Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 січня 2013 р. Справа № 2а/0570/16459/2012
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Волгіної Н.П.,
розглянувши в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Мар’їнському районі Донецької області
до Товариства з додатковою відповідальністю «Донбасатоменергомонтаж»
про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Управління Пенсійного фонду України в Мар’їнському районі Донецької області, звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд (з урахуванням уточнених позовних вимог) прийняти рішення про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 106 873,87 грн з відповідача – Товариства з додатковою відповідальністю «Донбасатоменергомонтаж» (далі - ТДВ «Донбасатоменергомонтаж») на користь Управління Пенсійного фонду України в Мар’їнському районі Донецької області. Доводи позовної заяви обґрунтовані наступним.
Управління Пенсійного фонду України в Мар’їнському районі Донецької області було виставлено до ТДВ «Донбасатоменергомонтаж» за період з 01.03.2012 року по 25.09.2012 року на загальну суму 106 873,87 грн на покриття фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 2 по працівникам підприємства. Підприємство-боржник повинно було відшкодувати Управлінню до 25-го числа кожного місяця зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах по працівникам підприємства, яким призначено пенсію.
Станом на 25.09.2012 року заборгованість ТДВ «Донбасатоменергомонтаж» згідно виставлених розрахунків: № 9508/02 від 05.03.2012 року за березень 2012 року на суму 19 558,47 грн, № 11357/02 від 05.04.2012 року за квітень 2012 року на суму 16 815,12 грн, № 12649/02 від 03.05.2012 року за травень 2012 року на суму 16 131,86 грн, № 13914/02 від 06.06.2012 за червень 2012 року на суму 15 304,73 грн, № 14676/02 від 03.07.2012 року за липень 2012 року на суму 13 446,66 грн, 15847/02 від 02.08.2012 року за серпень 2012 року на суму 12 288,97 грн, № 16868/02 від 04.09.2012 року за вересень 20122012 року на суму 133 328,06 грн, перед позивачем складає 106 873,87 грн. Сума визначається як сума 100 відсотків витрат правління на виплату та доставку пенсій по працівникам підприємства, понесеним за період з 01.03.2012 року по 25.09.2012 року з урахуванням стажу роботи на підприємстві кожного працівника.
Враховуючи викладене, позивач просить стягнути на його користь з відповідача заборгованість з фактичних витрат на виплату і доставку пенсій в зазначеній сумі.
Представник позивача у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи Управління Пенсійного фонду України в Мар’їнському районі Донецької області було повідомлено належним чином. Через канцелярію суду надійшло клопотання про розгляд справи у відсутності представника УПФУ.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи Товариство з додатковою відповідальністю «Донбасатоменергомонтаж» було повідомлено належним чином. Через канцелярію суду надійшло клопотання відповідача про розгляд справи у відсутності їх представника та зазначено, що позовні вимоги підприємством визнаються в повному обсязі, а заборгованість виникла у зв’язку із відсутністю грошових коштів у підприємства внаслідок затримки розрахунків замовників за виконані будівельно-монтажні роботи згідно договорів підряду.
Оскільки визначене ч. 1 ст. 2 КАС України завдання адміністративного судочинства залишається незмінним при розгляді будь-якої адміністративної справи і дотримання вказаного завдання є обов’язковим в силу приписів ч. 2 ст. 19 Конституції України, то з огляду на приписи ст. 41, ч. 6 ст. 128 КАС України суд, зібравши докази, що в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, приходить до висновку, що справа може бути розглянута та вирішена на підставі наявних в ній доказів в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, суд встановив наступне.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців від 28.09.2012 року та інформації, отриманої з веб-сайту Державного підприємства «Інформаційно-ресурсний центр», який є технічним адміністратором Єдиного державного реєстру (Наказ Міністерства юстиції України № 2009/5 від 19.08.2011 року), Курахівське будівельно-монтажне акціонерне підприємство закритого типу «Донбасатоменергомонтаж» (код ЄДРПОУ 00119712) зареєстровано в якості юридичної особи 18.04.1997 року, місцезнаходження: 85612, Донецька область, Марїнський район, м. Курахове, вул. Плеханова, б. 30. 20.07.2011 року підприємство реорганізувалось у Товариство з додатковою відповідальністю «Донбасатоменергомонтаж». Перебуває на обліку в УПФУ в Мар’їнському районі Донецької області в якості платника страхових внесків за номером 05-44-03-0065.
Органами Пенсійного фонду України призначені та виплачені пенсії на пільгових умовах особам, які працювали/працюють на ТДВ «Донбасатоменергомонтаж», та які були зайняті на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці.
УПФУ в Мар’їнському районі Донецької області направило на адресу відповідача направлялись розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з березня 2012 року по вересень 2012 року.
На час подання позовної заяви ТДВ «Донбасатоменергомонтаж» витрати УПФУ в Мар’їнському районі Донецької області по виплаті та доставці пільгових пенсій за спірний період на загальну суму 106 873,87 грн не відшкодувало.
Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом, в позовній заяві позивач просить стягнути з відповідача зазначену суму боргу, відповідач у наданої суду заяві визнає позов в повному обсязі.
Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Ст. 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За Преамбулою Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Ст. 58 зазначеного Закону на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», п. 7 ч. 1 ст. 1 якого визначено, що Пенсійний фонд України - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести облік платників єдиного внеску, забезпечувати збір та ведення обліку страхових коштів, контролювати повноту та своєчасність їх сплати, вести Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування та виконувати інші функції, передбачені законом.
Таким чином, позивач у справі – орган владних повноважень, який виконує владні управлінські функції, надані йому чинним законодавством, відносно платників страхових внесків.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи та не заперечується відповідачем, працівникам відповідача правомірно призначені та виплачені пенсії відповідно до п. «б –з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Пунктом 2 розділу XY Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до ст. 27 та з урахуванням норм ст. 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. На момент набрання чинності Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», питання щодо відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» було врегульовано Законом України від 26.06.1997 року «Про збір на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», відповідно п.п. 1 та 2.
Згідно абз. 4 п.1 ст. 2 Закону України «Про збір на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» для платників збору, визначених п.п. 1 та 2 ст. 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»- «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно абз. 3 п.1 ст. 4 Закону України «Про збір на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлена ставка збору у розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абз. 4 п. 1 ст. 2 цього Закону.
Оскільки судом встановлено, що спір стосується стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту «б»-«з» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», суд вважає, що на відповідача у справі покладений обов'язок щодо покриття витрат на виплату та доставку пенсій таким особам.
Такої ж думки дотримується Верховний Суд України в постанові від 31.01.2011 року у справі за позовною заявою ВП «Рембудмонтаж» до УПФУ в м. Рубіжному Луганської області.
Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» розроблена Інструкція про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1.
Згідно пункту 6.4 вказаної Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які надсилаються підприємствами до 20-го січня поточного року протягом десяти днів з новопризначених пенсій.
Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, що визначено пунктом 6.8 Інструкції.
Відповідно до п. 6.10 Інструкції, відшкодування сум і фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи та не заперечується сторонами у справі, відповідні розрахунки у встановлений Законом термін у добровільному порядку відповідачем не виконані.
Крім того, як зазначалось раніше, відповідач надав заяву про визнання позову в повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 136 Кодексу адміністративного судочинства України позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Відповідно до ч. 3 ст. 112 КАС України, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
Суд приймає визнання відповідачем адміністративного позову, оскільки визнання адміністративного позову відповідачем не суперечить закону та не порушує чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Враховуючи наведене, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст. 2, ст. 7-11, ст. 17-20, ст. 69-72, ст. 86, ст. 94, ст. 122 –154, ст. 158-163, ст. 167, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Позовну заяву Управління Пенсійного фонду України в Мар’їнському районі Донецької області до Товариства з додатковою відповідальністю «Донбасатоменергомонтаж» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій - задовольнити.
Стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю «Донбасатоменергомонтаж» (код ЄДРПОУ 00119712) на користь Управління Пенсійного фонду України в Мар’їнському районі Донецької області заборгованість зі сплати фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з березня 2012 року по вересень 2012 року в сумі 106 873 (сто шість тисяч вісімсот сімдесят три) грн 87 коп.
Вступна та резолютивна частини постанови складені та підписані 17 січня 2013 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлений 21 січня 2013 року.
Суддя Волгіна Н.П.