Постанова № 28705227, 06.04.2012, Центрально-Міський районний суд м. Макіївки

Дата ухвалення
06.04.2012
Номер справи
0552/1180/2012
Номер документу
28705227
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Центрально-Міський районний суд м.Макіївки

Справа № 0552/1180/2012

Провадження № 3/0552/147/2012

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2012 року суддя Центрально-Міського районного суду м. Макіївки Донецької області ОСОБА_1, розглянувши матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, працюючого генеральним директором ДП «Донвуглереструктуризація», зареєстрованого та проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, , кв. 83

за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 163-2 ч. 1 КУпАП,

в с т а н о в и в:

22 грудня 2011 року в ході проведення Державною податковою інспекцією у м. Сніжному документальної невиїзної перевірки ДП «Донвуглереструктуризація»з питання своєчасної сплати узгоджених сум податкових зобовязань із збору за забруднення навколишнього природного середовища та екологічного податку за період з 19.11.2010 по 06.12.2011 згідно акта №1475/15-32442610 від 22.12.2011 було встановлено несвоєчасне подання платіжних доручень на перерахування належних до сплати сум по збору за забруднення навколишнього природного середовища (код платежу19050200) в сумі 176153,19 грн., а саме фактично сплачено 03.11.2011 та 06.12.2011, а також сум екологічного податку (за кодом платежу 19010101) в сумі 15247,62 грн. по строку нарахування 19.11.2011, фактично сплачено 06.12.2011; в сумі 31171,25 грн. по строку нарахування 19.08.2011, фактично сплачено 03.11.2011, чим порушено п. 250.1, п. 250.2 ст. 250 Податкового кодексу України. З урахуванням цього було встановлено вчинення директором ДП «Донвуглереструктуризація»правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 163-2 КУпАП.

Як вбачається з акту перевірки №1475/15-32442610 від 22.12.2011 («Висновок») ДП «Донвуглереструктуризація», як платником екологічного податку, було несвоєчасно сплачено узгоджені суми податкових зобовязань із збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 176153,19 та екологічного податку в сумі 46418,87 грн.

При розгляді справи про адміністративне правопорушення ОСОБА_2 свою вину в порушенні ч. 1 ст. 163-2 КУпАП, п.п. 250.1, 250.2 Податкового кодексу України не визнав, діючі через свого представника, та зазначав, що платіжні доручення на сплату зазначених платежів ним подавались тільки після фактичного надходження бюджетних коштів від розпорядника таких коштів.

Права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, передбачені ст. 268 КУпАП, та положення статті 63 Конституції України представникові ОСОБА_2 розяснені, заяв та клопотань від неї не надійшло.

Адміністративним порушенням відповідно до ч. 1 ст. 163-2 КУпАП визначається неподання або несвоєчасне подання посадовими особами підприємств, установ та організацій платіжних доручень на перерахування належних до сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).

Статтею 250 Податкового кодексу України визначений порядок подання податкової звітності та сплати екологічного податку.

При цьому за приписами п.п. 250.1 та 250.2 (пп. 250.2.1) статті 250 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу. Платники податку, крім тих, які визначені пунктом 240.2 статті 240 цього Кодексу, та податкові агенти складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації.

Як встановлено актом перевірки №1475/15-32442610 від 22.12.2011 платником податків несвоєчасно сплачено збір за забруднення навколишнього природного середовища, нарахований згідно розрахунку №15312 від 09.11.2010 за терміном сплати 19.11.2010 в сумі 176153,19 грн., який фактично сплачено 03.11.2011 в сумі 50534,63 та 06.12.2011 в сумі 125618,56 грн., а також несвоєчасно сплачено екологічний податок, нарахований згідно декларації від 28.10.2011 №9009617456 за терміном сплати 19.11.2011 в сумі 15247,62 грн., який фактично сплачено 06.12.2011, а також згідно декларації від 26.07.2011 №9005411137 в сумі 31171,25 грн., який фактично сплачено 03.11.2011.

Одночасно, слід зазначити, що згідно статуту ДП «Донвуглереструктуризація»підприємство засноване на державній власності та належить до сфери управління Міністерства енергетики та вугільної промисловості України.

Головним розпорядником бюджетних коштів щодо підприємства є Міністерство енергетики і вугільної промисловості України.

За приписами п.п. 18, 38, 40 Бюджетного кодексу України головні розпорядники бюджетних коштів - бюджетні установи в особі їх керівників, які відповідно до статті 22 цього Кодексу отримують повноваження шляхом встановлення бюджетних призначень; одержувач бюджетних коштів - суб'єкт господарювання, громадська чи інша організація, яка не має статусу бюджетної установи, уповноважена розпорядником бюджетних коштів на здійснення заходів, передбачених бюджетною програмою, та отримує на їх виконання кошти бюджету; паспорт бюджетної програми - документ, що визначає мету, завдання, напрями використання бюджетних коштів, відповідальних виконавців, результативні показники та інші характеристики бюджетної програми відповідно до бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет).

ДП «Донвуглереструктуризація»здійснює функції замовника з виконання проектів ліквідації збиткових вугледобувних і вуглепереробних підприємств відповідно до п.2.2 Статуту підприємства. Джерелом фінансування Підприємства є засоби державного бюджету: КПК 1101070 «Реструктуризація вугільної і торфовидобувної промисловості».

Головний розпорядник бюджетних коштів, зокрема, розробляє проекти порядків використання коштів державного бюджету за бюджетними програмами, передбаченими частиною сьомою статті 20 цього Кодексу, а також розробляє та затверджує паспорти бюджетних програм і складає звіти про їх виконання, здійснює аналіз показників виконання бюджетних програм (у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі) (п.п. 5,6 ч. 5 ст. 22 Бюджетного кодексу України).

Ч. 6 ст. 22 Бюджетного кодексу України визначено, що одержувач бюджетних коштів використовує такі кошти на підставі плану використання бюджетних коштів, що містить розподіл бюджетних асигнувань, затверджених у кошторисі цього розпорядника бюджетних коштів.

Згідно п. 1.4. Протоколу намірів спільних дій Міністерства вугільної промисловості України та органів державної податкової служби під час реформування організаційних структур управління вугільної промисловістю від 25 серпня 2010 року Державна податкова адміністрація України, державні податкові адміністрації у Волинській, Донецькій, Луганській, Львівській областях, а також підпорядковані їм державні податкові інспекції розглядають і урегульовують питання щодо не нарахування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податкових зобовязань підприємствам, що реорганізовуються, при злитті особових рахунків під час їх приєднання або злиття з вугільними компаніями.

У свою чергу п. 2.1 цього Протоколу визначено, що Міністерство вугільної промисловості України, державні вугледобувні підприємства, в тому числі ДП «Донвуглереструктуризація», забезпечують своєчасну сплату поточних податкових зобовязань, які підлягають внесенню до державного бюджету, а також погашення податкового боргу відповідно до узгоджених графіків скорочення податкового боргу.

Судом також було встановлено, що на імя начальника Державної податкової інспекції в м. Сніжному від ДП «Донвуглереструктуризація»було надіслано листа від 26.01.2012 №01-09/173, в якому надані розяснення, що згідно розподільчо-передавального балансу станом на 01.06.2010, затвердженого 30.06.2010 була прийнята від ДП «Укрвуглеторфреструктуризація»заборгованість по екологічному податку в сумі 561165,51 грн.: по передавальному балансу - 219 497,70 грн.; І кв. 2010 р. - 120 055,09 грн.; 2 кв .2010 р. - 207704,44 грн.; фінсанкціями - 13907,28 грн. За період з 01.07.2010 по 01.01.2012 ДП «Донвуглереструктуризація»була нарахована заборгованість з екологічного податку в сумі 1184 659,80 грн., підприємством оплачено екологічний податок у розмірі 1149400,40 грн., в тому числі за цей період була погашена заборгованість минулих років у сумі 176153,19 грн. Станом на 01.01.2012 ДП «Донвуглереструктуризація»має заборгованість по екологічному податку в сумі 566688,50 грн., в тому числі за минулі періоди - 412472,14 грн.

Виходячи з вищевикладеного, затримка перерахування збору за забруднення навколишнього природного середовища та екологічного податку відбулася з об'єктивних причин, а саме з огляду на ненадходження бюджетних коштів від головного розпорядника, отже вини ОСОБА_2 як генерального директора ДП «Донвуглереструктуризація»у несвоєчасному поданні платіжних доручень на перерахування сум на сплату збору за забруднення навколишнього природного середовища екологічного податку не встановлено.

За приписами ч. 1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

З урахуванням викладеного, оцінивши наведені вимоги законодавства і наявні докази в їх сукупності, суддя дійшов висновку про відсутність в діях ОСОБА_2 адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 163-2 КУпАП, з огляду на відсутність вини особи.

П. 1 ст. 247 КУпАП визначено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин, як зокрема, відсутність події і складу адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного, керуючись ст. 163-2, п. 1 ст. 247, ст. 283, п. 3 ч.1, ч. 2 ст. 284, КУпАП, п.п. 250.1, 250.2 ст. 250 Податкового кодексу України, ст.ст. 1, 22 Бюджетного кодексу України суддя,

п о с т а н о в и в:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_2 за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 163-2 ч. 1 КУпАП, закрити за відсутністю складу правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Донецької області через Центрально-Міський районний суд м. Макіївки протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя С. В. Мащенко