Народицький районний суд Житомирської області
Справа № 615/1267/12
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 січня 2013 року смт. Народичі
Народицький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого - судді Піщуліна І. С. ,
розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації про зобов'язання постановки на чергу для отримання компенсації за втрачене домоволодіння, - , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду і просить зобов'язати поставити його на чергу для отримання компенсації за втрачене домоволодіння АДРЕСА_1 в сумі 135394 грн., мотивуючи тим, що має право на грошову компенсацію, але відповідач відмовив у постановці на чергу посилаючись на те, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 18.11.2009 року №1243 «Про затвердження порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивної території» виплата компенсації за втрачене нерухоме майно спадкоємцям не передбачена.
Сторони в судове засідання не з'явились, але надіслали заяви, в яких просять справу розглядати без їх участі, позивач позовні вимоги підтримує, представник відповідача проти задоволення позову заперечує.
Дослідивши в судовому засіданні докази, суд вважає, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Позивач отримав у спадщину домоволодіння АДРЕСА_1 яке відповідно до Переліку населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23.07.1991 року та розпорядженням Кабінету Міністрів України №17 від 12.01.1993 року, відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю, про що свідчить копія рішення Народицького районного суду Житомирської області від 13.12.2011 року.
Статтею 4 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що кожен громадянин, який проживає у зоні безумовного (обов'язкового) відселення, має право на підставі наданої йому об'єктивної інформації про радіаційну обстановку, дози опромінення і можливі їх наслідки для здоров'я самостійно приймати рішення про подальше проживання на цій території чи відселення.
Відповідно до ч.6 ст.35 вказаного вище Закону компенсацію, передбачену ст.4 Закону, у повному розмірі за цінами, встановленими на момент звернення щодо неї, мають право отримати громадяни, які не проживали на територіях радіоактивного забруднення, але одержали у спадщину майно(жилі, дачні, садові будинки, гаражі, господарські будівлі та споруди), яке не може бути перевезено із зазначених територій.
Позивач отримане в спадщину вищевказане домоволодіння здав на баланс Болотницької сільської ради, а сам з 15.05.1986 року проживає в м.Житомир (не відноситься до зони радіоактивного забруднення), що підтверджується копіями акту прийомки - передачі Болотницької сільської ради від 22.10.2012 року, технічного паспорта, довідки-характеристики та паспорта громадянина України серії НОМЕР_1
Із відповіді на звернення управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації №01-51/04/2604 від 06.12.2012 року вбачається, що у постановці на чергу позивачу було відмовлено на тій підставі, що згідно абз.2 п.5 Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території, затвердженого постановою КМ України №1243 від 18.11.2009 року, спадкоємці громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право на грошову компенсацію за втрачене спадкоємцем нерухоме майно, якщо така компенсація була нарахована, але не отримана переселенцем, відповідно до норм Цивільного кодексу України.
Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
За правилами ч.2 ст.9 КАС України в разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародного договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Таким чином, відмова відповідача у постановці на чергу ОСОБА_1 є протиправною, оскільки при вирішенні даного питання підлягає застосуванню норма ч.6 ст.35 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", який має вищу юридичну силу, та відповідно до якої позивач, не проживаючий на території радіоактивного забруднення, але одержавши у спадщину майно, яке не може бути перевезено із зазначеної території, має право на отримання компенсації.
На підставі викладеного та з урахуванням положень ст.50 Конституції України, яка визначає, що кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля, суд прийшов до висновку, що відмовляючи у постановці позивача на чергу для отримання компенсації за втрачене майно, відповідач діяв всупереч вимогам Закону, а тому його дії слід визнати протиправними.
Позивач сплатив судовий збір в сумі 1353 грн. 74 коп.
В порядку ч.1 ст.94 КАС України суму судового збору, сплачену позивачем при поданні до суду позовної заяви, слід стягнути із Державного бюджету України.
Керуючись ст.35 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.ст.9-11,18,71,160-162 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації поставити ОСОБА_1 на чергу для виплати грошової компенсації за втрачене домоволодіння АДРЕСА_1 в сумі 135394 грн.
Зобов'язати управління Державного казначейства України в Народицькому районі стягнути із Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 1353 грн. шляхом безспірного списання коштів з рахунку управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
На постанову суду до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Народицький районний суд Житомирської області може бути подана апеляційна скарга на протязі 10 днів з дня отримання копії постанови, з одночасним направленням копії скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду особою, яка її подає.
Суддя: І. С. Піщуліна