Постанова № 28688719, 25.12.2012, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.12.2012
Номер справи
2-а/1970/3899/12
Номер документу
28688719
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2-а/1970/3899/12

"25" грудня 2012 р., Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої Подлісної І.М.

секретаря Субтельної Л.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Мі - Стар» до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень - рішень форми «Р» № 0001092210 від 26 жовтня 2012 року та № 0001102210 від 26 жовтня 2012 року

в с т а н о в и в:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Мі - Стар» звернулось до адміністративного суду з адміністративним позовом до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень - рішень форми «Р» № 0001092210 від 26 жовтня 2012 року та № 0001102210 від 26 жовтня 2012 року, посилаючись на те, що вони є незаконними, прийняті всупереч вимог чинного законодавства та порушують права та охороню вальні законом інтереси позивача.

В суді представник позивача товариства з обмеженою відповідальністю «Мі - Стар» позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити, податкові повідомлення - рішення форми «Р» Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби № 0001092210 від 26 жовтня 2012 року та № 0001102210 від 26 жовтня 2012 року скасувати, посилаючись на те, що вище наведені податкові повідомлення-рішення суперечать чинному законодавству, не відповідають фактичним обставинам, а також прийняті посадовими (службовими) особами Тернопільської ОДПІ за умов недодержання законності в діяльності Тернопільської ОДПІ, з огляду на що, підлягають скасуванню судом.

Представник відповідача Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби позов не визнав, проти його задоволення заперечив та пояснив, що оспорювані податкові повідомлення - рішення прийняті з дотриманням вимог чинного законодавства, нараховані податковим органом по вказаних рішеннях грошові зобов'язання та їх розмір є обґрунтованими, а тому позовні вимоги до задоволення не підлягають.

Суд, заслухавши пояснення сторін, проаналізувавши матеріали справи, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами приходить до переконання, що вказаний позов підлягає до задоволення, виходячи із наступних підстав.

Товариство з обмеженою відповідальністю «МІ-СТАР» зареєстроване як юридична особа 07.10.2009 року, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців на бланку серії АА № 073004 від 29.08.2012 року та взято на облік як платник податків у Тернопільській ОДПІ, а також зареєстрований платником податку на додану вартість.

25.09.2012 року начальником Тернопільської ОДПІ винесено наказ № 2094 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ «МІ-СТАР», код ЄДРПОУ 36688284». На підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, підпунктів 78.1.1, 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 ПК України прийнято рішення провести документальну позапланову виїзну перевірку ТзОВ «МІ-СТАР» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 09.10.2009 року по 30.06.2012 року, термін перевірки з 25.09.2012 року тривалістю 10 робочих днів.

Тернопільською ОДПІ направлялись директору ТзОВ «МІ-СТАР» запити:

- від 28.08.2012 року № 173833/7/22-50 про надання пояснень та їх документальних підтверджень щодо господарських операцій з товариством з обмеженою відповідальністю «Агроніка І», товариством з обмеженою відповідальністю «Грей Ленд Красилів» та товариством з обмеженою відповідальністю «Енерджі Індастріал Груп» за період з 01.12.2011 року по 30.06.2012 року;

- від 05.09.2012 року № 18378 про надання письмових пояснень щодо правомірності відображення в декларації з податку на прибуток підприємства за І півріччя 2012 року господарських операцій;

- від 05.09.2012 року № 18442/7/15-20 про надання інформації та документальних підтверджень щодо господарських операцій, проведених у грудні 2011 року та в січні-липні 2012 року;

- від 11.09.2012 року № 18942/5/22-50 про надання інформації та документальних підтверджень щодо господарських операцій та взаєморозрахунків, проведених з контрагентами товариством з обмеженою відповідальністю «Енерджі Індастріал Груп», товариством з обмеженою відповідальністю «Мрія Центр», товариством з обмеженою відповідальністю «Грей Ленд Красилів», товариством з обмеженою відповідальністю «Агроніка І».

На вказані запити Тернопільської ОДПІ позивачем надані відповіді, зокрема, від 10.09.2012 року № 10/09/12, 19.09.2012 року № 19/09/12, 21.09.2012 року № 21/09/12, 26.09.2012 року № 26/09/12-1, копії яких містяться в матеріалах адміністративної справи.

Як вбачається із матеріалів справи ТзОВ «МІ-СТАР» декларувалось від'ємне значення з податку на додану вартість у розмірі більше 100 тис. грн. у березні 2012 року, про що платником податків подавались до Тернопільської ОДПІ уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за звітний податковий період березень 2012 року в квітні 2012 року, даний показник становив 287 047,00 грн.; в травні 2012 року у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за звітний податковий період березень 2012 року, даний показник становив 410 750,00 грн.; в червні 2012 року у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за звітний податковий період березень 2012 року, даний показник становив 1 611 767,00 грн..

В інших звітних податкових періодах, крім вказаного вище, починаючи з 09.10.2009 року по 30.06.2012 року, які визначені в оскаржуваному наказі як період перевірки, сума від'ємного значення з податку на додану вартість більше, ніж 100 тис. грн. позивачем не декларувалася.

06.11.2012 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Мі-Стар» отримало податкові повідомлення-рішення Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби форми «Р» від 26.10.2012 року № 0001092210, згідно із яким Товариству збільшено грошове зобов'язання з податку на прибуток підприємств на загальну суму 3 957 594,60 грн. (за основним платежем - 3 764 692,00 грн., за штрафними санкціями - 192 902,60 грн.) та форми «Р» від 26.10.2012 року № 0001102210, згідно із яким Товариству збільшено грошове зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 2 750 957,00 грн. (за основним платежем - 2 200 629,00 грн., за штрафними санкціями - 550 328,00 грн.).

Оспорювані податкові повідомлення-рішення прийняті на підставі акту перевірки від 10.10.2012 року № 4382/22-10/36688284, який Тернопільською ОДПІ надіслано на адресу ТОВ «Мі-Стар» згідно супровідного листа від 12.10.2012 року № 22217/22-10, та отримано Товариством 17.10.2012 року.

Як вбачається із змісту акта перевірки, в ході проведення перевірки Тернопільська ОДПІ прийшла до висновків про порушення Товариством:

- пп. 7.4.5 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», яке полягає у заниженні податку на додану вартість на суму 2 479 грн.;

- пп. 44.1 ст. 44, п. 198.6 ст. 198 ПКУ, яке полягає у заниженні податку на додану вартість на суму 2 198 150,00 грн.;

- пп. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», яке полягає у заниженні податку на прибуток на суму 4 953,00 грн.;

- п. 44.1 ст. 44, п. 138.2 ст. 138, п. 139.1.9 ст. 139 ПКУ, яке полягає у заниженні податку на прибуток на суму 3 759 739,00 грн.

Документальна позапланова виїзна перевірка ТОВ «Мі-Стар» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 09.10.2009 року по 30.06.2012 року, результати якої оформлено актом від 10.10.2012 року № 4382/22-10/36688284 призначена керівником Тернопільської ОДПІ на підставі наказу від 25.09.2012 року № 2094 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Мі-Стар», який отримано Товариством 25.09.2012 року.

Судом встановлено, що після ознайомлення зі змістом даного Наказу та вважаючи, що дії Тернопільської ОДПІ з ініціювання перевірки та, відповідно, прийнятий нею Наказ є незаконними, ТОВ «Мі-Стар» звернулось до Тернопільського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом від 27.09.2012 року № 27/09/12 про скасування незаконного Наказу та визнання протиправними дій Тернопільської ОДПІ щодо проведення позапланової виїзної перевірки Товариства на підставі даного Наказу, про що повідомлено Тернопільську ОДПІ про пред'явлення до суду адміністративного позову про оскарження Наказу та неможливість надання документів до перевірки.

25.09.2012 року Тернопільською ОДПІ на адресу ТОВ «Мі-Стар» направлено лист № 20113/22-10, який отриманий Товариством 01.10.2012 року, щодо представлення до позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ «Мі-Стар» за період з 09.10.2009 року по 30.06.2012 року документів згідно переліку, або письмових пояснень у разі їх відсутності, про це вказано, податковим органом на стор. 2, 12, 19 Акту перевірки, однак, в Акті перевірки відсутня інформація про те, що у відповідь на отриманий лист ТОВ «Мі-Стар» листом від 08.10.2012 року № 08/10/12 повідомило Тернопільську ОДПІ, що дії Тернопільської ОДПІ з ініціювання перевірки та, відповідно, прийнятий нею Наказ є незаконними, оскільки рішення про проведення перевірки прийнято з порушенням вимог законодавства та за відсутності будь-якої правової підстави для цього, а відтак вимоги Тернопільської ОДПІ щодо витребування документів є неправомірними.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 28.09.2012 року відкрито провадження у адміністративній справі № 2а-1970/3478/12 та призначено її до судового розгляду на 11 жовтня 2012 року.

Не зважаючи на факт оскарження позивачем наказу Тернопільської ОДПІ щодо проведення позапланової виїзної перевірки Товариства в судовому порядку, та отримання копії ухвали про відкриття провадження по справі уповноваженим представником податкового органу, Тернопільською ОДПІ 10.10.2012 року складено Акт перевірки.

Згідно із пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.

У відповідності із пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПКУ - документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

З цими нормами кореспондується п. 2 Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом ДПА України від 22.12.2010 року № 984, та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 12.01.2011 року за № 34/18772.

Пунктом 83.1 статті 83 ПК України визначено, що для посадових осіб органів державної податкової служби під час проведення перевірок підставами для висновків є: 83.1.1. документи, визначені цим Кодексом; 83.1.2. податкова інформація; 83.1.3. експертні висновки; 83.1.4. судові рішення; 83.1.5. виключено; 83.1.6. інші матеріали, отримані в порядку та у спосіб, передбачені цим Кодексом або іншими законами, контроль за дотриманням яких покладений на органи державної податкової служби.

У відповідності з пп. 14.1.171 п. 14.1 ст. 14 ПК України, поняття «податкова інформація» вживається у значенні, визначеному Законом України «Про інформацію».

Згідно з ч. 1, 2 ст. 16 Закону України «Про інформацію» від 02.10.1992 року № 657-XII - податкова інформація - сукупність відомостей і даних, що створені або отримані суб'єктами інформаційних відносин у процесі поточної діяльності і необхідні для реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій у порядку, встановленому Податковим кодексом України. Правовий режим податкової інформації визначається Податковим кодексом України та іншими законами.

Як встановлено в суді і вбачається із Акту перевірки службовими особами Тернопільської ОДПІ в ході проведення перевірки використано лише бази даних податкового органу, податкову звітність ТОВ «Мі-Стар», матеріали реєстраційної справи ТОВ «Мі-Стар», службову записку УПМ ДПС у Тернопільській області, акти про відсутність посадових осіб та ненадання документів, запити про надання інформації.

Таким чином висновки податкового органу про порушення Товариством податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, зроблені при відсутності вивчення та без дослідження документів, що підтверджують дані податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, а також первинних та інших документів, які використовуються в бухгалтерському та податкового обліку і пов 'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

Пунктом 1 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року № 996-ХІУ передбачено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій.

Згідно із ч. 2 ст. З Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» визначено, що бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Облікові регістри - це носії спеціального формату (паперові, електронні) у вигляді відомостей, ордерів, книг, журналів, машинограм тощо, призначені для хронологічного, систематичного або комбінованого нагромадження, групування та узагальнення інформації з первинних документів, що прийняті до обліку. Інформація до облікових регістрів переноситься після перевірки первинних документів за формою і змістом (пп. 3.1, 3.2 п. З Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 року №88).

Твердження, викладені в Акті перевірки, які слугували підставою для висновків про неможливість підтвердження формування Товариством податкового кредиту та валових витрат за період перевірки, є помилковими, оскільки ТОВ «Мі-Стар» не було представлено до перевірки вище наведені документи не у зв'язку із їх відсутністю, а у зв'язку із судовим оскарженням позивачем Наказу та дій Тернопільської ОДПІ щодо проведення перевірки.

Податкові повідомлення-рішення прийняті Тернопільською ОДПІ 26.10.2012 року, а постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 22.10.2012 року по справі № 2а-1970/3478/12 задоволено в повному обсязі адміністративний позов Товариства та визнано:

- протиправним та скасовано наказ Тернопільської ОДПІ № 2094 від 25.09.2012 року про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Мі-Стар» з питань дотримання вимог податкового законодавства, валютного та іншого законодавства за період з 09.10.2009 року по 30.06.2012 року;

- протиправними дії Тернопільської ОДПІ щодо проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ «Мі-Стар» на підставі наказу № 2094 від 25.09.2012 року.

Вказана постанова Тернопільського окружного адміністративного суду від 22.10.2012 року не набрала законної сили.

Дії Тернопільської ОДПІ щодо проведення документальної позапланової виїзної перевірки за відсутності надання документів до перевірки, оформлення результатів такої перевірки актом, який в подальшому слугував підставою для прийняття заступником керівника Тернопільської ОДПІ податкових повідомлень-рішень про визначення нашому Товариству грошових зобов'язань з податку на прибуток підприємства та податку на додану вартість на загальну суму 6 708 551,60 грн., суперечать положенням чинного податкового законодавства, зокрема.

Відповідно до норм статей 75 - 86 розділу II Податкового кодексу України та статті 8 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», з метою забезпечення єдиного порядку організації перевірок платників податків наказом ДПА України від 14.04.2011 року № 213 затверджено Методичні рекомендацій щодо порядку організації та проведення перевірок платників податків та внесення змін до наказу ДПА України від 27.05.2008 року № 355 (далі по тексту - Методичні рекомендації).

Методичні рекомендації розроблено для застосування посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби при організації документальних перевірок платників податків з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи ДПС.

Відповідно до п. 1.10 Методичних рекомендацій - у разі неможливості розпочати документальну перевірку у зв'язку з ненаданням документів для перевірки працівником підрозділу, який очолює або бере участь у перевірці, складається акт у довільній формі.

В акті викладаються причини неможливості розпочати перевірку з дати, зазначеної у направленні та наказі, та вчиняється відповідний запис про здійснення зазначеної перевірки після усунення причин, які призвели до неможливості проведення. Цей акт реєструється у Спеціальному журналі реєстрації актів у порядку, передбаченому пунктом 1.8 цього розділу.

При проведенні у вказаних випадках документальної позапланової виїзної та фактичної перевірки після термінів, визначених у наказі та направленнях на проведення, видається новий наказ та нові направлення на проведення перевірки із зазначенням нової дати початку перевірки та з дотриманням тривалості, визначеної попередніми документами. При цьому у наказі вказуються причини зміни термінів проведення перевірки (п. 1.11 Методичних рекомендацій).

Тернопільською ОДПІ в порушення п. 1.10 Методичних рекомендацій здійснено проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Мі-Стар» за наявності обставин, які унеможливлювали її проведення, та слугували підставою для вчинення дій, передбачених п. 1.10 Методичних рекомендацій (складання акту про неможливість розпочати перевірки та здійснення такої перевірки після усунення причин, які призвели до неможливості її проведення, у зв'язку із судовим оскарженням наказу на перевірку);

Тернопільською ОДПІ в порушення пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, пп. 75.1.2 п. 75.1 ст.75 ПК України, п. 83.1 ст. 83 ПК України, п. 2 Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого Наказом ДПА України від 22.12.2010 року № 984, проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Мі-Стар» відсутності та без дослідження документів, що підтверджують дані податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, а також первинних та інших документів, які використовуються в бухгалтерському та податкового обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, та в приміщенні Тернопільської ОДПІ, що не дає підстав стверджувати про наявність фактів порушень податкового та іншого законодавства ТОВ «Мі-Стар», викладених в Акті перевірки;

З урахуванням викладеного, Тернопільською ОДПІ прийнято неправомірні податкові повідомлення-рішення, які підлягають скасуванню, а поданий позивачем адміністративний позов задоволенню.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п. 21.1 ст. 21 ПК України посадові особи контролюючих органів зобов'язані діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами, а також не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Аналізуючи норми чинного законодавства та оцінюючи досліджені в судовому засіданні докази, суд приходить до переконання, що Тернопільська ОДПІ як суб'єкт владних повноважень, заперечуючи проти адміністративного позову, не довела правомірності прийнятих рішень, а тому позовні вимоги підлягають до задоволення.

керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 72, 86, 160-163 КАС України,

Податковим кодексом України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити. Податкові повідомлення - рішення форми «Р» Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби № 0001092210 від 26 жовтня 2012 року та № 0001102210 від 26 жовтня 2012 року - скасувати.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасоване, набирає законної сили після набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного розгляду.

Апеляційна скарга може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Подлісна І.М.

копія вірна

Суддя Подлісна І.М.