Постанова № 2865009, 15.04.2008, Господарський суд Київської області

Дата ухвалення
15.04.2008
Номер справи
а18/034-08
Номер документу
2865009
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Київської області

01032, м. Київ - 32, вул. Комінтерну, 16

тел. 230-31-77

ПОСТАНОВА

Іменем України

"15" квітня 2008 р. Справа № А18/034-08

м. Київ, вул. Комінтерну, 16

(зал судових засідань № 205)

Господарський суд Київської області у складі головуючого судді А.Ю. Кошика при секретарі розглянувши матеріали адміністративної справи

за позовом Кредитної спілки "Господар"

до Державної податкової інспекції у Макарівському районі

про скасування податкового повідомлення - рішення

За участю представників:

Позивач - Булаєнко О.М., Стеценко О.В., Козинець П.М.

Відповідач - Шкоропад О.В.

Суть спору:

Позивач звернувся до Господарського суду Київської області з адміністративним позовом, в якому просить скасувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Макарівському районі Київської області № 0026621700/0 від 29 грудня 2007 року, в частині нарахування Кредитній спілці «Господар»податкового зобов'язання у сумі 10650,00 грн., в тому числі 3550,00 грн. основного боргу та 7100,00 грн. штрафних (фінансових) санкцій.

Провадження в адміністративній справі було відкрите відповідно до ухвали від 05.02.2008 року № А18/034-08.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що спірне рішення прийнято відповідачем з порушенням чинного законодавства, без врахування фактичних обставин, що порушує права позивача. Зокрема, позивач зазначає, що відповідно до пп. 22.1.4 п. 22.1 ст. 22 (Прикінцеві положення) Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»підпункт 4.2.12 пункту 4.2 статті 4 цього ж Закону в редакції Закону № 1958-IV від 01.07.2004р., із змінами, внесеними згідно із Законом № 2273-ІV від 21.12.2004 р. у частині включення до загального місячного оподатковуваного доходів у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі на картковий рахунок), вклад до небанківських фінансових установ згідно із законом або процентів (дисконтних доходів) на депозитний (ощадний) сертифікат та підпункти 9.2.1 і 9.2.2 пункту 9.2 статті 9 цього Закону у частині оподаткування процентів набирають чинності з 1 січня 2010 року. Тобто на сьогодні підпункт 4.2.1 Закону є таким, що не підлягає застосуванню.

Відповідач проти позовних вимог заперечує в повному обсязі, обґрунтовуючи це тим, що кредитна спілка, крім розміру плати (процентів), яка нараховується на внески (вклади), що знаходяться на депозитних рахунках її членів, розподіляє частину нерозподіленого доходу, що залишається в її розпорядженні за підсумками фінансового року, між членами кредитної спілки пропорційно розміру їх пайових внесків ( у тому числі на додаткові пайові внески) у вигляді відсотків (процентів).

З 01.01.2005 року пунктом 7.2. ст. 7 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб" визначена єдина ставка податку у розмірі 5%, яка застосовується до об'єктів оподаткування, нарахованим в якості відсотків на вклади (внески) до кредитної спілки, створеної відповідно до закону.

На думку відповідача, позивачем не враховано, що для цілей справляння податку термін «проценти»слід розуміти як платіж, який здійснюється позичальником на користь кредитора у вигляді плати за використання залучених на визначений строк коштів або майна (п.1.10 ст.1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»). До процентів зокрема, включається платіж за використання коштів, залучених у депозит.

Розглянувши надані учасниками судового процесу документи і матеріали справи, заслухавши пояснення повноважних представників сторін, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Державною податковою інспекцією у Макарівському районі Київської області було прийняте податкове повідомлення-рішення від 29.12.2007 року №0026621700/0, яким позивачу за порушення пп. 9.2.3 п. 9.2 ст. 9 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», пп. 17.1.9 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державно цільовими фондами»№2181-ІІІ від 21.12.2000 визначено суму податкового зобов'язання за платежем податок з доходів фізичних осіб в сумі 10650,00 грн., в т.ч. основний платіж - 3550,00 грн., штрафні санкції –7100,00 грн.

Повідомлення-рішення позивачем оскаржується у частині стягнення з Кредитної спілки «Господар»податкового зобов'язання у сумі 10650,00 грн., в тому числі 3550,00 грн. основного боргу та 7100,00 грн. штрафних (фінансових) санкцій зокрема.

Спірне повідомлення-рішення прийняте на підставі висновків акту перевірки № 238/137/23-0/25896724 від 21.12.2007 року, яким встановлено, що в порушення положень пп. 9.2.3. п.9.2. ст.9 Закону України від «Про податок з доходів фізичних осіб»доходи фізичних осіб нараховані у вигляді процентів на пайові додаткові внески членів позивача не були оподатковані податком з доходів фізичних осіб за ставкою, визначеною у п.7.1. ст.7 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»(13% - на період 2004 –2006 рр., 15% - на період 2007 р.) в результаті чого занижено податок з доходів фізичних осіб.

Суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.

Згідно зі ст.1 Закону України «Про кредитні спілки»від 20.12.2001 року № 2908-ІІІ кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки. Кредитна спілка є небанківською фінансовою установою, виключним видом діяльності якої є надання фінансових послуг, передбачених цим Законом.

Відповідно до абзаців першого та другого частини 1 статті 21 Закону України «Про кредитні спілки»кредитна спілка відповідно до свого статуту приймає вступні та обов'язкові пайові та інші внески від членів спілки, а також відповідно до абзацу 4 цієї частини залучає на договірних умовах внески (вклади) своїх членів на депозитні рахунки як у готівковій, так і в безготівковій формі.

Отже, пайовий внесок це кошти, які передаються для діяльності кредитної спілки, а нарахування відсотків на нього здійснюється відповідно до ч. 3 ст. 21 Закону України «Про кредитні спілки», яка встановлює, що нерозподілений доход, що залишається у розпорядженні кредитної спілки за підсумками фінансового року, розподіляється за рішенням загальних зборів, у тому числі між членами кредитної спілки, пропорційно розміру їх пайових внесків у вигляді відсотків (процентів). При цьому в першу чергу відбувається необхідне поповнення капіталу та резервів. Сума доходу, яка розподіляється на додаткові пайові членські внески, визначається з дотриманням умови, що доходність додаткових пайових членських внесків не може перевищувати більш ніж у два рази середньозважену процентну ставку доходності внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитних рахунках за їх наявності. Решта доходу, що залишилася після формування капіталу і резервів та розподілу на додаткові пайові членські внески, розподіляється на обов'язкові пайові членські внески.

Таким чином, посилання позивача на те, що з 01.01.2005 року оподаткування процентів на пайові внески, а також на додаткові пайові внески членів кредитної спілки регулюється п. 7.2 ст. 7 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»господарський суд визнає обґрунтованим.

Пунктом 7.2 ст.7 цього Закону встановлено, що ставка податку становить 5 відсотків від об'єкта оподаткування, нарахованого податковим агентом зокрема як процент на вклад (внесок) до кредитної спілки, створеної відповідно до закону.

Однак, при застосуванні цієї норми слід враховувати, що відповідно до пп. 22.1.4 п. 22.1 ст. 22 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»підпункт 4.2.12 п. 4.2 цього Закону у частині включення до загального місячного оподатковуваного доходу доходів у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок), вклад до небанківських фінансових установ згідно із законом або процентів (дисконтних доходів) на депозитний (ощадний) сертифікат та підпункти 9.2.1 і 9.2.2 пункту 9.2 статті 9 цього Закону у частині оподаткування процентів набирають чинності з 1 січня 2010 року.

Таким чином, з норми пп. 22.1.4 п. 22.1 ст. 22 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»випливає, що виплата процентів на внески членам кредитних спілок, включаючи проценти на пайові внески та внески (вклади) на депозитні рахунки, підлягає оподаткуванню відповідно до пункту 7.2 ст. 7 Закону «Про податок з доходів фізичних осіб»з 01.01.2010 року, а тому донарахування податку з доходів фізичних осіб у сумі 3550,00 грн. є неправомірним та безпідставним.

Заперечення відповідача стосовно того, що оподаткування процентів (у тому числі додаткових пайових членських внесків), сплачених (нарахованих) за іншими підставами, зокрема визначеними ч. 3 ст. 21 Закону України «Про кредитні спілки», а саме розподіл нерозподіленого доходу, що залишається у розпорядженні кредитної спілки за підсумками фінансового року, та який розподіляється за рішенням загальних зборів, у тому числі між членами кредитної спілки, пропорційно розміру їх пайових внесків у вигляді відсотків (процентів), то відповідно до пп. 9.2.3 п. 9.2 ст. 9 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»оподаткування здійснюється в загальному порядку, встановленому цим Законом для доходів, що кінцево оподатковуються при їх виплаті, за ставкою, визначеною п. 7.1 ст. 7 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», не приймаються до уваги з огляду на наступне.

Згідно п. 7.1 ст. 7 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»ставка податку становить 13% (на період 2004 –2006 рр.) та 15% (на період 2007 р.) від об'єкта оподаткування, крім випадків, визначених у пунктах 7.2-7.3 цієї статті.

Однак, пунктом 7.2 визначена єдина ставка податку у розмірі 5% від об'єкта оподаткування, нарахованого податковим агентом як процент на вклад (внесок) до кредитної спілки, створеної відповідно до закону.

Посилання відповідача на те, що нерозподілений дохід, що залишається в розпорядженні кредитної спілки за підсумками фінансового року, розподіляється між членами спілки пропорційно розміру їх пайових внесків (у тому числі на додаткові пайові внески) у вигляді відсотків (процентів), оподаткування яких здійснюється відповідно до пп. 9.2.3 п. 9.2 ст. 9 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», а саме в загальному порядку, встановленому цим Законом для доходів, що кінцево оподатковуються при їх виплаті, за ставкою, визначеною п. 7.1 ст. 7 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», а також те, що згідно із цим Законом кредитна спілка є податковим агентом, тому при нарахуванні та виплаті членам кредитної спілки доходів у вигляді процентів (у тому числі дисконтних доходів) на пайові та додаткові пайові внески її членів вона зобов'язана утримувати податок від сум такого доходу за його рахунок за відповідною ставкою спростовується наступним.

Відповідно до пп. 9.2.3 п. 9.2 ст. 9 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»оподаткування процентів (у тому числі дисконтних доходів), сплачених (нарахованих) з інших підстав, ніж зазначені у підпункті 9.2.1 цього пункту, здійснюється у загальному порядку, встановленому цим Законом для доходів, що кінцево оподатковуються при їх виплаті, за ставкою, визначеною у пункті 7.1 статті 7 цього Закону.

Підпунктом 9.2.1 п.9.2 ст.9 зазначеного Закону встановлено, що податковим агентом платника податку при нарахуванні (сплаті) на його користь доходів, визначених у пункті 7.2 статті 7 цього Закону, є особа, яка здійснює таке нарахування (сплату). Загальна сума податків, утриманих протягом звітного податкового місяця з таких нарахованих (сплачених) процентів платнику податку, сплачується (перераховується) таким податковим агентом до бюджету у строки, визначені законом для місячного податкового періоду.

Крім того, пп. 4.3.5 п. 4.3 ст. 4 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»визначено, що до складу загального місячного або річного оподатковуваного доходу платника податку включаються такі доходи (що не підлягають відображенню в його річній податковій декларації): суми виплат чи відшкодувань (крім заробітної плати чи інших виплат та відшкодувань за цивільно-правовими договорами), що здійснюються з урахуванням норм пункту 9.7 ст. 9 цього Закону.

При цьому п.п. «в»п. 9.7 ст. 9 встановлено: іншими неприбутковими організаціями (крім кредитних спілок та інших небанківських фінансових установ) та благодійними фондами України, чий статус визначається відповідно до закону, на користь отримувачів таких виплат, крім будь-яких виплат або відшкодувань членам керівних органів таких організацій або фондів та пов'язаним з ними фізичним особам.

До 01.01.2005 року, тобто до внесення змін до Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», виплата процентів на пайові внески членам кредитних спілок не підлягала оподаткуванню у зв'язку з тим, що кредитна спілка була на рівні з іншими неприбутковими організаціями і мала такі ж пільги по нарахуванню та сплаті податків.

Так, згідно з редакцією пп. 4.3.5 п. 4.3 ст. 4 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», яка діяла до 01.01.2005 року, не включаються до складу загального місячного або річного оподатковуваного доходу суми виплат чи відшкодувань (крім заробітної плати чи інших виплат та відшкодувань за цивільно-правовими договорами), що здійснюються іншими неприбутковими організаціями та благодійними фондами України, чий статус визначається відповідно до закону, на користь отримувачів таких виплат, крім будь-яких виплат або відшкодувань членам керівних органів таких організацій або фондів та пов'язаним з ними фізичним особам.

Правомірність застосування п. 7.2 ст. 7 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»щодо оподаткування процентів на пайові внески членів кредитної спілки підтверджено також висновками науково-правової експертизи при Інституті держави і права їм. В.М Корецького НАН України, виконаної 28.11.2006 року на замовлення Національної асоціації кредитних спілок України щодо діяльності кредитних спілок України.

Таким чином, Кредитна спілка «Господар»правомірно не утримувала податок з виплаченого членам кредитної спілки доходу у вигляді процентів на їх додаткові пайові внески та не перераховувала ці суми податку до бюджету, оскільки внески вносилися і розподіл доходу здійснювався згідно Закону України «Про кредитні спілки», а згідно з нормами п.п. 4.3.5 п. 4.3 ст. 4 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», що діяли до 01.01.2005 року, та нормами пп. 22.1.4 п. 22.1 ст. 22 цього Закону, що діють з 01.01.2005 року, проценти не підлягають оподаткуванню.

Отже вимоги податкового органу щодо сплати податку з доходів фізичних осіб в сумі 3550,00 грн. є неправомірними.

Відсутність підстав для донарахування податку з доходів фізичних осіб в цій частині обумовлює відсутність підстав для застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 7100,00 грн. (3550,00 х 2) у відповідності до підпункту 17.1.9 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

За таких обставин позовні вимоги про скасування податкового повідомлення - рішення ДПІ у Макарівському районі Київської області № 0026621700/0 від 29 грудня 2007 року, в частині стягнення з Кредитної спілки «Господар»податкового зобов'язання у розмірі 10650,00 грн., в тому числі 3550,00 грн. основного боргу та 7100,00 грн. штрафних (фінансових) санкцій є обґрунтованими і підлягають задоволенню повністю.

Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, судом визнається, що позивачем надано достатні докази, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Оскільки позовні вимоги задовольняються судом повністю, судові витрати позивача у вигляді судового збору в сумі 3,40 грн. на підставі ст. 94 КАС України підлягають відшкодуванню позивачеві за рахунок Державного бюджету в повному обсязі.

З огляду на наведене, керуючись статтями ст.ст. 9, 69, 70, 71, 72, 94, 97, 158-163 КАС України, господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Макарівському районі Київської області № 0026621700/0 від 29 грудня 2007 року, в частині нарахування Кредитній спілці «Господар»податкового зобов'язання в сумі 10650,00 грн., з яких 3550,00 грн. –основний платіж та 7100,00 грн. - штрафні (фінансові) санкцій

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Кредитної спілки «Господар», код ЄДРПОУ 25896724 (08000, Київська область, смт. Макарів, вул. Б. Хмельницького, 60, розрахунковий рахунок № 2650500130114 в АКБ «Правекс-Банк»м. Київ, МФО 321983,) 3,40 грн. судового збору.

Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня її проголошення, якщо заява про апеляційне оскарження постанови не буде подана. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана, в двадцятиденний строк після надання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя Кошик А. Ю.