ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
08 січня 2013 р. Справа №2а-13386/12/0170/13
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Ольшанської Т.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні за участю секретаря судового засіданні Ківа А.С., представника позивача- Кудрян Н.Ю. довіреність №123 від 16.01.12, відповідача- ОСОБА_2 паспорт серії НОМЕР_1, адміністративну справу
за позовом Чорноморського районного центру зайнятості
до ОСОБА_2
про стягнення заборгованості у сумі 6410,43 грн.,
Обставини справи: Чорноморський районний центр зайнятості звернувся до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості у сумі 6410,43 грн..
Представник позивача у судовому засіданні підтримав адміністративний позов в повному обсязі.
Відповідач адміністративний позов визнав в повному обсязі.
Вислухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається із преамбули Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" N1533-III від 02.03.2000 цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Згідно пункту 4,5,6 статті 12Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" виконавча дирекція Фонду та її робочі органи:
1)здійснюють облік та ведуть реєстр платників страхових внесків;
2)провадять збір страхових внесків;
3)здійснюють оперативне розпорядження фінансовими ресурсами Фонду в межах затвердженого бюджету;
4)виплачують забезпечення та надають соціальні послуги, передбачені цим Законом, забезпечують здійснення профілактичних заходів, спрямованих на запобігання настанню страхових випадків;
5)контролюють правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду.
Відповідно до частини 2 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Частиною 3 статті 36 Закону передбачено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Як вбачається із частинами 1,2 статті 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" право на виплату допомоги по безробіттю мають застраховані та незастраховані особи, які в установленому законом порядку визнані безробітними.
Згідно статті 2 Закону України "Про зайнятість населення" безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Порядок призначення та виплати особі державної допомоги по безробіттю передбачений Порядком надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України N 307 від 20.11.2000 та зареєстрованим в Мінюсті України 14.12.200 №915/5136.
Відповідно до підпункту 1) пункту 5.5 зазначеного Положення, працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами).
Таким чином, відповідач не є безробітним та не має право на отримання відповідної допомоги.
Відповідно до пункту 6.14. зазначеного Положення, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин.
Відповідачем 14.09.2010 було подано заяву до Чорноморського районного центру зайнятості про надання ій статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, в якій було зазначено про те, що на даний час не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує.
На підставі наданої заяви відповідачу надано статус безробітної та призначено допомогу по безробіттю, що підтверджується наказом Чорноморського районного центру зайнятості № НТ100914 від 14.09.2010.
21.10.2011 ОСОБА_2 була знята з обліку згідно наказу від 01.12.2011 №Нт111201 відповідно до пункту 20 "Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних", у зв'язку з невідвідуванням центру зайнятості більше протягом 30 календарних днів без поважних причин після закінчення встановленого строку відвідування.
17.09.2012 ОСОБА_2 повторно звернулась до Чорноморського районного центру зайнятості з метою пошуку роботи.
Відповідно до наказу Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 №60/62 "Про затвердження Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним" та постанови КИУ від 26.09.2001 №1266 "Про обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням " та порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" у вересні 2012 року було здійснено проведення розслідування страхового випадку та встановлено, що ОСОБА_2 під час перебування на обліку у якості безробітної отримувала дохід працюючи у Відділу культури Чорноморської державної адміністрації, відповідно до діючого законодавства належала до зайнятого населення в зв'язку з чим мала право тільки на консультаційні послуги.
Зазначений факт підтверджується наказами від 31.08.2009 №56-Л та від 29.03.2012 №7-Л. Згідно з відомостями зазначеними у наказах ОСОБА_2 прийнята на посаду прибиральницею Красноярської бібліотеки-філіала №14 з 01.09.2009 за сумісництвом, з неповним робочим днем та звільнена з посади за власним бажанням 01.03.2012 на підставі власної заяви від 29.02.2012. Про цей факт складено акт розслідування страхових випадків та обґрунтування виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 24.09.2012 №30.
Згідно пункту б частини 3 статті 1 Закону України " Про зайнятість населення" в Україні до зайнятого населення належить громадяни, що проживають на території держави на законних підставах: громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців. Однак в своєї заяві, написаною власноруч, відповідач вказав що не є суб'єктом підприємницької діяльності.
На момент подання документів до центру зайнятості відповідачем були подані неправдиві відомості, у зв'язку з чим наявні підстави для повернення незаконно виплачених коштів, виходячи з наступного.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 року № 803-XII (далі Закон України від 01.03.1991 року №803-XII) (в чинній редакції на момент виникнення правовідносин) безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Таким чином відповідач не мав права отримати статус безробітного, у зв'язку з тим, належить до категорії зайнятого населення.
Розмір витрат допомоги по безробіттю, здійснених Чорноморським районним центром зайнятості складає 6410,43 грн. та підтверджується довідкою провідного спеціаліста-бухгалтера від 22.10.2012.
10.10.2012 Чорноморським районним центром зайнятості ОСОБА_2 було направлено повідомлення про необхідність повернення суми виплаченої допомоги по безробіттю у розмірі 6410,43грн.. Але на день розгляду справи сума заборгованості не погашена.
30.10.2012 Чорноморським центром зайнятості виданий наказ №НТ 121030 про стягнення з ОСОБА_2 матеріальної допомоги по безробіттю у розмірі 6410,43 грн..
Таким чином, позовні вимоги про стягнення заборгованості у розмірі 6410,43 грн., обґрунтовані та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до частини 1 статті 136 Кодексу адміністративного судочинства України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належить задовольнити у повному обсязі.
Під час судового засідання, яке відбулось 08.01.2013, були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України постанову складено у повному обсязі 15.01.2013.
Керуючись статтями 160-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Прийняти визнання адміністративного позову відповідачем.
2.Адміністративний позов задовольнити.
3.Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1 ) на користь Чорноморського районного центру зайнятості (96400, АР Крим, смт. Чорноморське, вул. Щорса, 4; р/р 37173001000378, МФО 824026, ЄДРПОУ 20708735, в ГУ ДКСУ України в АР Крим, м. Сімферополь) заборгованість у розмірі 6410,43 грн..
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя підпис Т.С. Ольшанська