Ухвала суду № 28658220, 15.01.2013, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
15.01.2013
Номер справи
к/9991/67495/11-с
Номер документу
28658220
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"15" січня 2013 р. м. Київ К/9991/67495/11

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Калашнікової О.В. Бим М.Є. Леонтович К.Г. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою Контрольно-ревізійного управління в Запорізькій області на постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 17 лютого 2011 року у справі за позовом Контрольно-ревізійного управління в Запорізькій області до Державного підприємства "Дослідне господарство "Ізвєстія" Інституту олійних культур Української академії аграрних наук" про зобов'язання виконати вимогу,-

в с т а н о в и л а:

Контрольно-ревізійне управління в Запорізькій області звернулось в суд з позовом до Державного підприємства "Дослідне господарство "Ізвєстія" Інституту олійних культур Української академії аграрних наук", в якому просило зобов'язати відповідача виконати пункт 2 вимоги №012-20/644 від 14 жовтня 2008 року в частині забезпечення відшкодування матеріальної шкоди незаконно отриманої дотації з Державного бюджету на 143 990,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем, в порушення Порядку використання у 2007 році коштів державного бюджету, що виділяються для часткової компенсації вартості мінеральних добрив вітчизняного виробництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №182 від 09 лютого 2007 року, та Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 256 від 21 лютого 2007 року, незаконно отримано дотації з державного бюджету в сумі 143 990,00 грн., оскільки на момент отримання дотацій у відповідача більше ніж пів року була наявна заборгованість по податкам.

Постановою Господарського суду Запорізької області від 12 січня 2009 року позовні вимоги задоволено, зобов'язано відповідача виконати пункт 2 вимоги №012-20/644 від 14 жовтня 2008 року в частині забезпечення відшкодування матеріальної шкоди незаконно отриманої дотації з Державного бюджету на 143 990,00 грн.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 17 лютого 2011 року рішення суду першої інстанції скасовано, у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з оскаржуваними судовими рішеннями, Контрольно-ревізійне управління в Запорізькій області звернулось до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, у якій просить його скасувати та задовольнити позовні вимоги.

Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того, чи іншого доказу. Суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанції у межах касаційної скарги.

Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративний справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, Контрольно-ревізійним відділом в Михайлівському районі, який є структурним підрозділом Контрольно-ревізійного управління в Запорізькій області на виконання пункту 1.1.5.1 Плану контрольно-ревізійної роботи відділу в Михайлівському районі на ІІІ квартал 2008 року проведена ревізія фінансово-господарської діяльності в Державному підприємстві "Дослідне господарство "Ізвєстія" Інституту олійних культур Української академії аграрних наук" за період з 01 січня 2005 року по 31 липня 2008 року, за результатами якої складено акт №370/0006 від 26 вересня 2008 року.

Ревізією дотримання Порядку використання у 2007 році коштів державного бюджету, що виділяються для часткової компенсації вартості мінеральних добрив вітчизняного виробництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №182 від 09 лютого 2007 року, встановлено порушення пункту 5 вказаного Порядку, відповідно до якого підприємства, які мають заборгованість по податкам більше ніж півроку не мають права на отримання компенсації. Таким чином, відповідачем, при наявності заборгованості перед місцевим бюджетом по податку з доходів фізичних осіб в сумі 173 937,44 грн., яка виникла до 01 квітня 2006 року, в 2007 році незаконно отримано компенсації на суму 13 000,00 грн.

Ревізією дотримання Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 256 від 21 лютого 2007 року, встановлено порушення пункту 6 Порядку , відповідно до якого підприємства, які мають заборгованість по податкам більше ніж пів року не мають права на отримання державної підтримки виробництва продукції рослинництва. Таким чином, відповідачем при наявності заборгованості перед місцевим бюджетом по податку з доходів фізичних осіб в сумі 173 937,44 грн., яка виникла до 01 квітня 2006 року, в 2007 році незаконно отримано підтримки на загальну суму 130 990,00 грн., в тому числі на вирощування озимих культур в сумі 110 000,00 грн. та ярих культур в сумі 20 990,00 грн.

Наявність заборгованості в сумі 173 937,44 грн. підтверджено актом Державної інспекції №488/23/00853317 від 02 червня 2008 року про результати виїзної планової перевірки відповідача за період з 01 квітня 2006 року по 31 грудня 2007 року.

На підставі акту перевірки, 14 жовтня 2008 року позивачем на адресу відповідача направлена вимога щодо усунення виявлених в ході ревізії порушень, згідно з пунктом 2 якої директора підприємства ОСОБА_4 та головного бухгалтера ОСОБА_5 зобов'язано відшкодувати суми фінансових порушень, що призвели до втрат в сумі 143 990,00 грн., в зв'язку з незаконним отриманням дотацій з Державного бюджету.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до акту ревізії державної податкової інспекції від 02 червня 2008 року та матеріалів бухгалтерського обліку за відповідачем впродовж 2007-2008 років обліковувалась прострочена більше ніж на шість місяців заборгованість перед місцевим бюджетом, а відтак в силу положень пункту 5 Порядку використання у 2007 році коштів державного бюджету, що виділяються для часткової компенсації вартості мінеральних добрив вітчизняного виробництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №182 від 09 лютого 2007 року та пункту 6 Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 256 від 21 лютого 2007 року, відповідач не мав права на отримання дотацій з Державного бюджету.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи в задоволенні позову, суд апеляційної інстанції виходив з того, що відповідно до довідок державної податкової служби та Пенсійного фонду України за позивачем не обліковувалась заборгованість по податкам, а рішення комісій, відповідно до яких відповідачу надавались дотації, належним чином не скасовані.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України не погоджується з висновками суду апеляційної інстанції виходячи з наступного.

Відповідно до пунктів 5,6 Порядку використання у 2007 році коштів державного бюджету, що виділяються для часткової компенсації вартості мінеральних добрив вітчизняного виробництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від № 182 від 09 лютого 2007 року, заяву про компенсацію вартості добрив за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку мають право подавати до комісії сільськогосподарські підприємства незалежно від організаційно-правової форми і форми власності, що закупили добрива, крім тих підприємств, що визнані банкрутами, проти яких порушено справу про банкрутство, що перебувають в стадії ліквідації або мають прострочену більше як півроку заборгованість перед державним і місцевими бюджетами (податкові платежі, позички тощо) та Пенсійним фондом України.

До заяви сільськогосподарські підприємства додають завірені належним чином копії документів, що підтверджують придбання добрив, зокрема платіжного доручення або розрахункового чека, видаткової накладної, а також довідок відповідних органів державної податкової служби та Пенсійного фонду України щодо відсутності (наявності) заборгованості за податковими зобов'язаннями та платежами до Пенсійного фонду України, зазначеними в абзаці першому цього пункту, документів, що підтверджують право власності або користування земельною ділянкою, а також письмове зобов'язання сільськогосподарського підприємства повернути у місячний строк до бюджету отримані бюджетні кошти у разі встановлення контролюючими органами факту їх незаконного одержання та/або нецільового використання (у разі неповернення коштів у зазначений строк нараховується пеня у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку за кожний день прострочення).

Комісія розглядає до 5 числа кожного місяця подані матеріали, встановлює достовірність наведених у них даних, визначає суму компенсації для кожного підприємства і приймає рішення про включення його в реєстр сільськогосподарських підприємств, що мають право на компенсацію вартості добрив.

Згідно з пунктами 6, 7 Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 256 від 21 лютого 2007 року заявку на отримання бюджетних коштів мають право подавати до комісії сільськогосподарські підприємства -юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми і форми власності та сфери управління, включаючи навчальні та навчально-дослідні господарства аграрних вищих навчальних закладів, професійно-технічних навчальних закладів, наукових і науково-дослідних установ, селекційно-дослідних та державних сортодослідних станцій, що засіяли озимі та ярі культури на зерно, льон-довгунець і коноплі на тресту, крім бюджетних установ та підприємств, що визнані банкрутами або проти яких порушено справу про банкрутство та які мають прострочену більш як півроку заборгованість перед державним і місцевими бюджетами, Пенсійним фондом України. Заявка подається до комісії на озимі культури до 1 квітня, на ярі культури -до 1 липня.

До заявки додаються: 1) на озимі культури - звіт про хід збирання урожаю та проведення інших польових робіт (форма № 7-сг), спеціалізовані бухгалтерські форми первинного обліку № 118 "Акт про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив, отрутохімікатів і гербіцидів" та № 119 "Акт витрат насіння і садивного матеріалу", а також визначені ДСТУ 2240-93 документи про посів насінням не нижче третьої репродукції; 2) на ярі культури -заключний звіт про підсумки сівби під урожай (форма N 4-сг), спеціалізовані бухгалтерські форми первинного обліку № 118 "Акт про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив, отрутохімікатів і гербіцидів" (а для сої -акт про використання біопрепаратів на основі азотофіксуючих мікроорганізмів для передпосівної обробки насіння) та № 119 "Акт витрат насіння і садивного матеріалу", а також визначені ДСТУ 2240-93 документи про посів насінням не нижче третьої репродукції; 3) засвідчені в установленому порядку копії документів, а саме: довідки про включення до Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України; звіту про фінансові результати за попередній рік; документи, що підтверджують право власності або користування земельною ділянкою; довідки відповідних органів державної податкової служби та Пенсійного фонду України про відсутність (наявність) заборгованості за податковими зобов'язаннями та платежами до Пенсійного фонду України: 4) письмове зобов'язання сільськогосподарського підприємства повернути у місячний строк до бюджету отримані бюджетні кошти у разі встановлення контролюючими органами факту їх незаконного отримання та/або нецільового використання (у разі неповернення коштів у зазначений строк нараховується пеня у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку за кожний день прострочення).

Комісія розглядає подані згідно з пунктом 6 цього Порядку документи, встановлює достовірність наведених у них даних, обстежує посіви, складає акт за результатами перевірки та приймає рішення щодо включення (невключення) заявника до реєстру сільськогосподарських підприємств, що мають право на отримання бюджетних коштів (далі -реєстр сільськогосподарських підприємств). Форми актів та реєстрів сільськогосподарських підприємств затверджує Мінагрополітики.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 27.08.2008 № 763 від 27 серпня 2008 року "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу" пункт 6 Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 256 від 21 лютого 2007 року, доповнено умовою, відповідно до якої не вважається незаконним отримання бюджетних коштів за наявності заборгованості перед місцевим бюджетом з податку з доходів фізичних осіб, яку сільськогосподарське підприємство погасить до 1 жовтня 2008 року.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідачем в порядку передбаченому вищенаведеними нормами, надані комісіям довідки про відсутність у підприємства заборгованості по платежам до бюджету та узгодженої суми податкових зобов'язань по податку з доходів фізичних осіб.

Судом першої інстанції також встановлено, що в ході ревізії головних книг за 2006-2008 рік по рахунку 641 «Розрахунки по податках»рахується заборгованість перед державним та місцевим бюджетами: станом на 01.04.2006 року в сумі 227892,79 грн., станом на 01.01.2007 року в сумі 210323, 10 грн., в тому числі 173937,44 грн. заборгованість, яка виникла до 01.04.2006 року, станом на 01.01.2008 року в сумі 353374,35 грн., в тому числі 173937,44 грн. заборгованість, яка виникла до 01.04.2006 року, станом на 01.07.2008 року в сумі 461738,51 грн., в тому числі 173937,44 грн. заборгованість, яка виникла до 01.04.2006 року. Наявність заборгованості, яка виникла до 01.04.2006 року також підтверджується актом податкової інспекції Веселівського району від 02.06.2008 року № 488/23/00853317 «Про результати виїзної планової перевірки ДП «Ізвестія»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2006 року по 31.12.2007 року».

За неспростованих відповідачем встановлених судом першої інстанції обставин висновок суду апеляційної інстанції про наявність підстав для отримання коштів державного бюджету є помилковим, оскільки довідки ДПІ Веселівського району Запорізької області, які видавалися для отримання дотацій та фіксували відсутність заборгованості ( недоїмки) по сплаті податків не свідчать про відсутність податкової заборгованості на момент подачі заявки для отримання дотацій, оскільки дані довідки фіксували відсутність боргу на певну дату.

У зв'язку з наведеним, колегія суддів не погоджується з висновками суду апеляційної інстанції про правомірність отримання відповідачем дотації з Державного бюджету на загальну суму 143 990,00 грн.

Постанова суду першої інстанції прийнята з додержанням вимог норм матеріального та процесуального законодавства.

За правилами статті 226 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.

Керуючись статтями 160, 167, 220, 222, 226, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Контрольно-ревізійного управління в Запорізькій області задовольнити.

Постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 17 лютого 2011 року скасувати.

Постанову Господарського суду Запорізької області від 12 січня 2009 року залишити в силі.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-240 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: