СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
Справа № 2а-2989/12/14/0170
14.11.12 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Омельченка В. А.,
суддів Щепанської О.А. ,
Кобаля М.І.
при секретарі судового засідання Карповій І.І.
за участю сторін:
представник позивача, Приватного акціонерного товариства "Канон"- не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,
представник відповідача, Державної податкової служби України- не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,
представник відповідача, Державної податкової інспекції в м. Сімферополі Автономної Республіки Крим Державної податкової служби- не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,
розглянувши матеріали справи № 2а-2989/12/14/0170 за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції в м. Сімферополі Автономної Республіки Крим Державної податкової служби та Державної податкової служби України на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Кірєєв Д.В. ) від 23.05.12 у справі № 2а-2989/12/14/0170
за позовом Приватного акціонерного товариства "Канон" (вул.Самохвалова,буд.19,Сімферополь,Автономна Республіка Крим,95053)
до Державної податкової інспекції в м. Сімферополі Автономної Республіки Крим Державної податкової служби (вул. М. Залки, 1/9,Сімферополь,Автономна Республіка Крим,95053)
Державної податкової служби України (пл. Львівська, 8,Київ 1,04655
про визнання протиправними дій та спонукання до виконання певних дій,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 23.05.12 у справі № 2а-2989/12/14/0170 позовні вимоги Приватного акціонерного товариства "Канон" задоволені, а саме: визнані протиправними дії Державної податкової служби України з невизнання як податкового звіту декларації з податку на додану вартість Приватного акціонерного товариства "Канон"за січень 2012 року, зобов'язано Державну податкову інспекцію в м. Сімферополі АР Крим ДПС відобразити показники декларації Приватного акціонерного товариства "Канон"за січень 2012 року у картці особового рахунку з ПДВ, стягнуто з Державного бюджету України на користь Приватного акціонерного товариства "Канон"(ЄДРПОУ 22278184) витрати зі сплати судового збору у сумі 32,19 грн.
Не погодившись з зазначеною постановою відповідач Державна податкова інспекція в м. Сімферополі Автономної Республіки Крим Державної податкової служби звернувся до суду з апеляційною скаргою, в який просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 23.05.12 та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права. А саме, відповідач посилається на те, що державною податковою адміністрацією України згідно квитанції №1, декларація Приватного акціонерного товариства "Канон" за січень 2012 року по ПДВ не була прийнята у зв'язку з тим, що товариство не є платником ПДВ на дату подачі звіту. Вказана декларація з податку на додану вартість за січень 2012 року не була прийнята податковим органом у зв'язку з тим, що позивач не був платником ПДВ в періоді -січень 2012 року. Дата анулювання свідоцтва платника податку ПДВ: 24.07.2009 року, що підтверджується квитанціями № 1 (а.с.17).
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 01.08.2012 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції в м. Сімферополі Автономної Республіки Крим Державної податкової служби
Не погодившись з зазначеною постановою відповідач Державна податкова служба України звернувся до суду з апеляційною скаргою, в який просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 23.05.12 та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права. А саме, відповідач посилається на ті обставини, що судом першої інстанції було не вірно застосовано норми діючого законодавства, що призвело до неправильного вирішення справи.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 01.08.2012 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Державної податкової служби України.
Сторони в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце судового розгляду сповіщені належним чином та своєчасно.
Чинне законодавство не обмежує коло представників осіб, які беруть участь у справі, при апеляційному розгляді адміністративної справи.
Крім того, згідно з частиною четвертою статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
При викладених обставинах, враховуючи те, що сторони викликалися в судове засідання, але в суд не з'явилися, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності нез 'явившихся сторін.
На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянувши справу, судова колегія встановила наступне.
Приватне акціонерне товариство "Канон" зареєстроване у якості юридичної особи Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради Автономної Республіки Крим 18.01.1994 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 431970. (Ідентифікаційний код юридичної особи 22278184). Місцезнаходження 95022 АР Крим, м. Сімферополь, вул. Самохвалова, б. 19 (а.с.48).
Приватне акціонерне товариство "Канон" знаходиться на податковому обліку в Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АРК.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України, який діє з 01.01.2011 р.
Державною податковою адміністрацією України згідно квитанції №1, декларація Приватного акціонерного товариства "Канон" за січень 2012 року по ПДВ не була прийнята у зв'язку з тим, що товариство не є платником ПДВ на дату подачі звіту.
Вказана декларація з податку на додану вартість за січень 2012 року не була прийнята податковим органом у зв'язку з тим, що позивач не був платником ПДВ в періоді -січень 2012 року. Дата анулювання свідоцтва платника податку ПДВ: 24.07.2009 року, що підтверджується квитанціями № 1 (а.с.17).
Судова колегія, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статті 48 Податкового кодексу України податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання.
Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору (п. 48.1).
Обов'язкові реквізити - це інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків (п. 48.2).
Податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити:
- тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий);
- звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація;
- звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку);
- повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами;
- код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер;
- реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті);
- місцезнаходження (місце проживання) платника податків;
- найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність;
- дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми);
- ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток посадових осіб платника податків;
- підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності) (п. 48.3).
У окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, форма податкової декларації додатково може містити такі обов'язкові реквізити:
- відмітка про звітування за спеціальним режимом;
- код виду економічної діяльності (КВЕД);
- код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ;
- індивідуальний податковий номер та номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період (п. 48.4).
Податкова декларація повинна бути підписана:
- керівником платника податків або уповноваженою особою, а також особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації до органу державної податкової служби. У разі ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації безпосередньо керівником платника податку така податкова декларація підписується таким керівником та особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку;
- фізичною особою - платником податків або його законним представником;
- особою, відповідальною за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації згідно із договором про спільну діяльність або угодою про розподіл продукції (п. 48.5).
Якщо податкова декларація подається податковими агентами - юридичними особами, вона повинна бути підписана керівником такого агента та особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації такого агента, а якщо податковим агентом є платник податків - фізична особа - таким платником податків (п. 48.6).
Податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією (п. 48.7).
Пунктом 49.3 Податкового кодексу України передбачено, що податкова декларація подається до органу державної податкової служби за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів:
а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;
б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Згідно п. 49.8 Податкового кодексу України прийняття податкової декларації є обов'язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
Відповідно до п. 49.9 Податкового кодексу України за умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання органом державної податкової служби.
За умови дотримання вимог, встановлених статтями 48 і 49 цього Кодексу податкова декларація, надана платником, також вважається прийнятою:
- за наявності на всіх аркушах, з яких складається податкова декларація та, за бажанням платника податків, на її копії, відмітки (штампу) органу державної податкової служби, яким отримана податкова декларація, із зазначенням дати її отримання, або квитанції про отримання податкової декларації у разі її подання засобами електронного зв'язку, або поштового повідомлення з відміткою про вручення органу державної податкової служби, у разі надсилання податкової декларації поштою;
- у разі, якщо орган державної податкової служби із дотриманням вимог пункту 49.11 цієї статті не надає платнику податків повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації або у випадках, визначених цим пунктом, не надсилає його платнику податків у встановлений цією статтею строк.
Пунктом 49.11 Податкового кодексу України передбачено, що у разі подання платником податків до органу державної податкової служби податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий орган державної податкової служби зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови:
- у разі отримання такої податкової декларації, надісланої поштою або засобами електронного зв'язку, - протягом п'яти робочих днів з дня її отримання;
- у разі отримання такої податкової декларації особисто від платника податку або його представника - протягом трьох робочих днів з дня її отримання.
Таким чином, пунктами 48.3.3, 48.3, 49.11 Податкового кодексу України визначений чіткий перелік підстав, коли податковий орган може повідомленням повідомити платника податків про відмову у прийнятті податкової декларації, що заповнена з недотриманням встановлених діючим Податковим кодексом України вимог, а саме: у разі, якщо податкова декларація не містить таких обов'язкових реквізитів, як:
- тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий);
- звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація;
- звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку);
- повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами;
- код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер;
- реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті);
- місцезнаходження (місце проживання) платника податків;
- найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність;
- дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми);
- ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток посадових осіб платника податків;
- підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності) (п. 48.3).
Або в окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, у разі відсутності у формі податкової декларації таких додаткових обов'язкових реквізитів, як:
- відмітка про звітування за спеціальним режимом;
- код виду економічної діяльності (КВЕД);
- код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ;
- індивідуальний податковий номер та номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період (п. 48.4).
Підставою для неприйняття податкової декларації Приватного акціонерного товариства "Канон" з податку на додану вартість за січень 2012 року стало те, що позивач у період -січень 2012 року не був зареєстрований як платник податку на додану вартість.
24.07.2009 р. Державною податковою інспекцією у м. Сімферополі було складено Акт № 138/15-2 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість. Зі змісту акту вбачається, що комісією, створеною на підставі Наказу ДПІ в м. Сімферополі № 879 від 07.05.09 р. "Про проведення інвентаризації і анулювання реєстрації платників податку на додану вартість" було встановлено, що АТЗП "Канон" не задекларувало податкові зобов'язання, в обсязі 300 тис. грн., відповідно до п.п.2.3.1. п.2.3. ст..2 Закону України "Про податок на додану вартість", що підтверджується реєстром декларацій з ПДВ, актом № 5943/23-2/22278184 від 26.06.2009 р. про результати планової виїзної перевірки за період з 01.01.08 р. по 31.03.09 р., валютного та іншого законодавства за період з 01.01.08 р. по 31.03.09 р.
Вищезазначеним актом № 138/15-2 відповідачем було прийнято рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість АТЗП "Канон" на підставі абз. "в" п. 9.8. ст.9 Закону України "Про податок на додану вартість" та відповідно до розпорядження КМУ від 01 липня 2009 р. № 757-р.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, оформленим актом № 138/15-2 від 24.07.2009 р., АТЗП "Канон"оскаржило його до Окружного адміністративного суду АР Крим.
Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 26.11.2009 року у справі № 2а-9114/09/8/0170 позовні вимоги задоволено; визнано протиправним та скасовано рішення Державної податкової інспекції в м. Сімферополь АР Крим про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Акціонерного товариства закритого типу "Канон", оформлене актом № 138/05-2 від 24.07.2009 року.
Ухвалою Севастопольського апеляційного суду від 28.09.2010 року постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 26.11.2009 року у справі № 2а-9114/09/8/0170 залишено без змін.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 17.11.2011 року Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 26.11.2009 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 28 вересня 2010 року залишити без змін.
Судова колегія погоджується з доводами суду першої інстанції, що приватне акціонерне товариство "Канон" зверталося до Державної податкової адміністрації України та Державної податкової інспекції в м. Сімферополь АР Крим із заявою про відновлення реєстрації платника податку на додану вартість, що підтверджується поштовими квитанціями про відправлення (а.с.39-41).
Листом від 03.11.2010 року за № 11591/6/29-2016 Державною податковою адміністрацією України було надано відповідь, відповідно до якої, Державною податковою адміністрацією України було доручено Державної податкової адміністрації в АР Крим розглянути та вирішити зазначене у листі питання по суті відповідно до вимог чинного законодавства (а.с.41).
Листом від 12.11.2010 року № 2911/10/29-033 Державною податковою адміністрацією в АР Крим на ім'я позивача було надано відповідь на заяву, відповідно до якої було повідомлено, що на даний час судові рішення першої та апеляційної інстанції по справі № 2а-9114/098/0170 оскаржено відповідно до норм Кодексу адміністративного судочинства (а.с.42-43).
Частиною 3 ст. 254 КАС України передбачено, що у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Відповідно до ч. 5 ст. 254 КАС України постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Відтак, враховуючи набрання постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 26.11.2009 року у справі № 2а-9114/09/8/0170 законної сили, на час подання спірної декларації з податку на додану вартість позивач був платником податку на додану вартість.
Рішення суб'єкта владних повноважень, яке було визнано протиправним та скасоване, втрачає свою чинність з моменту прийняття -у даному випадку з 24.07.2009 року.
На підставі викладеного, судова колегія приходить до висновку про безпідставність доводів апеляційної скарги з підстав їх спростування матеріалами справи та встановленими обставинами, оскільки Державною податковою службою України неправомірно не прийнята декларація з податку на додану вартість за січень 2012 року, з посиланням на те, що з тим, що Приватне акціонерне товариство "Канон"не є платником податку на додану вартість. Доказів того, що відповідачем законно було відмовлено у прийнятті спірних декларацій з податку на додану вартість і для цього існують обґрунтовані підстави, відповідачем не надано.
Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.
Керуючись ст.195; ст.196; п.1 ч.1 ст.198; ст.200; п.1 ч.1 ст.205; ст.206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційні скарги Державної податкової інспекції в м. Сімферополі Автономної Республіки Крим Державної податкової служби та Державної податкової служби України залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим 23.05.12 у справі № 2а-2989/12/14/0170 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 19 листопада 2012 р.
Головуючий суддя В.А.Омельченко
Судді О.А.Щепанська
М.І. Кобаль