ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
УХВАЛА
15 січня 2013 р.Справа № 801/104/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі колегї суддів: головуючого судді Кушнової А.О., суддів Калініченко Г.Б., Кузнякової С.Ю., за участю секретаря Богацької А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання ТОВ "Об'єднання Транс-Континенталь" про забезпечення адміністративного позову по адміністративній справі за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "Об'єднання Транс-Континенталь"
до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (НКРЕ)
про скасування рішення,
за участю представників:
від позивача: Карпенко Олександр Володимирович, довіреність № 403 від 05.11.12р. посвідчення № 10;
від відповідача: Ігошина Ольга Василівна, довіреність № 20 від 02.01.13р. посвідчення №55;
ВСТАНОВИВ:
20.12.2012 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Об'єднання Транс-Континенталь" звернулось до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (НКРЕ) про визнання протиправною та скасування постанови "Про накладення штрафу на ТОВ "Об'єднання Транс-Континенталь" № 1481 від 22.11.2012 року.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 08.01.2013 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
10.01.2013 року до Окружного адміністративного суду АР Крим від позивача надійшло клопотання про забезпечення адміністративного позову, шляхом зупинення дії Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 22.11.2012 року № 1481 «Про накладення штрафу на ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» та попередження про необхідність усунення порушень Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу за регульованим тарифом та Ліцензійних умов з розподілу природного та нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ».
Заявлене клопотання позивач обґрунтовує тим, що оскільки згідно ч. 5 ст. 23 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу» ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії регулювання електроенергетики України тягнуть за собою накладення штрафу від п'ятисот до п'ятдесяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян», у разі несплати позивачем накладеного оскаржуваною постановою відповідача штрафу протягом місяця з дня одержання постанови НКРЕ може вжити до ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» штрафні санкції, що за своїм розміром можуть значно перевищувати суму накладеного оскаржуваною постановою штрафу.
Тобто позивач вважає, що існує очевидна небезпека заподіяння шкоди майновим правам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, з урахуванням того, що позивачу знадобиться докласти значних зусиль щодо оскарження наступної постанови відповідача та повернення з бюджету суми штрафу у разі виконання Постанови № 1481 до прийняття судового рішення по справі. За таких обставин, на погляд позивача, існують всі підстави для вжиття заходів забезпечення адміністративного позову.
Розгляд заявленого позивачем клопотання про вжиття заходів забезпечення позову був призначений на 15.01.2013 року, про що сторони були сповіщені телефонограмами.
В судовому засіданні 15.01.2013 року представник позивача підтримав заявлене клопотання.
Представник відповідача проти задоволення клопотання про забезпечення адміністративного позову заперечував, посилаючись на те, що для задоволення судом поданого клопотання позивач має обґрунтувати необхідність задоволення такого клопотання та довести, що його незадоволення призведе хоча б до одного із наслідків, передбачених частиною першою статті 117 КАС України.
Представник відповідача зазначив, що ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» оскаржує постанову НКРЕ від 22.11.2012 №1481 в частині накладення штрафу у розмірі 50 тис. грн. за порушення підпункту 3.1.4 Ліцензійних умов з розподілу у частині надання НКРЕ достовірної інформації щодо провадження господарської діяльності з розподілу.
Разом з тим, згідно з постановою НКРЕ від 22.11.2012 року № 1481 на ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» не тільки накладається штраф за порушення підпункту 3.1.4 Ліцензійних умов з розподілу, а також попереджено ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» про необхідність усунення інших порушень Ліцензійних умов з розподілу та Ліцензійних умов з постачання, виявлених НКРЕ, а саме:
- підпункту 2.1.2, підпункту 2.1.3 та пункту 3.8 Ліцензійних умов з постачання;
- підпункту 3.4.17 та пункту 2.1.4 Ліцензійних умов з постачання.
У зв'язку з цим представник відповідача зазначив, що відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 4 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу» та пп. 10 п. 4 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, затвердженого Указом Президента України від 23.11.2011 року № 1059, НКРЕ здійснює безперешкодно перевірку дотримання ліцензійних умов та має право застосовувати відповідні санкції (у т.ч. попередження про необхідність усунення порушення, штраф) до суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання, що провадять діяльність на суміжних ринках, за порушення ними ліцензійних умов (п. 9 ч. 3 ст. 4 Закону, пп. 3 п. 6 Положення).
А тому відповідач зосередив увагу суду на тому, що ч. 5 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу» може бути застосована лише щодо невиконання чи несвоєчасного виконання позивачем пп.2.3 постанови НКРЕ № 1481 від 22.11.2012 року і жодним чином ця норма не стосується п. 1 цієї постанови про накладення штрафу.
Представник відповідача зазначив, що в даному випадку позивача помилково вважає, що штраф може бути накладений за несплату штрафу і при цьому акцентував на тому, що позивач по суті не оспорює п. 2 постанови НКРЕ № 1481 від 22.11.2012 року, оскільки жодного обґрунтування позову в цій частині не навів, а заперечує лише накладення на нього штрафу.
Враховуючи вищевикладене, відповідач вважає, що задоволення клопотання ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» про забезпечення адміністративного позову призведе не до охорони порушених прав та інтересів ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь», як зазначає позивач, а до провадження ним ліцензованої діяльності з розподілу та постачання природного газу з порушенням ліцензійних умов, а також позбавить НКРЕ можливості належним чином виконувати покладені на неї законодавством функції щодо здійснення контролю за додержанням ліцензіатами ліцензійних умов провадження господарської діяльності.
Також в судовому засіданні представник відповідача зазначив, що зважаючи на те, що граничним терміном для усунення недоліків, встановлених посадовими особами НКРЕ під час проведення перевірки позивача, є 01.03.2013 року, то згідно норм чинного законодавства, раніше зазначено строку посадові особи НКРЕ не можуть провести перевірку усунення позивачем зазначених в постанові № 1481 від 22.11.2012 року недоліків.
Розглядаючи клопотання позивача про забезпечення адміністративного позову, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 117 КАС України суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
В обґрунтування клопотання позивач посилається на ч. 5 ст. 23 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу».
Відповідно до ч. 5 ст. 23 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу» № 2467-VI від 08.07.2010 року зі змінами та доповненнями суб'єкти господарювання несуть відповідальність за правопорушення на ринку природного газу (абз. 1 ч. 5 ст. 23 Закону).
Ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, тягнуть за собою накладення штрафу від п'ятисот до п'ятдесяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (абз. 3 ч. 5 ст. 23 Закону).
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видає у межах своїх повноважень суб'єктам господарювання постанови про накладення штрафів (абз. 4 ч. 5 ст. 23 Закону).
Відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики № 1481 від 22.11.2012 року, яка оскаржується позивачем, на ТОВ "Об'єднання Транс-Континенталь" накладено штраф у розмірі 50000,00 грн. за порушення підпункту 3.1.4 Ліцензійних умов з розподілу у частині надання НКРЕ достовірної інформації щодо провадження господарської діяльності з розподілу газу (п. 1 постанови № 1481 від 22.11.2012 року);
попереджено ТОВ "Об'єднання Транс-Континенталь" про необхідність усунення до 31.12.2012 року порушень:
підпункту 2.1.2 Ліцензійних умов з постачання в частині наявності у ліцензіата договорів про транспортування природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ розподільними трубопроводами шляхом врегулювання договірних взаємовідносин з ПАТ «Кримгаз», про що письмово повідомити НКРЕ;
підпункту 3.1.4 Ліцензійних умов з розподілу у частині надання НКРЕ достовірної інформації щодо провадження господарської діяльності з розподілу природного газу;
підпункту 3.4.17 Ліцензійних умов з розподілу в частині звернення до НКРЕ в установленому порядку для отримання вимог щодо провадження інших крім ліцензованих, видів діяльності та надання відомостей щодо уникнення можливого ризику для ліцензованої діяльності;
пункту 3.8 Ліцензійних умов з постачання в частині дотримання вимог законодавства України, а саме постанови Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 № 938 «Про затвердження Типового договору про надання населенню послуг з газопостачання та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 1999 р. № 2246» шляхом приведення укладених договорів у відповідність до Типового договору про надання населенню послуг з газопостачання (п. 2 постанови № 1481 від 22.11.2012 року).
Попереджено ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» про необхідність усунення до 01.03.2013_порушень підпункту 2.1.3 Ліцензійних умов з розподілу та підпункту 2.1.4 Ліцензійних умов з постачання в частині провадження господарської діяльності з постачання природного газу за регульованим тарифом та з розподілу газу лише на території, затвердженій НКРЕ (п. 3 постанови № 1481 від 22.11.2012 року).
Таким чином, постановою від 22.11.2012 року № 1481 НКРЕ на позивача накладено штраф та попереджено про необхідність усунення визначних порушень.
Суд зазначає, що граничним терміном для усунення порушень, встановлених посадовими особами НКРЕ під час проведення перевірки ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь», є 01.03.2013 року.
Таким чином, лише після 01.03.2013 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, може провести перевірку усунення ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» визначених в пп. 2 та п.п. 3 постанови № 1481 від 22.11.2012 року порушень.
Лише неусунення визначених в пп. 2 та п.п. 3 постанові від 22.11.2012 року № 1481 НКРЕ порушень може тягнути за собою накладення штрафу у розмірі, встановленому абз. 3 ч. 5 ст. 23 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу» № 2467-VI від 08.07.2010 року зі змінами та доповненнями.
Суд зазначає, що штраф, передбачений абз. 3 ч. 5 ст. 23 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу»№ 2467-VI від 08.07.2010 року зі змінами та доповненнями не може бути застосований відповідачем за несплату або несвоєчасну сплату штрафу, накладеного рішенням НКРЕ, з чим погодився представник відповідача, а отже накладення штрафу за абз. 3 ч. 5 ст. 23 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу»№ 2467-VI від 08.07.2010 року зі змінами та доповненнями можливе лише в тому разі, якщо постанова НКРЕ вимагає активних дій, направлених на усунення виявлених перевіркою порушень, тоді як суб'єкт господарювання не усунув чи несвоєчасно усунув порушення Ліцензійних умов.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що посилання позивача на те, що у разі несплати позивачем накладеного оскаржуваною постановою відповідача штрафу протягом місяця з дня одержання постанови НКРЕ може вжити до ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» штрафні санкції, що за своїм розміром можуть значно перевищувати суму накладеного оскаржуваною постановою штрафу, є помилковим.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає необхідним відмовити в задоволенні клопотання позивача про забезпечення адміністративного позову через його необґрунтованість.
Керуючись ст. ст. 117,118,160,165 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
В задоволенні клопотання позивача про застосування заходів забезпечення позову шляхом зупинення дії Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 22.11.2012 року № 1481 «Про накладення штрафу на ТОВ «Об'єднання Транс-Континенталь» та попередження про необхідність усунення порушень Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу за регульованим тарифом та Ліцензійних умов з розподілу природного та нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ» відмовити.
Ухвала набирає законної сили протягом 5 днів з дня її проголошення. Якщо справу розглянуто у порядку письмового провадження або без виклику особи, яка її оскаржує, ухвала набирає законної сили через 5 днів з дня її отримання.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної республіки Крим протягом 5 днів з дня її проголошення. У разі розгляду справи у порядку письмового провадження або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 5 днів з дня отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя підпис Кушнова А.О.
Суддя підпис Калініченко Г.Б.
Суддя підпис Кузнякова С.Ю.