Постанова № 28628089, 10.01.2013, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.01.2013
Номер справи
2а/1270/9984/2012
Номер документу
28628089
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

10 січня 2013 року Справа № 2а/1270/9984/2012

Луганський окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді Чернявської Т.І.,

за участю

секретаря судового засідання Ігнатович О.А.

та

представників сторін:

від позивача - Кошаков Д.В. (довіреність від 27.03.2012 № 430-10-09)

від відповідача - Виноградов В.В. (розпорядження від 15.10.2012 № 112/5-2)

Головченко А.О. (довіреність від 09.01.2013 № 009)

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську

справу за адміністративним позовом

Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби

до Кремінського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства

про стягнення коштів за податковим боргом у загальному розмірі 367207,37 грн.,

ВСТАНОВИВ:

14 грудня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Кремінського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства про стягнення коштів за податковим боргом у загальному розмірі 367207,37 грн., з яких заборгованість з податку на додану вартість складає 299487,60 грн., у тому числі недоїмка 283115,00 грн. та пеня 16372,60 грн., зі збору за спеціальне використання води - 30184,61 грн., у тому числі недоїмка 29382,72 грн. та пеня 801,89 грн. та з плати за користування надрами - 37535,16 грн., у тому числі недоїмка 37479,02 грн. та пеня 56,14 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив таке.

Кремінське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства знаходиться на обліку в Рубіжанській об'єднаній державній податковій інспекції Луганської області Державної податкової служби як платник податків.

Кремінське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства самостійно податковий борг з податку на додану вартість, зі збору за спеціальне використання води та з плати за користування надрами не сплатило, тому позивач просить стягнути кошти відповідача за податковим боргом в судовому порядку, оскільки відповідно до підпункту 20.1.18 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду за стягненням коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові.

Кремінське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства подало заяву про надання розстрочення по сплаті податкового боргу від 09 січня 2013 року № 5/25 (арк. справи 73). У заяві відповідач зазначив, що проти заявлених позовних вимог не заперечує, оскільки підприємство дійсно має заборгованість у розмірі 367207,37 грн. Проте, фінансове становище Кремінського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства на сьогодні не дозволяє у повному обсязі виконувати свої зобов'язання перед бюджетом, робітниками, постачальниками у зв'язку з тим, що фінансова стабільність підприємства залежить від своєчасної сплати споживачами послуг з водопостачання та водовідведення. Станом на 01 січня 2013 року заборгованість населення перед Кремінським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарством становить 887601,86 грн., заборгованість підприємств - 82807,79 грн., заборгованість бюджетних установ - 162504,97 грн.

Відповідно до частини 6 статті 191 ГК України органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування при встановленні фіксованих цін, застосування яких унеможливлює одержання прибутку суб'єктами підприємництва, зобов'язанні надати цим суб'єктам дотацію відповідно до закону. Обсяг заборгованості минулих років з різниці тарифів на послуги водопостачання та водовідведення надані населенню станом на 01 липня 2012 року складає 9443732,00 грн., що підтверджується протоколом засідання територіальної комісії з погашення заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу Луганської області від 27 вересня 2012 року № 40. При відшкодуванні цієї суми у підприємства з'явиться можливість розрахуватися перед відповідачем. Крім того, згідно довідки керівника підприємства заборгованість з виплати заробітної плати перед працівниками підприємства станом на 01 січня 2013 року складає 78,3 тис. грн. Заборгованість перед управлінням Пенсійного фонду України у Кремінському районі Луганської області згідно вимоги від 05 листопада 2012 року № 4/20 складає 908278,38 грн., у тому числі недоїмка 806620,16 грн., штрафи та пеня складають 101658,22 грн.

На підтвердження зазначених обставин відповідачем надано протокол засідання територіальної комісії з погашення заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу Луганської області від 27 вересня 2012 року № 40, довідку від 09 січня 2013 року № 4/25 про стан кредиторської заборгованості, звіт про фінансові результати за 9 місяців 2012 року, баланс на 30 вересня 2012 року, довідку про заборгованість із заробітної плати від 09 січня 2013 року № 1/22 та довідку про заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 09 січня 2013 року № 3/25 (арк. справи 74-76, 86, 87, 88, 89, 90).

Враховуючи вищевикладене, відповідач просить суд на підставі статті 257 КАС України встановити спосіб та порядок виконання рішення шляхом розстрочення його виконання строком на десять років з оплатою рівними частинами згідно затверджених позивачем графіків (арк. справи 77-79, 80-82, 83-85).

У судовому засіданні представник позивача надав усні пояснення на заяву Кремінського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства про надання розстрочення по сплаті податкового боргу від 09 січня 2013 року № 5/25, згідно яких не заперечує проти задоволення заяви відповідача щодо встановлення порядку та способу виконання рішення шляхом розстрочення погашення податкового боргу на загальну суму 367207,37 грн. згідно затверджених графіків.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню повністю, з таких підстав.

Кремінське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства як платник податків знаходиться на обліку в Рубіжанській об'єднаній державній податковій інспекції Луганської області Державної податкової служби, про що свідчить довідка про взяття на облік платника податків від 20 серпня 2012 року № 49 (арк. справи 35).

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

У відповідності із статтею 14 Податкового кодексу України:

- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);

- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);

- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1);

- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);

- податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).

Згідно із статтею 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).

Відповідно до статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (підпункт 20.1.18 пункту 20.1).

Згідно із пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

У відповідності із пунктом 49.18 статті 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:

- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (підпункт 49.18.1);

- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (підпункт 49.18.2);

- календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.3);

- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним (підпункт 49.18.4);

- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.5).

Платник податків відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно підпункту 14.1.178 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податок на додану вартість - непрямий податок, який нараховується та сплачується відповідно до норм розділу V цього Кодексу.

Розділом V Податкового кодексу України врегульовані питання, пов'язані з обчисленням та сплатою податку на додану вартість.

У відповідності із пунктом 202.1 статті 202 Податкового кодексу України звітним (податковим) періодом по податку на додану вартість є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених цим Кодексом, календарний квартал, з урахуванням таких особливостей:

а) якщо особа реєструється як платник податку з іншого дня, ніж перший день календарного місяця, першим звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається від дня такої реєстрації та закінчується останнім днем першого повного календарного місяця;

б) якщо податкова реєстрація особи анулюється в інший день, ніж останній день календарного місяця, то останнім звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається з першого дня такого місяця та закінчується днем такого анулювання.

Податкова декларація з податку на додану вартість згідно з пунктом 203.1 статті 203 Податкового кодексу України подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Платник податку у відповідності із пунктом 203.2 статті 203 Податкового кодексу України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.

Відповідно до вимог, встановлених розділом V Податкового кодексу України, Кремінське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства зареєстроване платником податку на додану вартість з присвоєнням індивідуального податкового номеру 201609312193, про що свідчить свідоцтво від 18 липня 1997 року № 16784394 (арк. справи 46).

У відповідності із підпунктом 14.1.67 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України збір за спеціальне використання води - загальнодержавний збір (застосовується для розділу XVI цього Кодексу), який справляється за спеціальне: а) використання води водних об'єктів; б) використання води, отриманої від інших водокористувачів; в) використання води без її вилучення з водних об'єктів для потреб гідроенергетики і водного транспорту; г) використання води для потреб рибництва;

Розділом ХVІ Податкового кодексу України врегульовані питання, пов'язані з обчисленням та платою збору за спеціальне використання води.

Статтею 323 Податкового кодексу України встановлено, що платниками збору є водокористувачі - суб'єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи (крім бюджетних установ), постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують воду, отриману шляхом забору води з водних об'єктів (первинні водокористувачі) та/або від первинних або інших водокористувачів (вторинні водокористувачі), та використовують воду для потреб гідроенергетики, водного транспорту і рибництва.

Відповідно до пункту 324.1 статті 324 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування збором є фактичний обсяг води, який використовують водокористувачі, з урахуванням обсягу втрат води в їх системах водопостачання.

Згідно із пунктом 328.1 статті 328 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) період для збору дорівнює календарному кварталу.

Платники збору обчислюють суму збору наростаючим підсумком з початку року та складають податкові декларації за формою, встановленою в порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу (пункт 328.2 статті 328 Податкового кодексу України).

Податкові декларації збору подаються платниками збору органам державної податкової служби у строки, визначені для квартального податкового (звітного) періоду, за місцем податкової реєстрації (пункт 328.3 статті 328 Податкового кодексу України).

Відповідно до пункту 328.4 статті 328 Податкового кодексу України збір сплачується платниками збору у строки, визначені для квартального податкового (звітного) періоду, за місцем податкової реєстрації.

Відповідно до вимог підпункту 9.1.9 пункту 9.1 статті 9 Податкового кодексу України плата за користування надрами належить до загальнообов'язкових податків та зборів.

Розділом ХІ Податкового кодексу України врегульовані питання, пов'язані з обчисленням та платою за користування надрами.

Плата за користування надрами - загальнодержавний платіж, який згідно вимог статті 262 Податкового кодексу України справляється у вигляді: плати за користування надрами для видобування корисних копалин та плати за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин.

У відповідності із підпунктом 263.1.1 пункту 263.1 статті 263 Податкового кодексу України платниками плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб'єкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування об'єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами (далі - спеціальний дозвіл) в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, у тому числі під час геологічного вивчення (або геологічного вивчення з подальшою дослідно-промисловою розробкою) в межах зазначених у таких спеціальних дозволах об'єктах (ділянках) надр.

Згідно із підпунктом 263.11.1 пункту 263.11 статті 263 Податкового кодексу України платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових розрахунків за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, подає за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин органу державної податкової служби: за місцезнаходженням у межах території України ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини або за місцем обліку платника у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.

У разі якщо місце обліку платника не збігається з місцезнаходженням у межах території України ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, копія податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин подається органу державної податкової служби за місцем обліку платника (підпункт 263.11.2 пункту 263.11 статті 263 Податкового кодексу України).

Податковий розрахунок подається платником починаючи з календарного кварталу, що настає за кварталом, у якому такий платник отримав дозвіл на початок (продовження) виконання роботи підвищеної небезпеки або експлуатації об'єкта (підпункт 263.11.3 пункту 263.11 статті 263 Податкового кодексу України).

Порядок сплати податкових зобов'язань встановлений пунктом 263.12 статті 263 Податкового кодексу України, зокрема, платник протягом десяти календарних днів після закінчення граничного строку подання податкового розрахунку за податковий (звітний) період сплачує податкові зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин у сумі, визначеній в розрахунку з плати, поданому ним органу державної податкової служби: за місцезнаходженням у межах території України ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини; за місцем обліку платника в разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.

Відповідно до вимог підпункту 263.13.1 пункту 263.13 статті 263 Податкового кодексу України платник несе відповідальність за правильність обчислення суми плати за користування надрами для видобування корисних копалин, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання органам державної податкової служби відповідних розрахунків згідно з нормами цього Кодексу та інших законів України.

Контроль за правильністю обчислення, своєчасністю і повнотою справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин до бюджету здійснюють органи державної податкової служби.

На виконання вимог пункту 54.1 статті 54, пункту 203.1 статті 203, статей 326, 328 та підпункту 246.11.1 пункту 246.11 статті 246 Податкового кодексу України Кремінське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства подало до Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби:

- податкову декларацію з податку на додану вартість за травень 2012 року від 20 червня 2012 року № 9035220120, в якій визначило суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного (податкового) періоду, з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду, у розмірі 49336,00 грн. (арк. справи 25-26);

- податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2012 року від 18 липня 2012 року № 9041297598, в якій визначило суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного (податкового) періоду, з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду, у розмірі 49968,00 грн. (арк. справи 27-28);

- податкову декларацію з податку на додану вартість за липень 2012 року від 17 серпня 2012 року № 9050037903, в якій визначило суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного (податкового) періоду, з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду, у розмірі 68040,00 грн. (арк. справи 29-30);

- податкову декларацію з податку на додану вартість за серпень 2012 року від 20 вересня 2012 року № 9057374402, в якій визначило суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного (податкового) періоду, з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду, у розмірі 70528,00 грн. (арк. справи 31-32);

- податкову декларацію з податку на додану вартість за вересень 2012 року від 19 жовтня 2012 року № 9064580596, в якій визначило суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного (податкового) періоду, з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду, у розмірі 45243,00 грн. (арк. справи 33-34);

- податкову декларацію збору: за спеціальне використання поверхневих та підземних вод; за спеціальне використання поверхневої води теплоелектростанціями з прямоточною системою водопостачання; за спеціальне використання поверхневих і підземних вод житлово-комунальними підприємствами; за спеціальне використання води, яка входить, виключно до складу напоїв; за спеціальне використання поверхневих та підземних вод для потреб рибництва; за спеціальне використання кар'єрної, шахтної, дренажної води за півріччя 2012 року від 10 липня 2012 року № 9041164070, в якій визначило суму збору за спеціальне використання поверхневих і підземних вод житлово-комунальними підприємствами у розмірі 12604,57 грн. (арк. справи 13-15);

- податкову декларацію збору: за спеціальне використання поверхневих та підземних вод; за спеціальне використання поверхневої води теплоелектростанціями з прямоточною системою водопостачання; за спеціальне використання поверхневих і підземних вод житлово-комунальними підприємствами; за спеціальне використання води, яка входить, виключно до складу напоїв; за спеціальне використання поверхневих та підземних вод для потреб рибництва; за спеціальне використання кар'єрної, шахтної, дренажної води за 3 квартали 2012 року від 22 жовтня 2012 року № 9064975704, в якій визначило суму збору за спеціальне використання поверхневих і підземних вод житлово-комунальними підприємствами у розмірі 16778,15 грн. (арк. справи 16-18);

- податковий розрахунок з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 2 квартал 2012 року від 18 липня 2012 року № 9041203634, в якому визначило податкове зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за звітний період у розмірі 17962,41 грн. (арк. справи 20-21);

- податковий розрахунок з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 3 квартал 2012 року від 19 жовтня 2012 року № 9064498642, в якому визначило податкове зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за звітний період у розмірі 26653,37 грн. (арк. справи 22-23).

В порушення вимог пункту 57.1 статті 57, пункту 203.2 статті 203, пункту 263.12 статті 263 та пункту 328.4 статті 328 Податкового кодексу України Кремінське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарство протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, самостійно суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість, зі збору за спеціальне використання води та з плати за користування надрами, визначену у податкових деклараціях, повністю не сплатило, внаслідок чого за платником податків утворився податковий борг з податку на додану вартість в сумі 283115,00 грн., зі збору за спеціальне використання води в сумі 29382,72 грн. та з плати за користування надрами в сумі 37479,02 грн., що підтверджується зворотнім боком облікової картки платника (арк. справи 47-51, 52-55, 56-72).

Згідно із підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається:

- при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;

- при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом.

Підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України передбачено, що у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

Відповідно до пункту 129.4 статті 129 Податкового кодексу України пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Пеня, визначена підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день заниження.

Інструкцією про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 17 грудня 2010 року № 953 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2010 за № 1350/18645, встановлений порядок ведення органами державної податкової служби обліку нарахування та погашення пені, що справляється з платників податків у зв'язку із несвоєчасним погашенням узгодженого грошового зобов'язання, та пені на податкове зобов'язання, нараховане контролюючим органом у разі виявлення його заниження та/або визначене податковим агентом при виплаті (нарахуванні) доходів на користь платників податків - фізичних осіб та/або контролюючим органом під час перевірки такого податкового агента (надалі - Інструкція № 953).

Відповідно до пункту 3.1 Інструкції № 953 нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків.

Згідно з пунктом 3.2 вищезазначеної Інструкції № 953 при погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує такий платник податку, у першу чергу зараховуються в рахунок податкового зобов'язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, що сплачує такий платник податку, в наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу зараховуються в рахунок пені. Якщо платник податків не виконує встановлену цим пунктом черговість платежів або не визначає її у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеного порядку), орган державної податкової служби самостійно здійснює такий розподіл такої суми у порядку, визначеному цим пунктом. У разі наявності у платника податку податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, у рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.

Пунктом 3.3 Інструкції № 953 передбачено, що суми пені зараховуються до бюджетів або державних цільових фондів, до яких згідно із законом зараховуються відповідні податки.

Як вбачається з облікової картки відповідача, за несвоєчасне погашення податкових зобов'язань з податку на додану вартість, зі збору за спеціальне використання води та з плати за користування надрами у відповідності до вимог статті 129 Податкового кодексу України відповідачу нарахована пеня відповідно в сумі 16372,60 грн., 801,89 грн. та 56,14 грн., яка останнім не сплачена, що підтверджується зворотнім боком облікової картки платника (арк. справи 47-51, 52-55, 56-72).

Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Пунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (пункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).

До набрання чинності Податковим кодексом України спеціальним законом з питань оподаткування, який установлював порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначав процедуру оскарження дій органів стягнення, був Закон України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Відповідно до статті 6 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який був чинним до 01 січня 2011 року) у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Податкові вимоги також надсилаються платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суму податкових зобов'язань у встановлені законом строки, без попереднього направлення (вручення) податкового повідомлення.

Податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

На виконання вищезазначених положень Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який був чинним до 01 січня 2011 року) податковим органом Кремінському виробничому управлінню водопровідно-каналізаційного господарства було вручено першу податкову вимогу від 30 серпня 2002 року № 1/99 та другу податкову вимогу від 22 липня 2003 року № 2/31 (арк. справи 10, 11).

Оскільки перша податкова вимога від 30 серпня 2002 року № 1/99 та друга податкова вимога від 22 липня 2003 року № 2/31 є чинними (доказів про скасування або відкликання податкових вимог суду не надано), суд прийшов до висновку, що органом державної податкової служби при зверненні до адміністративного суду з позовом про стягнення коштів за податковим боргом дотримані вимоги пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України.

Внаслідок того, що Кремінське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства станом на дату розгляду та вирішення справи податковий борг з податку на додану вартість, зі збору за спеціальне використання води та з плати за користування надрами у загальному розмірі 367207,37 грн. не сплатило, вимоги податкового органу про стягнення коштів в розмірі 367207,37 грн. за податковим боргом з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають задоволенню.

З урахуванням клопотання відповідача, відсутністю заперечень з боку позивача, суд вважає за необхідне відповідно до частини 1 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України встановити спосіб та порядок виконання даного судового рішення шляхом розстрочення Кремінському виробничому управлінню водопровідно-каналізаційного господарства сплати в доход Державного бюджету України податкової заборгованості у загальному розмірі 367207,37 грн. (триста шістдесят сім тисяч двісті сім гривень тридцять сім копійок), з яких заборгованість з податку на додану вартість у сумі 299487,60 грн. (двісті дев'яносто дев'ять тисяч чотириста вісімдесят сім гривень шістдесят копійок), зі збору за спеціальне використання води у сумі 30184,61 грн. (тридцять тисяч сто вісімдесят чотири гривні шістдесят одна копійка) та з плати за користування надрами у сумі 37535,16 грн. (тридцять сім тисяч п'ятсот тридцять п'ять гривень шістнадцять копійок), строком на десять років (сто двадцять календарних місяців), визначивши до сплати до 15 числа кожного місяця, починаючи з 15 лютого 2013 року: з податку на додану вартість по 2495,73 грн. (дві тисячі чотириста дев'яносто п'ять гривень сімдесят три копійки) щомісячно, з яких 2359,29 грн. (дві тисячі триста п'ятдесят дев'ять гривень двадцять дев'ять копійок) - основний платіж, 136,44 грн. (сто тридцять шість гривень сорок чотири копійки) - пеня, крім двох останніх місяців, а саме грудня 2022 року та січня 2023 року, в яких до сплати підлягає 2495,73 грн. (дві тисячі чотириста дев'яносто п'ять гривень сімдесят три копійки) щомісячно, з яких 2359,49 грн. (дві тисячі триста п'ятдесят дев'ять гривень сорок дев'ять копійок) - основний платіж, 136,24 грн. (сто тридцять шість гривень двадцять чотири копійки) - пеня; зі збору за спеціальне використання води по 251,54 грн. (двісті п'ятдесят одна гривня п'ятдесят чотири копійки) щомісячно, з яких 244,86 грн. (двісті сорок чотири гривні вісімдесят шість копійок) - основний платіж, 6,68 грн. (шість гривень шістдесят вісім копійок) - пеня, крім останнього місяця, а саме січня 2023 року, в якому до сплати підлягає 251,35 грн. (двісті п'ятдесят одна гривня тридцять п'ять копійок), з яких 244,38 грн. (двісті сорок чотири гривні тридцять вісім копійок) - основний платіж, 6,97 грн. (шість гривень дев'яносто сім копійок) - пеня; з плати за користування надрами по 312,80 грн. (триста дванадцять гривень вісімдесят копійок) щомісячно, з яких 312,33 грн. (триста дванадцять гривень тридцять три копійки) - основний платіж, 0,47 грн. (нуль гривень сорок сім копійок) - пеня, крім останнього місяця, а саме січня 2023 року, в якому до сплати підлягає 311,96 грн. (триста одинадцять гривень дев'яносто шість копійок), з яких 311,75 грн. (триста одинадцять гривень сімдесят п'ять копійок) - основний платіж, 0,21 грн. (нуль гривень двадцять одна копійка) - пеня.

Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 КАС України, а також те, що позивач відповідно до пункту 21 частини 1 статті 5 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VІ «Про судовий збір» від сплати судового збору звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 10 січня 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 15 січня 2013 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

Керуючись статтями 16, 20, 87, 95, 102 Податкового кодексу України, статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 167, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Кремінського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства про стягнення коштів за податковим боргом у загальному розмірі 367207,37 грн. задовольнити повністю.

Стягнути в доход Державного бюджету України кошти Кремінського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства (ідентифікаційний код 20160935, місцезнаходження: 92900, Луганська область, м. Кремінна, вул. Дзержинського, буд. 2-А) в сумі 367207,37 грн. (триста шістдесят сім тисяч двісті сім гривень тридцять сім копійок) з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, з яких заборгованість з податку на додану вартість у сумі 299487,60 грн. (двісті дев'яносто дев'ять тисяч чотириста вісімдесят сім гривень шістдесят копійок), зі збору за спеціальне використання води у сумі 30184,61 грн. (тридцять тисяч сто вісімдесят чотири гривні шістдесят одна копійка) та з плати за користування надрами у сумі 37535,16 грн. (тридцять сім тисяч п'ятсот тридцять п'ять гривень шістнадцять копійок).

Розстрочити Кремінському виробничому управлінню водопровідно-каналізаційного господарства сплату в доход Державного бюджету України податкової заборгованості у загальному розмірі 367207,37 грн. (триста шістдесят сім тисяч двісті сім гривень тридцять сім копійок), з яких заборгованість з податку на додану вартість у сумі 299487,60 грн. (двісті дев'яносто дев'ять тисяч чотириста вісімдесят сім гривень шістдесят копійок), зі збору за спеціальне використання води у сумі 30184,61 грн. (тридцять тисяч сто вісімдесят чотири гривні шістдесят одна копійка) та з плати за користування надрами у сумі 37535,16 грн. (тридцять сім тисяч п'ятсот тридцять п'ять гривень шістнадцять копійок), строком на десять років (сто двадцять календарних місяців), визначивши до сплати до 15 числа кожного місяця, починаючи з 15 лютого 2013 року:

- з податку на додану вартість по 2495,73 грн. (дві тисячі чотириста дев'яносто п'ять гривень сімдесят три копійки) щомісячно, з яких 2359,29 грн. (дві тисячі триста п'ятдесят дев'ять гривень двадцять дев'ять копійок) - основний платіж, 136,44 грн. (сто тридцять шість гривень сорок чотири копійки) - пеня, крім двох останніх місяців, а саме грудня 2022 року та січня 2023 року, в яких до сплати підлягає 2495,73 грн. (дві тисячі чотириста дев'яносто п'ять гривень сімдесят три копійки) щомісячно, з яких 2359,49 грн. (дві тисячі триста п'ятдесят дев'ять гривень сорок дев'ять копійок) - основний платіж, 136,24 грн. (сто тридцять шість гривень двадцять чотири копійки) - пеня;

- зі збору за спеціальне використання води по 251,54 грн. (двісті п'ятдесят одна гривня п'ятдесят чотири копійки) щомісячно, з яких 244,86 грн. (двісті сорок чотири гривні вісімдесят шість копійок) - основний платіж, 6,68 грн. (шість гривень шістдесят вісім копійок) - пеня, крім останнього місяця, а саме січня 2023 року, в якому до сплати підлягає 251,35 грн. (двісті п'ятдесят одна гривня тридцять п'ять копійок), з яких 244,38 грн. (двісті сорок чотири гривні тридцять вісім копійок) - основний платіж, 6,97 грн. (шість гривень дев'яносто сім копійок) - пеня;

- з плати за користування надрами по 312,80 грн. (триста дванадцять гривень вісімдесят копійок) щомісячно, з яких 312,33 грн. (триста дванадцять гривень тридцять три копійки) - основний платіж, 0,47 грн. (нуль гривень сорок сім копійок) - пеня, крім останнього місяця, а саме січня 2023 року, в якому до сплати підлягає 311,96 грн. (триста одинадцять гривень дев'яносто шість копійок), з яких 311,75 грн. (триста одинадцять гривень сімдесят п'ять копійок) - основний платіж, 0,21 грн. (нуль гривень двадцять одна копійка) - пеня.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Згідно з частиною 3 статті 160 КАС України постанова складена у повному обсязі 15 січня 2013 року.

СуддяТ.І. Чернявська