ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 січня 2013 року Справа № 2а/0370/4047/12
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ксензюка А.Я.,
при секретарі судового засідання Піянзіну О.К.,
за участю представника позивача Максимчука Ю. В.,
представників відповідача Цвілюх Н.А., Кондратюка В. А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Турія-Агро» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Турія-Агро» (далі - ТзОВ «Турія-Агро») звернулося в суд із позовом про скасування податкового повідомлення-рішення прийнятого Луцькою об'єднаною державною податковою інспекцією Волинської області Державної податкової служби (далі - Луцька ОДПІ) № 0000022206 від 26 червня 2012 року, яким збільшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість (далі - ПДВ) на 228 552 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач виніс оскаржуване податкове повідомлення-рішення на підставі акту № 1764/22-6/37259205 від 11 червня 2012 року «Про результати позапланової виїзної перевірки ТзОВ «Турія-Агро» у зв'язку з поданням декларації з від'ємним значенням з ПДВ, яке становить більше 100 тис. грн. за січень, лютий 2012 року». Перевіркою встановлено порушення пунктів 200.4, 200.6 та 200.14 статті 200 Податкового кодексу України в результаті чого ТзОВ «Турія-Агро» занижено заявлену суму бюджетного відшкодування ПДВ у лютому 2012 року у розмірі 228 552 грн. 26 коп. Позивач не погоджується з висновками податкового органу з наступних підстав.
Луцькою ОДПІ проводилася перевірка достовірності задекларованого від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту з ПДВ за січень - лютий 2012 року, а не заявленої у податковій декларації суми бюджетного відшкодування, оскільки ТзОВ «Турія-Агро» не приймалося рішення про повернення чи зарахування бюджетного відшкодування. Тому, оскільки у декларації за лютий 2012 року не заявлялися до відшкодування з бюджету ПДВ та не подавались заяви на бюджетне відшкодування, то відсутні передбачені законом підстави для висновку про заниження ТзОВ «Турія-Агро» суми бюджетного відшкодування та про добровільну відмову від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування.
В судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві та просив скасувати податкове повідомлення-рішення № 0000022206 від 26 червня 2012 року.
Відповідач в поданому письмовому запереченні № 1357/10/10-007 від 26 грудня 2012 року та представники відповідача в судовому засіданні пред'явленні позовні вимоги заперечили, мотивуючи тим, що як встановлено перевіркою фактично сплачена товариством сума ПДВ, яка мала право на бюджетне відшкодування і не була заявлена у декларації за лютий 2012 року склала 228 552 грн. (в тому числі фактично сплачена в січні 2012 року - 106 119 грн. і фактично сплачена у лютому 2012 року - 122 433 грн.), в результаті чого у вказаному звітному періоді завищено залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду на 228 552 грн. та на дану суму занижено ПДВ, що підлягає відшкодуванню з бюджету. Посилається на правомірність висновків податкового органу, зроблених при проведенні перевірки та вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення сформоване у відповідності до норм діючого законодавства і підстав для його скасування немає. Просив в задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення, доводи та заперечення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.
З 28 травня 2012 року по 1 червня 2012 року Луцькою ОДПІ проведено позапланову виїзну перевірку ТзОВ «Турія-Агро» у зв'язку з поданням декларації з від'ємним значенням з ПДВ, яке становить більше 100 тис. грн. за січень, лютий 2012 року, за результатами якої складено акт за № 1764/22-6/37259205 від 11 червня 2012 року.
Перевіркою встановлено порушення пунктів 200.4, 200.6 та 200.14 статті 200 Податкового кодексу України в результаті чого ТзОВ «Турія-Агро» занижено заявлену суму бюджетного відшкодування ПДВ у лютому 2012 року у розмірі 228 552 грн. 26 коп.
За наслідками перевірки Луцькою ОДПІ прийняте податкове повідомлення-рішення № 0000022206 від 26 червня 2012 року, яким збільшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ на 228 552 грн.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню) визначений статтею 200 Податкового кодексу України.
Згідно із пунктами 200.1 - 200.3 статті 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Відповідно до пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;
б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Підпунктом 4.6.4 пункту 4.6 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 1492 від 25 листопада 2011 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 грудня 2011 року за № 1490/20228 (далі - Порядок № 1492) передбачено, що якщо в наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення (рядок 22 декларації), подається (Д2) (додаток 2).
Відповідно до підпункту 4.6.5. пункту 4.6 Порядку №1492 платники, які відповідно до статті 200 розділу V Кодексу мають право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість та заповнили рядок 22 декларації, здійснюють розрахунок бюджетного відшкодування та подають (Д3) (додаток 3). Значення рядка 3 (Д3) (додаток 3) переноситься до рядка 23 декларації за поточний звітний (податковий) період. Залежно від обраного платником напряму повернення суми бюджетного відшкодування (на рахунок цього платника у банку або у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів) така сума вказується або в рядку 23.1, або у рядку 23.2, або частково розподіляється у рядках 23.1 та 23.2 декларації.
Таким чином платник податків має право включити суму від'ємного значення з ПДВ, яка підлягає бюджетному відшкодуванню до складу відповідного бюджетного відшкодування та/або до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду. При цьому залишок суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду відображається в додатку 2 до відповідної декларації, а розрахунок бюджетного відшкодування відображається в рядку 22 декларації та додатку 3 до неї.
Як вбачається із матеріалів справи, ТзОВ «Турія-Агро» у поданій до Луцької ОДПІ 20 березня 2012 року за вх. № 9013198986 податковій декларації з ПДВ за лютий 2012 року задекларувало податкові зобов'язання в сумі 54 050 грн., податковий кредит в сумі 195 358 грн. та визначило від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного періоду (рядок 19) в сумі 141 308 грн. У вказаній декларації залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового періоду (рядок 21) становить 1 956 338 грн., в тому числі від'ємне значення січня 2012 року - 106 119 грн.
У розрахунку суми бюджетного відшкодування за лютий 2012 року (додаток 3) товариство задекларувало залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного (податкового) періоду (рядок 22 декларації звітного (податкового) періоду) в сумі 1 956 338 грн.
Абзацом «а» пункту 200.14 статті 200 Податкового кодексу України визначено, що якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки орган державної податкової служби виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган: у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з пунктом 200.6 цієї статті у зменшення податкових зобов'язань з цього податку в наступних податкових періодах.
Відповідно до пункту 200.6 статті 200 Податкового кодексу України платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 цієї статті. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. У разі прийняття такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних звітних (податкових) періодів.
Пунктом 200.7 статті 200 Податкового кодексу України передбачено, що платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Таким чином, прийняття рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування або прийняття рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів є правом платника податків, наданим йому статтею 200 Податкового кодексу України, а не його обов'язком.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, усі рішення та дії суб'єкта владних повноважень мають підзаконний характер, тобто повинні бути прийняті (вчинені) на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом.
Відповідно до частини першої, другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом також приймається до уваги, що відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Всупереч наведеним вимогам відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності прийнятого податкового повідомлення-рішення.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позивачем не було занижено суму бюджетного відшкодування ПДВ в лютому 2012 року, оскільки останнім у рядку 24 податкової декларації з ПДВ декларувався наростаючим підсумком залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включався до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, та значення цього рядка переносилося до рядка 21.2 податкової декларації наступного звітного періоду, що підтверджується податковими деклараціями з ПДВ, а тому адміністративний позов підлягає до задоволення шляхом прийняття постанови про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000022206 від 26 червня 2012 року, яким збільшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість ПДВ на 228 552 грн.
Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Оскільки спір до суду доведено з вини відповідача, судові витрати, що поніс позивач у зв'язку з поданням позову до суду (сплата судового збору) слід відшкодувати останньому за рахунок держави.
Керуючись частиною третьою статті 160, статтею 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби від 26 червня 2012 року за № 0000022206.
Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Турия-Агро» 2 146 (дві тисячі сто сорок шість) гривень витрат по сплаті судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя А.Я. Ксензюк