн. за період з 21 листопада 2011 року по 29 грудня 2011 року. Зазначене рішення направлено на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення, отримано 15 листопада 2012 року (а.с.38,39)
- рішенням №1078 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 08 листопада 2012 року, яким застосовано до відповідача штраф в розмірі 19466,86грн. та нараховано пеню в розмірі 6155,31грн. за період з 20 грудня 2011 року по 29 лютого 2012 року. Зазначене рішення направлено на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення, отримано 15 листопада 2012 року (а.с.42,43)
- рішенням №1079 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 08 листопада 2012 року, яким застосовано до відповідача штраф в розмірі 10025,41грн. та нараховано пеню в розмірі 4447,18рн. за період з 20 січня 2012 року по 16 березня 2012 року. Зазначене рішення направлено на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення, отримано 15 листопада 2012 року (а.с.45,46)
- рішенням №1080 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 08 листопада 2012 року, яким застосовано до відповідача штраф в розмірі 1136,31грн. та нараховано пеню в розмірі 644,29грн. за період з 20 грудня 2011 року по 15 лютого 2012 року. Зазначене рішення направлено на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення, отримано 15 листопада 2012 року (а.с.48,49)
- рішенням №1081 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 08 листопада 2012 року, яким застосовано до відповідача штраф в розмірі 1291,41грн. та нараховано пеню в розмірі 461,76грн. за період з 20 січня 2012 року по 29 лютого 2012 року. Зазначене рішення направлено на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення, отримано 15 листопада 2012 року (а.с.52,53)
- рішенням №1082 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 08 листопада 2012 року, яким застосовано до відповідача штраф в розмірі 11257,92грн. та нараховано пеню в розмірі 5557,55грн. за період з 20 лютого 2012 року по 18 квітня 2012 року. Зазначене рішення направлено на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення, отримано 15 листопада 2012 року (а.с.65,66)
- рішенням №1083 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 08 листопада 2012 року, яким застосовано до відповідача штраф в розмірі 1520,66грн. та нараховано пеню в розмірі 228,10грн. за період з 20 лютого 2012 року по 06 березня 2012 року. Зазначене рішення направлено на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення, отримано 15 листопада 2012 року (а.с.61,62)
- рішенням №1084 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 08 листопада 2012 року, яким застосовано до відповідача штраф в розмірі 9097,40грн. та нараховано пеню в розмірі 2648,25грн. за період з 20 жовтня 2011 року по 18 листопада 2011 року. Зазначене рішення направлено на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення, отримано 15 листопада 2012 року (а.с.56,57)
Протягом десяти робочих днів з дня одержання вищевказаних рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску відповідач суму нарахованої штрафної санкції та пені не сплатив, що підтверджується карткою особового рахунку відповідача як платника єдиного внеску (а.с.8-12) та в судовому чи в адміністративному порядку вказані рішення не оскаржив.
Частиною 4 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
На виконання зазначеної норми Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» управлінням Пенсійного фонду України в м.Свердловську Луганської області було складено відносно відповідача по справі 04 грудня 2012 року вимогу про сплату боргу №Ю-7612 з визначеною сумою заборгованості зі сплати єдиного внеску станом на 01 грудня 2012 року в розмірі 1528731,60грн. Зазначена вимога була направлена на адресу ПРАТ «Свердловський завод гірничо - шахтного обладнання» рекомендованим листом з повідомленням про вручення, отримана 13 грудня 2012 року, що підтверджується копією поштового повідомлення який долучено до матеріалів справи. (а.с.13,13а)
Оскільки відповідач за час судового розгляду справи у добровільному порядку заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в загальному розмірі 278 378,93грн. не сплатив, що підтверджується матеріалами справи, позовні вимоги управління Пенсійного фонду України в м.Свердловську Луганської області щодо стягнення з приватного акціонерного товариства «Свердловський завод гірничо - шахтного обладнання» заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 278 378,93грн. визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в м.Свердловську Луганської області до приватного акціонерного товариства «Свердловський завод гірничо - шахтного обладнання» про стягнення недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 278 378,93грн. задовольнити повністю.
Стягнути з приватного акціонерного товариства «Свердловський завод гірничо - шахтного обладнання» (94800, Луганська область, м.Свердловськ, вул..Інтернаціональна,96, код 19074691) на користь управління Пенсійного фонду України м. Свердловську Луганської області (94800, Луганська область, м.Свердловськ, вул..Пирогова,9) заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 278 378,93грн. (двісті сімдесят вісім тисяч триста сімдесят вісім гривень 93коп.)
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Постанову у повному обсязі складено та підписано 21 січня 2013 року
Суддя А.М. Каюда