Рішення № 28617315, 09.01.2013, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
09.01.2013
Номер справи
43/5005/9855/2012
Номер документу
28617315
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

15.01.13р. Справа № 43/5005/9855/2012

За позовом Публічного акціонерного товариства "Дніпрогаз", м. Дніпропетровськ

до Комунального підприємства "Теплоенерго" Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ

про визнання укладеною технічну угоду

Суддя Мартинюк С.В.

Представники:

від позивача: Чорноморченко М.Є. за дов. № 113юр від 13.08.12р., представник

Уланова П.В. за дов. № 145юр від 11.10.12р., представник

від відповідача: Костюченко В.П. за дов. № 8 від 08.01.13р., представник

СУТЬ СПОРУ:

Публічне акціонерне товариство "Дніпрогаз", м. Дніпропетровськ звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Комунального підприємства "Теплоенерго" Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ про визнання укладеною технічну угоду.

Позовні вимоги, мотивовані тим, що позивач направив на адресу відповідача супроводжувальним листом №5142/7/1-3 від 20.09.2012 року проект Технічної угоди на здійснення контролю за обліком газу при транспортуванні та постачанні природного газу №10142/11/132353 від 01.09.2012 року (далі - технічна угода) в двох примірниках, відповідачем 23.10.2012 року повернута технічна угода підписана з протоколом розбіжностей, відповідно до якого відповідач не погоджується з редакцією позивача відносно п. 2.1., 2.5., 2.11.1., 2.11.2.11., 2.11.2.12., 2.11.2.13., 2.11.2.15.,2.12.7.,2.16., 2.19., 2.25., 2.26., 3.1.3., 3.3.5., 3.3.6., 3.3.14, 3.1.6., 3.1.7.,4.3., 5.1., 6.1. технічної угоди, для врегулювання яких позивач звернувся до суду.

Відповідач позовні вимоги щодо визнання технічної угоди укладеною в редакції позивача не визнає, 30.11.2012 року надав відзив на позовну заяву.

Ухвалою господарського суду від 20.12.2012 року зобов'язано спеціаліста Дніпропетровського представництва Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (далі -НКРЕ) з'явитись у судове засідання для роз'яснення питань, що виникли в процесі розгляду справи.

08.01.2013р року до господарського суду надійшов лист НКРЕ №30-03/18/25 від 08.01.2013 року про неможливість забезпечення присутності спеціаліста у судове засідання через велике навантаження, при цьому надано пояснення по справі.

У судових засіданнях оголошувались перерви з 13.12.2012 року до 20.12.2012 року, з 09.01.2013 року до 14.01.2013 року, з 14.01.2013 року до 15.01.2013 року.

Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справу розглянуто за наявними в ній матеріалами.

Клопотання про здійснення технічної фіксації судового процесу не подавалось.

В порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, у судовому засіданні 15.01.2013 року оголошено рішення.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Супровідним листом за вих. №5142/7/1-3 20.09.2012 року Позивачем направлено на адресу Відповідача проект Технічної угоди на здійснення контролю за обліком газу при транспортуванні та постачанні природного газу №10142/11/132353 від 01.09.2012 року в двох примірниках.

Проект технічної угоди підписаний з протоколом розбіжностей та повернутий на адресу позивача 23.10.2012 року. При розгляді розбіжностей, сторони не дійшли до згоди по пунктам п. 2.1., 2.5., 2.11.1., 2.11.2.11., 2.11.2.12., 2.11.2.13., 2.11.2.15.,2.12.7.,2.16., 2.19., 2.25., 2.26., 3.1.3., 3.3.5., 3.3.6., 3.3.14, 3.1.6., 3.1.7.,4.3., 5.1., 6.1. угоди. Отже, виник переддоговірний спір.

Позивач просить викласти спірні пункти угоди в його редакції.

Відповідач проти позову заперечував, свою позицію виклав у відзиві на позов, просив прийняти умови спірних пунктів в його редакції.

На заперечення Відповідача Позивачем надані додаткові пояснення.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ч. 1 ст. 628 ЦК України).

Згідно зі ст. 649 ЦК України розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом, вирішуються судом. Розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору не на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, можуть бути вирішені судом у випадках, встановлених за домовленістю сторін або законом.

Спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору. День набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше (ст. 187 ГК України).

Відносини, які виникають між газопостачальними, газорозподільними, газотранспортними підприємствами та споживачами природного газу (крім населення) регулюються Правилами користування природним газом для юридичних осіб №1181 від 13.09.2012 року зареєстрованими Міністерством юстиції України 11.10.2012 року за № 1715/22027 {далі - Правила №1181), Правилами обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затвердженими наказом Міністерства палива та енергетики України №618 від 27.12.2005 року та зареєстрованими Міністерством юстиції України 26.01.2006 року за № 67/11941 тощо.

Пунктом 3.1. Правил №1181 передбачено, що об'єкти газоспоживання споживача мають бути забезпечені комерційним вузлом обліку природного газу для визначення обсягів споживання/розподілу/транспортування природного газу в точках вимірювання та складання комерційного обліку газу для проведення розрахунків. Взаємовідносини між газотранспортним підприємством та споживачем (субспоживачем), які виникають при здійсненні приймання-передачі природного газу на газорозподільних станціях (далі - ГРС), регулюються технічною угодою (далі - Технічна угода) про умови приймання-передачі кількості газу на ГРС (пункт 3.3 Правил №1181).

Відповідач абзац 4 п. 2.1. угоди просить доповнити реченням: "Кількість годин підтверджується даними журналу обліку роботи газоспоживаючого обладнання, який ведеться Замовником". Абзац 5 доповнити реченням: "Типи ЗВТ, які відсутні у Державному реєстрі, застосовуються за умови підтвердження нормованих метрологічних характеристик та придатності цих засобів до застосування шляхом здійснення їх державної метрологічної атестації".

Правилами обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання не передбачене ведення журналу обліку роботи газоспоживчого обладнання.

Крім того в додатку №2 до Договору на перерозподіл природного газу та газоспоживаючого обладнання зазначено колонку "Режим роботи споживача", який директором КП "Теплоенерго" ДМР заповнено, підписано та повернено разом з технічною угодою.

Пунктом 5.5. Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання передбачено, що для комерційного обліку газу повинні застосовуватись ЗВТ, типи яких занесено до Державного реєстру засобів вимірювальної техніки та відповідають вимогам цих Правил.

Отже, правилами чітко передбачені вимоги до вимірювальних приладів.

З урахуванням викладеного, суд приймає спірний пункт в редакції позивача.

Перший абзац пункту 2.5. технічної угоди відповідач просить викласти в наступній редакції: "Замовник зобов'язується щомісячно до 1-го числа місяця, наступного за звітним, надавати Газорозподільному підприємству роздруківки з автоматичних обчислювачів та коректорів, а також щомісячно складати з газорозподільним підприємством до 2-г числа, наступного за звітним, акт приймання - передачі природного газу з надрукованими звітами за звітний місяць" далі за текстом в редакції позивача.

В обґрунтування своєї позиції відповідач зазначає, що взаємовідносини між НАК "Нафтогаз України" та позивачем в частині складання декадних актів приймання - передачі газу відповідача не стосуються, тому просить затвердити в своїй редакції.

Слід зазначити, що відповідно до п.8 та п.9 ч.2 ст.21 Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу" від 08.07.2010р. №2467 газотранспортні та газорозподільні підприємства зобов'язані подавати оператору необхідну інформацію за звітний період для забезпечення контролю за обсягами транспортування, постачання та розподілу газу в розрізі постачальників і споживачів; а також складати і підписувати разом із споживачем та постачальником акти приймання-передачі природного газу. Виконання даних зобов'язань газотранспортними та газорозподільними підприємствами можливе лише при отриманні відповідної інформації від споживача на підставі укладеної Технічної угоди на здійснення контролю за обліком газу при транспортуванні та постачанні природного газу.

З урахуванням викладеного, суд приймає спірний пункт в редакції позивача.

Пункт 2.11.1. відповідач просить доповнити реченням: "Кількість годин підтверджується даними журналу обліку роботи газоспоживаючого обладнання, який ведеться замовником".

У зв'язку з тим, що позиція позивача ґрунтується на типовій угоді, яка затверджена наказом НАК "Нафтогаз України" №142 від 11.05.202 року, яке не розповсюджується на відповідача, просить доповнити п. 2.11.1 та затвердити в його редакції.

Слід зазначити, що Правилами обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання не передбачене ведення журналу обліку роботи газоспоживчого обладнання, крім того, в додатку №2 до Договору на перерозподіл природного газу та газоспоживаючого обладнання зазначено колонку "Режим роботи споживача", який директором відповідача заповнено, підписано та повернено разом з технічною угодою.

З урахуванням викладеного, суд приймає спірний пункт в редакції позивача.

Пункт 2.11.2.11. відповідач просить доповнити реченням: "З метою забезпечення безпеки працівників перевірка вузла обліку в нічний час проводиться Гозорозподільним підприємством при попередньому інформуванні замовника про можливу перевірку із зазначенням П.І.Б. осіб, які здійснюють перевірку".

В обґрунтування своєї позиції, відповідач зазначає, що навіть в денний час доступ сторонніх осіб до котелень суворо заборонений, а нічний час особливо, тому для безпеки своїх працівників в нічний час необхідно інформувати відповідача про осіб, які будуть здійснювати перевірку.

Пунктом 5.10 "Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання" передбачено, що сторони договору мають право контролювати правильність експлуатації ЗВТ у будь-який час доби.

Крім того, п.12.1.1. "Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання" встановлено, що до перевірок технічного стану комерційних вузлів обліку газу допускаються особи, що мають посвідчення про перевірку знань з Правил безпеки систем газопостачання України. Особи, які допущені до перевірок метрологічних характеристик ЗВТ, повинні мати посвідчення або сертифікат на проведення повірки (калібрування) теплотехнічних ЗВТ або повірки ЗВТ об'ємної витрати газу.

Нормативними актами не передбачено зобов'язання газорозподільного підприємства попередньо інформувати про прізвище, ім'я, по батькові осіб, які будуть здійснювати перевірку.

З урахуванням викладеного, суд приймає спірний пункт в редакції позивача.

Пункт 2.11.2.12 технічної угоди відповідач просить доповнити реченням: "Надання замовником надрукованих звітів проводить в порядку і строки, визначені в п. 2.5.".

В обґрунтування своєї позиції посилається на те, що п.2.5. передбачені звіти про контрактну добу та контрактий місяць, а позивач безпідставно наполягає ще й на декадних звітах.

Доповнення пункту 2.11.2.12 даним реченням є нераціональним, оскільки в п. 2.5. міститься інша інформація, що утруднить читання та розуміння пункту 2.11.2.12.

З урахуванням викладеного, суд приймає спірний пункт в редакції позивача.

Пункт 2.11.2.13. технічної угоди відповідач просить викласти в наступній редакції: "Ненадання замовником без поважних причин можливості зчитування..." далі за текстом редакції позивача.

Відповідач наполягає на включенні доповнень в пункт 2.11.2.13. оскільки дана умова є поважною через те, що передбачає форс-мажорні обставини та впливає на відповідальність відповідача.

Словосполучення "без поважних причин" не є вичерпним, не можливо встановити, які саме причини і ким повинні бути визнані поважними. З урахуванням викладеного, суд приймає спірний пункт в редакції позивача.

Пункт 2.11.2.15. технічної угоди відповідач просить виключити.

Відповідач зазначає, що невідповідність характеристик первинних перетворювачів, лічильників газу або параметрам, введеним до коректора об'єму газу можлива лише з вини ПАТ "Дніпрогаз".

Виключення даного пункту неможливе, оскільки при невідповідності характеристик первинних перетворювачів, лічильників газу або параметрів стандартних звужуючих чи усереднюючих пристроїв до параметрів, які введені до коректора об'єму газу чи обчислювачів об'ємної витрати вузла обліку, призводять до викривлення показників обсягів реально спожитого природного газу. Невідповідність показників реальним обсягам споживання тягне за собою необхідність проведення перерахунку обсягу спожитого газу в порядку передбаченому в п. 2.11.2. технічної угоди.

З урахуванням викладеного, суд приймає спірний пункт в редакції позивача

Пункт 2.12.7. відповідач просить доповнити словами: "...в разі наявності фінансової можливості".

Забезпечення комерційних вузлів обліку газу з максимальною об'ємною витратою газу від 16 м3 /год модемним зв'язком систем автоматизованого обліку витрати газу передбачено Державними будівними нормами (ДБН), а саме п.12.1 ДБН В.2.5.-20-2001 "Газопостачання". На підставі вимог п.12.6.4. ДБН В.2.5.-20-2001 "Газопостачання" кількість споживачів, включених в автоматизовану систему контролю та управління технологічними/процесами (АСКУ ТП), повинна забезпечувати контроль не менше 80% об'єму газу, споживаного містом (регіоном). Враховуючи те, що населення міста (регіону) споживає більше ніж 20% спільного об'єму газу, всі підприємства міста (регіону) автоматично включені в АСКУ ТП. Відповідно до вимог п.7.1. Наказу Мінпаливенерго №618 від 27.12.2005 року, яким затверджені Правила обліку природного газу при видобуванні, транспортуванні та зберіганні, в обчислювачах коректорів необхідно забезпечити можливість періодичного введення та реєстрації значень умовно сталих величин (густини газу за стандартних умов, молярних часток азоту та діоксину вуглецю у газі, атмосферного тиску, тощо) як безпосередньо на місці експлуатації, так і дистанційно (по каналах зв'язку). Така можливість забезпечується шляхом встановлення модемного зв'язку на вузлах комерційного обліку. Тобто, встановлення модемного зв'язку систем автоматизованого обліку витрати газу передбачено нормативними актами.

З урахуванням викладеного, суд приймає спірний пункт в редакції позивача

В пункті 2.16 технічної угоди відповідач просить в першому реченні в тексті, що надрукований в дужках, виключити слова "та інше".

Відповідач зазначає, що словосполучення "та інше" має неконкретний характер, тому просить його виключити.

Слід зазначити, що пунктом 5.9. "Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання" передбачено. що власник комерційного вузла обліку газу відповідає за технічний стан комерційного вузла обліку газу та порушення правил його експлуатації, а також за використання ЗВТ з вичерпаним терміном повірки. У разі виявлення на комерційних вузлах обліку газу несправності ЗВТ, витоків газу з імпульсних ліній диференційних манометрів, манометрів, пошкодження пломб або захисних елементів та інше власник комерційного вузла обліку газу має терміново проінформувати про це іншу сторону договору і, за необхідності, вжити заходів для забезпечення функціонування комерційного вузла обліку газу в робочому стані.

Відповідно до п. 12.10 "Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання" за будь-яких перевірок у разі виявлення недоліків, що впливають на результати вимірювань об'єму газу (помилки в розрахунках об'єму протранспортованого газу, відсутність чи вихід з ладу вимірювальних перетворювачів параметрів газу і перепаду тиску, витоки газу в імпульсних лініях до перетворювачів тиску газу та перепаду тиску, виявлення факту несанкціонованого втручання в конструкцію чи в роботу вузла обліку, використання конфігурації обчислювача, яка не відповідає документації на комерційний вузол обліку газу та інше), представник сторони, яка здійснює перевірку комерційного вузла обліку газу, разом з відповідальною особою за його технічний стан складає двосторонній акт про виявлені недоліки (форма акта довільна).

З урахуванням викладеного, слід прийняти редакцію позивача, оскільки вона відповідає вимогам "Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання".

Пункт 2.19. відповідач просить викласти в наступній редакції "Замовник повинен надати в метрологічну службу ПАТ "Дніпрогаз" письмову заявку щодо необхідності зняття повірку ЗВТ вузла обліку газу або встановлення після повірки, за 7 робочих днів до початку роботи".

Відповідач зазначає, що зазначена кількість днів, запропонована в редакції позивача знижує оперативність повірки та є економічно невигідною для відповідача.

Позивачем не доведена позиція того, що не є можливим скоротити вищевказаний термін, а зважаючи на те, що зазначена кількість днів, запропонована в редакції позивача знижує оперативність повірки, суд вважає за можливе спірний пункт технічної угоди викласти в редакції відповідача.

Перший абзац пункту 2.25 технічної угоди відповідач просить викласти в наступній редакції: "У випадку наявності у Замовника діючого договору купівлі-продажу природного газу для виробництва теплової енергії, яка споживається населенням та релігійними організаціями, з метою розподілення обсягів спожитого природного газу між категоріями споживачів. Замовник зобов'язаний після отримання у звітному періоді акту витрат газу, не пізніше 14-ої години 5-го числа наступного за звітним місяця надати до ПАТ "Дніпрогаз" акт приймання передачі природного газу.." далі за текстом в редакції позивача.

Крім того, перший абзац п. 2.25. відповідач просить доповнити реченням: "До приведення норм Методики визначення обсягів природного газу, які використовується для виробництва теплової енергії для населення в разі, якщо суб'єкти господарювання здійснюють постачання теплової енергії різним категоріями споживачів, затвердженої Наказом Міністерства палива та енергетики України від 15.07.2010 року №288, до норм постанови НКРЕ від 13.09.2010 року №813 в частині визначення вартості обсягів природного газу, який використовується на виробничо-технологічні та власні потреби, Замовник в визначенні обсягів природного газу, в частині надання населенню послуг з опалення та гарячого водопостачання, керується постановою НКРЕ від 13.07.2010 року №813".

Відповідач зазначає, що він не може залежити від угод позивача укладених іншими підприємствами та повине мати можливість якісно готовити інформацію про спожитий та розподілений газ для передачі позивачу. Крім того НКРЕ затвердило граничну ціну на газ для виробництва теплової енергії для населення. Листом від 26.11.2010 року НКРЕ дало пояснення, що згідно якого граничний рівень ціни на газ для виробництва теплової енергії для населення повинні використовуватись всі об'єми газу, в тому числі ті, котрі використовуються на виробничо-технологічні та власні потреби.

Відповідно до п.8 та п.9 ч.2 ст.21 Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу" від 08.07.2010 року №2467 газотранспортні та газорозподільні підприємства зобов'язані подавати оператору необхідну інформацію за звітний період для забезпечення контролю за обсягами транспортування, постачання та розподілу газу в розрізі постачальників і споживачів; а також складати і підписувати разом із споживачем та постачальником акти приймання-передачі природного газу. Виконання даних зобов'язань газотранспортними та газорозподільними підприємствами можливе лише при отриманні відповідної інформації від споживача на підставі укладеної Технічної угоди на здійснення контролю за обліком газу при транспортуванні та постачанні природного газу.

Між позивачем та ДК "Укртрансгаз" НАК "Нафтогаз України" укладена технічна угода №15 від 20.05.2003 року про умови приймання -передачі природного газу на газорозподільних станціях. Відповідно до п. 8.4. місячний акт приймання-передачі газу складається та підписується представниками ДК "Укртрансгаз"НАК "Нафтогаз України" та ПАТ "Дніпрогаз" до 5-го числа місяця, наступного за звітним. Отже, перенесення дати надання акту приймання-передачі унеможливить виконання умов технічної угоди, укладеної між ДК "Укртрансгаз" НАК "Нафтогаз України" та ПАТ "Дніпрогаз", яке залежить від виконання технічної угоди ПАТ "Дніпрогаз"та КП "Теплоенерго".

Крім того, слід зазначити, що лист НКРЕ від 26.11.2010 року не є нормативним актом, постанова НКРЕ від 13.07.2010 року №813 не може застосовуватись при визначенні обсягів природного газу, який використовується на виробничо- технологічні та власні потреби, оскільки визначає граничний рівень ціни на природний газ для суб'єктів господарювання, які виробляють теплову енергію, у тому числі блочних (модульних) котелен, установлених на дахові та прибудинкових (виходячи з обсягу природного газу, що використовується для виробництва та надання населенню послуг опалення та гарячого водопостачання за умови ведення такими суб'єктами окремого приладованого та бухгалтерського обліку тепла і гарячої води). Природний газ за регульованим тарифом використовується виключно за призначенням, а пов'язані з відповідним виробництвом виробичо-технологічні втрати та витрати мають входити у складову тарифу з постачання та транспортування тепла за відповідними категоріями споживання. Тобто, виробничо-технологічні та власні потреби потребують укладання споживачем окремого договору з постачання природного газу.

Враховуючи викладене, суд приймає спірний пункт в редакції позивача.

Пункт 2.26. технічної угоди відповідач пропонує виключити з тексту технічної угоди, в обґрунтування посилається на неможливість узгодження отриманих абонентами об'єми теплової енергії, через незначну кількість приборів обліку теплової енергії у всіх категорій споживачів.

В редакції позивача п. 2.26 технічної угоди запропоновано в наступній редакції: "Якщо Замовник виробляє теплову енергію для подальшої передачі для комунальних потреб інших підприємств, установ, організацій, то замовник щомісяця, під час складання актів приймання-передачі зобов'язаний надавати Газорозподільному підприємству документ про узгодження між Замовником та споживачем теплової енергії обсягів наданих послуг. Відповідальність за достовірність такої інформації несе Замовник".

У зв'язку з існуванням різних тарифів на газ в залежності від призначення його користування, даний пункт запропоновано для підтвердження обсягів спожитого природного газу безпосередньо для вироблення теплової енергії для подальшої передачі для комунальних потреб інших підприємств. Виключення даного пункту позбавить можливості визначити призначення використаного природного газу та з'ясування ціни на нього.

З урахуванням наведеного, суд приймає спірний пункт в редакції позивача.

В п. 3.1.3.технічної угоди відповідач пропонує третє речення виключити. Четверте речення викласти в редакції: "Місячні акти приймання -передачі природного газу складати в трьох примірниках".

Відповідач посилається на те, що порядок, який передбачає складання декадних актів приймання - передачі газу, передбачений лише для транспортуючих підприємств на газорозподільних станція та на нього не розповсюджується.

Декадні акти приймання-передачі, що підписуються представниками сторін, складаються на підставі даних реєстраційних пристроїв засобів вимірювальної техніки витрат газу, встановлених на пункті виміру обсягів газу. Підставою для складання декадних актів приймання-передачі є погодинні роздруківки автоматичних обчислювачів або розшифровані та обраховані діаграми диференційних манометрів для кожної вимірювальної дільниці ГРС за кожну добу окремо. Крім того, підставою для складання місячних актів приймання -передачі є декадні акти приймання -передачі.

Пунктом 7 частини 2 статті 19 Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу" від 08.07.2010 року №2467 встановлені зобов'язання споживача природного газу складати і підписувати з представниками газопостачального, газотранспортного та газорозподільного підприємства акти приймання-передачі природного газу (крім населення).

У зв'язку з необхідністю виконання умов угоди, укладеної між ПАТ "Дніпрогаз" та ДК "Укртрансгаз"НАК "Нафтогаз України", в частині складання декадних та місячних актів, яке залежить від виконання технічної угоди ПАТ "Дніпрогаз" та КП "Теплоенерго", суд приймає спірний пункт в редакції позивача.

Перше речення пункту 3.3.5. відповідач просить викласти в наступній редакції: "Складати з Газорозподільним підприємством до 14-ої години 2-го числа місяця, наступного за звітним. Акт приймання-передачі природного газу про кількість використаного замовником природного газу за місяць". Третє речення вилучити. Четверте речення викласти в редакції "Місячні акти приймання-передачі природного газу складати в трьох примірниках".

З метою виконання позивачем п. 3.1.3 Технічної угоди щодо складання та надання на підпис відповідачу акту приймання-передачі природного газу, своєчасного виконання позивачем п. 8.4. Технічної угоди №15 від 20.05.2003 року укладеної між позивачем та ДК "Укртрансгаз0 НАК "Нафтогаз України" щодо складання та підписання місячного акуту приймання-передачі газу сторонами 5-го числа наступного за звітним, а також своєчасного виконання відповідачем п.5.1. Технічної угоди щодо підписання та повернення позивачеві акту приймання-передачі природного газу до 3-го числа місяця наступного за звітним, визначено строк саме 1-е число.

Відповідач посилається на те, що порядок, який передбачає складання декадних актів приймання - передачі газу, передбачений лише для транспортуючих підприємств на газорозподільних станція та на нього не розповсюджується.

Через немобхідність виконання умов угоди, укладеної між ПАТ "Дніпрогаз"та ДК "Укртрансгаз" НАК "Нафтогаз України", в частині складання декадних та місячних актів, яке залежить від виконання технічної угоди ПАТ "Дніпрогаз" та КП "Теплоенерго", суд приймає спірний пункт в редакції позивача.

Пункт 3.3.6 технічної угоди відповідач просить викласти в наступній редакції: "Щодоби, в тому числі у вихідні та святкові дні, передавати диспетчерській газорозподільного підприємства інформацію про режим газоспоживання та витрати газу. Підтвердження звітів роздруківками обчислювачів або коректорів проводиться щомісячно до 1-го числа місяця, наступного за звітним".

Відповідач посилається на те, що зібрати данні з обладнання 150 котелень, проаналізувати їх в роздрукованому вигляді протягом доби та надати позивачу є неможливим.

Враховуючи те, що зазначений добовий строк на надання відповідачем роздруківок звітів обчислювачів або коректорів необхідний для підтвердження достовірності інформації про режим газоспоживання та витрати газу, суд приймає спірний пункт в редакції позивача.

Пункт 3.3.14. технічної угоди відповідач просить викласти в наступній редакції: "Протягом доби після отримання поточних значень фізико - хімічних показників газу ввести їх до пам'яті обчислювачів або коректорів об'єму газу".

Відповідач посилається на те, що він не має фактичної можливості для вводу до пам'яті обчислювачів або коректорів об'єму газу протягом 6 годин.

Пунктом 5.20 "Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання" №618 передбачено, що місця, періодичність відбору проб та час введення чисельних значень фізико-хімічних показників газу до баз даних обчислювачів та/або обчислювачів коректорів регламентуються договором.

Контроль за обліком природного газу ведеться позивачем, з урахуванням технічної необхідності ним визначено час - 6 годин.

Враховуючи викладене, суд приймає спірний пункт в редакції позивача.

Відповідач пропонує доповнити технічну угоду пунктом 3.1.6. в наступній редакції: "Надавати Замовнику не пізніше 14-ої години 2-го числа місяця, наступного за звітним, дані про середньозважену теплотворну здатність газу за звітний місяць у вигляді письмової довідки, оформленої належним чином".

Відповідач посилається на те, що без відповідної довідки позивача неможливо визначити кількість виробленої теплової енергії.

Позивач зазначає, що відповідач подібну інформацію може отримати зручним для нього способом або у диспетчерській службі ПАТ "Дніпрогаз", а редакція спірного пункту відповідача конкретизує умови отримання даної інформації, враховуючи викладене, суд вбачає достатньо підстав для доповнення технічної угоди пунктом 3.1.6.

Відповідач пропонує доповнити технічну угоду пунктом 3.1.7. в наступній редакції: "Щонеділі (понеділок, середа) не пізніше 10-ої години надавати Замовнику чисельні значення фізико-хімічних показників газу у вигляді письмової довідки, оформленої належним чином, а також шляхом розміщення інформації на сайті DNEPROGAZ.DP.UA".

Позивач в свою чергу зазначає, що відповідно до п. 2.12.6 технічної угоди, інформацію щодо чисельних значень фізико-технічних показників газу газорозподільне підприємство розміщує на своєму сайті DNEPROGAZ.DP.UA., але редакція спірного пункту відповідача конкретизує умови отримання даної інформації, з урахуванням наведеного суд вбачає достатньо підстав для доповнення технічної угоди пунктом 3.1.7.

Перше речення пункту 4.3. відповідач просить викласти в наступній редакції: "За нездійснення Замовником без поважних причин відповідно..." далі за текстом редакції позивача.

Відповідач посилається на принцип розумності та справедливості, оскільки вважає, що відповідно до п. 4.3. він відповідає за всі наслідки припинення подачі газу незалежно від вини позивача в настанні таких наслідків.

Словосполучення "без поважних причин" не є вичерпним, не можливо встановити, які саме причини і ким повинні бути визнані поважними, крім того застосування даного словосполучення в розділі технічної угоди, що передбачає відповідальність є неприпустимим, тому суд приймає спірний пункт в редакції позивача.

Перший абзац пункту 5.1. відповідач просить викласти в наступній редакції: "Замовник зобов'язаний до 5 числа місяця..." далі за текстом редакції позивача.

В обґрунтування своєї позиції відповідач посилається на те, що договір, укладений між позивачем та ДК "Укртрансгаз" НАК "Нафтогаз України" не має ніякого відношення до відповідача, крім того для передачі даних, отриманих від відповідача, до ДК "Укртрансгаз" НАК "Нафтогаз України" позивачу необхідно опрацювати числові значення отримані від відповідача.

Пунктом 8.4. технічної угоди №15 від 20.05.2003 року укладеної між ПАТ "Дніпрогаз" та ДК "Укртрансгаз" НАК "Нафтогаз України" передбачено, що місячний акт приймання передачі газу (з розшифруванням по кожній вимірювальній дільниці) складається та підписується представниками виконавця та замовника до 5-го числа місяця, наступного за звітним, у чотирьох примірниках.

Отже, перенесення дати надання акту приймання-передачі унеможливить виконання умов технічної угоди, укладеної між ДК "Укртрансгаз"НАК "Нафтогаз України"та ПАТ "Дніпрогаз", яке залежить від виконання технічної угоди ПАТ "Дніпрогаз" та КП "Теплоенерго".

Пункт 6.1. відповідач просить викласти в наступній редакції: "Дана технічна угода набирає чинності з дати підписання і діє до 31 грудня 2013 року".

Даним пунктом технічної угоди визначена дата набрання нею чинності, виходячи з того, що Договір на постачання природного газу між відповідачем та НАК "Нафтогаз України" укладений 01.09.2012 року, а здійснення контролю за обліком газу повинно проходити при його постачанні, суд приймає спірний пункт технічної угоди в редакції позивача.

Судові витрати у справі покладаються на сторін рівними частинами згідно зі ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст. ст. 4, 32-34, 36, 43-45, 49, 75, 82-85, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Четвертий абзац пункту 2.1. технічної угоди №10142/11/132353 викласти в редакції позивача, а саме: «У випадку нехтування Замовником своїх обов'язком, наведеним вище, Газорозподільне підприємство буде вимушене визнати облік газу, що здійснюється Замовником за допомогою встановлених у нього засобів вимірювальної техніки, недійсним, вузол обліку - некомерційним, та проводити нарахування обсягів природного газу за проектною номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання з урахуванням кількості годин роботи газоспоживаючого обладнання Замовника».

Перший абзац п. 2.5. викласти в редакції позивача, а саме: «Замовник зобов'язується щодекадно кожного 11-го та 21-го числа надавати Газорозподільному підприємству роздруківки з автоматичних обчислювачів та коректорів, а також щомісячно складати з Газорозподільним підприємством до 2-го числа місяця, наступного за звітним, Акт приймання-передачі природного газу з надрукованими звітами за звітний місяць: - за контрактну добу (за кожну добу місяця), за контрактний місяць, протокол аварійних ситуацій, протокол про втручання в роботу обчислювача коректора, протокол конфігурації обчислювача (коректора)».

Пункт 2.11.1. викласти в редакції Позивача: «За проектною номінальною потужністю неопломбованого газового обладнання з урахуванням кількості годин роботи газового обладнання «Замовника», починаючи з дати проведення останньої перевірки комерційного вузла обліку газу або з дати зняття ЗВТ до моменту встановлення повірених ЗВТ. У разі, якщо такі перевірки не проводились, перерахунки проводяться за період, починаючи з контрактної доби поточного календарного місяця або з моменту пуску газу після планових та інших відключень у поточному місяці, які здійснювались спільно з «Газорозподільним підприємством». Кількість годин роботи газового обладнання «Замовника»повинна бути підтверджена документально».

Пункт 2.11.2.11. викласти в редакції Позивача: «Недопуск представників «Газорозподільного підприємства»до вузла обліку газу «Замовника»або за його дорученням газорозподільних, газотранспортних підприємств для проведення чергової, позачергової або контрольної перевірки їх роботи».

Пункт 2.11.2.12. викласти в редакції позивача: «Ненадання замовником надрукованих звітів за контрактну добу, за декадну, за контрактний місяць, протоколу аварійних ситуацій, протоколу про втручання в роботу обчислювача, протоколу конфігурування обчислювачів коректорів».

Пункт 2.11.2.13. Технічної угоди викласти в редакції Позивача: «Ненадання «Замовником»можливості зчитування показів вимірювання та обліку газу під час перевірки «Газорозподільним підприємством», або за його дорученням, газотранспортним або газовидобувним підприємством».

Пункт 2.11.2.15. Технічної угоди викласти в редакції Позивача: «Характеристики первинних перетворювачів, лічильників газу або параметри стандартних звужуючих чи усереднюючих пристроїв не відповідають параметрам, введеним до коректора об'єму газу чи обчислювачів об'ємної витрати вузла обліку».

Пункт 2.12.7. Технічної угоди викласти в редакції Позивача: «На комерційних вузлах обліку газу з максимальною об'ємною витратою газу від 16 м3 /год обов'язково забезпечити модемний зв'язок систем автоматизованого обліку витрати газу з «Газорозподільним підприємством»та метрологічною службою ПАТ».

Пункт 2.16. Технічної угоди викласти в редакції Позивача: «При виявленні недоліків, що впливають на результати вимірювань об'єму газу (помилки а розрахунках об'єму про транспортованого газу, несанкціонованого втручання в конструкцію чи.-в роботу ЗВТ, пошкодження цілісності пломб, або захисних елементів, та інше), представник «Газорозподільного підприємства», який здійснює перевірку комерційного вузла обліку, разом з відповідальною особою «Замовника»складає двосторонній акт про виявлені недоліки (форма акта довільна). Акт, підписаний представниками сторін, є підставою для проведення порахунків об'ємів прийнятого-переданого газу, перерахунки здійснюються «Газорозподільним підприємством»за проектною номінальною потужністю неопломбованого газового обладнання, з урахуванням кількості годин роботи газового обладнання «Замовника», починаючи з дати проведення останньої перевірки комерційного вузла обліку газу».

Пункт 2.19. Технічної угоди викласти в редакції відповідача: «Замовник»повинен надати в метрологічну службу ПАТ «Дніпрогаз»письмову заявку щодо необхідності зняття на повірку ЗВТ вузла обліку газу або встановлення після повірки, за 7 робочих днів до початку робіт».

Абзац 1 Пункту 2.25. Технічної угоди викласти в редакції Позивача: «У випадку наявності у «Замовника»діючого договору купівлі-продажу природного газу для виробництва теплової енергії, яка споживається населенням та релігійними організаціями, з метою розподілення обсягів спожитого природного газу між категоріями споживачів, «Замовник»зобов'язаний після отримання у звітному періоді акту витрат газу, не пізніше 14-ї години 3-го числа наступного за звітним місяця надати до ПАТ «Дніпрогаз»акт приймання -передачі природного газу в 3 (трьох) примірниках та таблицю перерахування обсягу теплової енергії, отриманої населенням та релігійними організаціями, в обсяг газу, використаного на її вироблення за звітній період «Замовником»в 1 (одному) примірнику згідно додатків 1 та 2 Методики визначення обсягів природного газу, які використовуються для виробництва теплової енергії для населення в разі, якщо суб'єкти господарювання здійснюють постачання теплової енергії різним категоріям споживачів», затвердженої Наказом Міністерства палива та енергетики України №288 від 15.07.2010 року.»

Пункт 2.26 Технічної угоди викласти в редакції Позивача: «Якщо «Замовник»виробляє нову енергію для подальшої передачі для комунальних потреб інших підприємств, установ, організацій, то «Замовник»щомісяця, під час складання актів приймання -передачі зобов'язаний надавати «Газорозподільному підприємству»документ про узгодження між «Замовником»та споживачем теплової енергії обсягів наданих послуг. Відповідальність за достовірність такої інформації несе «Замовник».

Пункт 3.1.3. Технічної угоди викласти в редакції Позивача: «Складати із «Замовником»до 2-го числа місяця, наступного за звітним, Акт приймання-передачі природного газу про кількість використаного «Замовником»природного газу за поточний місяць. У акті приймання-передачі відображаються витрати по кожному об'єкту споживання, вказується загальний підсумок. У разі використання «Замовником»більше, ніж 5.0 тис, м3 природного газу за добу, додатково складати із «Замовником»11 та 21 числа поточного місяця акти приймання-передачі природного газу за декаду. Декадні акти складаються в двох примірниках, місячні - в трьох примірниках».

Пункт 3.3.5. Технічної угоди викласти в редакції Позивача: «Складати з «Газорозподільним підприємством»до 1-го числа місяця, наступного за звітним, Акт приймання-передачі природного газу про кількість використаного «Замовником»природного газу за місяць. У Акті приймання-передачі відображаються витрати по кожному об'єкту споживання, вказується загальний підсумок. У разі використання «Замовником»більше, ніж 5,0 тис. м3 природного газу за добу, додатково складати з «Газорозподільним підприємством»11 та 21 числа поточного місяця акти приймання - передачі природного газу за декаду. Декадні Акти складаються в двох примірниках, місячні -в трьох примірниках. До актів надається підписана відповідальною особою «Замовника»роздруківка з електронного обчислювача або коректора за звітний місяць або ксерокопія журналу обліку витрат природного газу за звітний місяць».

Пункт 3.3.6. Технічної угоди викласти в редакції Позивача: «Щодоби, в тому числі у вихідні та святкові дні, передавати диспетчерській «Газорозподільного підприємства»інформацію про режим газоспоживання та витрати газу, підтверджені роздруківками звітів обчислювачів або коректорів за контрактну добу, завіреними підписом уповноваженої особи «Замовника».

Пункт 3.3.14. Технічної угоди в викласти редакції Позивача: «Протягом 6 годин після отримання поточних значень фізико-хімічних показників газу ввести їх до пам'яті обчислювачів або коректорів об'єму газу».

Доповнити Технічну угоди пунктом 3.1.6. в наступній редакції відповідача: «Надавати Замовнику не пізніше 14-ої години 2-го числа місяця, наступного за звітним, дані про середньозважену теплотворну здатність газу за звітній місяць у вигляді письмової довідки, оформленої належним чином».

Доповнити Технічну угоди пунктом 3.1.7. в редакції відповідача: «Щонеділі (понеділок, середа) не пізніше 10-ої години надавати Замовнику чисельні значення фізико-хімічних показників газу у вигляді письмової довідки, оформленої належним чином, а також шляхом розміщення інформації на сайті DNEPROGAZ. DP.UA.»

Перше речення пункту 4.3. Технічної угоди викласти в редакції Позивача: «За нездійснення «Замовником»відповідно до наказу НАК «Нафтогаз України»від 11.09.00 №307 заміни приладів обліку на прилади з класом точності не гірше 1,0, «Газорозподільне підприємство»примусово відключає від газопостачання «Замовника».

Абзац 1 пункту 5.1. Технічної угоди викласти в редакції Позивача: «Замовник зобов'язаний до 3-го числа місяця, наступного за звітним, повернути «Газорозподільному підприємству»підписаний та скріплений печаткою акт приймання-передачі газу».

Пункт 6.1. Технічної угоди викласти в редакції Позивача: «Дана Технічна угода набирає чинності з «01»вересня 2012 року і діє до «31»грудня 2013 року».

Стягнути з комунального підприємства "Теплоенерго" Дніпропетровської міської ради (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Короленка, 22, код ЄДРПОУ 32688148) на користь Публічного акціонерного товариства "Дніпрогаз" (49029, м. Дніпропетровськ, вул. Володарського, буд. 5, код ЄДРПОУ 20262860) 536,50 грн. (п'ятсот тридцять шість гривень 50 коп.) судового збору.

Наказ видати після набрання рішення законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

Суддя С.В. Мартинюк