ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
______________
Головуючий у 1-й інстанції: Коваленко В.М.
Суддя-доповідач:Євпак В.В.
ПОСТАНОВА
іменем України
"16" січня 2013 р. Справа № 1712/1694/12
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Євпак В.В.
суддів: Капустинського М.М.
Мацького Є.М.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Млинівського районного суду Рівненської області від "18" грудня 2012 р. у справі за позовом Управління праці та соціального захисту населення Млинівської районної державної адміністрації до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості
ВСТАНОВИВ:
Управління праці та соціального захисту населення Млинівської райдержадміністрації 16.10.2012 року звернулось до Млинівського районного суду з позовом до ОСОБА_3 про стягнення 1232,90 грн. виплачених надміру коштів у вигляді допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку працюючим жінкам.
Постановою Млинівського районного суду Рівненської області від 18 грудня 2012 року позов Управління праці та соціального захисту населення Млинівської райдержадміністрації до ОСОБА_3 про стягнення надміру виплачених коштів - задоволено в повному обсязі.
Стягнуто з ОСОБА_3 суму у розмірі 1232 (одна тисяча двісті тридцять дві) гривні 90 копійок виплачених надміру у вигляді допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку працюючим жінкам на користь державного бюджету на рахунок управління праці та соціального захисту населення Млинівської райдержадміністрації.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, відповідач подала апеляційну скаргу, в якій просить апеляційну інстанцію скасувати постанову суду першої інстанції та відмовити в задоволенні позову. В своїй апеляційній скарзі посилається на те, що 19.08.2011 року направляла до управління праці та соціального захисту населення Млинівської районної державної адміністрації лист з повідомленням про своє звільнення та з проханням про перерахунок допомоги по догляду за дитиною як безробітній до моменту влаштування на роботу. Однак, з невідомих причин, вказаний лист не був отриманий позивачем. Крім того, факт повідомлення чи не повідомлення про зміну статусу матері дитини не позбавляє права на отримання державної допомоги сім"ям з дітьми, не зменшує прав матері та дитини, а також мінімальних сум коштів, які виплачуються державою. Вважає, що судом першої інстанції неправильно застосовані норми матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції.
Представник позивача та відповідач в судове засідання не з"явились, про час та місце судового розгляду повідомлені належним чином.
З врахуванням приписів п.2 ч.1 ст.197 КАС України, розгляд апеляційної скарги здійснюється судової колегією за відсутності представника позивача та відповідача, в порядку письмового провадження
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Встановлено, що згідно наказу про надання відпустки по догляду за дитиною №108-К від 07.10.2010 року, ОСОБА_3 постановлена на період з 08.10.2010 року по 15.08.2013 року на облік в управлінні праці та соціального захисту населення Млинівської районної державної адміністрації для отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
ОСОБА_3 призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, як працюючій жінці, згідно Закону України «Про державну допомогу сім"ям з дітьми» від 21.11.1992 року №2811-ХІІ.
16 серпня 2011 року ОСОБА_3 звільнено з роботи згідно п.1 ст. 36 КЗпП України за угодою сторін, що підтверджується витягом з наказу №75-К.
02 березня 2012 року відповідач була прийнята на посаду менеджера зі зв'язків з громадськістю на повний робочий день з посадовим окладом згідно штатного розпису, що підтверджується наказом ПП «Агро-Експрес-Сервіс» від 02.03.2012 року №18.
Управління праці та соціального захисту населення Млинівської районної державної адміністрації зазначає, що оскільки з 17.08.2011 року позивачка набула статусу непрацюючої громадянки, тому з даного часу не має права на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку згідно Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми". Позивачка про своє звільнення не повідомила управління праці, а тому кошти за період з 17.08.2011 року по 31.05.2012 року отримані нею безпідставно та підлягають поверненню.
Суд першої інстанції, задовольняючи позов, також дійшов висновку, що вимоги управління праці є правомірними, а кошти отримані ОСОБА_3 в сумі 1232,90 грн. підлягають поверненню.
Колегія суддів з вказаним висновком не погоджується з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" право на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, дідусь, бабуся або інший родич, який фактично здійснює догляд за дитиною.
Відповідно до п. 46 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" затвердженого Постановою КМ України №1751 від 27.12.2001 року (далі Порядок) особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний термін повідомити про це органи праці та соціального захисту населення.
Виплата допомоги припиняється за рішенням органу, що призначає та виплачує цю допомогу, з місяця, що настає після місяця, у якому виникли такі обставини.
Відповідно до ст. 22 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" та ст. 49 Порядку суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом.
Підстави припинення виплати державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачена п. 23 Порядку.
Так, виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку припиняється:
1) у разі: - позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; - відмови отримувача допомоги від виховання дитини; - тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання; - відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав; - припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень; - перебування отримувача допомоги у місцях позбавлення волі за рішенням суду; - скасування рішення про усиновлення дитини або визнання його недійсним; - смерті дитини; - смерті отримувача допомоги; - виникнення інших обставин;
2) у разі, коли особа, що отримує в органі праці та соціального захисту населення допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку: звернулася до центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні - з дня призначення їй допомоги по безробіттю чи матеріальної допомоги по безробіттю. Центр зайнятості повідомляє орган праці та соціального захисту населення про те, що такій особі призначено допомогу по безробіттю чи матеріальну допомогу по безробіттю або що строк виплати хоча б однієї із зазначених двох видів допомоги закінчився; - виявила бажання працювати - з дня працевлаштування (початку виконання трудових обов'язків).
Позивачем не оспорюється, що державна допомога відповідачці призначена та виплачувалась до 16.08.2011 року на підставі наданих нею документів, що дають права на виплату такої допомоги та з дотриманням вимог закону.
Встановлено також, що період з 17.08.2011 року (звільнення з роботи у ПАТ "ВПГ" 16.08.2011 року) по 01.03.2012 року (прийняття на роботу в ПП «Агро-Експрес-Сервіс» 02.03.2012 року) ОСОБА_3 не працювала.
Відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 р. - 50 відсотками, з 1 січня 2009 р. - 75 відсотками, з 1 січня 2010 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень.
Розмір вказаної допомоги є однаковим як для застрахованих (працюючих) так і не застрахованих (непрацюючих) осіб, тобто за період з 17.08.2011 року позивачка мала право на отримання вказаної допомоги в такому ж розмірі.
Підставою для припинення вказаної виплати в даному випадку є лише влаштування ОСОБА_3 на роботу 02.03.2012 року.
Разом із тим встановлено, що відповідачка про своє працевлаштування 30.03.2012 року повідомила позивача, подавши управлінню праці та соціального захисту населення Млинівської районної державної адміністрації відповідну заяву.
Інші обставини, що передбачені п. 23 Порядку та давали б підстави для припинення виплати грошової допомоги, не встановлені. Не встановлено і зловживань зі сторони відповідачки для отримання такої допомоги.
Позивачем належних доказів суду не надано.
Таким чином, висновок позивача та суду про безпідставне отримання ОСОБА_3 за період з 17.08.2011 року по 30.05.2012 року коштів в сумі 1232,90 грн. є помилковим.
З урахуванням викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що вимоги управління праці та соціального захисту населення Млинівської районної державної адміністрації задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст. 202 КАС України, підставами для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
За таких підстав апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції - скасуванню.
Керуючись ст.ст. 195, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити.
Постанову Млинівського районного суду Рівненської області від "18" грудня 2012 р. скасувати та прийняти нову постанову.
В задоволенні позовних вимог Управління праці та соціального захисту населення Млинівської районної державної адміністрації до ОСОБА_3 про стягнення 1232,90 грн. виплачених наміру коштів у вигляді допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відмовити за безпідставністю.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя В.В. Євпак
судді: М.М. Капустинський Є.М. Мацький
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу Управління праці та соціального захисту населення Млинівської районної державної адміністрації вул.Народна,10,смт.Млинів,Млинівський район, Рівненська область,35110
3- відповідачу ОСОБА_3 АДРЕСА_1