Постанова № 28693295, 16.01.2013, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.01.2013
Номер справи
2а-0770/3268/12
Номер документу
28693295
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Cправа № 2a-0770/3268/12

Ряд стат. звіту № 9

Код - 04

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 січня 2013 р. м. Ужгород

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Рейті С.І.

при секретарі судового засідання - Шмідзен І.Ю.

за участю представників

позивача: Данканич О.В. (довіреність від 06.02.2012 року № 07-25/37)

відповідача: не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції в Закарпатській області в інтересах держави до Вишківської селищної ради Хустського району Закарпатської області про зобов'язання виконати вимогу частково, -

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 16 січня 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови. Постанова в повному обсязі складена 21 січня 2013 року.

Державна фінансова інспекція в Закарпатській області (далі - позивач, Держфінінспекція в Закарпатській області) звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою (а.с.2-5) до Вишківської селищної ради Хустського району Закарпатської області (далі - відповідач, Вишківська селищна рада), яким просить зобов'язати Вишківську селищну раду в особі селищного голови Сойкова К.К. виконати вимогу від 19.04.2012 року № 15-13/334 щодо усунення виявлених ревізією фінансових порушень законодавства з питань використання і збереження фінансових та матеріальних ресурсів, що призвели до втрат, на загальну суму 145869,38 грн.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що проведеною Хустською об'єднаною державною фінансовою інспекцією Закарпатської області (далі - Хустська ОДФІ) ревізією стану дотримання бюджетного законодавства щодо складання і виконання селищного бюджету та ревізією фінансово-господарської діяльності Вишківської селищної ради за період з 01.01.2010р. по 30.11.2011 року виявлено ряд порушень законодавства, про що складено акт від 20.03.2012 року № 15-16/014. З метою забезпечення усунення виявлених порушень та у відповідності до ст.ст. 10,15 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», 19.04.2012 року начальником Хустської ОДФІ прийнято Вимогу про усунення порушень та недоліків виявлених ревізією, вимога селищному голові Вишківської селищної ради та вказаною вимогою зобов'язано відповідача усунути фінансові порушення, виявлені проведеною ревізією. Вимога Хустської ОДФІ є законною, законні вимоги є обов'язковими для виконання, в той-же час, вимога відповідачем не виконана, у зв'язку з чим ДФІ в Закарпатській області звертається до суду з позовом про зобов'язання виконати вимогу щодо усунення виявлених ревізією фінансових порушень.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав з підстав, наведених у позовній заяві, просить його задовольнити в повному обсязі.

Відповідач письмове заперечення проти позову з належними доказами не подав, свого представника в судові засідання не направляв, не повідомив суд про причини не прибуття, хоча повідомлявся належним чином про відкриття провадження в адміністративній справі, про дату, час і місце розгляду даної справи, та відповідно до ч.4 ст.128 КАС України - справу розглянуто за відсутності представника відповідача, на підставі наявних в матеріалах справи доказів.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного:

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, Хустською ОДФІ проведено ревізію стану дотримання бюджетного законодавства щодо складання і виконання селищного бюджету та ревізію фінансово-господарської діяльності Вишківської селищної ради за період з 01.01.2010р. по 30.11.2011 року, про що складено акт від 20.03.2012 року № 15-16/014 (а.с.6-44).

Листом Хустської ОДФІ від 19.04.2012 року за № 15-13/334 (а.с.45-46) селищному голові Вишківської селищної ради Сойкову К.К. направлено вимогу про усунення порушень, виявлених ревізією, в тому числі пунктів вимоги, оскарження яких є предметом даного адміністративного позову, а саме в зобов'язанні провести претензійно-позовну роботу з орендарями для отримання несплачених коштів від здачі в оренду землі та перерахувати кошти в сумі 148455,16 грн. до відповідного бюджету.

Даною вимогою зазначено про обов'язковість її виконання, та запропоновано подати письмову інформацію про вжиті заходи та виконання вимог Хустської ОДФІ в строк до 19.05.2012 року.

У зв'язку з невиконанням відповідачем вимоги Хустської ОДФІ від 19.04.2012 року за № 15-13/334, позивач звернувся до суду з позовом, яким просить зобов'язати відповідача виконати вимогу Хустської ОДФІ Закарпатської області в частині перерахування в дохід державного бюджету коштів у сумі 148455,16 грн.

Статус державної фінансової інспекції в Україні, її функції та правові основи діяльності визначено Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.2003 року № 2939 (назва згідно Закону України від 16.10.2012 року № 5463 - VI, станом на час проведення перевірки та винесення вимоги - Закон України «Про державну контрольно - ревізійну службу в Україні», надалі по тексту в редакції Закону станом на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон 2939). Статтею 3 Закону 2939 встановлено, що державна фінансова інспекція у своїй діяльності керується Конституцією України, цим Законом, іншими законодавчими актами, актами Президента та Кабінету Міністрів України.

Головним завданням державної фінансової інспекції є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і організаціях, які отримують (отримували в період, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували в період, який перевіряється) державне чи комунальне майно, виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків та запобігання їм у подальшому (ч.1 ст. 2 Закону 2939).

Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування (ч.2 ст. 2 Закону 2939), інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

Вишківська сільська рада є неприбутковою бюджетною установою, утримується за рахунок коштів місцевого бюджету та інших не заборонених законодавством джерел фінансування, є юридичною особою. Хустською ОДФІ Закарпатської області проведено інспектування у формі ревізії, результати якої викладено в акті від 20.03.2012 року за № 15-16/014, та згідно якого виявлено факти порушення законодавства.

Відповідно до п.10 ст.10 Закону 2939 органу державного фінансового контролю надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Наказом Головного Контрольно - ревізійного управління України від 03.03.2008 року за № 113 затверджено Методичні рекомендації щодо реалізації матеріалів ревізій по окремих видах порушень, та пунктами 2.1.1., 3.1.1, 3.2.1, 3.3.1 передбачено право органів ДКРС звернення до суду з позовною заявою в інтересах держави, у відповідності до п.10 ст. 10 Закону 2939, як заходи з реалізації матеріалів ревізії.

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, зокрема, актом Хустської ОДФІ від 20 березня 2012 року за № 15-16/014, ревізією виявлено ряд порушень, які полягають у наступному:

Ревізією з питань управління та розпорядження землею та згідно даних виписок Держказначейства, наданими до ревізії Вишківською селищною радою та даних бухгалтерського обліку встановлено, що у 2010 році та січень-листопад 2011 року до бюджету Вишківської селищної ради не надходила плата за оренду землі від ТОВ «Маріам», відповідно заборгованість ТОВ «Маріам» за період з 01.01.2010 року по 30.11.2011 року за оренду землі становить 112356,00 грн., при цьому, по бухгалтерському обліку Вишківської селищної ради в порушення п.5 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. № 996-ХІV дохід від надання в оренду вказаної земельної ділянки та відповідно дебіторська заборгованість не значиться, тобто за вказаний період ТОВ «Маріам» в порушення ст.206 Земельного Кодексу України від 25.10.2001 року № 2768-ІІІ та ст.2 Закону України «Про плату за землю» від 03.02.1992 року № 2535-ХІІ, порушення ст.193 Господарського кодексу України від 16.01.2003 року № 436-ІV безоплатно використовувало земельну ділянку надану в оренду, що призвело до недоотримання бюджетом доходів на суму 112356,00 грн.

Таким же чином за укладеним договором оренди землі з ТОВ «Шаян-Еліт», яке безоплатно використовувало орендовану земельну ділянку, що з урахуванням індексів інфляції, призвело до недоотримання у 2010-2011 роках бюджетом доходів на суму 16031,78 грн.; укладено договір оренди землі з гр.ОСОБА_4, який безоплатно використовував орендовану земельну ділянку, що призвело до недоотримання у 2010-2011 роках бюджетом доходів на суму 17481,60грн.; укладено договір оренди землі з гр.ОСОБА_5, який безоп латно використовував орендовану земельну ділянку, що призвело до недоотримання у 2010-2011 роках доходів на суму 3485,78 грн., укладено договір оренди землі з гр.ОСОБА_6, який безоплатно використовував земельну ділянку надану йому в оренду, що призвело до недоотримання бюджетом у 2011 році доходів на суму 366,45 грн. та договір оренди землі з релігійною громадою римо-католицької церкви, яка безоплатно використовувала земельну ділянку надану їй в оренду, що призвело до недоотримання бюджетом доходів у 2010-2011 роках на суму 1370,00 гривень.

Таким чином, ревізією встановлено, що загальна сума заборгованості за оренду землі, яка недоотримана бюджетом Вишківської селищної ради за ревізійний період становить 150191,61 грн., з них: у 2010 році в сумі 73777,48 грн., та за січень-листопад 2011 року в сумі 76414,13 грн., що є порушенням ст.206 Земельного Кодексу України та ст.2 Закону України «Про плату за землю».

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, зокрема листами про вжиття передбачених законодавством заходів для погашення заборгованості за оренду землі Вишківською селищною радою, в яких повідомлено орендарів про перегляд договорів оренди у разі несплати заборгованості та неодноразові звернення до Хустської ОДПІ про забезпечення погашення заборгованості з орендної плати за землю.

В ході ревізії оплачено заборгованість за оренду землі ОСОБА_6 в сумі 366,45 грн. та релігійною громадою римо-католицької церкви в сумі 1370,00 гривень.

Ревізією виконання доходів бюджету Вишківської селищної ради встановлено, що у 2010 році заплановано отримати доходи від продажу землі в сумі 900000,0 грн. За вказаний період до бюджету селищної ради надійшли кошти від продажу землі в сумі 995479,00 грн., що на 95479,0 грн. більше запланованого. За січень-листопад 2011 року заплановано отримати доходи від продажу землі в сумі 621247,00 грн., фактично до бюджету селищної ради за вказаний період надійшли кошти від продажу землі в сумі 751900,00 грн., що на 130653,0 грн. більше запланованого.

До ревізії Вишківською селищною радою, надано десять договорів купівлі-продажу земельних ділянок, проданих у 2009-2011 роках шляхом викупу загальною площею 6,4685 га вартістю 3194928,01грн., оплата за які згідно укладених договорів проводиться за графіком погашення заборгованості, визначеним договорами купівлі продажу. Оскільки нема законодавчо визначеного механізму проведення земельних торгів (аукціонів), земельні ділянки продавалися шляхом викупу.

Ревізією дотримання вимог законодавства при проведенні продажу землі встановлено, що Вишківською селищною радою продаж вищезазначених земельних ділянок проводився за грошовою оцінкою, яка затверджена відповідними рішеннями сесії Вишківської селищної ради .

Ревізією повноти та своєчасності сплати коштів за продані земельні ділянки встановлено, що станом на 30.11.2011 року сума заборгованості за продані земельні ділянки становить 493535,02грн., в тому числі: заборгованість термін сплати якої минув становить 7500,00 грн. (термін сплати коштів визначений договором купівлі-продажу землі до 28.11.201 року), що є порушенням ст.ст.173, 193 Господарського кодексу України від 16.01.2003 року № 436-ІУ.

В ході ревізії оплачено заборгованість за продаж землі ТОВ «Аква» в сумі 7500 грн.

Таким чином, в ході ревізії з управління та розпорядження землею, що належить до компетенції Вишківської селищної ради встановлено що відповідачем не відображено в бухгалтерському обліку селищної ради доходів від надання в оренду земельних ділянок ТОВ «Маріам», ТОВ «Шаян-Еліт», гр.ОСОБА_4 за період з 01.01.2010р. по 30.11.2011р., та відповідно не відображено в бухгалтерському обліку наявну дебіторську заборгованість за період з 01.01.2010р. по 30.11.2012р., у зв'язку з чим місцевому бюджету селищної ради завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 145869,38 грн., яка підлягає обов'язковому відшкодуванню.

Відповідно до ст.27 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992року № 2535-ІІІ (втратив чинність з 01.01.2011 року згідно з Податковим кодексом України від 02.12.2010 року № 2755-VІ, чинний та в редакції Закону станом на виникнення спірних правовідносин) органи державної податкової служби здійснюють контроль за правильністю обчислення і справляння орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, тобто повноваження щодо обліку справляння орендної плати за землю надано Державній податковій службі, в даному випадку Хустській ОДФІ.

Згідно ст.12 Земельного кодексу України від 25.10.2001 р. № 2768-ІІІ (далі - Земельний кодекс) до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить:

а) розпорядження землями територіальних громад;

б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу;

в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу;

г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу;

ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст;

д) організація землеустрою;

е) координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів;

є) здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства;

ж) обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства;

з) підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу;

и) встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом;

і) інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок;

ї) внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст;

й) вирішення земельних спорів;

к) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Як визначено ч.1 ст.93 Земельного кодексу - право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземцям і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам (ч.2 ст.93 Земельного кодексу).

Згідно ч.1 ст.124 Земельного кодексу передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу (ч.2 ст.124 Земельного кодексу).

Відповідно до ч.3 ст.18 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 10.04.1992 року № 2269-ХІІ (назва в редакції Закону України від 23.12.1997 року № 768/97-ВР, далі - Закон 2269) основним обов'язком орендаря земельної ділянки є, зокрема, своєчасне та у повному обсязі внесення орендної ділянки.

Як визначено статтею 19 Закону 2269 орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності. Методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються для об'єктів, що перебувають у державній власності, Кабінетом Міністрів України. Методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються органами, уповноваженими Верховною Радою Автономної Республіки Крим (для об'єктів, що належать Автономній Республіці Крим), та органами місцевого самоврядування (для об'єктів, що перебувають у комунальній власності) на тих самих методологічних засадах, як і для об'єктів, що перебувають у державній власності. Орендна плата, встановлена за відповідною методикою, застосовується як стартова під час визначення орендаря на конкурсних засадах. Строки внесення орендної плати визначаються у договорі.

Відповідно до п.7 ст.10 Закону 2939, державній контрольно-ревізійній службі, в тому числі контрольно-ревізійним управлінням в областях, надається право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, а при невиконанні вимог - звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів (п.10 ст.10 Закону 2939).

Вимога Хустської ОДФІ від 19.04.2012 року за № 15-13/334 відповідачем не виконана, виявлені ревізією порушення законодавства відповідачем усунуто не в повному обсязі, вказана вимога є законною (не скасована та не оскаржена відповідачем ні в порядку, передбаченому ст. 13 Закону 2939, ні в судовому порядку) та є обов'язковою для виконання.

За наведених обставин, вимоги позову Держфінінспекції Закарпатській області до Вишківської селищної ради про зобов'язання виконати вимогу Хустської ОДФІ щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства підлягає до задоволення, при цьому, інші наведені у вимозі зобов'язання (провести претензійно-позовну роботу з орендарями для отримання несплачених коштів) носять рекомендаційний характер, оскільки не є фінансовими порушеннями, в зв'язку позивачем ставиться вимога щодо стягнення 148455,16 грн. недоотриманих доходів від здачі в оренду землі до відповідного бюджету як виявлених ревізією фінансових порушень.

Згідно ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Позивачем доведено правомірність звернення до суду з позовом, доведено правомірність вимог щодо усунення виявлених ревізією фінансових порушень, вимоги позову є обгрунтованими, підтверджені матеріалами справи та ґрунтуються на вимогах закону, відповідачем не спростовані (заперечення проти позову відповідач суду не надав) та підлягають до задоволення.

У відповідності до ч. ч. 2, 4 ст. 94 КАС України, судові витрати у справі не стягуються.

Керуючись ст. ст. 17, 71, 86, 94, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Державної фінансової інспекції в Закарпатській області в інтересах держави до Вишківської селищної ради про зобов'язання виконати вимогу частково - задовольнити повністю.

2. Зобов'язати Вишківську селищну раду Хустського району Закарпатської області (Закарпатська область, Хустський район, с. Вишково, вул. Площа Червона, 1 код 04349113) виконати вимогу Хустської об'єднаної державної фінансової інспекції від 19 квітня 2012 року № 15-13/334 в частині:

- перерахувати кошти в сумі 148455,16 грн. недоотриманих доходів від здачі в оренду землі до відповідного бюджету.

3. Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст.254 КАС України, та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку та строки, встановлені ст.186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови (копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції).

Суддя С. І. Рейті