Рішення № 28734831, 21.01.2013, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
21.01.2013
Номер справи
2/5005/9440/2012
Номер документу
28734831
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

14.01.13 р. Справа № 2/5005/9440/2012За позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ

до Приватного акціонерного товариства "МТС Україна", м. Київ в особі Дніпровського територіального управління Приватного акціонерного товариства "МТС Україна", м. Дніпропетровськ

про зобов'язання внести зміни до Договору оренди нерухомого державного майна.

Суддя Боділовська М.М.

Представники:

Від Позивача: Вернигора Д.С., довіреність № 106 від 02.08.2012 р.

Від Відповідача: не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

Регіональне відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області звернулося до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Приватного акціонерного товариства "МТС Україна" в особі Дніпровського територіального управління Приватного акціонерного товариства "МТС Україна" про зобов'язання внести зміни до Договору оренди нерухомого державного майна.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 05.11.2012 р. порушено провадження у справі № 2/5005/9440/2012, розгляд справи призначено на 26.11.2012 р.

В судових засіданнях 26.11.2012 р., 24.12.2012 р. розгляд справи відкладався, оголошувалася перерва у зв'язку з неявкою Відповідача та необхідністю витребування додаткових документів до матеріалів справи, відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.

Ухвалою від 24.12.2012 р. за клопотанням Відповідача строк вирішення спору було продовжено на 15 календарних днів, відповідно до ч. 3 ст. 69 Господарського процесуального кодексу України, в зв'язку із необхідністю надання додаткових документів до справи.

Позивач позовні вимоги підтримує.

Відповідач проти позову заперечує з підстав, викладених у відзиві на позов.

В судовому засіданні 14.01.2013 р. оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення згідно зі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши письмові докази в сукупності, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до ст. 287 Господарського кодексу України, орендодавцями державного майна є Фонд державного майна України та його регіональні відділення - щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, яке є державною власністю.

Між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Дніпропетровській області (Позивач) та Закритим акціонерним товариством "Український мобільний зв'язок", що змінило свою назву на Приватне акціонерне товариство "МТС Україна" в особі Дніпропетровського територіального управління (Відповідач) було укладено Договір від 01.01.2007 р. № 12/02-2799-ОД оренди нерухомого майна, що належить до державної власності, відповідно до п. 1 якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування нерухоме майно - частину даху, площею 22, 4 кв. м., розміщене за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Севастопольська, 17, на даху п'ятиповерхового будинку, що перебуває на балансі Дніпропетровської державної медичної академії, вартість якого, згідно незалежної оцінки становить 10 080, 00 грн.

Згідно п. 1 Договору, майно передається в оренду з метою розміщення та експлуатації обладнання базової станції мобільного зв'язку ЗАТ "УМЗ".

Пунктом 2.1 Договору визначено, що орендар вступає у строкове платне користування державним майном у термін, вказаний у договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього договору та акта приймання-передачі майна.

Відповідно до п. 3.1 Договору, орендна плата визначається на підставі "Методики розрахунку та використання плати за оренду державного майна", затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 р. № 786 з урахуванням змін і доповнень і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку - листопад 2006 року - 87, 74 грн. Орендна плата за перший місяць оренди - грудень 2006 року визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекси інфляції.

Згідно п. 3.3 Договору, орендна плата перераховується таким чином:

- 50 % до державного бюджету по місцю реєстрації орендаря у податковій інспекції на рахунки відкриті відділеннями казначейства - у розмірі 43, 87 грн.;

- 50 % - балансоутримувачу - у розмірі 43, 87 грн.

Пунктом 3.4 Договору закріплено, що орендна плата сплачується орендарем щомісяця не пізніше 12 числа наступного місяця на відкриті рахунки державного казначейства згідно коду бюджетної класифікації 2208020.

Сторонами в п. 3.6 Договору погоджено, що розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у разі зміни методики її розрахунку, змін централізованих цін і тарифів та в інших випадках, передбачених чинним законодавством.

Відповідно до п. 10.2 Договору, умови цього договору зберігають силу протягом усього строку цього Договору, у тому числі у випадках, коли після його укладення законодавством установлено правила, що погіршують становище орендаря щодо орендної плати - до виконання зобов'язань.

Згідно з п. 10.3 Договору, зміни і доповнення або розірвання договору допускаються за взаємної згоди сторін та оформлюються додатковими угодами. Зміни та доповнення, що пропонуються внести, розглядаються протягом одного місяця з дати їх подання до розгляду іншою стороною.

На виконання умов Договору Позивач передав, а Відповідач прийняв у строкове платне користування нерухоме майно - частину даху площею 22, 4 кв. м., що підтверджується підписаним сторонами актом приймання-передачі від 01.01.2007 р.

Відповідно до "Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна", затвердженої постановою КМУ від 04.10.1995 р. № 786, для розміщення офісів та базових станцій зв'язку операторів телекомунікацій, які надають послуги з рухомого (мобільного) зв'язку, операторів та провайдерів телекомунікацій, які надають послуги з доступу до Інтернет застосовувалась річна орендна ставка в розмірі 30 %. Для розміщення антен операторів телекомунікацій, які надають послуги з рухомого (мобільного) зв'язку, операторів та провайдерів телекомунікацій, які надають послуги з доступу до Інтернет застосовувалася річна орендна ставка в розмірі 15 %.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2011 р. № 961 "Про внесення змін до Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна", затвердженої постановою від 04.10.1995 р. № 786 Кабінету Міністрів України, відповідні орендні ставки збільшились: з 30 % до 40 %, та з 15 % до 18 %.

У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України 14.09.2011 р. постанови № 961 та зміною (збільшенням) розміру орендних ставок, Позивачем на адресу Відповідача направлено лист від 17.09.2012 р. № 11-02-05300 щодо внесення змін до Договору оренди від 01.01.2007 р. № 12/02-2799-ОД у відповідності до постанови КМУ від 14.09.2011 р. № 961, виклавши п. п. 3.1, 3.3 Договору в наступній редакції:

"3.1. Орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.95 р. № 786 (зі змінами) (далі Методика розрахунку), або за результатами конкурсу на право оренди державного майна і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку (останній місяць, за який є інформація про індекс інфляції) - червень 2011 р. 644, 33грн. Орендна плата за перший місяць оренди - вересень 2011 р. визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекси інфляції за вересень 2011 р.

3.3. Орендна плата згідно розрахунку перераховується таким чином:

- 50 % до Державного бюджету по місцю реєстрації орендаря у податковій інспекції на рахунки відкриті відділенням казначейства у розмірі 322, 17 грн.

- 50 % балансоутримувачу у розмірі 322, 16 грн.", зазначивши, що вказані зміни вступають в силу з 20.09.2011 року.

На момент подачі позову, згоди між сторонами не досягнуто: Відповідач додаткову угоду не підписав, та не повернув Позивачу, що і стало підставою для звернення Позивача з позовом до господарського суду.

Відповідач проти задоволення позову заперечує, посилаючись на таке.

Позивач запропонував здійснити перерахунок розміру орендної плати за договором оренди нерухомого майна, що належить до державної власності № 12/02-2799-ОД від 01.01.2007 р. з 20.09.2011р., тобто за термін, що минув.

Відповідач зазначає, що запропоновані Позивачем умови додаткової угоди до Договору не могли бути прийняті та погоджені Відповідачем у зв'язку з їх невідповідністю Методиці в частині цільового використання нерухомого майна та застосування відповідних орендних ставок. Методика передбачає ставку у розмірі 18 % при використанні майна для розміщення антен (п. 9 Методики), 15 % за інше цільове використання майна (п. 29). Позивачем було запропоновано у додатковій угоді застосувати ставку 40 % - за розміщення операторів телекомунікації, які надають послуги рухомого (мобільного) зв'язку.

Відповідач вважає, що для застосування ставки орендної плати у розмірі 40 % орендоване майно має використовуватись орендарем для розміщення юридичної особи - оператора телекомунікації або її відокремленого підрозділу з обов'язковою державною реєстрацією за цією адресою. При цьому у договорі оренди повинно бути передбачено цільове використання майна - розміщення оператора телекомунікації, що надає послуги рухомого зв'язку. За адресою орендованого майна ніколи не розміщувались та не були зареєстровані органи або особи, які відповідно до установчих документів ПАТ "МТС Україна" чи закону виступають від його імені.

Листом від 17.09.2012 р. № 11-02-05300 Позивач запропонував розрахунок орендної плати (додаток 1) до додаткової угоди про внесення змін до Договору, де посилається на вартість орендованого майна, що визначена незалежною оцінкою станом на 24.10.2006 р. Відповідно до ст. 11 Закону у разі якщо на момент продовження дії договору оренди остання оцінка об'єкта оренди була зроблена більш як три роки тому, для продовження (поновлення) договору оренди провадиться оцінка об'єкта оренди. Отже, розрахунок орендної плати позивача у додатковій угоді неможливо застосувати для розрахунку розміру орендної плати за використання нерухомого майна для розміщення оператора телекомунікації та антен.

Суд вважає, що позовні вимоги Регіонального відділення Фонду державного майна України у Дніпропетровській області підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.

За своєю правовою природою між сторонами укладено договір оренди.

Фактичні обставини справи підтверджують, що сторони досягли усіх суттєвих умов передбачених законом для даних видів договорів оренди: зокрема щодо його предмету, ціни та строку його дії, а тому він вважається укладеним згідно вимог ст. ст. 180, 181 ГК України та ст. 638, 759 ЦК України.

Пункт 1 ст. 759 ЦК України як загальна норма права визначає, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Стаття 283 ГК України як спеціальна норма передбачає, що за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

За змістом статті 762 ЦК України визначено, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Відповідно до вимог ст. 21 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", розмір орендної плати може бути змінено за погодженням сторін. Розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї з сторін, якщо з неналежних від них обставин істотно змінився стан об'єкта оренди, а також і в інших випадках, встановлених законодавчими актами України.

14.09.2011 р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 961 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 10.08.1995 р. № 629 та від 04.10.1995 р. № 786", відповідно до додатку № 2 якої орендна ставка за розміщення операторів телекомунікацій, які надають послуги з рухомого (мобільного) зв'язку, становить 40 відсотків.

Відповідно до ч. 3 ст. 651 ЦК України у разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.

Сторонами в п. 3.6 Договору погоджено, що розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у разі зміни Методики її розрахунку, істотної зміни стану об'єкта оренди з незалежних від сторін причин та в інших випадках, передбачених чинним законодавством.

Внаслідок зміни Методики розрахунку орендної плати в частині визначення розміру орендних ставок на законодавчому рівні, Позивач правомірно та згідно умов, визначених Договором, звернувся до Відповідача з пропозицією переглянути розмір орендної плати, встановлений Договором.

Відповідно до ч. 4 ст. 188 ГК України у разі, якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована особа має право передати спір на вирішення суду.

Пунктом 10.3 Договору, який передбачає зміни до умов цього Договору або його розірвання за взаємної згоди сторін, в даному випадку не застосовується, оскільки пропозиція Позивача переглянути розмір орендної плати зумовлена внесенням змін постановою Кабінету Міністрів України до Методики її розрахунку. За таких обставин, погодження іншою стороною (Відповідачем) на внесення таких змін не є обов'язковим.

Згідно з ч. 4 ст. 10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" умови договору оренди є чинними на весь строк дії договору і у випадках, коли після його укладення (приведення у відповідність з цим Законом) законодавством встановлено правила, які погіршують становище орендаря.

Відповідно до п. 10.2 Договору умови цього договору зберігають силу протягом усього строку цього Договору, у тому числі у випадках, коли після його укладення законодавством установлено правила, що погіршують становище орендаря щодо орендної плати - до виконання зобов'язань.

Визначення цієї умови сторонами договору ніяк не погіршує стан орендаря в контексті ст. 10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", оскільки Приватним акціонерним товариством "МТС Україна" в особі Дніпропетровського територіального управління укладено договір з власної ініціативи з врахуванням своїх законних інтересів, волевиявлення учасника правочину є вільним, відповідає його внутрішній волі, що узгоджується з вимогами ст. 203 ЦК України.

Зазначена правова позиція узгоджується із практикою Верховного Суду України, зокрема, постанова від 31.10.2006 р. у справі № 5/200-2902.

Крім того, частиною 4 пункту 8 роз'яснень Вищого арбітражного суду України від 25.05.2000 р. № 02-5/237 "Про деякі питання практики застосування Закону України "Про оренду державного та комунального майна" встановлено, що частиною третьою статті 10 Закону встановлено загальне правило, згідно з яким прийняті після укладення договору оренди законодавчі акти, які погіршують становище орендаря, не поширюються на взаємини останнього з орендодавцем за раніше укладеним договором. Винятком з цього правила є стаття 21 Закону, згідно з якою збільшення цін і тарифів може бути підставою для відповідної зміни на вимогу однієї з сторін розміру орендної плати, хоча б це і погіршувало фінансове становище орендаря. Отже збільшення цін і тарифів може тягти за собою внесення відповідних змін до договору оренди.

Заперечення Відповідача щодо необхідності застосування при розрахунку розміру орендної плати за договором оренди нерухомого майна, що належить до державної власності № 12/02-2799-ОД від 01.01.2007 р. ставок, розмір яких відповідає на його думку предмету договору, а саме - 18 % за розміщення антен та 15 % за інше цільове призначення використання майна, суд не приймає до уваги, виходячи з наступного.

Пунктом 3 Додатку 2 до Методики розрахунку орендної плати за використання нерухомого державного майна за розміщення операторів телекомунікацій, які надають послуги з рухомого мобільного зв'язку встановлено ставку у розмірі 40 %.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про телекомунікації", оператор телекомунікацій - суб'єкт господарювання, який має право на здійснення діяльності у сфері телекомунікацій із правом на технічне обслуговування та експлуатацію телекомунікаційних мереж; продуктом діяльності оператора телекомунікацій є телекомунікаційна послуга, спрямована на задоволення потреб споживачів у сфері телекомунікацій.

Відносини між операторами телекомунікацій і споживачами телекомунікаційних послуг регулюються Правилами надання та отримання телекомунікаційних послуг, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2012 р., згідно з якими, під послугами рухомого (мобільного) зв'язку слід розуміти послуги, які надаються оператором рухомого (мобільного) зв'язку і під час отримання яких кінцеве обладнання абонента може вільно переміщатися в межах телекомунікаційної мережі такого оператора або його роумінг-партнера із збереженням абонентського номера або мережевого ідентифікатора споживача.

До внесення змін Методикою встановлювалася для розміщення офісів та базових станцій зв'язку операторів телекомунікацій, які надають послуги з рухомого (мобільного) зв'язку, операторів та провайдерів телекомунікацій, які надають послуги з доступу до Інтернет річна орендна ставка в розмірі 30 %. Враховуючи, що предметом спірного договору оренди є саме розміщення та експлуатація обладнання базової станції мобільного зв'язку Відповідача, без якої надання оператором телекомунікаційних послуг неможливе, то на думку суду, правомірним є застосування до даних правовідносин ставки у розмірі 40 %.

Разом з тим, суд вважає правомірними заперечення Відповідача щодо укладення додаткової угоди до договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності № 12/02-2799-ОД від 01.01.2007 р. з 20.09.2011 р., тобто за термін, що минув, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. ч. 3-4 ст. 653 Цивільного кодексу України, у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили. Сторони не мають права вимагати повернення того, що було виконане ними за зобов'язанням до моменту зміни або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором або законом.

Отже, в даному випадку момент зміни розміру орендної плати за чинним договором оренди збігається з моментом набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

У відповідності до ст. ст. 32-34 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Враховуючи встановлені обставини справи, наведені положення законодавства, суд вважає заявлені Позивачем вимоги в частині внесення змін до п. п. 3.1., 3.3. Договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності від 01.01.2007 р. № 12/02-2799-ОД правомірними та підлягаючими задоволенню, в решті позову - слід відмовити.

Судовий збір підлягає стягненню з Відповідача на користь Позивача, відповідно до ч. 3 ст. 49 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 32-34, 49, 69, 77, 82-85, 116-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Внести, з дня набрання рішенням законної сили, зміни до п. п. 3.1., 3.3. до Договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності від 01.01.2007 р. № 12/02-2799-ОД, виклавши їх в наступній редакції:

"3.1. Орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.95 р. № 786 (зі змінами) (далі Методика розрахунку), або за результатами конкурсу на право оренди державного майна і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку (останній місяць, за який є інформація про індекс інфляції) - червень 2011 р. 644, 33грн. Орендна плата за перший місяць оренди - вересень 2011 р. визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекси інфляції за вересень 2011 р.

3.3. Орендна плата згідно розрахунку перераховується таким чином:

- 50 % до Державного бюджету по місцю реєстрації орендаря у податковій інспекції на рахунки відкриті відділенням казначейства у розмірі 322, 17 грн.

- 50 % балансоутримувачу у розмірі 322, 16 грн."

Стягнути з Приватного акціонерного товариства "МТС Україна" в особі Дніпровського територіального управління Приватного акціонерного товариства "МТС Україна" (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Свердлова, 22/1; код ЄДРПОУ 24435062) на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Комсомольська, 58; ЗКПО 13467337; р\р 35224013001104 в ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805012) 1 073, 00 грн. (одна тисяча сімдесят три грн. 00 коп.) судового збору.

Видати наказ.

В решті позовних вимог - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржено протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

Повне рішення підписано

21.01.2012 р.

Суддя М.М. Боділовська