Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Ухвала
Іменем України
Справа № 2а-6425/11/0170/2
05.06.12 м. Севастополь Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Дугаренко О.В.,
суддів Омельченка В. А. ,
Кукти М.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Яковлєв С.В. ) від 21.07.11 у справі № 2а-6425/11/0170/2
за позовом Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим (вул. Мате Залки 1/9,Сімферополь,Автономна Республіка Крим,95053)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Системи комплексної безпеки Форт" (пр. Победи, 58,Сімферополь,Автономна Республіка Крим,95000)
про стягнення заборгованості в сумі 6004068,62 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 21.07.2011 позовні вимоги Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим задоволені частково: стягнуто з розрахункових рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю «Системи комплексної безпеки Форт»(95053, АР Крим, м. Сімферополь, вул. М. Залки, 1/9; ЄДРПОУ 36822070): - на користь Державного бюджету м. Сімферополя (код платежу 3011021000 на р/р 31112009700002 ГУ ДКУ в АРК, м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740405) 3130,88 грн. податкового боргу з податку на прибуток; на користь Державного бюджету м. Сімферополя (код платежу 14010100 на р/р 31114029700002 в ГУ ДКУ в АРК, м. Сімферополь, МФО 824026, ЗКПО 34740405) 5854377,38 грн. податкового боргу з податку на додану вартість; на користь місцевого бюджету Центрального району м. Сімферополя (код платежу 5216010202 на р/р 33213828700004 в ГУ ДКУ в АРК, м. Сімферополь, МФО 824026, ЗКПО 34740405) 193,80 грн. податкового боргу з комунального податку.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з зазначеною постановою суду, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 21.07.2011.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
У судове засідання 05.06.2012 сторони, їх представники не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені в встановленому законом порядку.
Суд, керуючись положеннями пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, визнав за можливе перейти до письмового провадження по справі.
З матеріалів справи вбачається, що Відповідачем на адресу позивача було подано декларацію на прибуток вх. № 218840 від 19.11.2010 року за ІІІ квартали 2010 року на суму 407589,00 грн., з яких частково погашено відповідачем 404458,12 грн., залишок заборгованості складає 3130,88грн.
Державною податковою інспекцією в м. Сімферополі АР Крим 12.11.2010 року проведено невиїзну документальну перевірку відповідача щодо своєчасності подання ним податкової звітності, за результатами якої складений акт № 16711/15-1/34371436 від 12.11.2010 року.
На підставі зазначеного акту перевірки, у зв'язку з порушенням відповідачем Законів України «Про оподаткування прибутку підприємств»та «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», позивачем прийнято податкове повідомлення -рішення № 0019991501/0 від 17.11.2010 року про визначення суми податкового зобов'язання зі сплати штрафних санкцій з податку на прибуток в розмірі 170,00 грн.
В матеріалах справи відсутні докази дотримання позивачем порядку, який був передбачений Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»щодо направлення відповідачу податкового повідомлення-рішення.
Так, п. 6.1 ст. 6 цього Закону було встановлено, що у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).
Колегія суддів зазначає, що позивачем на надано доказів надіслання платнику податку податкового повідомлення-рішення № 0019991501/0 від 17.11.2010 року на суму 170,00 грн., а розміщення його на дошці оголошень без дотримання встановленого порядку є передчасним та не свідчить про узгодження даної суми, у зв'язку з чим відсутні підстави для задоволення позовних вимог в частині стягнення штрафних санкцій з податку на прибуток в сумі 170,00 грн., нарахованих у податковому повідомленні-рішенні №0019991501/0 від 17.11.2010 року.
Державною податковою інспекцією в м. Сімферополі АР Крим 01.03.2011 року проведено невиїзну документальну перевірку відповідача щодо своєчасності подання ним податкової звітності, за результатами якої складений акт № 1669/15-1/34371436 від 01.03.2011 року.
Зазначеною перевіркою встановлено порушення відповідачем вимог ст. 49 Податкового кодексу України, що набрав чинності з 01.01.2011 року, та п. 16.4 ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», у зв'язку з чим позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0002191501/0 від 12.03.2011 року про визначення суми податкового зобов'язання зі сплати штрафних санкцій з податку на прибуток в розмірі 170,00 грн., яке отримано відповідачем 22.03.2011 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
Також, позивачем 02.03.2011 року проведено перевірку своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку на прибуток, за результатом якої складений акт № 1758/15-1/371436 від 02.03.2011 року.
За результатами перевірки встановлено порушення відповідачем п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, а саме порушений граничний термін сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на прибуток на 98 днів.
На підставі вказаного акту перевірки позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0002201501/0 від 12.03.2011 року про визначення суми штрафу з податку на прибуток в розмірі 80429,00 грн., яке отримано відповідачем 22.03.2011 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Обов'язок сплати сум, визначених у податкових повідомленнях-рішеннях №0002191501/0 від 12.03.2011 року та № 0002201501/0 від 12.03.2011 року виник у відповідача вже після набрання чинності Податковим кодексом України.
Пунктом 14.1.175. статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Таким чином, грошове зобов'язання платника податку становиться податковим боргом з моменту його узгодження у порядку, визначеному Податковим кодексом.
Згідно з п.п. 59.1, 59.3, 59.4 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога може не надсилатися, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до п. 95.2 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Колегія суддів вважає, що податкові органи мають право звертатися до суду про стягнення коштів за податковим боргом виключно після дотримання всіх умов, визначених ст. ст. 59, 95 Податкового кодексу України.
Позивачем не надано доказів дотримання встановленого порядку, встановленого у ст. ст. 59, 95 Податкового кодексу України, щодо узгодження сум, визначених у податкових повідомленнях-рішеннях №0002191501/0 від 12.03.2011 року та №0002201501/0 від 12.03.2011 року, а саме 170,00 грн. та 80429,00 грн., у зв'язку з чим позовні вимоги в частині стягнення зазначених сум задоволенню не підлягають.
Також, відповідачем на адресу позивача подані декларації з податку на додану вартість: № 133211 від 30.07.2010 року на суму 654481,00 грн., з якої відповідачем частково сплачено 647475,62 грн., залишок заборгованості складає 7005,38 грн.; № 153551 від 01.09.2010 року на суму 721692,00 грн.: № 231048 від 27.12.2010 року на суму 3628,00 грн.
У зв'язку несплатою відповідачем податку на додану вартість, розмір якого визначений у деклараціях, така заборгованість підлягає стягненню в загальній сумі 732325,38 грн.
Державною податковою інспекцією в м. Сімферополі АР Крим 29.09.2010 року проведено невиїзну документальну перевірку відповідача з питання своєчасності сплати податку на додану вартість, за результатами якої складений акт № 13911/15-2/34371436 від 29.09.2010 року.
На підставі зазначеного акту перевірки, у зв'язку з порушенням відповідачем п.п. 5.3.1 п. 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0016981502/0 від 19.10.2010 року про визначення суми податкового зобов'язання зі сплати штрафних санкцій з податку на додану вартість в розмірі 64747,56 грн.
В матеріалах справи відсутні докази дотримання позивачем порядку, який був передбачений Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»щодо направлення відповідачу податкового повідомлення-рішення.
Так, позивачем на надано доказів надіслання платнику податку податкового повідомлення-рішення № 0016981502/0 від 19.10.2010 року на суму 64747,56 грн., а розміщення його на дошці оголошень без дотримання встановленого порядку, є передчасним та не свідчить про узгодження даної суми, у зв'язку з чим відсутні підстави для задоволення позовних вимог в частині стягнення штрафних санкцій з податку на прибуток в сумі 64747,56 грн., нарахованих у податковому повідомленні-рішенні № 0016981502/0 від 19.10.2010 року.
Також, Державною податковою інспекцією в м. Сімферополі АР Крим 31.08.2010 року проведено невиїзну документальну перевірку відповідача з питань повноти нарахування податку на додану вартість за червень 2010 року, за результатами якої складений акт № 11402/15-2/34371436 від 31.08.2010 року.
На підставі зазначеного акту перевірки, у зв'язку з порушенням відповідачем п.п. 7.5.1 та п.п. 7.2.3 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0015151502/0 від 16.09.2010 року про визначення суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість в загальній сумі 5122052,00 грн., утому числі 3940040,00 грн. основного платежу та 1182012,00 грн. штрафних санкцій.
Зазначене податкове повідомлення-рішення направлено відповідачу рекомендованою кореспонденцією, проте за закінченням терміну зберігання, повернуто позивачеві, у зв'язку з чим вказане податкове повідомлення-рішення розміщене на дошці оголошень 27.10.2010 року, про що свідчить акт № 849 від 27.10.2010 року.
Згідно з підпунктом 6.2.4. пункту 6.2. статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(в редакції, яка діяла на момент відповідних правовідносин) встановлено, що у разі, коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги або повідомлення вважається днем її вручення.
Оскільки в такому випадку юридично день розміщення вважався днем вручення, то підлягає застосуванню підпункт 5.2.1. пункту 5.2. статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який наголошував, що податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту. Оскільки податкове зобов'язання було визначено на підставі пункту 4.2. Закону N 2181-III, суд приходить до висновку, що в даному випадку день розміщення такого податкового повідомлення-рішення на дошці податкових оголошень (повідомлень) вважатиметься не тільки днем його вручення, а й днем його узгодження.
За таких обставин, враховуючи узгодження податкового повідомлення -рішення № 0015151502/0 від 16.09.2010 року на суму 5122052,00 грн., у встановленому порядку, який був передбачений Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», позовні вимоги в частині стягнення такої суми належить задовольнити.
Державною податковою інспекцією в м. Сімферополі АР Крим 27.10.2010 року проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності подання відповідачем податкової звітності, за результатами якої складений акт № 15533/15-2/34371436 від 27.10.2010 року.
На підставі зазначеного акту перевірки, у зв'язку з порушенням відповідачем п.п. 4.1.4 п. 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», позивачем прийнято податкове повідомлення -рішення № 0018891502/0 від 10.11.2010 року про визначення суми податкового зобов'язання зі сплати штрафних санкцій з податку на додану вартість в розмірі 850,00 грн.
В матеріалах справи відсутні докази дотримання позивачем порядку, який був передбачений Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»щодо направлення відповідачу податкового повідомлення-рішення.
Так, позивачем на надано доказів надіслання платнику податку податкового повідомлення-рішення № 0018891502/0 від 10.11.2010 року на суму 850,00 грн., а розміщення його на дошці оголошень без дотримання встановленого порядку, є передчасним та не свідчить про узгодження даної суми, у зв'язку з чим відсутні підстави для задоволення позовних вимог в частині стягнення штрафних санкцій з податку на прибуток в сумі 850,00 грн., нарахованих у податковому повідомленні-рішенні № 0018891502/0 від 10.11.2010 року.
Види місцевих податків і зборів, їх граничні розміри та порядок обчислення і спрямований на зміцнення бюджетів місцевого самоврядування, до набрання 01.01.2011 року законної сили Податковим кодексом України, були визначені Декретом Кабінету Міністрів України «Про місцеві податки і збори»від 20.05.1993 року № 56-93, відповідно до ч. 1 якого комунальний податок належав до місцевих податків.
Згідно зі ст. 15 Декрету комунальний податок справлявся з юридичних осіб, крім бюджетних установ, організацій, планово-дотаційних та сільськогосподарських підприємств. Його граничний розмір не повинен був перевищувати 10 відсотків річного фонду оплати праці, обчисленого виходячи з розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
Органи місцевого самоврядування самостійно встановлювали і визначали порядок сплати місцевих податків і зборів відповідно до переліку і в межах установлених граничних розмірів ставок.
Місцеві податки і збори перераховувались до бюджетів місцевого самоврядування в порядку, що був визначений Радами народних депутатів, якими вони встановлювались. Стягнення не внесених в установлений термін місцевих податків і зборів здійснювалось згідно з чинним на той час законодавством.
Відповідачем на адресу позивача буди надані податкові розрахунки комунального податку: № 282789 від 05.02.2009 року на суму 61,20 грн., з якої відповідачем частково сплачено 20,40 грн., залишок заборгованості складає 40,80 грн.; № 57796 від 23.04.2009 року на суму 32,30 грн.; № 138811 від 15.07.2009 року на суму 28,90 грн.; № 209017 від 08.10.2009 року на суму 25,50 грн.; № 303258 від 26.01.2010 року на суму 25,50 грн.; № 65617 від 29.04.2010 року на суму 20,40 грн.; № 144428 від 09.08.2010 року на суму 20,40 грн.
Підпунктом 6.2.1. пункту 6.2. ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(в редакції, яка діяла на момент подання розрахунків) було передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги. У зв'язку з чим позивачем на адресу відповідача була направлена перша податкова вимога № 1/2445 та друга податкова вимога № 2/2951, які були отримані відповідачем, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Таким чином, загальна сума заборгованості відповідача перед бюджетом з комунального податку становить 193,80 грн.
На підставі викладеного, висновок суду першої інстанції про часткове задоволення позову є правомірним.
Правова оцінка, яку суд першої інстанції дав обставинам справи, не суперечить вимогам процесуального і матеріального права, а доводи апеляційної скарги щодо їх неправильного застосування є необґрунтованими.
Судове рішення є законним і обґрунтованим й не може бути скасовано з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.
Все вищеперелічене дає судовій колегії право для висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - залишенню без змін.
Керуючись статтями 195, 197, 198, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
1. Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 21.07.11 у справі № 2а-6425/11/0170/2 залишити без задоволення.
2. Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 21.07.11 у справі № 2а-6425/11/0170/2залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Ухвалу може бути оскаржено до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя підпис О.В.Дугаренко
Судді підпис В.А.Омельченко
підпис М.В. Кукта
З оригіналом згідно
Головуючий суддя О.В.Дугаренко