Рішення № 2864491, 15.01.2009, Господарський суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
15.01.2009
Номер справи
10772-2008
Номер документу
2864491
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 215

РІШЕННЯ

Іменем України

15.01.2009

Справа №2-19/10772-2008

За позовом – Національного банку України, м.Київ

До відповідача – ВАТ «Європейський банк розвитку та заощаджень», м.Сімферополь АР Крим

Про підтвердження кандидатури ліквідатора

Суддя Мокрушин В.І.

П Р Е Д С Т А В Н И К И :

Від позивача – Кудеярова Н.Л., нач. юр. відділу, довіреність № 3653 від 31.10.2008 р.; Затолокін Р.С., головний ю/к, довіреність № 3657 від 31.10.2008 р.

Від відповідача – Музикантова Т.М., радник ліквідатора, довіреність № 074 від 21.11.2008 р.

Суть спору:

Позивач звернувся до Господарського суду Автономної Республіки Крим із позовними вимогами до Відкритого акціонерного товариства «Європейський банк розвитку та заощаджень» (далі по тексту – ВАТ «ЄБРЗ») про підтвердження кандидатури ліквідатора ВАТ «ЄБРЗ» Бондаря Юрія Миколайовича. Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на положення ст.88 Закону України «Про банки і банківську діяльність» (від 07.12.2000 року № 2121-III із змінами і доповненнями) та п.16.5 глави 16 розділу VI Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення банківського законодавства (затверджено постановою Правління Національного банку України від 28.08.2001 року № 369 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.09.2001 року за № 845/6036) (із змінами і доповненнями).

Відповідач позовні вимоги визнав у повному обсязі, зазначив, що кандидатура призначеного Національним банком України ліквідатора ВАТ «ЄБРЗ» Бондаря Ю.М. відповідає вимогам ст.76, 90 Закону України «Про банки і банківську діяльність» (від 07.12.2000 року № 2121-III із змінами і доповненнями) та п.4.1 глави 4 розділу VI Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення банківського законодавства(затверджено постановою Правління Національного банку України від 28.08.2001 року № 369 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.09.2001 року за № 845/6036) (із змінами і доповненнями), конфлікт інтересів відповідно до ч.11 ст.88 Закону України «Про банки і банківську діяльність» (від 07.12.2000 року № 2121-III із змінами і доповненнями) між ВАТ «ЄБРЗ» і ліквідатором Бондарем Ю.М відсутній.

Відповідно до ст.9, 10 Конституції України, ст.9 Європейської хартії регіональних мов (ратифікована Законом України від 15.05.2003 року № 802), ст.3 Декларації прав національностей України (від 01.11.1991 року № 1771), ст.10 Закону України «Про судоустрій» (від 07.02.2002 року № 3018), ст.18 Закону України «Про мови» (від 28.10.1989 року № 8312), ст.10, 12 Конституції Автономної Республіки Крим (Закон України від 23.12.1998 року № 350) та клопотанням представників сторін вони давав пояснення на російський мові.

Згідно з клопотанням сторін фіксація судового процесу технічними засобами не здійснювалась.

У судовому засіданні оголошувалася перерва в порядку ст.77 Господарського процесуального кодексу України (від 06.11.1991 року № 1798-XII із змінами та доповненнями).

Розглянув матеріали справи, суд

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Автономної Республіки Крим від 06.05.2008 року у справі № 2-19/3144-2008 позов Національного банку України до Відкритого акціонерного товариства «Європейський банк розвитку та заощаджень» (далі по тексту – ВАТ «ЄБРЗ») задоволено частково, підтверджено відповідність застосування процедури ліквідації ВАТ «ЄБРЗ» з боку Національного банку України вимогам Закону України «Про банки і банківську діяльність» (від 07.12.2000 року № 2121-III із змінами і доповненнями), відхилено кандидатуру призначеного Національним банком України ліквідатора ВАТ «ЄБРЗ» Дергуна В.В. та призначено ліквідатором цього банку Щербаня Олексія Миколайовича.

Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 10.06.2008 року рішення Господарського суду Автономної Республіки Крим від 06.05.2008 року у справі № 2-19/3144-2008 змінено: позов Національного банку України задоволено, підтверджено відповідність застосування процедури ліквідації ВАТ «ЄБРЗ» з боку Національного банку України вимогам Закону України «Про банки і банківську діяльність» (від 07.12.2000 року № 2121-III із змінами і доповненнями) та підтверджено кандидатуру призначеного Національним банком України ліквідатора ВАТ «ЄБРЗ» Дергуна В.В.

Постановою Вищого господарського суду України від 01.10.2008 року постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 10.06.2008 у справі № 2-19/3144-2008 скасовано, рішення Господарського суду Автономної Республіки Крим від 06.05.2008 року у цій справі залишено в силі.

Згідно із ст.33 Господарського процесуального кодексу України (від 06.11.1991 року № 1798-XII) кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Відповідно до ст.35 Господарського процесуального кодексу України (від 06.11.1991 року № 1798-XII із змінами та доповненнями) факти, встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори) під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.

Постановою Правління Національного банку України від 10.10.2008 року № 316 «Про заміну ліквідатора Відкритого акціонерного товариства «Європейський банк розвитку та заощаджень» прийнято рішення про припинення з 13.10.2008 року повноважень Дергуна Віктора Васильовича як ліквідатора ВАТ «ЄБРЗ» та розірвано укладений з ним договір про ліквідацію ВАТ «ЄБРЗ» від 22.02.2008 року № ГД-Л-263 (а.с.11-12).

Вказаною постановою припинено з 13.10.2008 року повноваження призначеного рішенням Господарського суду Автономної Республіки Крим від 06.05.2008 року у справі № 2-19/3144-2008 ліквідатора ВАТ «ЄБРЗ» Щербаня Олексія Миколайовича та призначено ліквідатором цього банку фізичну особу – незалежного експерта (за договором з Національним банком України) Тимофєєва Євгена Івановича.

Підставою для припинення повноважень Щербаня Олексія Миколайовича вказано припинення чинності сертифікату НБУ на право здійснення тимчасової адміністрації та ліквідації банків.

Постановою Правління Національного банку України від 18.11.2008 року № 382 «Про призначення Бондаря Ю.М. ліквідатором Відкритого акціонерного товариства «Європейський банк розвитку та заощаджень» припинено з 19.11.2008 року повноваження Тимофєєва Євгена Івановича як ліквідатора ВАТ «ЄБРЗ» та розірвано укладений з ним договір № ГД-Л-271 від 10.10.2008 про ліквідацію ВАТ «ЄБРЗ» (а.с.13-14).

Одночасно даною постановою призначено з 19.11.2008 року ліквідатором ВАТ «ЄБРЗ» фізичну особу – незалежного експерта (за договором з Національним банком України) Бондаря Юрія Миколайовича.

Підставою для винесення Постанови Правління Національного банку України від 18.11.2008 року № 382 вказано те, що ліквідатор ВАТ «ЄБРЗ» Тимофєєв Є.І. з 27.10.2008 року фактично не виконує покладених на нього згідно зі ст.92 Закону України «Про банки і банківську діяльність», Положенням про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення банківського законодавства, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 28.08.2001 року № 369, постановою Правління Національного банку України від 10.10.2008 року № 316 «Про заміну ліквідатора Відкритого акціонерного товариства «Європейський банк розвитку та заощаджень» та укладеним з ним договором № ГД-Л-271 «Про ліквідацію ВАТ Європейський банк розвитку та заощаджень» від 10.10.2008 року повноважень ліквідатора, що призвело до зупинення процедури ліквідації цього банку. Згідно з повідомленням Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю від 12.11.2008 року № 9/7-10840 ліквідатора ВАТ «ЄБРЗ» Тимофєєва Є.І. 24.10.2008 року затримано за підозрою у вчиненні злочину і відносно нього порушено кримінальну справу та обрано міру запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Відповідно до ст.3 Закону України «Про банки і банківську діяльність» (від 07.12.2000 року № 2121 із змінами та доповненнями) цей Закон регулює відносини, що виникають під час заснування, реєстрації, діяльності, реорганізації та ліквідації банків.

Відповідно до ст.87 Закону України «Про банки і банківську діяльність» (від 07.12.2000 року № 2121 із змінами та доповненнями) ліквідація банку з ініціативи Національного банку України здійснюється відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Національного банку України.

Відповідно до ст.88 Закону України «Про банки і банківську діяльність» (від 07.12.2000 року № 2121 із змінами та доповненнями) орган, який ініціював рішення про ліквідацію, призначає ліквідатора. Ліквідатор приступає до виконання обов'язків негайно після відкликання ліцензії. Протягом одного місяця з дня прийняття справи до розгляду суд повинен визначитися стосовно позову про ліквідацію банку. Єдиним питанням, що приймається до розгляду судом у справі про ліквідацію банку, є висновок Національного банку України щодо доцільності ліквідації банку та відповідність застосування процедури ліквідації з боку Національного банку України вимогам цього Закону. У своєму рішенні суд повинен підтвердити кандидатуру ліквідатора або призначити такого, що відповідає вимогам цього Закону. Єдиною підставою відхилення кандидатури ліквідатора, призначеного Національним банком України, може бути наявність конфлікту інтересів, який став відомий суду. Розгляд справи в суді щодо ліквідації банку не зупиняє діяльності ліквідатора, призначеного Національним банком України.

Серед термінів Закону України «Про банки і банківську діяльність» (від 07.12.2000 року № 2121 із змінами та доповненнями), значення яких викладені у ст.2 вказаного Закону, термін «конфлікт інтересів» не вказаний.

Відповідно до п.2 Положення про організацію внутрішнього аудиту в комерційних банках України, яке затверджене Постановою НБУ від 20.03.1998 року № 114, конфлікт інтересів - це будь-який вид стосунків, який не відповідає інтересам банку або може перешкоджати об'єктивному виконанню обов'язків відповідальної особи.

Порядок ліквідації банків за ініціативою Національного банку України встановлений також у розділі VI Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення банківського законодавства (затверджено постановою Правління Національного банку України від 28.08.2001 року № 369 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.09.2001 року за № 845/6036 із змінами і доповненнями).

Відповідно до п.16.1 глави 16 розділу VI вказаного Положення територіальні управління і відповідний підрозділ центрального апарату Національного банку здійснюють контроль за діяльністю ліквідаторів банків на підставі аналізу статистичної звітності та інформації про здійснення ліквідації банку, отриманих від ліквідаторів, а також матеріалів перевірок їх діяльності.

Пунктом 16.5 глави 16 розділу VI Положення Правлінню Національного банку України надано право прийняти рішення про припинення повноважень ліквідатора, розірвання укладеного з ним договору і призначення нового ліквідатора в разі:

порушення ліквідатором вимог законодавства України, нормативно-правових актів Національного банку або умов укладеного з ним договору;

визнання неефективним здійснення ним ліквідаційної процедури;

незавершення ліквідації банку у встановлений термін;

конфлікту інтересів, що став відомий Національному банку;

інших випадках, передбачених законодавством України та договором про ліквідацію банку.

Новий ліквідатор, призначений в установленому законодавством України порядку в строк, установлений постановою Правління Національного банку України про його призначення, приймає від ліквідатора, повноваження якого припинено, майно (активи) за видами об'єктів інвентаризації та документи за списком справ й описами, уключеними до справ, а також уживає заходів щодо їх збереження. Приймання майна (активів) та документів банку оформляється актами приймання-передачі.

Отже, відповідно до норм Закону України «Про банки і банківську діяльність» від 07.12.2000 року № 2121-III (із змінами і доповненнями) та глави 16 розділу VI Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення банківського законодавства (затверджено постановою Правління Національного банку України від 28.08.2001 року № 369 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.09.2001 року за № 845/6036 із змінами і доповненнями), до повноважень Правління Національного банку України належить прийняття рішення про припинення у передбачених законодавством України та договором про ліквідацію банку випадках повноважень ліквідатора, розірвання укладеного з ним договору і призначення нового ліквідатора.

На підставі вищевикладеного суд приходить до висновку, що постанови Правління Національного банку України від 10.10.2008 року № 316 «Про заміну ліквідатора Відкритого акціонерного товариства «Європейський банк розвитку та заощаджень» та від 18.11.2008 року № 382 «Про призначення Бондаря Ю.М. ліквідатором Відкритого акціонерного товариства «Європейський банк розвитку та заощаджень» прийняті Національним банком України в межах визначених законодавством повноважень.

Доказів скасування або визнання нечинними повністю чи окремих положень постанов Правління Національного банку України від 10.10.2008 року № 316 та від 18.11.2008 року № 382 суду не надано.

Виходячи з вимог ст.88 Закону України «Про банки і банківську діяльність» (від 07.12.2000 року № 2121-III із змінами і доповненнями), кандидатура призначеного Національним банком України нового ліквідатора банку має бути підтверджена судом.

Відповідно до ст.90 Закону України «Про банки і банківську діяльність» (від 07.12.2000 року № 2121 із змінами та доповненнями) ліквідатором може бути призначено фізичну особу, яка відповідає вимогам ст.76 Закону України «Про банки і банківську діяльність» (від 07.12.2000 року № 2121 із змінами та доповненнями), які висуваються до тимчасового адміністратора.

Відповідно до ст.76 Закону України «Про банки і банківську діяльність» (від 07.12.2000 року № 2121 із змінами та доповненнями) тимчасовим адміністратором може бути:

- юридична особа, яка здійснює професійну діяльність щодо тимчасової адміністрації та/або ліквідації банків, щодо надання аудиторських, юридичних або консультаційних послуг і має не менше трьох працівників із сертифікатом Національного банку України на право здійснення тимчасової адміністрації та/або ліквідації банку;

- незалежний експерт (за договором);

- службовець Національного банку України.

Вказаною статтею також передбачено, що до участі у тимчасовій адміністрації допускаються лише особи, які мають сертифікат Національного банку України на право здійснення тимчасової адміністрації та ліквідації банку, високі професійні та моральні якості, бездоганну ділову репутацію, економічну чи юридичну освіту та досвід, необхідний для виконання функцій тимчасового адміністратора.

Далі відповідно до вказаної статті визначено, що тимчасовим адміністратором не може бути особа:

- яка є кредитором, пов’язаною особою або акціонером банку;

- має судимість, не погашену і не зняту у встановленому законом порядку, або є обвинуваченою по кримінальній справі;

- не виконала своїх зобов’язань перед будь-яким банком.

Вимоги до ліквідатора банку визначені також у пункті 4.1 глави 4 розділу VI Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення банківського законодавства (затверджено постановою Правління Національного банку України від 28.08.2001 року № 369 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.09.2001 року за № 845/6036 із змінами і доповненнями).

Зокрема, фізична особа - ліквідатор банку має відповідати таким вимогам:

у минулому не була керівником суб'єкта господарювання, який відповідно до законодавства України визнаний банкрутом або керівником банку, щодо якого Національний банк прийняв рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію;

не була звільнена за вимогою Національного банку;

має досвід роботи не менше трьох років у сфері надання аудиторських, юридичних послуг або в банківській системі;

протягом трьох останніх років до дати відкликання Національним банком банківської ліцензії не працювала в банку, що ліквідовується (далі - банк);

не є ліквідатором в іншому банку;

не є арбітражним керуючим іншого суб'єкта господарювання, у тому числі банку.

На підтвердження відповідності вищенаведеним вимогам Закону України «Про банки і банківську діяльність» (від 07.12.2000 року № 2121-III із змінами і доповненнями) та Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення банківського законодавства (затверджено постановою Правління Національного банку України від 28.08.2001 року № 369 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.09.2001 року за № 845/6036 із змінами і доповненнями), кандидатури призначеного постановою Правління Національного банку України від 18.11.2008 року № 382 ліквідатора Бондаря Юрія Миколайовича позивачем було подано засвідчені копії:

- паспорта серії СО № 374122 громадянина України Бондаря Юрія Миколайовича, 12.04.1965 року народження, місце народження: м.Коростень Житомирської області, який зареєстрований за адресою: м.Київ, вул.В.Стуса, 26. Паспорт виданий Ленінградським РУ ГУ МВС України в м.Києві 06.04.2000 року (а.с.42-43);

- довідки про присвоєння ідентифікаційного коду Бондарю Ю.М., виданої Державною податковою адміністрацією у Ленінградському районі м.Києва 01.04.1998 року (а.с.43);

- диплому ЖВ-I № 128053 про закінчення Бондарем Ю.М. в 1987 році Житомирського сільськогосподарського інституту за спеціальністю «Економіка і організація сільського господарства», відповідно до якого Бондар Ю.М. має вищу економічну освіту за спеціальністю «Економіка і організація сільського господарства» та кваліфікацію економіста - організатора сільськогосподарського виробництва (а.с.41);

- трудової книжки Бондаря Ю.М., відповідно до якої Бондар Ю.М. має відповідний досвід роботи в банківській системі (більше 5 років) та виконання функцій тимчасового адміністратора банків (а.с.36-40);

- сертифіката на право здійснення тимчасової адміністрації та ліквідації банків серії ЛТ № 000041-ЛТ, виданого Бондарю Ю.М. відповідно до рішення Кваліфікаційної комісії Національного банку України з питань сертифікації тимчасових адміністраторів та ліквідаторів банківських установ від 28.12.2005 № 53, який надає йому право на здійснення тимчасової адміністрації та ліквідації банків (а.с.44).

Також на підтвердження відповідності кандидатури ліквідатора ВАТ «ЄБРЗ» Бондаря Ю.М. встановленим вимогам позивачем подана заява Бондаря Ю.М. від 04.11.2008 року, в якій Бондар Ю.М., зокрема, зазначає, що він:

- не має судимості, не погашеної і не знятої в установленому законом порядку та не є обвинуваченим по кримінальній справі;

- не має невиконаних зобов’язань перед будь-яким банком за останні п’ять років;

- у минулому не був керівником суб'єкта господарювання, який відповідно до законодавства України визнаний банкрутом або керівником банку, щодо якого Національний банк прийняв рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію;

- не був звільнений за вимогою Національного банку;

- має досвід роботи не менше трьох років в банківській системі;

- протягом трьох останніх років до дати відкликання Національним банком банківської ліцензії не працював у банку, що ліквідовується;

- не є ліквідатором в іншому банку;

- не є арбітражним керуючим іншого суб'єкта господарювання, у тому числі банку (а.с.34-35).

Доказів, які б підтверджували невідповідність кандидатури призначено Національним банком України ліквідатора ВАТ «ЄБРЗ» Бондаря Ю.М. вимогам Закону України «Про банки і банківську діяльність» (від 07.12.2000 року № 2121-III із змінами і доповненнями) та Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення банківського законодавства (затверджено постановою Правління Національного банку України від 28.08.2001 року № 369 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.09.2001 року за № 845/6036 із змінами і доповненнями) чи існування конфлікту інтересів суду не надано.

За таких обставин суд погоджується з доводами позивача щодо відповідності кандидатури призначеного Національним банком України ліквідатора ВАТ «ЄБРЗ» Бондаря Ю.М. вимогам Закону України «Про банки і банківську діяльність» (від 07.12.2000 року № 2121-III із змінами і доповненнями).

З урахуванням викладеного суд задовольняє позовні вимоги.

Судові витрати суд покладає на відповідача згідно із ст.49 Господарського процесуального кодексу України (від 06.11.1991 року № 1798-XII).

У судовому засіданні оголошена вступна та резолютивна частина рішення.

На підставі викладеного, керуючись п.2 ст.5 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (від 14.05.1992 року № 2343 із змінами та доповненнями), ст.3, 20, 73, 76, 87, 88, 89, 90 Закону України «Про банки і банківську діяльність» (від 07.12.2000 року № 2121 із змінами та доповненнями), Постановою Національного банку України № 39 від 22.02.2008 року та ст.33, 49, 82-84 Господарського процесуального кодекса України суд, -

В И Р І Ш И В :

· Позов Національного банку України (вул.Інститутська, 9, м.Київ, 01008, поточний рахунок № 471029922721 в Операційному управлінні Національного банку України, МФО 300001, код ЄДРПОУ 00032106) задовольнити.

· Підтвердити кандидатуру ліквідатора Відкритого акціонерного товариства «Європейський банк розвитку та заощаджень» (вул.К.Лібкнехта, 5, м.Сімферополь, 95000, накопичувальний рахунок № 32070415401 в Головному управлінні Національного банку України по м.Києву і Київській області, МФО 321024, код ЄДРПОУ 20685262) Бондаря Юрія Миколайовича (м.Київ, вул.В.Стуса, 26, ідентифікаційний номер 2384305616).

· Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Європейський банк розвитку та заощаджень» (вул.К.Лібкнехта, 5, м.Сімферополь, 95000, накопичувальний рахунок № 32070415401 в Головному управлінні Національного банку України по м.Києву і Київській області, МФО 321024, код ЄДРПОУ 20685262) в дохід Державного бюджету України (31115095700002, МФО 824026, ОКПО 34740405, код платежу 22090200 у банку отримуача ДУДКУ в АРК м.Сімферополь) 85 грн. державного мита.

· Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Європейський банк розвитку та заощаджень» (вул.К.Лібкнехта, 5, м.Сімферополь, 95000, накопичувальний рахунок № 32070415401 в Головному управлінні Національного банку України по м. Києву і Київській області, МФО 321024, код ЄДРПОУ 20685262) на користь Державного бюджету (р/р 31218259700002 в УДК в м.Сімферополь ДУ ДКУ в АРК, отримувач 22050000 державний бюджет, ОКПО 34740405, МФО 824026) 118 грн. витрат на оплату послуг з інформаційно-технічного забезпечення судового процесу.

· Видати накази після набрання чинності рішенням суду.

Рішення оформлено

відповідно до ст.84, 85 ГПК України

22.01.2009 р.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим Мокрушин В.І.