ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 грудня 2012 р. Справа № 2а/0470/10648/12 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Рищенко А. Ю. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державного підприємства «ПІДПРИЄМСТВО ДНІПРОДЗЕРЖИНСЬКОЇ КОЛОНІЇ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОЇ ПЕНІТЕРЦІАРНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ № 34» до Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області про визнання протиправними податкових повідомлень-рішень від 20.06.2012 року № 0002811502, від 20.06.2012 року № 0002821502, -
ВСТАНОВИВ:
05.09.2012 року Державне підприємство «ПІДПРИЄМСТВО ДНІПРОДЗЕРЖИНСЬКОЇ КОЛОНІЇ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОЇ ПЕНІТЕРЦІАРНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ № 34» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області про визнання протиправними податкових повідомлень-рішень від 20.06.2012 року № 0002811502, від 20.06.2012 року № 0002821502.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідачем були прийняті протиправні податкові повідомлення-рішення від 20.06.2012 року № 0002811502, від 20.06.2012 року № 0002821502, які були прийняті за результатами проведеної перевірки Державного підприємства «ПІДПРИЄМСТВО ДНІПРОДЗЕРЖИНСЬКОЇ КОЛОНІЇ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОЇ ПЕНІТЕРЦІАРНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ № 34». За результатами проведеної перевірки відповідачем встановлено порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість, отже позивачу нараховано суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 292 375, 06 грн., штраф у розмірі 50 % у сумі 146 187, 53 грн. за платежем: податок на додану вартість. Крім того, за затримку на 722 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 613 586, 00 грн. позивача зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20 % у сумі 122 717, 20 грн. за платежем: податок на додану вартість.
Просить суд визнати протиправними податкові повідомлення-рішення від 20.06.2012 року № 0002811502, від 20.06.2012 року № 0002821502.
У судове засідання сторони не з'явились, належним чином були повідомлені про час, дату та місце розгляду справи. Проте, надали письмове клопотання про розгляд справи без їх участі.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 122 КАС України, суд ухвалив слухати справу в порядку письмового провадження.
Суд, вивчивши наявні у справі докази та оцінивши їх у сукупності, вважає необхідним задовольнити даний адміністративний позов повністю з наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно акту перевірки від 30.05.2012 року відповідачем було проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість № 1410/168/15-230/08679712 Державним підприємством «ПІДПРИЄМСТВО ДНІПРОДЗЕРЖИНСЬКОЇ КОЛОНІЇ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОЇ ПЕНІТЕРЦІАРНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ № 34» (код ЄДРПОУ - 08679712) за серпень - грудень 2008 року, січень - грудень 2009 року, січень - березень 2010 року. Так, відповідачем при перевірці використано податкову декларацію з податку на додану вартість за серпень 2008 року від 22.09.2008 року № 78598, за вересень 2008 року від 20.10.2008 року № 90483, за жовтень 2008 року від 19.11.2008 року № 99965, за листопад 2008 року від 19.12.2008 року № 104520, за грудень 2008 року від 19.01.2009 року № 115947, за січень 2009 року від 19.02.2009 року № 24745, за лютий 2009 року від 20.03.2009 року № 28082, за березень 2009 року від 17.04.2009 року № 38886, за квітень 2009 року від 20.05.2009 року № 50837, за травень 2009 року від 18.06.2009 року № 54856, за червень 2009 року від 17.07.2009 року № 67370, за липень 2009 року від 19.08.2009 року № 77434, за серпень 2009 року від 16.09.2009 року № 80528, за вересень 2009 року від 15.10.2009 року № 91414, за жовтень 2009 року від 17.11.2009 року № 103181, за листопад 2009 року від 21.12.2009 року № 108234, за грудень 2009 року від 20.01.2010 року № 118975, за січень 2010 року від 18.02.2010 року № 47550, за лютий 2010 року від 19.03.2010 року № 51291, за березень 2010 року від 20.04.2010 року № 61720. Копії відповідних податкових декларацій з податку на додану вартість є наявними в матеріалах справи.
На підставі вказаного Акту перевірки відповідачем були прийняті податкові повідомлення-рішення від 20.06.2012 року № 0002811502, від 20.06.2012 року № 0002821502, відповідно до яких до Державного підприємства «ПІДПРИЄМСТВО ДНІПРОДЗЕРЖИНСЬКОЇ КОЛОНІЇ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОЇ ПЕНІТЕРЦІАРНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ № 34» за затримку на 728 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 292 375, 06 грн. було застосовано штраф у розмірі 50 % - 146 187, 53 грн. за платежем: податок на додану вартість, за затримку на 722 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 613 586, 00 грн. було застосовано штраф у розмірі 20 % - 122 717, 20 грн. за платежем: податок на додану вартість.
Вказані податкові повідомлення-рішення надійшли на адресу відповідача - 02.07.2012 року.
Як вбачається з матеріалів справи, після отримання вищевказаних податкових повідомлень-рішень, позивач оскаржував їх до Державної податкової служби у Дніпропетровській області. Проте, рішенням Державної податкової служби у Дніпропетровській області від 26.07.2012 року за № 17620/10/10-014 скаргу позивача було залишено без розгляду на підставі вимог пунктів 56.2, 56.3 ст. 56 Податкового кодексу України, п. 8 Положення про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 23.12.2010 року № 1001.
Згідно положень вищевказаних норм чинного законодавства, у разі, коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі контролюючого органу, встановлених Податковим кодексом або іншими законами України, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення. Скарга подається до контролюючого органу вищого рівня у письмовій формі (та уразі потреби - з належним чином засвідченими копіями документів, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати з урахуванням вимог п. 44.6 ст. 44 цього кодексу) протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується. Отже, Державна податкова служба у Дніпропетровській області посилається на пропущення строку оскарження вказаних податкових повідомлень-рішень.
Як вбачається з матеріалів справи, оскаржувані податкові повідомлення-рішення надійшли на адресу позивача лише - 02.07.2012 року, а скарги згідно штемпеля поштового відділення були направлені позивачу - 10.07.2012 року. Отже, Державне підприємство «ПІДПРИЄМСТВО ДНІПРОДЗЕРЖИНСЬКОЇ КОЛОНІЇ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОЇ ПЕНІТЕРЦІАРНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ № 34» своєчасно оскаржило отримані податкові повідомлення-рішення, а саме у межах 10-денного строку. А тому, посилання відповідача на пропущення строків адміністративного оскарження податкових повідомлень-рішень є хибними.
Щодо тверджень про затримку сплати суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість, то суд зазначає таке.
Так, за податковим повідомленням-рішенням від 20.06.2012 року № 0002811502, відповідачем визначено затримку сплати грошового зобов'язання з податку на додану вартість на 728 календарних днів.
Відповідно до вимог пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинний на момент виникнення правовідносин між сторонами), платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Згідно пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинний на момент виникнення правовідносин між сторонами), штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством.
Штрафні санкції накладаються контролюючими органами, а у випадку, передбаченому пунктом 17.2 цієї статті, самостійно нараховуються та сплачуються платником податків.
У разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах, зокрема, при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
За податковим повідомленням-рішенням від 20.06.2012 року № 0002821502 відповідачем встановлена затримка сплати суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 613 586, 00 грн.
Проте, відповідно до вимог ст. 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Податковий агент зобов'язаний сплатити суму податкового зобов'язання (суму нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку - фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені цим Кодексом.
Згідно з пунктом 6 статті 7 Закону України від 20.05.99 N 679-XIV "Про Національний банк України" (в редакції станом на момент виникнення правовідносин між сторонами), Національний банк України визначає систему, порядок і форми платежів.
Пунктом 1.7 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 N 22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.03.2004 за N 377/89/76 (в редакції станом на момент виникнення правовідносин між сторонами), кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 цієї Інструкції. При цьому згідно з пунктом 3.8 зазначеної Інструкції реквізит "Призначення платежу" платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення "Призначення платежу". Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність установленим вимогам лише за зовнішніми ознаками.
Із наведеного випливає, що право визначати призначення платежу відповідно до чинного законодавства України належить виключно платнику.
Судом були досліджені надані копії платіжних доручень та виписок банку щодо сплати податкового зобов'язання з податку на додану вартість за період липень 2008 року по березень 2012 року, та встановлено своєчасний розрахунок позивача із Державним бюджетом України за вказаним видом податкового зобов'язання, тим більш позивач вказував призначення платежу.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги щодо визнання податкових повідомлень-рішень Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області від 20.06.2012 року № 0002811502, від 20.06.2012 року № 0002821502 протиправними - підлягають задоволенню повністю, а тому даний адміністративний позов необхідно задовольнити повністю.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 12, 60, 86, 160, 161, 163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державного підприємства «ПІДПРИЄМСТВО ДНІПРОДЗЕРЖИНСЬКОЇ КОЛОНІЇ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОЇ ПЕНІТЕРЦІАРНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ № 34» до Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області про визнання протиправними податкових повідомлень-рішень від 20.06.2012 року № 0002811502, від 20.06.2012 року № 0002821502 - задовольнити повністю.
Визнати протиправними податкові повідомлення-рішення Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області від 20.06.2012 року № 0002811502, від 20.06.2012 року № 0002821502.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення виготовлення постанови в повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкт владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови.
Суддя А. Ю. Рищенко