Ухвала суду № 28640074, 14.01.2013, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
14.01.2013
Номер справи
12б/5014/3338/2012
Номер документу
28640074
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32 ______

УХВАЛА

14.01.13 Справа № 12б/5014/3338/2012

Суддя Палей О.С., розглянувши матеріали справи за заявою

боржника - Комунального підприємства "Міське комунальне підприємство" Ровеньківської міської ради, Луганська обл., м. Ровеньки,

Представники сторін:

від боржника - Михайличенко В.В., голова ліквідаційної комісії, рішення №6/38-1458 від 30.11.2012 №, Цупко В.Ю., довіреність №б/н від 10.01.2013.

про порушення провадження у справі про банкрутство

встановив:

обставини справи: банкрутство за спрощеною процедурою, встановленою ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"; розгляд справи у підготовчому засіданні.

Боржник - Комунальне підприємство "Міське комунальне підприємство" Ровеньківської міської ради - звернувся до суду із заявою про власне банкрутство в порядку ст. 51 Закону у зв'язку з неспроможністю погасити заборгованість перед кредиторами поза процедури банкрутства.

27.12.2012 судом було порушено провадження у справі № 12б/5014/3338/2012 про банкрутство боржника - Комунального підприємства "Міське комунальне підприємство" Ровеньківської міської ради, Луганська обл., м. Ровеньки, кв. Гагаріна, 3 "а", ідентифікаційний код 35937837; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів та зобов'язано боржника надати додаткові докази у справі.

З представлених документів вбачається, що Рішенням Ровеньківської міської ради Луганської області від 24.06.2011 № 6/14-450 припинено КП "Міське комунальне підприємство" Ровеньківської міської ради" шляхом ліквідації та затверджено ліквідаційну комісію, склад якої був змінений Рішенням Ровеньківської міської ради Луганської області від 30.11.2012 № 6/38-1458.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що провадження у справі підлягає припиненню у зв'язку з відсутністю підстав для порушення провадження у справі про банкрутство за спрощеною процедурою, передбаченою ст. 51 Закону.

Спрощена процедура банкрутства, яка передбачена ст. 51 Закону про банкрутство (банкрутство боржника, що ліквідується власником), виходить з процедури добровільної ліквідації юридичної особи, тобто ліквідації юридичної особи за рішенням її учасників (власників) або органу, уповноваженого на це установчими документами.

У зв'язку з чим необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника в порядку ст. 51 Закону про банкрутство є дотримання вимог цивільного та господарського законодавства щодо добровільної ліквідації юридичної особи.

Загальний порядок ліквідації суб'єкта господарювання за власним рішенням визначений нормами Цивільного та Господарського Кодексу України.

Як встановлено п. 1 ч. 1 та ч. 3 ст. 110 Цивільного кодексу України юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.

Якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії, встановлені законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом.

Відповідно до вимог частини 105 Цивільного кодексу України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію.

Після внесення запису про прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи публікується у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації.

Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється.

Строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня опублікування повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.

Кожна окрема вимога кредитора, зокрема щодо сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, розглядається, після чого приймається відповідне рішення, яке надсилається кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання юридичною особою, що припиняється, відповідної вимоги кредитора.

Між тим, статтею 60 Господарського кодексу України визначений загальний порядок ліквідації суб'єкта господарювання, а саме.

Ліквідація суб'єкта господарювання здійснюється ліквідаційною комісією, яка утворюється власником (власниками) майна суб'єкта господарювання чи його (їх) представниками (органами), або іншим органом, визначеним законом, якщо інший порядок її утворення не передбачений цим Кодексом. Ліквідацію суб'єкта господарювання може бути також покладено на орган управління суб'єкта, що ліквідується.

Орган (особа), який прийняв рішення про ліквідацію суб'єкта господарювання, встановлює порядок та визначає строки проведення ліквідації, а також строк для заяви претензій кредиторами, що не може бути меншим, ніж два місяці з дня оголошення про ліквідацію.

Ліквідаційна комісія або інший орган, який проводить ліквідацію суб'єкта господарювання, вміщує в друкованих органах відповідно до закону повідомлення про його ліквідацію та про порядок і строки заяви кредиторами претензій, а явних (відомих) кредиторів повідомляє персонально у письмовій формі у встановлені цим Кодексом чи спеціальним законом строки.

Одночасно ліквідаційна комісія вживає необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості суб'єкта господарювання, який ліквідується, та виявлення вимог кредиторів, з письмовим повідомленням кожного з них про ліквідацію суб'єкта господарювання.

Ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується, і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію. Достовірність та повнота ліквідаційного балансу повинні бути перевірені у встановленому законодавством порядку з обов'язковою перевіркою органом державної податкової служби, у якому перебуває на обліку суб'єкт господарювання.

Статтею 111 Цивільного кодексу України передбачений наступний порядок ліквідації юридичної особи.

З дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу щодо ліквідації юридичної особи ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов'язана вжити всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості юридичної особи, що ліквідується, та письмово повідомити кожного з боржників про припинення юридичної особи в установлені цим Кодексом строки.

Ліквідаційна комісія (ліквідатор) заявляє вимоги та позови про стягнення заборгованості з боржників юридичної особи.

Ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов'язана повідомити учасників юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, про її участь в інших юридичних особах та/або надати відомості про створені нею господарські товариства, дочірні підприємства.

Під час проведення заходів щодо ліквідації юридичної особи до завершення строку пред'явлення вимог кредиторів ліквідаційна комісія (ліквідатор) закриває рахунки, відкриті у фінансових установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації юридичної особи.

Ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо інвентаризації майна юридичної особи, що припиняється, а також майна її філій та представництв, дочірніх підприємств, господарських товариств, а також майна, що підтверджує її корпоративні права в інших юридичних особах, виявляє та вживає заходів щодо повернення майна, яке перебуває у третіх осіб.

У випадках, установлених законом, ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує проведення незалежної оцінки майна юридичної особи, що припиняється.

Ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо закриття відокремлених підрозділів юридичної особи (філій, представництв) та відповідно до законодавства про працю здійснює звільнення працівників юридичної особи, що припиняється.

Ліцензії, документи дозвільного характеру та інші документи, а також печатки та штампи, які підлягають поверненню органам державної влади, органам місцевого самоврядування, повертаються їм ліквідаційною комісією (ліквідатором).

Для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання органам державної податкової служби та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку.

До моменту затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам державної податкової служби, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період.

Ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду.

Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.

Згідно з правовою позицією Вищого господарського суду України, викладеною, зокрема, в Постанові від 25.05.2010 по справі № 12/95б - тільки після публікації оголошення у спеціальному друкованому засобу масової інформації, оцінки вартості наявного майна боржника, в порядку статті 60 Господарського кодексу України, публікації оголошення в порядку статті 105 ЦК України для виявлення кредиторів, повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства та складання проміжного ліквідаційного балансу, достовірність та повнота якого повинні бути перевірені у встановленому законодавством порядку, можливе з'ясувати питання про недостатність вартості майна боржника для задоволення вимог кредиторів та можливе звернення до господарського суду, після закінчення строку, який передбачений статтею 105 ЦК України, з заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника в порядку статті 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", яка передбачає спрощену процедуру банкрутства.

До матеріалів справи боржником не представлені жодні докази дотримання вимог цивільного та господарського законодавства щодо позасудової ліквідації юридичної особи, в тому числі докази: публікації ліквідкомісією повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї; оцінки та реалізації майна, за рахунок якого можливо задоволення вимог кредиторів юридичної особи, що ліквідується власником; проміжний ліквідаційний баланс, затверджений органом, який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи, достовірність та повнота якого має бути перевірена у встановленому законодавством порядку органом державної податкової служби.

Відповідно до п.36 Постанови Пленуму Верховного суду України від 18.12.2009р. №15 "Про судову практику в справах про банкрутство", якщо виявлено безпідставність вимог кредитора (боржника), за заявою якого порушено справу про банкрутство, судам слід припиняти провадження у справі на підставі п.7 ч.1 ст.40 Закону про банкрутство (за відсутністю інших підстав для такого припинення) та п.1-1 ч.1 ст. 80 ГПК України (за відсутністю предмету спору).

Відповідно до ст.12 Закону про банкрутство, припинення провадження у справі має наслідком скасування мораторію на задоволення вимог кредиторів.

Припинення провадження у справі про банкрутство з визначених в даній ухвалі підстав не перешкоджає повторному зверненню боржника з заявою про порушення справи про банкрутство за наявності встановлених Законом підстав та ознак неплатоспроможності.

Згідно ст. 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду.

Як зазначено у п. 11 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 25.08.2011 р. № 01-06/1175/2011 статтею 7 Закону врегульовано загальні питання повернення сплачених сум судового збору, в тому числі визначено підстави такого повернення, яке здійснюється за ухвалою суду. Зокрема, сума судового збору підлягає поверненню у випадках, зазначених у таких нормах ГПК: частині першій статті 80 (припинення провадження у справі).

З урахуванням викладеного, суд вважає за необхідне повернути повністю з Державного бюджету України боржнику судовий збір в сумі 5 365 грн. 00 коп., сплачений за платіжним дорученням від 23 листопада 2012 № 2914 на його розрахунковий рахунок.

Суд також вважає за необхідне вилучити з матеріалів справи і видати боржнику оригінал платіжного доручення від 23 листопада 2012 № 2914 на суму 5 365 грн. 00 коп.

Керуючись ст. 12, п. 7 ч. 1 ст. 40 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", п. 1-1 ч. 1 ст. 80, ст. 86 ГПК України, ст. 7 Закону України «Про судовий збір», суд

ухвалив:

1. Провадження у справі припинити.

2. Скасувати мораторій на задоволення вимог кредиторів.

3. Повернути повністю з Державного бюджету України Комунальному підприємству "Міське комунальне підприємство" Ровеньківської міської ради, Луганська обл., м. Ровеньки, кв. Гагаріна, 3 "а", ідентифікаційний код 35937837, судовий збір в сумі 5 365 грн. 00 коп., сплачений за платіжним дорученням від 23 листопада 2012 № 2914, на його розрахунковий рахунок.

Підставою для повернення є зазначена ухвала, скріплена гербовою печаткою суду.

4. Вилучити з матеріалів справи і видати Комунальному підприємству "Міське комунальне підприємство" Ровеньківської міської ради оригінал платіжного доручення від 23 листопада 2012 № 2914 на суму 5 365 грн. 00 коп.

5. Дану ухвалу надіслати:

ѕ боржнику (кв. Гагаріна, буд. 3 "а", м. Ровеньки, Луганська обл., 94700) - засвідчену гербовою печаткою суду, разом з оригіналом платіжного доручення від 23.11.2012 № 2914 на суму 5 365 грн. 00 коп. ;

ѕ засновнику боржника - Ровеньківській міській раді Луганської області (вул. Леніна, буд. 41, м. Ровеньки, Луганська обл., 94700);

ѕ Відділу з питань банкрутства Головного управління юстиції у Луганській області (до відома);

ѕ Державному реєстратору виконавчого комітету Ровеньківської міської ради (вул. Леніна, буд. 41, м. Ровеньки, Луганська обл., 94700);

ѕ ДПІ у м. Ровеньки Луганської області ДПС (вул. Перемоги, 4, м. Ровеньки, Луганська обл., 94701);

ѕ ВДВС Ровеньківського МУЮ (вул. Енгельса, 7, м. Ровеньки, Луганська обл., 94700);

ѕ Ровеньківському міському суду (вул. Леніна, 41-A, м. Ровеньки, Луганська обл., 94700).

Суддя О.С. Палей