ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 січня 2013 року м. ПолтаваСправа № 2а-1670/7865/12
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Супруна Є.Б.,
при секретарі - Сировні Я.А.,
за участю представника позивача та третьої особи - Левченка Д.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Полтавського міського центру зайнятості до ОСОБА_2, третя особа: Полтавський обласний центр зайнятості про стягнення коштів, -
В С Т А Н О В И В:
13 грудня 2012 року Полтавський міський центр зайнятості (далі - Полтавський МЦЗ, позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення коштів у розмірі 8 403,99 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що відповідач в порушення вимог Закону України "Про зайнятість населення" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" не мав правових підстав отримувати статус безробітного та отримувати допомогу по безробіттю та послуги, пов'язані із професійним навчанням, оскільки на момент звернення до Полтавського міського центру зайнятості відповідач значився суб'єктом підприємницької діяльності. Внаслідок вказаного порушення ОСОБА_2, в період з 20 квітня 2004 року по 06 лютого 2006 року незаконно отримав допомогу по безробіттю в сумі 7886,96 грн. та послуги, пов'язані із професійним навчанням, на суму 517,03 грн.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2012 року до участі у справі в якості третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, на стороні позивача залучено Полтавський обласний центр зайнятості.
У судовому засіданні представник позивача та третьої особи підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити.
Відповідач у судові засідання не з'явився, про причини неявки суду не повідомив. Судова повістка направлялася на адресу відповідача, однак поштове відправлення повернулося до суду з відміткою працівника пошти "За закінченням терміну зберігання".
Відповідно до частини одинадцятої статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України, розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за даної явки.
Заслухавши пояснення представника позивача та третьої особи, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, суд приходить до наступних висновків.
Як свідчать матеріали справи, 13.04.2004 р. ОСОБА_2 звернувся до Полтавського МЦЗ із заявою про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю. У поданій заяві від 20.04.2004 р. відповідач зазначив, що не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається та пенсії не отримує.
Наказом Полтавського МЦЗ від 20.04.2004 р. №НТ040420 відповідачу надано статус безробітного з 20.04.2004 р. та призначено допомогу по безробіттю.
На підставі заяви відповідача, копія якої наявна в матеріалах справи, між Полтавським МЦЗ та ОСОБА_2 укладено договір №165005102100927 від 24.10.2005 р. щодо направлення відповідача на перепідготовку в УКК "Полтаваагробуд" за професією оператор котельні розряд 2 строком на 3,34 міс. (530 год.) з метою сприяння подальшому працевлаштуванню.
06.02.2006 р. відповідач був знятий з обліку у Центрі зайнятості на підставі наказу №НТ060206, у зв'язку з чим йому припинено виплату допомоги по безробіттю.
Відповідно до ч.1 ст. 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 р. №1533-ІІІ (далі - Закон №1533-ІІІ) Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду.
Згідно з ч.2 ст. 12 Закону №1533-ІІІ функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 р. №803-ХІІ (далі - Закон №803-ХІІ) безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу.
Як свідчать матеріали справи, ОСОБА_2 був зареєстрований як безробітний у Полтавському МЦЗ з 20.04.2004 р. по 06.02.2006 р.
Відповідно до пп. "б" п.3 ст. 1 Закону №803-ХІІ в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство".
Згідно з пунктом 5 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 р. №60/62, (далі - Порядок №60/62) перевірка достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, проводиться центрами зайнятості, зокрема шляхом звіряння наданої особою інформації з відомостями, наявними у державних реєстраторів. За результатами звірки або перевірки оформлюється акт, який підписується посадовими особами, що її проводили. У разі встановлення недостовірності даних, на підставі яких особі надано статус безробітної та право на виплату матеріального забезпечення, особа ознайомлюється з актом, про що засвідчує власним підписом. У разі відмови особи підписати акт про це робиться відповідна відмітка спеціалістом центру зайнятості.
Обмін інформацією між центрами зайнятості та державними реєстраторами здійснюється згідно з Порядком взаємодії суб'єктів інформаційного обміну щодо надання та використання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, затвердженим наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету статистики України від 07.12.2005 р. №121/560/406, постановою правління Пенсійного фонду України від 07.12.2005р. №23-3, постановою правління Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття від 07.12.2005 р. №368, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 16.12.2005 р. за №1523/11803.
На запит Полтавського МЦЗ до виконавчого комітету Октябрської районної у м. Полтаві ради листом від 04.07.2012 р. (а.с. 15) підтверджено факт наявності у ОСОБА_2 статусу суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи, наданого розпорядженням голови ради №289 від 27.10.2000 р.
Згідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців 25.08.2011 р. внесено запис про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням (а.с.14).
Таким чином, на момент звернення до Центру зайнятості ОСОБА_2 залишався приватним підприємцем, незалежно від того, отримував він доходи від підприємницької діяльності чи ні.
Згідно із Законом України "Про зайнятість населення" підприємці належать до зайнятого населення, а тому для набуття статусу безробітного ОСОБА_2 потрібно було скасувати свою реєстрацію як підприємця.
Отже, при зверненні до Полтавського МЦЗ ОСОБА_2 у заяві про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю надав неправдиві відомості про те, що він не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, що призвело до незаконного отримання ним допомоги по безробіттю у розмірі 7 886,96 грн.
Згідно пункту 6 Порядку №60/62 у разі встановлення центрами зайнятості належності безробітної особи до категорії зайнятих, така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законом порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно з частиною 2 статті 36 Закону №1533-III застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до частини 3 статті 36 Закону №1533-ІІІ сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Частиною 2 статті 7 Закону №1533-ІІІ встановлено, що видами соціальних послуг за цим Законом та Законом України "Про зайнятість населення" є професійна підготовка або перепідготовка, підвищення кваліфікації у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, у тому числі в навчальних закладах державної служби зайнятості, на підприємствах, в установах, організаціях.
Полтавським МЦЗ винесено наказ №237 від 11.07.2012 р. про повернення допомоги по безробіттю в сумі 7886,96 грн. та вартості професійного навчання в сумі 517,03 грн., який направлено відповідачу рекомендованим повідомленням.
Вказані розміри сум допомоги по безробіттю та витрат на навчання підтверджуються довідкою Полтавського МЦЗ та розрахунком вартості професійного навчання безробітного.
Проте, на момент розгляду справи кошти на розрахунковий рахунок позивача від ОСОБА_2 не надійшли.
З огляду на викладене позовні вимоги слід визнати обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7-11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (проживає: АДРЕСА_1; зареєстрований: АДРЕСА_2) грошові кошти на користь:
- Полтавського міського центру зайнятості (р/р №37176165603202, банк: ГУДКС України в Полтавській області, МФО 831019, ЗКПО 22534038 ) у розмірі 7 886 (сім тисяч вісімсот вісімдесят шість) грн. 96 коп.,
- Полтавського обласного центру зайнятості (р/р №37179160003202, банк: ГУДКС України в Полтавській області, МФО 831019, ЗКПО 03491234) у розмірі 517 (п'ятсот сімнадцять) грн. 03 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлено 16.01.2012 р.
Суддя Є.Б. Супрун