Постанова № 28655774, 25.12.2012, Окружний адміністративний суд міста Севастополя

Дата ухвалення
25.12.2012
Номер справи
2а-2590/12/2770
Номер документу
28655774
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

ПОСТАНОВА

Іменем України

25.12.12Справа №2а-2590/12/2770

Суддя Окружного адміністративного суду міста Севастополя Майсак О.І.,

при секретарі Маненковій А.І.,

за участю: представника позивача Бондаря В.І. (довіреність № 2-юр від 05.01.2012 року) представника позивача Кузнецова О.А. (рішення № 1/10-06 від 16 жовтня 2006 року); представника відповідача Ксенза О.М. (довіреність № 1873/9/10-0 від 14.09.2012 року);

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «Кримбал-Трейд» до Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

встановив:

Приватне підприємство «Кримбал-Трейд» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з позовною заявою до Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення. Вказує, що на адресу ПП «Кримбал-Трейд» надійшло податкове повідомлення-рішення № ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя № 0003791503 від 29.08.2011 року, відповідно до якого з ПП «Кримбал-Трейд» підлягає стягненню штраф в розмірі 1 501,87 грн., нарахований на підставі акту перевірки № 81/577/1503/34680417 від 22.08.2011 року. Вважає, що при складання акту перевірки та податкового повідомлення-рішення відповідачем були порушені норми діючого законодавства України.

Позивач просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення.

Ухвалою від 06 листопада 2012 року відкрито провадження по адміністративній справі. Ухвалою від 06 листопада 2012 року закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.

В процесі розгляду справи представником позивача було надано заяву про зміну до адміністративного позову (а.с.61), остаточно просить ви знати незаконним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0003791503 від 29.08.2011 року про накладення штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1 501,87 грн. , які були розраховані як 10% від суми сплаченого боргу 30.12.2009 року за перевіряє мий період з 01.01.2009 року по 31.10.2009 року - 15 018,70 грн., яка фактично ПП «Кримбал-Трейд» сплачена не була.

У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі, просять позов задовольнити. Вказують, що на адресу ПП «Кримбал-Трейд» надійшло податкове повідомлення-рішення № ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя № 0003791503 від 29.08.2011 року, відповідно до якого з ПП «Кримбал-Трейд» підлягає стягненню штраф в розмірі 1 501,87 грн., нарахований на підставі акту перевірки № 81/577/1503/34680417 від 22.08.2011 року. Вважає, що при складання акту перевірки та податкового повідомлення-рішення відповідачем були порушені норми діючого законодавства України.

Представник відповідача з адміністративним позовом не погодився повністю, просить у задоволенні відмовити. Обґрунтовує свої заперечення тим, що перевіркою ПП «Кримбал-Трейд» відповідачем було встановлено, що 25.12.2009 року ПП «Кримбал-Трейд» було подано до ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя уточнюючу декларацію № 18989 про зменшення податкового зобов'язання з орендної плати за землю за 2009 рік в загальному розмірі 20 392,87 грн. У зв'язку з чим, відповідно до вимог п. 4.3. Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя було застосовано до позивача фінансові санкції в розмірі 5% від суми зобов'язання.

Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. Окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам на підставі пункту 2 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України. Тому, з огляду на вказане, спір належить розглядати за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши інші докази в межах позовних вимог, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Судом встановлено наступне. Приватне підприємство «Кримбал - Трейд» є юридичною особою, знаходиться на податковому обліку в органах державної податкової служби.

10.08.2012 року начальником Державної податкової інспекцією у Балаклавському районі м. Севастополя Державної податкової служби було прийнято наказ № 628 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ПП «Кримбал-Трейд» (а.с.55).

22.08.2011 року Державною податковою інспекцією у Балаклавському районі м. Севастополя Державної податкової служби була проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ПП «Кримбал-Трейд» з питання повноти і своєчасності внесення до бюджету орендної плати за землю по уточнюючий декларації від 25.12.2009 року. За результатами перевірки було складено акт № 81/577/34680417 від 22.08.2012 року (а.с.11-12).

Перевіркою було встановлено порушення з боку ПП «Кримбал-Трейд», а саме: п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами» що виразилось у несвоєчасному погашенні узгодженого податкового зобов'язання (01.02.2010 року, 30.12.2009 року (уточнююча декларація № 18989 від 25.12.2009 року), що призвело до утворення недоїмки в сумі 20 388,95 грн.

На підставі акту перевірки № 81/577/34680417 від 22.08.2012 року керівництвом ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя ДПС було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0003791503 від 29.08.2011 року про застосування штрафних санкцій в розмірі 1 501,87 грн. (а.с.10).

Відповідно до п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181-III (далі - Закон № 2181) (що діяв на час виникнення спірних відносин) платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації. У разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування.

У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Згідно з п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу. Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1 - 17.1.6 цього пункту, чи ні.

Відповідно до п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (далі - Кодекс № 2755) органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.

Згідно з п. 75.1 ст. 75 Кодексу № 2755 передбачено, що органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.

Відповідно до п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 Кодексу № 2755 документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка. Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби.

Відповідно до п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Кодексу № 2755 документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин: за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту; платником податків не подано в установлений законом строк податкову декларацію або розрахунки, якщо їх подання передбачено законом тощо.

Документальна позапланова перевірка з підстав, визначених у цьому підпункті, проводиться виключно щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та/або з від'ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень; щодо платника податку подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної у разі ненадання таким платником податків пояснень та документального підтвердження на письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня його отримання; отримано постанову суду (ухвалу суду) про призначення перевірки або постанову органу дізнання, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону у кримінальних справах, що перебувають у їх провадженні; органом державної податкової служби вищого рівня в порядку контролю за діями або бездіяльністю посадових осіб органу державної податкової служби нижчого рівня здійснено перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або матеріалів документальної перевірки, проведеної контролюючим органом нижчого рівня, і виявлено невідповідність висновків акта перевірки вимогам законодавства або неповне з'ясування під час перевірки питань, що повинні бути з'ясовані під час перевірки для винесення об'єктивного висновку щодо дотримання платником податків вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

Рішення про проведення документальної позапланової перевірки в цьому випадку приймається органом державної податкової служби вищого рівня лише у тому разі, коли стосовно посадових осіб органу державної податкової служби нижчого рівня, які проводили документальну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування або порушено кримінальну справу; у разі отримання інформації про ухилення податковим агентом від оподаткування виплаченої (нарахованої) найманим особам (у тому числі без документального оформлення) заробітної плати, пасивних доходів, додаткових благ, інших виплат та відшкодувань, що підлягають оподаткуванню, у тому числі внаслідок неукладення платником податків трудових договорів з найманими особами згідно із законом, а також здійснення особою господарської діяльності без державної реєстрації. Така перевірка проводиться виключно з питань, що стали підставою для проведення такої перевірки.

Пунктом 78.4 статті 78 Кодексу № 2755 передбачено, що про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.

Статтею 79 Кодексу № 2755 встановлено, що документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом. Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки. Виконання умов цієї статті надає посадовим особам органу державної податкової служби право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки. Присутність платників податків під час проведення документальних невиїзних перевірок не обов'язкова.

Судом встановлено, що наказ ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополі від 10.08.2012 року № 628 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ПП «Кримбал - Трейд» та повідомлення ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя № 4560/10/15-327 від 10.08.2011 року про проведення перевірки були отримані уповноваженою особою ПП «Кримбал - Трейд» 16.08.2012 року, що підтверджується поштовим повідомленням (а.с.56). Отже суд дійшов до висновку, що відповідачем ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя ДПС було виконано вимоги ст. 79 Податкового кодексу України щодо вручення наказу та повідомлення про проведення невиїзної перевірки.

19.10.2007 року між Севастопольською міською Радою (далі - Орендодавець) та ПП «Кримбал-Трейд» (далі - Орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки (а.с.13-17). Відповідно до п.п. 1 п. 1 Договору, Орендодавець відповідно до рішення Севастопольської міської Ради № 2455 від 14.08.2007 року надає, а Орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для реконструкції та обслуговування будівель та споруд виробної ділянки цеху кераміки з віднесенням земельної ділянки до категорії земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, яка знаходиться за адресою: м. Севастополь, вул. Гончарна, 10.

Згідно з п.п. 2.1 п. 2 Договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 1,4162 га.

30.01.2009 року ПП «Кримбал-Трейд» до ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя була надана податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009 рік № 958, відповідно до якої розмір орендної плати на 2009 рік складає 100 692,28 грн., а саме: за січень - вересень - 4 155,55 грн., за жовтень - 13 151,67 грн., за листопад - грудень - 25 070,33 грн. (а.с.25).

25.12.2009 року ПП «Кримбал-Трейд» до ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя була надана уточнююча податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009 рік № 18989, відповідно до якої розмір орендної плати на 2009 рік складає 91 047,75 грн., а саме: за січень - квітень - 4 137,28 грн., за травень - 4 137,32 грн., за червень - листопад - 10 051,61 грн., грудень - 10 051,65 грн. (а.с.29). Дано уточнюючою декларацією ПП «Кримбал-Трейд» було зменшено орендна плата за землю за листопад - 15 018,72 грн. та грудень - 15 018,68 грн.

Відповідно до п. 17.2 ст. 17 Закону № 2181 платник податків, який до початку його перевірки контролюючим органом самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний: а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму такої недоплати та штраф у розмірі п'яти відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку, б) або відобразити суму такої недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за наступний податковий період, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми податкового зобов'язання з цього податку. Якщо після подачі декларації за звітний період платник податків подає нову декларацію з виправленими показниками до закінчення граничного строку подання декларації за такий самий звітний період, то штрафи, визначені у цьому пункті, не застосовуються. При самостійному донарахуванні суми податкових зобов'язань адміністративні штрафи не накладаються.

Відповідно до п.п. 4.1 п. 4 Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої наказом Державна податкова адміністрації України від 18.07.2005 року № 276 (далі - Інструкція № 276) нарахуванню в особових рахунках платників підлягають: податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, самостійно визначені платником; податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, нараховані органом державної податкової служби та узгоджені платником відповідно до чинного законодавства; пеня за порушення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання; відсотки за користування розстроченням (відстроченням) податкових зобов'язань; непогашені суми векселя, що видається суб'єктом господарювання при здійсненні операцій з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах.

Відповідно до п.п. 4.3 п. 4 Інструкції № 276 нарахування платежів до бюджету в особових рахунках платників податків здійснюються відповідно до порядків адміністрування відповідних податків, розроблених на підставі чинного законодавства. Нарахування узгоджених податкових зобов'язань у картках особових рахунків платників здійснюється датою граничного терміну сплати зазначених зобов'язань. У разі, якщо останній день граничного терміну сплати узгодженого податкового зобов'язання припадає на вихідний або святковий день, нарахування платежів в особових рахунках платників здійснюється у наступний за вихідним або святковим операційний (банківський) день. При поданні уточнюючого розрахунку, що збільшує або зменшує податкові зобов'язання минулих податкових періодів платника, нарахування в особовому рахунку платника проводиться датою його подання.

З аналізу статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» судом робиться висновок, що строк погашення ПП «Кримбал-Трейд» податкового зобов'язання по уточнюючій декларації від 25.12.2009 року № 18989 настав 30.12.2009 року. Проте, зі змісту картки облікового рахунку ПП «Кримбал-Трейд» вбачається, що сума податкового боргу ПП «Кримбал-Трейжд» в розмірі 20 392,87 грн., погашена: 20.12.2009 року в розмірі 3,89 грн.; 30.12.2009 року в розмірі 15 018,72 грн., 01.02.2010 року у розмірі 5 370,26 грн. Отже, сплата суми узгодженого податкового зобов'язання в розмірі 15 018,72 грн. відбулась із затримкою на 5 календарних днів (а.с.48-50). Вказана заборгованість виникла за періоди, за яки строк сплати вже настав 25 грудня 2009 року, а саме червень-вересень 2009 року.

З урахуванням вищевикладеного судом робиться висновок, що податкове повідомлення-рішення № 0003791503 від 29.08.2011 року про застосування штрафних санкцій в розмірі 1 501,87 грн. прийняте відповідачем у відповідності до норм діючого законодавства України, а тому скасуванню не підлягає.

Постанову складено у повному обсязі 03 січня 2013 року.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України №2747-ІV від 06.07.2005 року, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили у порядку та строки передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.І. Майсак