ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2-а/1970/4257/12
"27" грудня 2012 р., Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої Подлісної І.М.
секретаря Субтельної Л.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Мі - Стар» до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення - рішення форми «Р» № 0000972210 від 26 вересня 2012 року
в с т а н о в и в:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Мі - Стар» звернулось до адміністративного суду з адміністративним позовом до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення - рішення форми «Р» № 0000972210 від 26 вересня 2012 року, посилаючись на те, що воно є незаконними, прийняте всупереч вимог чинного законодавства та порушує права та охороню вальні законом інтереси позивача.
В суді представник позивача товариства з обмеженою відповідальністю «Мі - Стар» позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити, податкове повідомлення - рішення форми «Р» Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби № 0000972210 від 26 вересня 2012 року скасувати, посилаючись на те, що вказане податкове повідомлення-рішення суперечать чинному законодавству, не відповідає фактичним обставинам, а також прийняте посадовими (службовими) особами Тернопільської ОДПІ за умов недодержання законності в діяльності Тернопільської ОДПІ, з огляду на що, підлягають скасуванню судом.
Представник відповідача Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби позов не визнав, проти його задоволення заперечив та пояснив, що оспорюване податкове повідомлення - рішення прийняте з дотриманням вимог чинного законодавства, застосування податковим органом штрафні санкції та їх розмір є обґрунтованими, а тому позовні вимоги до задоволення не підлягають.
Суд, заслухавши пояснення сторін, проаналізувавши матеріали справи, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами приходить до переконання, що вказаний позов підлягає до задоволення, виходячи із наступних підстав.
Товариство з обмеженою відповідальністю «МІ-СТАР» зареєстроване як юридична особа 07.10.2009 року, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців на бланку серії АА № 073004 від 29.08.2012 року та взято на облік як платник податків у Тернопільській ОДПІ, а також зареєстрований платником податку на додану вартість.
5.09.2012 року начальником Тернопільської ОДПІ винесено наказ № 2094 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ «МІ-СТАР», код ЄДРПОУ 36688284». На підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, підпунктів 78.1.1, 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 ПК України прийнято рішення провести документальну позапланову виїзну перевірку ТзОВ «МІ-СТАР» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 09.10.2009 року по 30.06.2012 року, термін перевірки з 25.09.2012 року тривалістю 10 робочих днів.
Тернопільською ОДПІ направлялись директору ТзОВ «МІ-СТАР» запити від 28.08.2012 року № 173833/7/22-50, від 05.09.2012 року № 18378, від 05.09.2012 року № 18442/7/15-20, від 11.09.2012 року № 18942/5/22-50.
На вказані запити Тернопільської ОДПІ позивачем надані відповіді, зокрема, від 10.09.2012 року № 10/09/12, 19.09.2012 року № 19/09/12, 21.09.2012 року № 21/09/12, 26.09.2012 року № 26/09/12-1, копії яких містяться в матеріалах адміністративної справи.
01.10.2012 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Мі-Стар» отримало податкове повідомлення-рішення Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби форми «Р» № 0000972210 від 26 вересня 2012 року, згідно із яким Товариству збільшено грошове зобов'язання за платежем адміністративні штрафи та інші санкції в сумі 510 грн.
Оспорюване податкове повідомлення-рішення прийняте на підставі акту перевірки від 26.09.2012 року № 184/22-10/36688284.
Як вбачається із змісту рішення податковим органом встановлено порушення позивачем абз. 1 п. 85.2 ст. 85 Податкового Кодексу України.
Документальна позапланова виїзна перевірка ТОВ «Мі-Стар» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 09.10.2009 року по 30.06.2012 року, результати якої оформлено актом від 10.10.2012 року № 4382/22-10/36688284 призначена керівником Тернопільської ОДПІ на підставі наказу від 25.09.2012 року № 2094 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Мі-Стар», який отримано Товариством 25.09.2012 року.
Судом встановлено, що після ознайомлення зі змістом даного Наказу та вважаючи, що дії Тернопільської ОДПІ з ініціювання перевірки та, відповідно, прийнятий нею Наказ є незаконними, ТОВ «Мі-Стар» звернулось до Тернопільського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом від 27.09.2012 року № 27/09/12 про скасування незаконного Наказу та визнання протиправними дій Тернопільської ОДПІ щодо проведення позапланової виїзної перевірки Товариства на підставі даного Наказу, про що повідомлено Тернопільську ОДПІ про пред'явлення до суду адміністративного позову про оскарження Наказу та неможливість надання документів до перевірки.
25.09.2012 року Тернопільською ОДПІ на адресу ТОВ «Мі-Стар» направлено лист № 20113/22-10, який отриманий Товариством 01.10.2012 року, щодо представлення до позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ «Мі-Стар» за період з 09.10.2009 року по 30.06.2012 року документів згідно переліку, або письмових пояснень у разі їх відсутності, про це вказано, податковим органом на стор. 2, 12, 19 Акту перевірки, однак, в Акті перевірки відсутня інформація про те, що у відповідь на отриманий лист ТОВ «Мі-Стар» листом від 08.10.2012 року № 08/10/12 повідомило Тернопільську ОДПІ, що дії Тернопільської ОДПІ з ініціювання перевірки та, відповідно, прийнятий нею Наказ є незаконними, оскільки рішення про проведення перевірки прийнято з порушенням вимог законодавства та за відсутності будь-якої правової підстави для цього, а відтак вимоги Тернопільської ОДПІ щодо витребування документів є неправомірними.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 28.09.2012 року відкрито провадження у адміністративній справі № 2а-1970/3478/12 та призначено її до судового розгляду на 11 жовтня 2012 року.
Не зважаючи на факт оскарження позивачем наказу Тернопільської ОДПІ щодо проведення позапланової виїзної перевірки Товариства в судовому порядку, та отримання копії ухвали про відкриття провадження по справі уповноваженим представником податкового органу, Тернопільською ОДПІ 10.10.2012 року складено Акт перевірки.
Згідно із пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.
У відповідності із пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПКУ - документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
З цими нормами кореспондується п. 2 Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом ДПА України від 22.12.2010 року № 984, та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 12.01.2011 року за № 34/18772.
Пунктом 83.1 статті 83 ПК України визначено, що для посадових осіб органів державної податкової служби під час проведення перевірок підставами для висновків є: 83.1.1. документи, визначені цим Кодексом; 83.1.2. податкова інформація; 83.1.3. експертні висновки; 83.1.4. судові рішення; 83.1.5. виключено; 83.1.6. інші матеріали, отримані в порядку та у спосіб, передбачені цим Кодексом або іншими законами, контроль за дотриманням яких покладений на органи державної податкової служби.
У відповідності з пп. 14.1.171 п. 14.1 ст. 14 ПК України, поняття «податкова інформація» вживається у значенні, визначеному Законом України «Про інформацію».
Згідно з ч. 1, 2 ст. 16 Закону України «Про інформацію» від 02.10.1992 року № 657-XII - податкова інформація - сукупність відомостей і даних, що створені або отримані суб'єктами інформаційних відносин у процесі поточної діяльності і необхідні для реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій у порядку, встановленому Податковим кодексом України. Правовий режим податкової інформації визначається Податковим кодексом України та іншими законами.
Таким чином висновки податкового органу про порушення Товариством податкового законодавства, а саме за незабезпечення платником податків зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках встановлених Податковим кодексом, що потягнуло накладення штрафу на позивача в розмірі 510 грн. є помилковими.
Податкове повідомлення-рішення прийняте Тернопільською ОДПІ 26.10.2012 року, а постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 22.10.2012 року по справі № 2а-1970/3478/12 задоволено в повному обсязі адміністративний позов Товариства та визнано:
- протиправним та скасовано наказ Тернопільської ОДПІ № 2094 від 25.09.2012 року про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Мі-Стар» з питань дотримання вимог податкового законодавства, валютного та іншого законодавства за період з 09.10.2009 року по 30.06.2012 року;
- протиправними дії Тернопільської ОДПІ щодо проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ «Мі-Стар» на підставі наказу № 2094 від 25.09.2012 року.
Вказана постанова Тернопільського окружного адміністративного суду від 22.10.2012 року не набрала законної сили.
З урахуванням викладеного, Тернопільською ОДПІ прийнято неправомірне податкове повідомлення-рішення, які підлягає скасуванню, а поданий позивачем адміністративний позов задоволенню.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п. 21.1 ст. 21 ПК України посадові особи контролюючих органів зобов'язані діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами, а також не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Аналізуючи норми чинного законодавства та оцінюючи досліджені в судовому засіданні докази, суд приходить до переконання, що Тернопільська ОДПІ як суб'єкт владних повноважень, заперечуючи проти адміністративного позову, не довела правомірності прийнятих рішень, а тому позовні вимоги підлягають до задоволення.
керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 72, 86, 160-163 КАС України,
Податковим кодексом України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити. Податкове повідомлення - рішення форми «Р» Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби № 0000972210 від 26 вересня 2012 року - скасувати.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасоване, набирає законної сили після набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного розгляду.
Апеляційна скарга може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Подлісна І.М.
копія вірна
Суддя Подлісна І.М.