Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 січня 2013 р. Справа № 2а/0570/17725/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11-35
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Хохленкова О. В.,
за участю секретаря судового засідання Проніна Д. С. ,
за участю:
представника позивача - Жмуріної В.В.,
відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Донецькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за адміністративним договором, -
В С Т А Н О В И В:
Регіональне відділення Фонду Державного майна України по Донецькій області звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за адміністративним договором.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Донецькій області та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 укладено адміністративний договір - договір оренди № 4948/2011 від 27.09.2011 року на нерухоме державне майно - нежитлове вбудоване приміщення загальною площею 82,5 кв.м., яке розташоване за адресою: Донецька обл., м. Слов'янськ , вул. Привокзальна, 1, яке знаходиться на балансі Слов'янського БМЕУ ДП «Донецька залізниця» та перебуває в управління Міністерства інфраструктури України.
Пунктами 3.1, 3.6 Договору передбачено, що орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати та перераховується щомісяця не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним.
Згідно п.3.7 Договору, орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати.
Відповідно до п.3.8 Договору у разі, якщо на дату сплати орендної плати заборгованість за нею становить не менш ніж три місяці, орендар також сплачує штраф у розмірі 10% від суми заборгованості.
В порушення ч. 3 ст. 18, ч. 1 ст. 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» відповідачем не виконано вищевказані зобов'язання, внаслідок чого за період з квітня 2012 року по 26.09.2012 року утворилась заборгованість по орендній платі в розмірі 7632,80 грн., у зв'язку з чим відповідно до п. 3.8 Договору позивачем нарахована пеня за період з 29.08.2012 р. по 12.12.2012 р. в сумі 286,36 грн. та штраф в сумі 763,28 грн.
Листом №20-06-05-10730 від 29.10.2012 позивач повідомив відповідача про необхідність погашення заборгованості по орендній платі , пені та штрафу за вищевказаним Договором.
Проте, заборгованість та штрафні санкції по теперішній час відповідачем не сплачено, майно з оренди за актом приймання-передачі балансоутримувачу не повернуто.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав заявлений позов та надав пояснення, аналогічні викладеним в позові.
Відповідач у судове засідання не з'явився. Був повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи.
Згідно з ч.4 ст.128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши представника позивача, розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач - Регіональне відділення Фонду Державного майна України по Донецькій області зареєстроване як юридична особа 15.06.1994 виконавчим комітетом Донецької міської ради, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серії А00 №309861, включено до ЄДРПОУ за номером 13511245.
Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій області є суб'єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Положенням про регіональне відділення Фонду державного майна України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 року № 412, Положенням про регіональне відділення Фонду державного майна України, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 15.05.2012 року № 678, Законом України «Про оренду державного та комунального майна» повноваження.
Відповідач - ОСОБА_2 зареєстрований як фізична особа-підприємець у встановленому порядку 29.03.1999 року виконавчим комітетом Слов'янської міської ради Донецької області.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про Фонд державного майна України», Фонд державного майна України є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, що реалізує державну політику у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна.
Пунктом 4 ст. 5 вказаного Закону, Фонд державного майна України, зокрема, у сфері оренди державного майна, виступає орендодавцем цілісних (єдиних) майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутного капіталу господарських товариств у процесі приватизації (корпоратизації), що перебувають у державній власності.
Статтею 6 Закону України «Про Фонд державного майна України» передбачено, що Фонд державного майна України здійснює свої повноваження безпосередньо і через регіональні відділення в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі та представництва у районах та містах, створених Фондом державного майна України, у разі необхідності. Представництва підпорядковуються регіональним відділенням. Фонд державного майна України, регіональні відділення та представництва становлять єдину систему державних органів приватизації. Регіональні відділення та представництва Фонду державного майна України є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби України, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням. Регіональні відділення та представництва діють на підставі положень, що затверджуються Головою Фонду державного майна України.
Відповідно до Положення про Регіональне відділення Фонду державного майна України, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 15.05.2012 року № 678, представництво Фонду державного майна України у районі, місті (далі - представництво) є територіальним органом Фонду державного майна України (далі - Фонд), який утворюється у разі необхідності Фондом і підпорядковується йому та відповідному регіональному відділенню Фонду.
Основними завданнями представництва є: організація та проведення приватизації майна, яке перебуває у державній власності; продаж об'єктів приватизації; здійснення повноважень орендодавця нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутного капіталу господарських товариств у процесі приватизації (корпоратизації), що перебувають у державній власності; здійснення повноважень власника щодо майна, яке приватизується відповідно до прийнятих ним рішень.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької діяльності. Державну політику у сфері оренди державного майна здійснюють Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва.
Статтею 4 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» визначено перелік об'єктів оренди, так згідно цього Закону об'єктом оренди, зокрема, є нерухоме майно (будівлі, споруди, нежитлові приміщення) та інше окреме індивідуально визначене майно підприємств.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва є орендодавцями щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутного (складеного) капіталу господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), що є державною власністю, крім майна, що належить до майнового комплексу Національної академії наук України та галузевих академій наук, а також майна, що належить вищим навчальним закладам та/або науковим установам, що надається в оренду науковим паркам та їхнім партнерам.
Як встановлено судом, між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Донецькій області (орендодавець) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 укладено адміністративний договір - договір оренди № 4948/2011 від 27.09.2011 року на нерухоме державне майно - нежитлове вбудоване приміщення загальною площею 82,5 кв.м., яке розташоване за адресою: Донецька обл., м. Слов'янськ , вул. Привокзальна, 1, яке знаходиться на балансі Слов'янського БМЕУ ДП «Донецька залізниця» та перебуває в управління Міністерства інфраструктури України.
Відповідно п.1.1 Договору орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне майно - нежитлові вбудовані приміщення загальною площею 82,5 кв.м. у житловому будинку, який розташований за адресою: Донецька обл., м. Слов'янськ , вул. Привокзальна, 1, яке знаходиться на балансі Слов'янського БМЕУ ДП «Донецька залізниця» та перебуває в управління Міністерства інфраструктури України, вартість якого визначена згідно зі звітом про оцінку і становить 214487,00 грн.
Пунктом 2.1 Договору передбачено, що орендар вступає у строкове платне користування Майном у термін, вказаний у договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього Договору та акта приймання-передачі Майна.
Відповідно до умов розділу 3 Договору встановлені грошові зобов'язання Орендаря з щомісячної сплати орендної плати, визначеної на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої Кабінетом Міністрів України, і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку (липень 2011 року) - 1899,02 грн.
Згідно з п.3.6 Договору, орендна плата перераховується до державного бюджету та Балансоутримувачу у співвідношенні 70% та 30% щомісяця не пізніше 1 числа місяця, наступного за звітним, відповідно до пропорцій розподілу, установлених Кабінетом Міністрів України і чинних на кінець періоду, за який здійснюється платіж.
Розрахунок орендної плати викладений у додатку № 1 до Договору.
Своєчасність та повнота сплати орендних платежів пунктом 5.4 Договору віднесена до обов'язків Орендаря.
Пунктом 3.7 Договору передбачено, що орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується до бюджету та Балансоутримувачу у визначеному п.3.6 співвідношенні відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати.
На виконання умов Договору майно передано в оренду відповідачу, про що складено відповідний акт приймання-передачі, який є додатком до Договору.
Після закінчення дії Договору сторонами був складений акт приймання - передачи майна від 26.09.2012 року згідно з яким орендар передав майно орендодавцю.
Згідно наданого позивачем розгорнутого розрахунку боргу та пені за Договором оренди № 4948/2011 від 27.09.2011 року за підписом начальника відділу обліку, звітності та контрою за договорами оренди нерухомого майна у відповідача існує заборгованість з орендної плати за період з квітня 2012 року по 26 вересня 2012 року в сумі 7632,80 грн., на яку нарахована пеня в сумі 286,36 грн. та штраф в розмірі 763,28 грн.
Відповідно до ст.ст. 11, 509 Цивільного кодексу України зобов'язання виникають зокрема з договорів. Аналогічні положення встановлені ст.ст. 173-175 Господарського кодексу України.
Згідно ч. 1 ст. 2, ч. 3 ст. 18 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», ч. 1 ст. 283, ч. 3 ст. 285 Господарського кодексу України та ст.ст. 759, 762 Цивільного кодексу України, за користування майном на умовах оренди орендар (наймач) має сплачувати орендну плату.
Таким чином, суд вважає, що укладений між позивачем та відповідачем договір оренди № 4948/2011 від 27.09.2011 року є належною підставою для виникнення у останнього грошових зобов'язань, визначених його умовами.
Згідно ст. 193 Господарського кодексу України, ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання -відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Не допускається одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Як встановлено ч. 1 ст. 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» та ч. 1 ст. 286 Господарського кодексу України орендна плата вноситься орендарем незалежно від наслідків господарської діяльності.
Таким чином, суд вважає, що відповідач не мав жодних підстав для ухилення від виконання обов'язку із здійснення платежів з орендної плати не пізніш 15 числа місяця на користь державного бюджету та Балансоутримувача у співвідношенні 70% та 30%, відповідно до розподілу, передбаченого п.3.6 Договору, за період користування майном з квітня 2012 року по 26 вересня 2012 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 202 Господарського кодексу України та ст. 599 Цивільного кодексу України, зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Проте, в порушення приписів вищевказаних норм, наразі орендна плата за користування орендованим майном відповідачем за період з квітня 2012 року по 26 вересня 2012 року сплачена не в повному обсязі.
Згідно ст.ст. 611, 612 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом. Боржник вважається таким, що прострочив виконання зобов'язання, якщо він не приступив до його виконання або не виконав у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання та на вимогу кредитора має сплатити суму боргу.
При цьому, несвоєчасне виконання грошових зобов'язань є належною підставою у розумінні вимог ст. 218 Господарського кодексу України для застосування заходів господарсько-правової відповідальності.
Згідно ст. 549 Цивільного кодексу України, пенею є вид неустойки, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасного виконаного грошового зобов'язання за кожний день прострочення виконання.
Враховуючи, що домовленість позивача та відповідача про застосування пені у разі прострочення орендної плати викладена у п.3.7 розділу 3 Договору, суд вважає, що вимоги ст. 547 Цивільного кодексу України стосовно форми правочину щодо забезпечення виконання зобов'язання дотримані.
Проаналізувавши наданий позивачем розрахунок позовних вимог, суд дійшов висновку про правомірність нарахування заборгованості за період з квітня 2012 року по 26 вересня 2012 року на суму 8682,44 грн., з яких орендна плата складає 7632,80 грн., пеня - 286,36 грн. та штраф в сумі 763,28 грн.
Листом від 29.10.2012 № 20-06-05-10730 позивач зазначав про необхідність погашення заборгованості відповідачем по орендній платі, пені та штрафу за цим адміністративним договором.
Таким чином, суд вважає, що Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Донецькій області було вжито всіх передбачених законодавством заходів щодо самостійного стягнення з відповідача зазначеної суми заборгованості по орендній платі, пені та штрафу.
Оскільки відповідачем в добровільному порядку не сплачена заборгованість по орендній платі, пені та штрафу за адміністративним договором № 4948/2011 від 27.09.2011 року суд з урахуванням приведених норм діючого законодавства приходить до висновку про необхідність стягнення зазначеної суми з відповідача на користь Державного бюджету України.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2-15, 17-18, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Донецькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за адміністративним договором, задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України (р/р 31110094700075, МФО 834016, код бюджетної класифікації 22080300, отримувач банк ГУ ДКСУ у Донецькій області, код ЄДРПОУ 37803368) заборгованість за адміністративним договором № 4948/2011 від 27.09.2011 року по орендній платі в розмірі 7632 (сім тисяч шістсот тридцять дві) гривні 80 копійок, пені в розмірі 286 (двісті вісімдесят шість) гривень 36 копійок., штрафу в розмірі 763 (сімсот шістдесят три) гривні 28 копійок, а разом 8682 (вісім тисяч шістсот вісімдесят дві) гривні 44 копійки.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, та проголошена у судовому засіданні 21 січня 2013 року у присутності представника позивача.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Хохленков О.В.