Постанова № 28618057, 09.01.2013, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.01.2013
Номер справи
2а/1270/9761/2012
Номер документу
28618057
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Категорія №9.4.4

ПОСТАНОВА

Іменем України

09 січня 2013 року Справа № 2а/1270/9761/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді: Каюди А.М.

при секретарі судового засідання: Опейкіній Є.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську справу за адміністративним позовом Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в особі відділу нагляду за учасниками ринку цінних паперів у Луганській області Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства «Луганськобленерго» про стягнення суми штрафної санкції в розмірі 100 000,00грн.,-

ВСТАНОВИВ:

07 грудня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в особі відділу нагляду за учасниками ринку цінних паперів у Луганській області Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства «Луганськобленерго» про стягнення суми штрафної санкції в розмірі 100 000,00грн.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено наступне.

29.03.2012 у відношенні ВАТ «Луганськобленерго» уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку було винесено розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №4-КП. Відповідно до вищевказаного розпорядження, ВАТ «Луганськобленерго» повинно було в термін до 04.06.2012 усунути порушення законодавства про цінні папери, а саме п.1 ст.9 Закону України «Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні» та до 07.06.2012 письмово проінформувати Уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження. ВАТ «Луганськобленерго» в термін до 07.06.2012 не проінформувало Комісію про виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №4-КП. Відповідно до п.8 ч.1 ст.11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» за невиконання або несвоєчасне виконання розпоряджень уповноважених осіб Комісії щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів передбачена відповідальність юридичних осіб. У зв'язку з цим, керуючись ст..ст.9,11,12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», 08.08.2012 уповноваженою особою комісії НКЦПФР у відношенні ВАТ «Луганськобленерго» була винесена постанова №524-ЦА-КП-Е про накладення санкції за порушення на ринку цінних паперів у розмірі 100 000 гривень. Постанова про накладення санкцій за порушення на ринку цінних паперів у встановленому законодавством порядку не оскаржувалась. Копій платіжних документів, що підтверджують виконання постанови до НКЦПФР не надходило, що свідчить про несплату суми штрафу, за таких обставин позивач просить стягнути з відповідача в судовому порядку суму штрафної санкції в розмірі 100 000грн.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, надав пояснення аналогічні викладеному в адміністративному позові, просив задовольнити позовні вимоги

Представник відповідача в судове засідання не з'явився про час місце та дату розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив, правом надати заперечення проти позову не скористався.

Відповідно до частини 4 статті 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Відповідно до частини 6 статті 71 КАС України якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.

Згідно із абз. 2 ст.1 Закону України від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» (далі - Закон № 448) державне регулювання ринку цінних паперів - це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку складається з Комісії як колегіального органу та центрального апарату. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи. (ст.6 Закону № 448).

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право, у відповідності із п.14 ст.8 Закону № 448, зокрема, має право накладати штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Відповідно до ст.3 Закону № 448 державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється у таких формах: прийняття актів законодавства з питань діяльності учасників ринку цінних паперів; регулювання випуску та обігу цінних паперів, прав та обов'язків учасників ринку цінних паперів; видача ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів та забезпечення контролю за такою діяльністю; заборона та зупинення на певний термін (до одного року); професійної діяльності на ринку цінних паперів у разі відсутності ліцензії на цю діяльність та притягнення до відповідальності за здійснення такої діяльності згідно з чинним законодавством; реєстрація випусків (емісій) цінних паперів та інформації про випуск (емісію) цінних паперів; контроль за дотриманням емітентами порядку реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів, умов продажу (розміщення) цінних паперів, передбачених такою інформацією; створення системи захисту прав інвесторів і контролю за дотриманням цих прав емітентами цінних паперів та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів; контроль за достовірністю інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, контролюючим органам; встановлення правил і стандартів здійснення операцій на ринку цінних паперів та контролю за їх дотриманням; контроль за системами ціноутворення на ринку цінних паперів; контроль за діяльністю осіб, які обслуговують випуск та обіг цінних паперів; проведення інших заходів щодо державного регулювання і контролю за випуском та обігом цінних паперів.

Державне регулювання ринку цінних паперів згідно із ст.5 Закону України від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Відповідно до ст.7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» основними завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є: 1) формування та забезпечення реалізації єдиної державної політики щодо розвитку та функціонування ринку цінних паперів та їх похідних в Україні, сприяння адаптації національного ринку цінних паперів до міжнародних стандартів; 2) координація діяльності державних органів з питань функціонування в Україні ринку цінних паперів та їх похідних; 3) здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України, а також у сфері спільного інвестування; 4) захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень; 5) сприяння розвитку ринку цінних паперів; 6) узагальнення практики застосування законодавства України з питань випуску та обігу цінних паперів в Україні, розроблення пропозицій щодо його вдосконалення.

Згідно п.1 розділу ІV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням ДКЦПФР від 11.12.2007 за № 2272 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 12.02.2008 за № 120/14811, (які були чинними на момент виникнення правовідносин) Уповноважена особа при виявленні правопорушення виносить постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів

Пунктом 14 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Відповідно до п.10 ч.1 ст.8 Закону № 448 позивач має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до матеріалів справи встановлено, що у відношенні ВАТ «Луганськобленерго» було винесено розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 24.11.2011 №519-КП. Відповідно до вищезазначеного розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери ВАТ «Луганськобленерго» повинно було у термін до 27.01.2012 усунути порушення законодавства про цінні папери, а саме пункту 1 статті 9 Закону України «Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні» та до 03.02.2012 року письмово проінформувати уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження. ВАТ «Луганськобленерго» в термін до 03.02.2012 року не проінформувало Комісію про виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 24.11.2011 №519-КП. У зв'язку з своєчасним не усуненням порушень вимог Комісії, до відповідача по справі було застосовано штрафну санкцію в розмірі 85000,00грн. та винесено нове розпорядження від 29.03.2012 №4-КП, яким також було зобов'язано ВАТ «Луганськобленерго» усунути порушення вимог чинного законодавства та проінформувати про усунення порушень Комісію до 07.06.2012, однак цього зроблено не було. Зазначене свідчить про повторне невиконання ВАТ «Луганськобленерго» протягом року розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери Комісії протягом року. Зазначені обставини підтверджуються актом №108-ЦА-КП-Е про правопорушення на ринку цінних паперів, який було складено 18 липня 2012 року уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Мисюра О.П. Представник відповідача на підписання акту не з'явився. (а.с.10).

Невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів -у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (п.8 ч.1. ст.11 Закону № 448).

Відповідно до ст.12 Закону № 448 Уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка виявила факт вчинення юридичною особою правопорушення на ринку цінних паперів, складає акт, який разом з письмовими поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та пов'язаними з таким правопорушенням документами протягом п'яти робочих днів подає уповноваженій особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка має право застосовувати санкцію за правопорушення на ринку цінних паперів

Згідно абз.5 ст.12 «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про застосування санкції протягом 30 робочих днів після отримання документів, що підтверджують факт правопорушення. Рішення про застосування санкції оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, до якої застосовано санкцію.

08 серпня 2012 року уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Амеліним А.І. було розглянуто матеріали справи у відношенні ВАТ «Луганськобленерго» та прийнято постанову про накладення санкцій за порушення на ринку цінних паперів №524-ЦА-КП-Е якою встановлено повторне невиконання розпорядження Національної комісії з цінних папері та фондового ринку ВАТ «Луганськобленерго» про усунення порушень законодавства про цінні папери, в зв'язку з чим вирішено застосувати до відповідача санкцію у вигляді штрафу розмірі 100000,00грн. та роз'яснено що зазначені кошти повинні бути перераховані протягом 15 днів з моменту отримання цієї постанови (а.с.20) Зазначена постанова №524-ЦА-КП-Е надіслана на адресу відповідача рекомендованим листом 10 серпня 2012 року (а.с.21,22)

Згідно з ст.11 Закону № 448 встановлено що у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді.

Відповідач суму штрафу в добровільному порядку не сплатив, постанову від 08 серпня 2012 №524-ЦА-КП-Е в судовому порядку не оскаржив.

Відповідно до розділу ХVІІІ Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, які затверджені Рішенням Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку № 2272, 11.12.2007, штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше як через 15 днів з дати отримання ним постанови. У разі несплати штрафу юридичною особою в строк, установлений пунктом 2 цього розділу, штраф стягується в судовому порядку.

Враховуючи те, що відповідач постанову №524-ЦА-КП-Е про накладення санкції за порушення на ринку цінних паперів у встановленому законодавством порядку не оскаржив, внаслідок чого вона на момент розгляду справи є чинною та такою, що підлягає виконанню, а також те, що в порушення вимог розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року № 2272 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 року за № 120/14811, штраф протягом 15 днів з дати отримання постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів не сплатив, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають повному задоволенню.

Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 КАС України, а також те, що ухвалою суду від 11 грудня 2012 року про відкриття провадження у справі Донбаському територіальному управлінню Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в особі відділу нагляду за учасниками ринку цінних паперів у Луганській області відстрочено сплату судового збору до винесення судового рішення по справі. Оскільки судове рішення по справі ухвалене на користь позивача - суб'єкта владних повноважень, судові витрати не підлягають стягненню з позивача.

Керуючись статтями 71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в особі відділу нагляду за учасниками ринку цінних паперів у Луганській області Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства «Луганськобленерго» про стягнення суми штрафної санкції в розмірі 100 000,00грн. задовольнити повністю.

Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Луганськобленерго» (91055, м.Луганськ, вул..Сороки,16а, код 21841896) суму штрафної санкцій в розмірі 100 000,00грн. (сто тисяч гривень) в дохід Державного бюджету України - р/р 31110106700004 в УДКС у м.Донецьку, ЖДРПОУ 38033949, МФО 834016, код платежу 21081100

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

Постанову у повному обсязі складено та підписано 14 січня 2013 року.

СуддяА.М. Каюда